Baseball

Tournament Note

=======================================

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.


Bat Rules:
7u & 8u: Easton Stealth Coach Pitch bat not allowed
13uD1: -8 is the maximum weight/length ratio bats that will be allowed; -5 weight/length ratio is RECOMMENDED. All bats -5 or greater must be stamped BPF 1.15. All -3 bats must be stamped BBCOR. Wood bats allowed.
13uD2 & Younger: All bats -5 or greater must be stamped BPF 1.15 or the USA Stamp. Must be a baseball bat - no restriction on weight or length as long as bat has "BPF 1.15" stamp. All -3 bats must be stamped BBCOR; wood bats allowed
14uD1: -3 weight/length ratio. All -3 bats must be stamped BBCOR. Wood bats are allowed.
14uD2 & 14uD3: -5 or -3 weight/length ratio. All -5 bats must be stamped BPF 1.15. All -3 bats must be stamped BBCOR. Wood bats allowed.
15u and Older: -3 weight/length ratio only. All bats must be stamped BBCOR. Wood bats allowed.


SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is +/- 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

=======================================

NO STEEL SPIKES ALLOWED ON FIELDS H & I AT OAK GROVE PARK. [Molded Cleats or Turf shoes ONLY] and NO CHEWING GUM, SUNFLOWER SEEDS or PEANUTS ALLOWED

**NO METAL CLEATS ALLOWED ON PORTABLE MOUNDS AT RAILROAD PARK (RED & YELLOW FIELDS)

13u Division 2

Texas Fall Championships

Oct 11 - 13, 2019
TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Keller Knights - Sivak

13u Division 2 Champion

Fri Oct 11, 2019 - Sun Oct 13, 2019

Final Standings

Team Rank
Keller Knights - Sivak 1
USA Prime Raiders - Jordan 2
TC Cougar Elite 3
Dallas Tigers West Duran 4
2025 KYA Indians 5
Keller Knights - Davenport 6
C3 Futures-Worley 7
Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic 8
Lightning Elite-Clark 9
TORQUE / Bat Flip Graphics / M.O.B. 10
Frozen Ropes Perea 11
Texas Desperados - Bedford 12
North Texas Express 13
Wylie Rangers 14
Dallas Bandits-Hardison 13u 15
DFW Suns 16

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
Keller Knights - Davenport (Keller, TX) 2 0 0 9 19 4
USA Prime Raiders - Jordan (The Colony, TX) 1 1 0 1 8 7
Texas Desperados - Bedford (Lewisville, TX) 1 1 0 -5 8 19
Dallas Bandits-Hardison 13u (Dallas, TX) 0 2 0 -5 7 12
B
Team W L T
RD
RS
RA
2025 KYA Indians (Fort Worth, TX) 2 0 0 10 26 3
Lightning Elite-Clark (Frisco, TX) 1 1 0 1 10 9
North Texas Express (Sanger, TX) 0 2 0 -11 3 27
C
Team W L T
RD
RS
RA
TC Cougar Elite (The Colony, TX) 2 0 0 9 13 3
C3 Futures-Worley (Keller, TX) 1 1 0 4 11 7
Frozen Ropes Perea (Frisco, TX) 1 1 0 -3 13 16
Keller Knights - Sivak (Fort Worth, TX) 1 1 0 4 25 9
Wylie Rangers (Wylie, TX) 0 2 0 -14 2 29
D
Team W L T
RD
RS
RA
Dallas Tigers West Duran (Granbury, TX) 2 0 0 8 14 5
Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic (Conroe, TX) 1 1 0 2 10 8
TORQUE / Bat Flip Graphics / M.O.B. (Odessa, TX) 1 1 0 0 9 9
DFW Suns (Hurst, TX) 0 2 0 -10 4 15

Schedule

Filter by:

