Baseball

Tournament Note

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential
IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

13u

Western Slope Walk Off

Jun 1 - 2, 2019
Fruita, CO • Grand Junction, CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
A4 CC Kodiaks 1
A1 Grand Valley Raptors 2
B3 Montrose 3
B4 Summit 4
B1 GJ Grizz 5
B2 Cowboys 6
A3 Durango Steel 7
A2 GameDay Knights 8

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A4 CC Kodiaks 2 0 0 13 21 5
A1 Grand Valley Raptors (Fruita, CO) 2 0 0 4 15 11
A3 Durango Steel (Durango, CO) 0 2 0 -7 11 18
A2 GameDay Knights (Parker, CO) 0 2 0 -10 5 18
B
Team W L T
RD
RS
RA
B3 Montrose (Montrose, CO) 1 0 1 7 20 13
B1 GJ Grizz (Grand Junction, CO) 1 0 1 3 20 17
B4 Summit (DILLON, CO) 1 1 0 -5 17 22
B2 Cowboys (Meeker, CO) 0 2 0 -5 19 24

Schedule

Filter by:

Saturday, June 01, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North A1 Grand Valley Raptors
7 4 A2 GameDay Knights
P2 8:00 AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South B1 GJ Grizz
13 10 B2 Cowboys
P3 10:15 AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North A1 Grand Valley Raptors
8 7 A3 Durango Steel
P4 10:15 AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South B1 GJ Grizz
7 7 B3 Montrose
P5 12:45 PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North A2 GameDay Knights
1 11 A4 CC Kodiaks
P6 12:45 PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South B2 Cowboys
9 11 B4 Summit
P7 3:00 PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North A3 Durango Steel
4 10 A4 CC Kodiaks
P8 3:00 PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South B3 Montrose
13 6 B4 Summit

Bracket

13u Championship Bracket
[1] A4 CC Kodiaks
Champion!
[3] B3 Montrose - 10
B3 - Sun 6/2 10:15AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North
[6] B2 Cowboys - 0
[1] A4 CC Kodiaks - 24
B5 - Sun 6/2 12:30PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South
[5] B4 Summit - 7
[1] A4 CC Kodiaks - 7
B7 - Sun 6/2 3:00PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South
[2] A1 Grand Valley Raptors - 3
[4] B1 GJ Grizz - 1
B2 - Sun 6/2 10:15AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South
[5] B4 Summit - 3
[2] A1 Grand Valley Raptors - 17
B4 - Sun 6/2 8:00AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North
[7] A3 Durango Steel - 2
[3] B3 Montrose - 7
B6 - Sun 6/2 12:30PM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona North
[2] A1 Grand Valley Raptors - 10
[1] A4 CC Kodiaks - 11
B1 - Sun 6/2 8:00AM KRONKRIGHT/POMONA PARK - Pomona South
[8] A2 GameDay Knights - 4