Softball

Tournament Note

Weather Updates -
Friday, July 5 at 11:30 pm. The new schedule for the Sparkler Open and Kennedy Divisions have been posted. Please refresh your app and check your new schedule. Game times for the Open Divisions will be one hour 15 minutes no new. Game times for the Kennedy Divisions will be one hour 45 minutes no new.

7/5/19 9:50PM We are currently working on the schedule. For Sparkler Divisions 16U Kennedy, Sparkler 16 & Under, 18U Kennedy, and Sparkler 18 & Under, no games will be start before 10am Saturday morning. We will look to post the next update by 11:30 PM. Thank you for your patience.

9:10pm All Academic and 18u Power Pool All Stars
Due to the current weather conditions we have canceled the All Academic Games and 18u Power Pool All Star Games at Aurora Complex. We will contact you AFTER the EVENT, please wait for us to contact you in regards to the games. These games will not be rescheduled.

Thank you for your patience.






All Academic Games and 18u Power Pool All Star games - Update 7:30pm

The 6pm All Academic Game will begin at 7:50pm.
If players are here for the 18u power pool All Star game please come to the B pod to check in for your game.

Thank you for your patience.


All Academic Update 7:10pm
The current 4pm All Academic game will not resume, it is complete for the day.
The 6pm game will begin earliest at 7:45pm. There will be a time limit of 1hr 30 minutes.
We will update you at 7:30pm.
Thank you for your patience.



Tuesday, 7/2 6:30 am
All games on Clement Park field 1 will be one hour delayed. Please see your schedule for updated times.

Tuesday, July 2 6:15 am
All games on Waddell and Hyland Hills Sports Park will be one hour delayed.

Kennedy Divisions will play 4 games in pool (Tue-Thur) to a double elimination bracket beginning on Friday.

Open Divisions will play 2 cross pool games and 2 mini box bracket games on Tuesday-Thursday so a total of 4 games. How you finish in your mini box bracket will determine your teams placing in your double elimination bracket starting Friday.

18U-1 & 2 seeds play in the Mt. Elbert Bracket.
18U 3 & 4 seeds play in the Pike's Peak Bracket.
16U 1 seeds play in the Mt Elbert Bracket.
16U 2 seeds play in the Long's Peak Bracket.
16U 3 seeds play in the Pike's Peak Bracket.
16U 4 seeds play in the Horsetooth Bracket.

Teams playing in the Kennedy Division or the Sparkler Open divisions do not need to purchase an all access gate pass. Your facilities will not be gated for tournament games. If you choose to attend any of our festival activities at Christopher Complex or the Aurora Sports Park you can pay the day fee at the gate.

Sparkler 16 & Under

Colorado Sparkler

Jul 2 - 7, 2019
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Texas Blaze 16 Elite Robertson

