Baseball

2021/2022

Pathway Northern Colorado Fall Classic

Aug 24 - 25, 2019
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
MAC Elite 2021 1
NOCO Storm 2
CNBA Red 3
MAC Elite 2022 4
Colorado Cougars 5
Gameday Warriors Columbia 6
Slammers Smith 7
Slammers Ackerfeld 8
Slammers Fiscus 9
Slammers Duman 10
Catamount Baseball Black 11
NoCo Roughnecks 17’s 12
Slammers Bitzer 13
Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red 14
Slammers Hodge 15
NoCo Roughnecks 16’s 16
Gameday Warriors Navy 17
MAC Elite 2023 18
Gameday Warriors Gold 19

Pool Standings

A
Team W L
NOCO Storm (Johnstown, CO) 2 0
MAC Elite 2021 (Rio Rancho, NM) 2 0
CNBA Red (Kearney, NE) 2 0
MAC Elite 2022 (Rio Rancho, NM) 2 0
Colorado Cougars (Windsor, CO) 1 1
Gameday Warriors Columbia (Castle Rock, CO) 1 1
Slammers Smith (Broomfield, CO) 1 1
Slammers Ackerfeld (Broomfield, CO) 1 1
Slammers Bitzer (Broomfield, CO) 1 1
Slammers Fiscus (Broomfield, CO) 1 1
NoCo Roughnecks 17’s (Erie, CO) 1 1
Slammers Duman (Broomfield, CO) 1 1
Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red (Colorado Springs, CO) 1 1
Slammers Hodge (Broomfield, CO) 1 1
Gameday Warriors Navy (Castle Rock, CO) 1 1
MAC Elite 2023 (Rio Rancho, NM) 0 2
Catamount Baseball Black (Colorado Springs, CO) 0 2
NoCo Roughnecks 16’s (Erie, CO) 0 2
Gameday Warriors Gold (Castle Rock, CO) 0 2

Schedule

Filter by:

Saturday, August 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak Slammers Ackerfeld (A)
1 6 Gameday Warriors Columbia (A)
P2 8:00 AM Eaton Sports Complex - Bison Peak Slammers Bitzer (A)
12 2 Gameday Warriors Gold (A)
P3 8:00 AM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak Colorado Cougars (A)
14 2 Gameday Warriors Navy (A)
P4 8:00 AM Eaton Sports Complex - Puma Peak Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red (A)
10 7 Catamount Baseball Black (A)
P5 10:20 AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak Slammers Ackerfeld (A)
9 2 NoCo Roughnecks 16’s (A)
P6 10:20 AM Eaton Sports Complex - Bison Peak Slammers Bitzer (A)
3 13 NoCo Roughnecks 17’s (A)
P7 10:20 AM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak Colorado Cougars (A)
3 6 Slammers Duman (A)
P8 10:20 AM Eaton Sports Complex - Puma Peak Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red (A)
7 13 CNBA Red (A)
P9 12:40 PM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak Gameday Warriors Columbia (A)
7 9 Slammers Hodge (A)
P10 12:40 PM Eaton Sports Complex - Bison Peak Gameday Warriors Gold (A)
3 12 Slammers Smith (A)
P11 12:40 PM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak Gameday Warriors Navy (A)
3 2 MAC Elite 2023 (A)
P12 12:40 PM Eaton Sports Complex - Puma Peak Catamount Baseball Black (A)
6 18 Slammers Fiscus (A)
P13 3:00 PM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak MAC Elite 2021 (A)
10 4 NoCo Roughnecks 16’s (A)
P14 3:00 PM Eaton Sports Complex - Bison Peak MAC Elite 2022 (A)
14 4 NoCo Roughnecks 17’s (A)
P15 3:00 PM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak NOCO Storm (A)
8 2 Slammers Duman (A)
P16 3:00 PM Eaton Sports Complex - Puma Peak CNBA Red (A)
10 3 Slammers Fiscus (A)
P17 5:20 PM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak Slammers Hodge (A)
2 22 MAC Elite 2021 (A)
P18 5:20 PM Eaton Sports Complex - Bison Peak Slammers Smith (A)
9 13 MAC Elite 2022 (A)
P19 5:20 PM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak MAC Elite 2023 (A)
3 11 NOCO Storm (A)
Sunday, August 25, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Chimney Park - Aaron Cook [1] NOCO Storm (A)
7 3 [8] Slammers Ackerfeld (A)
B4 8:00 AM Chimney Park - Chimney Park [2] MAC Elite 2021 (A)
11 1 [7] Slammers Smith (A)
B8 8:00 AM Eaton Sports Complex - Bison Peak [16] MAC Elite 2023 (A)
9 14 [17] Catamount Baseball Black (A)
B9 8:00 AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak [14] Slammers Hodge (A)
9 1 [19] Gameday Warriors Gold (A)
B10 8:00 AM Eaton Sports Complex - Puma Peak [15] Gameday Warriors Navy (A)
7 8 [18] NoCo Roughnecks 16’s (A)
B11 8:00 AM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak [12] Slammers Duman (A)
3 2 [13] Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red (A)
B2 10:20 AM Chimney Park - Aaron Cook [4] MAC Elite 2022 (A)
8 7 [5] Colorado Cougars (A)
B3 10:20 AM Chimney Park - Chimney Park [3] CNBA Red (A)
12 3 [6] Gameday Warriors Columbia (A)
B12 10:20 AM Eaton Sports Complex - Bison Peak [9] Slammers Bitzer (A)
8 11 Catamount Baseball Black (A)
B13 10:20 AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak [11] NoCo Roughnecks 17’s (A)
12 6 Slammers Hodge (A)
B14 10:20 AM Eaton Sports Complex - Puma Peak [10] Slammers Fiscus (A)
9 2 NoCo Roughnecks 16’s (A)
B5 12:40 PM Chimney Park - Aaron Cook NOCO Storm (A)
9 1 MAC Elite 2022 (A)
B6 12:40 PM Chimney Park - Chimney Park CNBA Red (A)
7 12 MAC Elite 2021 (A)
B15 12:40 PM Eaton Sports Complex - Bison Peak Catamount Baseball Black (A)
1 9 Slammers Duman (A)
B16 12:40 PM Eaton Sports Complex - Puma Peak NoCo Roughnecks 17’s (A)
2 12 Slammers Fiscus (A)
B7 3:00 PM Chimney Park - Aaron Cook NOCO Storm (A)
0 4 MAC Elite 2021 (A)
B17 3:00 PM Eaton Sports Complex - Bison Peak Slammers Duman (A)
4 6 Slammers Fiscus (A)