Friday, October 11, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM Oak Grove Park - Field H Dallas Bandits-Hardison 13u (A)
3 6 USA Prime Raiders - Jordan (A)
P9 6:00 PM Oak Grove Park - Field I Keller Knights - Davenport (A)
15 2 Texas Desperados - Bedford (A)
P2 8:00 PM Oak Grove Park - Field H Dallas Bandits-Hardison 13u (A)
4 6 Texas Desperados - Bedford (A)
P8 8:00 PM Oak Grove Park - Field I Keller Knights - Davenport (A)
4 2 USA Prime Raiders - Jordan (A)
Saturday, October 12, 2019
Game Time Location Team Score Team
P15 8:30 AM Wagon Wheel Park #6 Lightning Elite-Clark (B)
7 3 North Texas Express (B)
P16 8:30 AM Railroad Park - Yellow Field TC Cougar Elite (C)
10 2 Wylie Rangers (C)
P3 10:30 AM Wagon Wheel Park #6 2025 KYA Indians (B)
6 3 Lightning Elite-Clark (B)
P4 10:30 AM Railroad Park - Yellow Field TC Cougar Elite (C)
3 1 C3 Futures-Worley (C)
P6 10:30 AM Railroad Park - Red Field DFW Suns (D)
1 9 Dallas Tigers West Duran (D)
P5 12:30 PM Railroad Park - Yellow Field Wylie Rangers (C)
0 19 Keller Knights - Sivak (C)
P7 12:30 PM Railroad Park - Red Field DFW Suns (D)
3 6 Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic (D)
P10 12:30 PM Wagon Wheel Park #6 North Texas Express (B)
0 20 2025 KYA Indians (B)
P11 2:30 PM Railroad Park - Yellow Field C3 Futures-Worley (C)
10 4 Frozen Ropes Perea (C)
P13 2:30 PM Railroad Park - Red Field Dallas Tigers West Duran (D)
5 4 TORQUE / Bat Flip Graphics / M.O.B. (D)
P12 4:30 PM Railroad Park - Yellow Field Keller Knights - Sivak (C)
6 9 Frozen Ropes Perea (C)
P14 4:30 PM Railroad Park - Red Field Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic (D)
4 5 TORQUE / Bat Flip Graphics / M.O.B. (D)

Bracket

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record
3. Runs Allowed
2. Total Run Differential
Two Way Tie
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
3. Runs Allowed
1. Head to Head between tied teams
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
2. Total Run Differential
Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
1. Forfeits will be scored 7-0
IMPORTANT: Run differential maximum
2. Maximum run spread per game is 7,
regardless of score
NOTE: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst ALL tied teams, run differential is the first tie breaker
13u D2 Gold Championship Bracket
(Pool Protect)
(Pool Protect)
13u D2 Platinum Championship Bracket
[11] Frozen Ropes Perea (C)
13u D2 Gold Champion
[6] Keller Knights - Sivak (C)
13u D2 Platinum Champion
[12] Texas Desperados - Bedford (A) - 3
B13 - Sun 10/13 2:30PM Wagon Wheel Park #6
[16] Wylie Rangers (C) - 2
[11] Frozen Ropes Perea (C) - 11
B14 - Sun 10/13 4:30PM Wagon Wheel Park #6
[12] Texas Desperados - Bedford (A) - 2
[11] Frozen Ropes Perea (C) - 12
B12 - Sun 10/13 12:30PM Wagon Wheel Park #6
[15] North Texas Express (B) - 2
[13] Dallas Bandits-Hardison 13u (A) - 0
B11 - Sun 10/13 10:30AM Wagon Wheel Park #6
[16] Wylie Rangers (C) - 6
[4] Dallas Tigers West Duran (D) - 5
B3 - Sun 10/13 12:30PM Railroad Park - Red Field
[5] C3 Futures-Worley (C) - 4
[7] Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic (D) - 1
B6 - Sun 10/13 10:30AM Railroad Park - Yellow Field
[2] TC Cougar Elite (C) - 6
[6] Keller Knights - Sivak (C) - 16
B8 - Sun 10/13 2:30PM Railroad Park - Yellow Field
[2] TC Cougar Elite (C) - 2
[3] Keller Knights - Davenport (A) - 5
B4 - Sun 10/13 12:30PM Railroad Park - Yellow Field
[6] Keller Knights - Sivak (C) - 15
[8] USA Prime Raiders - Jordan (A) - 10
B7 - Sun 10/13 2:30PM Railroad Park - Red Field
[4] Dallas Tigers West Duran (D) - 7
[8] USA Prime Raiders - Jordan (A) - 1
B9 - Sun 10/13 4:30PM Railroad Park - Yellow Field
[6] Keller Knights - Sivak (C) - 8
[7] Conroe Baseball Club POWR’D by Warstic (D) - 6
B2 - Sun 10/13 8:30AM Railroad Park - Yellow Field
[9] Lightning Elite-Clark (B) - 2
[1] 2025 KYA Indians (B) - 3
B5 - Sun 10/13 10:30AM Railroad Park - Red Field
[8] USA Prime Raiders - Jordan (A) - 4
[8] USA Prime Raiders - Jordan (A) - 4
B1 - Sun 10/13 8:30AM Railroad Park - Red Field
[10] TORQUE / Bat Flip Graphics / M.O.B. (D) - 3
[14] DFW Suns (D) - 3
B10 - Sun 10/13 8:30AM Wagon Wheel Park #6
[15] North Texas Express (B) - 6