Sparkler 16 & Under Champion

Tue Jul 2, 2019 - Sun Jul 7, 2019

Final Standings

Team Rank
American Freedom Gold 16u CO 1
MN Starters Smyth 1
San Jose Sting 16U - Afanador 1
Texas Blaze 16 Elite Robertson 1
Batbusters Smith 2
Florida Bombers 2
Heartland Havoc 03 2
The Factory 16U Gold 2
Arizona Hotshots - Gutierrez 3
CF TX Intruders - Tamborello 3
Colorado Angels - Waller 3
Explosion Flores/Torres 3
Finesse - Kilburn 3
Illusions Gold Premier 3
Infinity Shock 3
SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN 3
16U Vision AR GOLD 5
American Freedom Gold 16u TX 5
Batbusters Roberts 5
Corona Angels Zavala 5
Diamond Sports Hotshots Dorrow Futures 16u 5
ILLUSIONS Gold-Pena 5
Indy Dreams Gold Lewis 5
Milton Elite Gold 5
Oklahoma Bombers - Sheldon 5
Originals Threat 5
SD Firecrackers Brashear/Boehm 16u 5
Team Kansas - Taylor 5
Texas Elite 3n2 Ryan 5
Texas Glory 16u 5
Texas Glory Kansas 5
Texas Ruthless 03 5
Athletics-Mercado/Nalley 9
Club All-Star 9
Colorado Rockettes 9
Firecrackers GA 16U Sims 9
Lady Hustle 16 - Castro 9
Las Vegas Lady Scorpions - Lee 9
Ohana Tigers 16U Ramirez 9
Peoria Sluggers 16u Elite 9
PrimeTime Softball 9
Salt Lake Vision 9
So Cal Choppers VC 9
STiKS Academy 9
Texas Premier Fastpitch Elite 9
Texas Thunderstix 16U 9
USA Athletics JMora 16U 9
USA Phenom Sabac/Moes 9
AZ Desert Thunder - Campos 13
Batbusters-Nelson 13
Elite Diamonds '03 13
Illinois Fire 16U 13
Iowa Blitz-Maynes 13
Kearney DMilaco BLACK 13
Monarchs 16 Futures 13
Naperville Diamonds 13
Nemesis Elite 14u Garcia/Apacible 13
So Cal Athletics 16u Jendro/Wayne 13
SoCal Ruthless 16U- Kamekona 13
Southern Colorado Lady Cobras 13
Texas Bombers HC - Salinas 16u 13
UFA Thunder Elite 16u 13
USA Athletics - Cowing 13
WA Acers Lott 13
16u Texas Blaze ATX - Koehler 17
5280 Pirates 17
Bases Loaded Elite-Pagan 16U 17
Believe Fastpitch 16u 17
Blaze - LHTX 17
Colorado Diamonds-Mintz 17
Desert Thunder - Payne 17
Diamond Sports Hotshots Louisiana 17
Firecrackers DFW Smith 17
Firecrackers-AZ Noto 17
Firecrackers-Gale/Bricker 17
Fort Collins STARS - 16U Asmus 17
IE Outbreak 17
Lady Canes 17
MN Sting 16 Elite 17
Nebraska Moonlight Madness 17
Nebraska Nemesis 03 17
Non-Typical Softball 17
OK Athletics 16u Gold-Madden 17
Oklahoma Blaze 16U Gold 17
Orland Park A's 16U Premier - HL 17
Prodigy Easton Elite 16A 17
Reckoning 17
Rivercity Hornets 17
SO CAL Athletics Marinakis/Fox/Wilson 16U 17
South Valley Storm 17
TC Stars 16A 17
Utah Adrenaline 16U 17
Utah FastPitch Club - Horne 17
Utah Twisters 17
Va Glory Myers 16U 17
Virginia Glory WI 17
Advanced Fastpitch Academy 16u A Gold 25
Batbusters JP 25
Bellevue Blast 03 25
Ca Grapettes 16u- Kapp/Miranda 25
Carroll County Crush 03 25
Central Oregon Avalanche Elite 25
Colorado Invasion 02 25
Colorado Soar 25
E1 prospects Garrison 25
FC Stars - 16U Bode 2019 25
Firecrackers DFW 16U Gold 25
Frozen Ropes Stars 25
Gametime Stars Gold 2021 25
GJ Force 25
Indiana Firestorm Fastpitch 03 - Orange 25
Kansas City Stingrays 25
KC Freedom KY- JB 25
Midwest Sluggers 02 25
Midwest USSSA Pride 25
Nebraska Nemesis 02 25
NJ HEIST FUTURES 25
NW Vandals 16U 25
So Cal Athletics Marinakis/Dugan - 16u Futures 25
SoCal Athletics Jendro/Bachtell 25
Spokane Mudhens 25
Strike Force Jensen - Putman 25
Team KULIA Softball 25
Team Synergy Softball 25
Team TFS CO - Whitehurst 25
The Warriors 25
USA Phenom 16 Valentino 25
Utah Surge - Hicken 25
Ak Krush Jolin 33
Extreme Elite 16U Prospects 33
Fearless Premier 33
Firecrackers-AZ Salcido 33
Midwest Machine 33
NM Elite 33
Nor Cal Blast 16U Rianda 33
Ohio Lasers Black 33
Ruthless 16u 33
San Jose Lady Sharks Burley 33
So Cal Athletics LeMaster/Cruz 33
Stealth Fastpitch Adams 33
Texas Glory 16U RWB 33
Tucson Royals 03 - Camacho 33
Wisconsin Heat Fastpitch 33
Salinas Storm 16U Blue
West Tn Edge