Bracket

Gold Bracket
Navy Bracket
NO AWARDS 9th Place
[2] MAC Elite 2021 (A)
16U Pathway Champions
[10] Slammers Fiscus (A)
Navy Bracket Winner
[3] CNBA Red (A) - 12
B3 - Sun 8/25 10:20AM Chimney Park - Chimney Park
[6] Gameday Warriors Columbia (A) - 3
NOCO Storm (A) - 9
B5 - Sun 8/25 12:40PM Chimney Park - Aaron Cook
MAC Elite 2022 (A) - 1
NOCO Storm (A) - 0
B7 - Sun 8/25 3:00PM Chimney Park - Aaron Cook
MAC Elite 2021 (A) - 4
[4] MAC Elite 2022 (A) - 8
B2 - Sun 8/25 10:20AM Chimney Park - Aaron Cook
[5] Colorado Cougars (A) - 7
[2] MAC Elite 2021 (A) - 11
B4 - Sun 8/25 8:00AM Chimney Park - Chimney Park
[7] Slammers Smith (A) - 1
CNBA Red (A) - 7
B6 - Sun 8/25 12:40PM Chimney Park - Chimney Park
MAC Elite 2021 (A) - 12
[1] NOCO Storm (A) - 7
B1 - Sun 8/25 8:00AM Chimney Park - Aaron Cook
[8] Slammers Ackerfeld (A) - 3
[9] Slammers Bitzer (A) - 8
B12 - Sun 8/25 10:20AM Eaton Sports Complex - Bison Peak
Catamount Baseball Black (A) - 11
[16] MAC Elite 2023 (A) - 9
B8 - Sun 8/25 8:00AM Eaton Sports Complex - Bison Peak
[17] Catamount Baseball Black (A) - 14
[14] Slammers Hodge (A) - 9
B9 - Sun 8/25 8:00AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak
[19] Gameday Warriors Gold (A) - 1
Catamount Baseball Black (A) - 1
B15 - Sun 8/25 12:40PM Eaton Sports Complex - Bison Peak
Slammers Duman (A) - 9
[12] Slammers Duman (A) - 3
B11 - Sun 8/25 8:00AM Eaton Sports Complex - Grizzly Peak
[13] Arizona Diamondbacks Scout Team - 16U Red (A) - 2
[10] Slammers Fiscus (A) - 9
B14 - Sun 8/25 10:20AM Eaton Sports Complex - Puma Peak
NoCo Roughnecks 16’s (A) - 2
NoCo Roughnecks 17’s (A) - 2
B16 - Sun 8/25 12:40PM Eaton Sports Complex - Puma Peak
Slammers Fiscus (A) - 12
Slammers Duman (A) - 4
B17 - Sun 8/25 3:00PM Eaton Sports Complex - Bison Peak
Slammers Fiscus (A) - 6
[15] Gameday Warriors Navy (A) - 7
B10 - Sun 8/25 8:00AM Eaton Sports Complex - Puma Peak
[18] NoCo Roughnecks 16’s (A) - 8
[11] NoCo Roughnecks 17’s (A) - 12
B13 - Sun 8/25 10:20AM Eaton Sports Complex - Arapahoe Peak
Slammers Hodge (A) - 6