Pool Standings

POOL AA
Team W L T
RD
RS
RA
Firecrackers-AZ Noto* (Paradise Valley, AZ) 0 0 0 0 0 0
Team KULIA Softball* (Waianae, HI) 0 0 0 0 0 0
NM Elite* (Albuquerquebuquerque, NM) 0 0 0 0 0 0
Colorado Rockettes* (Thornton, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AB
Team W L T
RD
RS
RA
Tucson Royals 03 - Camacho* (Tucson, AZ) 0 0 0 0 0 0
Ohio Lasers Black* (Columbus, OH) 0 0 0 0 0 0
Bases Loaded Elite-Pagan 16U* (Las Vegas, NV) 0 0 0 0 0 0
Colorado Soar* (Milliken, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AC
Team W L T
RD
RS
RA
Firecrackers-AZ Salcido* (Peoria, AZ) 0 0 0 0 0 0
Elite Diamonds '03* (Duvall, WA) 0 0 0 0 0 0
Team Kansas - Taylor* (Olathe, KS) 0 0 0 0 0 0
KC Freedom KY- JB* (Louisville, KY) 0 0 0 0 0 0
POOL AD
Team W L T
RD
RS
RA
Explosion Flores/Torres* (Highland, CA) 0 0 0 0 0 0
Midwest Machine* (Elmhurst, IL) 0 0 0 0 0 0
Diamond Sports Hotshots Louisiana* (Slidell, LA) 0 0 0 0 0 0
Colorado Angels - Waller* (Aurora, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AE
Team W L T
RD
RS
RA
San Jose Lady Sharks Burley* (San Jose, CA) 0 0 0 0 0 0
Naperville Diamonds* (Naperville, IL) 0 0 0 0 0 0
SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN* (Fayetteville, AR) 0 0 0 0 0 0
Wisconsin Heat Fastpitch* (APPLETON, WI) 0 0 0 0 0 0
POOL AF
Team W L T
RD
RS
RA
Nor Cal Blast 16U Rianda* (Belmont, CA) 0 0 0 0 0 0
Extreme Elite 16U Prospects* (Waterloo, IL) 0 0 0 0 0 0
Batbusters Roberts* (Altamonte Springs, FL) 0 0 0 0 0 0
AZ Desert Thunder - Campos* (Tucson, AZ) 0 0 0 0 0 0
POOL AG
Team W L T
RD
RS
RA
So Cal Athletics LeMaster/Cruz* (CHINO, CA) 0 0 0 0 0 0
Utah Twisters* (Riverton, UT) 0 0 0 0 0 0
Texas Glory 16U RWB* (Purdon, TX) 0 0 0 0 0 0
Reckoning* (Derby, KS) 0 0 0 0 0 0
POOL AH
Team W L T
RD
RS
RA
USA Phenom 16 Valentino* (Oxnard, CA) 0 0 0 0 0 0
Texas Blaze 16 Elite Robertson* (Lexington, TX) 0 0 0 0 0 0
Kansas City Stingrays* (Olathe, KS) 0 0 0 0 0 0
Fearless Premier* (San Diego, CA) 0 0 0 0 0 0
POOL AI
Team W L T
RD
RS
RA
Ruthless 16u* (Canyon country, CA) 0 0 0 0 0 0
Ak Krush Jolin* (Anchorage, AK) 0 0 0 0 0 0
Illusions Gold Premier* (Sugarland, TX) 0 0 0 0 0 0
TC Stars 16A* (Severance, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AJ
Team W L T
RD
RS
RA
USA Phenom Sabac/Moes* (Santa Barbara, CA) 0 0 0 0 0 0
Infinity Shock* (Schenectady, NY) 0 0 0 0 0 0
Carroll County Crush 03* (Carrollton, GA) 0 0 0 0 0 0
Firecrackers-Gale/Bricker* (Broomfield, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AK
Team W L T
RD
RS
RA
Team Synergy Softball* (Wichita, KS) 1 1 0 5 12 7
SoCal Ruthless 16U- Kamekona* (Glendora, CA) 1 1 0 -1 7 8
South Valley Storm* (Junction City, OR) 1 1 0 -4 4 8
West Tn Edge* (huntingdon, TN) 0 0 0 0 0 0
POOL AL
Team W L T
RD
RS
RA
Stealth Fastpitch Adams* (Lancaster, CA) 0 0 0 0 0 0
Non-Typical Softball* (Blanchard, OK) 0 0 0 0 0 0
Florida Bombers* (Altamonte Springs, FL) 0 0 0 0 0 0
Nebraska Nemesis 03* (Lincoln, NE) 0 0 0 0 0 0
POOL AM
Team W L T
RD
RS
RA
So Cal Choppers VC* (Moorpark, CA) 0 0 0 0 0 0
Orland Park A's 16U Premier - HL* (Manhattan, IL) 0 0 0 0 0 0
Oklahoma Blaze 16U Gold* (Edmond, OK) 0 0 0 0 0 0
Team TFS CO - Whitehurst* (Loveland, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AN
Team W L T
RD
RS
RA
Monarchs 16 Futures* (Aliso Viejo, CA) 0 0 0 0 0 0
Illinois Fire 16U* (SAINT JOHN, IN) 0 0 0 0 0 0
Oklahoma Bombers - Sheldon* (Broken Arrow, OK) 0 0 0 0 0 0
Las Vegas Lady Scorpions - Lee* (Las Vegas, NV) 0 0 0 0 0 0
POOL AO
Team W L T
RD
RS
RA
Prodigy Easton Elite 16A* (Castle Rock, CO) 0 0 0 0 0 0
Virginia Glory WI* (Franklin, WI) 0 0 0 0 0 0
Diamond Sports Hotshots Dorrow Futures 16u* (Boerne, TX) 0 0 0 0 0 0
Nebraska Moonlight Madness* (Gibbon, NE) 0 0 0 0 0 0
POOL AP
Team W L T
RD
RS
RA
USA Athletics - Cowing* (Torrance, CA) 0 0 0 0 0 0
Rivercity Hornets* (Edmonton, CN) 0 0 0 0 0 0
Texas Premier Fastpitch Elite* (Austin, TX) 0 0 0 0 0 0
Kearney DMilaco BLACK* (KEARNEY, NE) 0 0 0 0 0 0
POOL AQ
Team W L T
RD
RS
RA
So Cal Athletics 16u Jendro/Wayne* (La Habra Heights, CA) 0 0 0 0 0 0
Milton Elite Gold* (Milton, PA) 0 0 0 0 0 0
Texas Thunderstix 16U* (San Antonio, TX) 0 0 0 0 0 0
UFA Thunder Elite 16u* (Papillion, NE) 0 0 0 0 0 0
POOL AR
Team W L T
RD
RS
RA
Ca Grapettes 16u- Kapp/Miranda* (Turlock, CA) 0 0 0 0 0 0
Spokane Mudhens* (Greenacres, WA) 0 0 0 0 0 0
Nebraska Nemesis 02* (Lincoln, NE) 0 0 0 0 0 0
American Freedom Gold 16u TX* (Haslet, Texas) 0 0 0 0 0 0
POOL AS
Team W L T
RD
RS
RA
E1 prospects Garrison* (Victorville, CA) 0 0 0 0 0 0
NW Vandals 16U* (Salem, OR) 0 0 0 0 0 0
Believe Fastpitch 16u* (Claremore, OK) 0 0 0 0 0 0
FC Stars - 16U Bode 2019* (Fort Collins, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AT
Team W L T
RD
RS
RA
IE Outbreak* (Fontana, CA) 0 0 0 0 0 0
Central Oregon Avalanche Elite* (Bend, OR) 0 0 0 0 0 0
Gametime Stars Gold 2021* (Moore, OK) 0 0 0 0 0 0
Fort Collins STARS - 16U Asmus* (Fort Collins, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AU
Team W L T
RD
RS
RA
The Factory 16U Gold* (Temecula, CA) 0 0 0 0 0 0
NJ HEIST FUTURES* (Bloomfield, NJ) 0 0 0 0 0 0
ILLUSIONS Gold-Pena* (Joaquin, TX) 0 0 0 0 0 0
Iowa Blitz-Maynes* (Altoona, IA) 0 0 0 0 0 0
POOL AV
Team W L T
RD
RS
RA
SoCal Athletics Jendro/Bachtell* (Chula Vista, CA) 0 0 0 0 0 0
WA Acers Lott* (Tacoma, WA) 0 0 0 0 0 0
CF TX Intruders - Tamborello* (Spring, TX) 0 0 0 0 0 0
Southern Colorado Lady Cobras* (Pueblo, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AW
Team W L T
RD
RS
RA
Bellevue Blast 03* (Redmond, WA) 0 0 0 0 0 0
Frozen Ropes Stars* (mckinney, TX) 0 0 0 0 0 0
STiKS Academy* (Waukesha, CO) 0 0 0 0 0 0
So Cal Athletics Marinakis/Dugan - 16u Futures* (Murrieta, CA) 0 0 0 0 0 0
POOL AX
Team W L T
RD
RS
RA
SD Firecrackers Brashear/Boehm 16u* (Carlsbad, CA) 0 0 0 0 0 0
Midwest USSSA Pride* (Granger, IN) 0 0 0 0 0 0
Texas Ruthless 03* (LUBBOCK, TX) 0 0 0 0 0 0
The Warriors* (Lafayette, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL AY
Team W L T
RD
RS
RA
Strike Force Jensen - Putman* (Lake Elsinore, CA) 0 0 0 0 0 0
Indiana Firestorm Fastpitch 03 - Orange* (Lafayette, IN) 0 0 0 0 0 0
Firecrackers DFW Smith* (Cedar Hill, TX) 0 0 0 0 0 0
Advanced Fastpitch Academy 16u A Gold* (Stilwell, KS) 0 0 0 0 0 0
POOL AZ
Team W L T
RD
RS
RA
American Freedom Gold 16u CO* (Longmont, CO) 0 0 0 0 0 0
Club All-Star* (Tracy, CA) 0 0 0 0 0 0
Batbusters JP* (homewood, IL) 0 0 0 0 0 0
Texas Glory 16u* (Krum, TX) 0 0 0 0 0 0
POOL BA
Team W L T
RD
RS
RA
Desert Thunder - Payne* (Tucson, AZ) 0 0 0 0 0 0
Utah Surge - Hicken* (Orem, UT) 0 0 0 0 0 0
Texas Bombers HC - Salinas 16u* (San Antonio, TX) 0 0 0 0 0 0
Finesse - Kilburn* (Royal Oak, MI) 0 0 0 0 0 0
POOL BB
Team W L T
RD
RS
RA
Corona Angels Zavala* (Eastvale, CA) 0 0 0 0 0 0
Salt Lake Vision* (West Jordan, UT) 0 0 0 0 0 0
Firecrackers DFW 16U Gold* (Duncanville, TX) 0 0 0 0 0 0
MN Starters Smyth* (Shakopee, MN) 0 0 0 0 0 0
POOL BC
Team W L T
RD
RS
RA
Lady Hustle 16 - Castro* (LIvermore, CA) 0 0 0 0 0 0
Utah Adrenaline 16U* (West Jordan, UT) 0 0 0 0 0 0
Texas Elite 3n2 Ryan* (Katy, TX) 0 0 0 0 0 0
Lady Canes* (Farmington, MN) 0 0 0 0 0 0
POOL BD
Team W L T
RD
RS
RA
Nemesis Elite 14u Garcia/Apacible* (Downey, CA) 0 0 0 0 0 0
Batbusters-Nelson* (Roosevelt, UT) 0 0 0 0 0 0
PrimeTime Softball* (Houston, TX) 0 0 0 0 0 0
MN Sting 16 Elite* (Inver Grove Heights, MN) 0 0 0 0 0 0
POOL BE
Team W L T
RD
RS
RA
USA Athletics JMora 16U* (LOS ANGELES, CA) 0 0 0 0 0 0
Utah FastPitch Club - Horne* (Bountiful, UT) 0 0 0 0 0 0
Firecrackers GA 16U Sims* (Douglasville, GA) 0 0 0 0 0 0
Texas Glory Kansas* (Wichita, KS) 0 0 0 0 0 0
POOL BF
Team W L T
RD
RS
RA
Ohana Tigers 16U Ramirez* (Lomita, CA) 0 0 0 0 0 0
Indy Dreams Gold Lewis* (Shelbyville, IN) 0 0 0 0 0 0
OK Athletics 16u Gold-Madden* (Oklahoma City, OK) 0 0 0 0 0 0
GJ Force* (Grand Junction, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL BG
Team W L T
RD
RS
RA
Batbusters Smith* (Parker, CO) 0 0 0 0 0 0
Arizona Hotshots - Gutierrez* (Phoenix, AZ) 0 0 0 0 0 0
Heartland Havoc 03* (Milan, IL) 0 0 0 0 0 0
Va Glory Myers 16U* (Summit Point, WV) 0 0 0 0 0 0
POOL BH
Team W L T
RD
RS
RA
SO CAL Athletics Marinakis/Fox/Wilson 16U* (Santee, CA) 0 0 0 0 0 0
Midwest Sluggers 02* (Colona, IL) 0 0 0 0 0 0
16U Vision AR GOLD* (Bentonville, AR) 0 0 0 0 0 0
Colorado Invasion 02* (Lakewood, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL BI
Team W L T
RD
RS
RA
San Jose Sting 16U - Afanador* (San Jose, CA) 0 0 0 0 0 0
Peoria Sluggers 16u Elite* (Sterling, IL) 0 0 0 0 0 0
16u Texas Blaze ATX - Koehler* (AUSTIN, TX) 0 0 0 0 0 0
Colorado Diamonds-Mintz* (Littleton, CO) 0 0 0 0 0 0
POOL BJ
Team W L T
RD
RS
RA
Athletics-Mercado/Nalley* (Temecula, CA) 0 0 0 0 0 0
Originals Threat* (BLUE SPRINGS, MO) 0 0 0 0 0 0
Blaze - LHTX* (Austin, TX) 0 0 0 0 0 0
5280 Pirates* (Lakewood, CO) 0 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Tuesday, July 02, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Lutz - Field 1 Firecrackers-AZ Noto*
1 14 Ohio Lasers Black*
P2 8:00 AM Lutz - Field 2 Colorado Rockettes*
11 15 Bases Loaded Elite-Pagan 16U*
P3 8:00 AM Lutz - Field 3 Tucson Royals 03 - Camacho*
2 2 Team KULIA Softball*
P4 8:00 AM Lutz - Field 4 Colorado Soar*
5 11 NM Elite*
P17 8:00 AM Lutz - Field 5 San Jose Lady Sharks Burley*
7 9 Extreme Elite 16U Prospects*
P18 8:00 AM Lutz - Field 6 Wisconsin Heat Fastpitch*
2 3 Batbusters Roberts*
P19 8:00 AM Lutz - Field 7 Nor Cal Blast 16U Rianda*
9 0 Naperville Diamonds*
P20 8:00 AM Lutz - Field 8 AZ Desert Thunder - Campos*
8 7 SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN*
P65 8:00 AM Youth Memorial - Field 1 SoCal Ruthless 16U- Kamekona*
11 7 Non-Typical Softball*
P66 8:00 AM Youth Memorial - Field 2 Team Synergy Softball*
7 5 Florida Bombers*
P67 8:00 AM Youth Memorial - Field 3 Stealth Fastpitch Adams*
4 12 South Valley Storm*
P68 8:00 AM Youth Memorial - Field 4 Nebraska Nemesis 03*
7 0 West Tn Edge*
P81 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 Prodigy Easton Elite 16A*
0 1 Rivercity Hornets*
P82 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Nebraska Moonlight Madness*
1 3 Texas Premier Fastpitch Elite*
P83 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 USA Athletics - Cowing*
1 12 Virginia Glory WI*
P84 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 Kearney DMilaco BLACK*
8 5 Diamond Sports Hotshots Dorrow Futures 16u*
P97 8:00 AM Northwest Open Space - Field A E1 prospects Garrison*
1 9 Central Oregon Avalanche Elite*
P98 8:00 AM Northwest Open Space - Field B FC Stars - 16U Bode 2019*
1 31 Gametime Stars Gold 2021*
P99 8:00 AM Northwest Open Space - Field C IE Outbreak*
7 4 NW Vandals 16U*
P100 8:00 AM Northwest Open Space - Field D Fort Collins STARS - 16U Asmus*
9 4 Believe Fastpitch 16u*
P129 9:00 AM Hyland Hills - Field 1 The Factory 16U Gold*
1 7 WA Acers Lott*
P130 9:00 AM Hyland Hills - Field 2 Iowa Blitz-Maynes*
5 15 CF TX Intruders - Tamborello*
P131 9:00 AM Hyland Hills - Field 3 SoCal Athletics Jendro/Bachtell*
7 2 NJ HEIST FUTURES*
P5 10:00 AM Lutz - Field 1 Firecrackers-AZ Noto*
9 6 Bases Loaded Elite-Pagan 16U*
P6 10:00 AM Lutz - Field 2 Colorado Rockettes*
1 13 Ohio Lasers Black*
P7 10:00 AM Lutz - Field 3 Tucson Royals 03 - Camacho*
10 7 NM Elite*
P8 10:00 AM Lutz - Field 4 Colorado Soar*
0 8 Team KULIA Softball*
P21 10:00 AM Lutz - Field 5 San Jose Lady Sharks Burley*
0 13 Batbusters Roberts*
P22 10:00 AM Lutz - Field 6 Wisconsin Heat Fastpitch*
17 11 Extreme Elite 16U Prospects*
P23 10:00 AM Lutz - Field 7 Nor Cal Blast 16U Rianda*
3 12 SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN*
P24 10:00 AM Lutz - Field 8 AZ Desert Thunder - Campos*
4 5 Naperville Diamonds*
P69 10:00 AM Youth Memorial - Field 1 SoCal Ruthless 16U- Kamekona*
2 13 Florida Bombers*
P70 10:00 AM Youth Memorial - Field 2 Team Synergy Softball*
1 9 Non-Typical Softball*
P71 10:00 AM Youth Memorial - Field 3 Stealth Fastpitch Adams*
7 0 West Tn Edge*
P72 10:00 AM Youth Memorial - Field 4 Nebraska Nemesis 03*
11 4 South Valley Storm*
P85 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 Prodigy Easton Elite 16A*
5 7 Texas Premier Fastpitch Elite*
P86 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Nebraska Moonlight Madness*
1 7 Rivercity Hornets*
P87 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 USA Athletics - Cowing*
7 6 Diamond Sports Hotshots Dorrow Futures 16u*
P88 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 Kearney DMilaco BLACK*
1 8 Virginia Glory WI*
P101 10:00 AM Northwest Open Space - Field A E1 prospects Garrison*
0 8 Gametime Stars Gold 2021*
P102 10:00 AM Northwest Open Space - Field B FC Stars - 16U Bode 2019*
4 9 Central Oregon Avalanche Elite*
P103 10:00 AM Northwest Open Space - Field C IE Outbreak*
12 3 Believe Fastpitch 16u*
P104 10:00 AM Northwest Open Space - Field D Fort Collins STARS - 16U Asmus*
3 13 NW Vandals 16U*
P132 11:00 AM Hyland Hills - Field 1 The Factory 16U Gold*
5 13 CF TX Intruders - Tamborello*
P133 11:00 AM Hyland Hills - Field 2 Iowa Blitz-Maynes*
6 7 WA Acers Lott*
P134 11:00 AM Hyland Hills - Field 3 Southern Colorado Lady Cobras*
6 0 ILLUSIONS Gold-Pena*
P9 12:00 PM Lutz - Field 1 Firecrackers-AZ Salcido*
7 13 Midwest Machine*
P10 12:00 PM Lutz - Field 2 Team Kansas - Taylor*
8 9 Diamond Sports Hotshots Louisiana*
P11 12:00 PM Lutz - Field 3 Explosion Flores/Torres*
8 3 Elite Diamonds '03*
P12 12:00 PM Lutz - Field 4 Colorado Angels - Waller*
7 2 KC Freedom KY- JB*
P25 12:00 PM Lutz - Field 5 Ruthless 16u*
0 1 Infinity Shock*
P26 12:00 PM Lutz - Field 6 TC Stars 16A*
3 10 Carroll County Crush 03*
P27 12:00 PM Lutz - Field 7 USA Phenom Sabac/Moes*
11 2 Ak Krush Jolin*
P28 12:00 PM Lutz - Field 8 Firecrackers-Gale/Bricker*
7 8 Illusions Gold Premier*
P73 12:00 PM Youth Memorial - Field 1 So Cal Choppers VC*
11 4 Illinois Fire 16U*
P74 12:00 PM Youth Memorial - Field 2 Team TFS CO - Whitehurst*
0 14 Oklahoma Bombers - Sheldon*
P75 12:00 PM Youth Memorial - Field 3 Monarchs 16 Futures*
2 3 Orland Park A's 16U Premier - HL*
P76 12:00 PM Youth Memorial - Field 4 Las Vegas Lady Scorpions - Lee*
13 1 Oklahoma Blaze 16U Gold*
P89 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 So Cal Athletics 16u Jendro/Wayne*
9 0 Spokane Mudhens*
P90 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 UFA Thunder Elite 16u*
8 5 American Freedom Gold 16u TX*
P91 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Ca Grapettes 16u- Kapp/Miranda*
10 3 Milton Elite Gold*
P92 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 Nebraska Nemesis 02*
5 9 Texas Thunderstix 16U*
P105 12:00 PM Northwest Open Space - Field A So Cal Athletics Marinakis/Dugan - 16u Futures*
5 13 Midwest USSSA Pride*
P106 12:00 PM Northwest Open Space - Field B STiKS Academy*
4 13 Texas Ruthless 03*
P107 12:00 PM Northwest Open Space - Field C SD Firecrackers Brashear/Boehm 16u*
11 0 Bellevue Blast 03*
P108 12:00 PM Northwest Open Space - Field D The Warriors*
2 11 Frozen Ropes Stars*
P135 1:00 PM Hyland Hills - Field 2 SoCal Athletics Jendro/Bachtell*
4 2 ILLUSIONS Gold-Pena*
P136 1:00 PM Hyland Hills - Field 3 Southern Colorado Lady Cobras*
3 3 NJ HEIST FUTURES*
P145 1:00 PM Hyland Hills - Field 1 Fearless Premier*
5 6 Iowa Blitz-Maynes*
P13 2:00 PM Lutz - Field 1 Firecrackers-AZ Salcido*
5 13 Diamond Sports Hotshots Louisiana*
P14 2:00 PM Lutz - Field 2 Team Kansas - Taylor*
1 4 Midwest Machine*
P15 2:00 PM Lutz - Field 3 Explosion Flores/Torres*
6 4 KC Freedom KY- JB*
P16 2:00 PM Lutz - Field 4 Colorado Angels - Waller*
9 2 Elite Diamonds '03*
P29 2:00 PM Lutz - Field 5 Ruthless 16u*
7 9 Carroll County Crush 03*
P30 2:00 PM Lutz - Field 6 TC Stars 16A*
2 21 Infinity Shock*
P31 2:00 PM Lutz - Field 7 USA Phenom Sabac/Moes*
7 6 Illusions Gold Premier*
P32 2:00 PM Lutz - Field 8 Firecrackers-Gale/Bricker*
11 1 Ak Krush Jolin*
P77 2:00 PM Youth Memorial - Field 1 So Cal Choppers VC*
12 9 Oklahoma Bombers - Sheldon*
P78 2:00 PM Youth Memorial - Field 2 Team TFS CO - Whitehurst*
9 4 Illinois Fire 16U*
P79 2:00 PM Youth Memorial - Field 3 Monarchs 16 Futures*
6 1 Oklahoma Blaze 16U Gold*
P80 2:00 PM Youth Memorial - Field 4 Las Vegas Lady Scorpions - Lee*
10 2 Orland Park A's 16U Premier - HL*
P93 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 So Cal Athletics 16u Jendro/Wayne*
11 0 American Freedom Gold 16u TX*
P94 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 UFA Thunder Elite 16u*
5 0 Spokane Mudhens*
P95 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Ca Grapettes 16u- Kapp/Miranda*
8 0 Texas Thunderstix 16U*
P96 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 Nebraska Nemesis 02*
3 16 Milton Elite Gold*
P109 2:00 PM Northwest Open Space - Field A So Cal Athletics Marinakis/Dugan - 16u Futures*
Texas Ruthless 03*
P110 2:00 PM Northwest Open Space - Field B STiKS Academy*
Midwest USSSA Pride*
P111 2:00 PM Northwest Open Space - Field C SD Firecrackers Brashear/Boehm 16u*
Frozen Ropes Stars*
P112 2:00 PM Northwest Open Space - Field D The Warriors*
Bellevue Blast 03*
P146 3:00 PM Hyland Hills - Field 1 Fearless Premier*
1 9 WA Acers Lott*
Wednesday, July 03, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Lutz - Field 2 Firecrackers-AZ Noto
1 5 Team KULIA Softball
B2 8:00 AM Lutz - Field 3 NM Elite
10 6 Colorado Rockettes
B5 8:00 AM Lutz - Field 5 Tucson Royals 03 - Camacho
0 10 Ohio Lasers Black
B6 8:00 AM Lutz - Field 6 Bases Loaded Elite-Pagan 16U
8 5 Colorado Soar
B9 8:00 AM Lutz - Field 4 Firecrackers-AZ Salcido
6 5 KC Freedom KY- JB
B13 8:00 AM Lutz - Field 7 Explosion Flores/Torres
5 9 Midwest Machine
B14 8:00 AM Lutz - Field 8 Diamond Sports Hotshots Louisiana
12 3 Colorado Angels - Waller
B33 8:00 AM Hyland Hills - Field 3 Ruthless 16u
3 14 Ak Krush Jolin
P33 8:00 AM Youth Memorial - Field 1 Desert Thunder - Payne*
0 8 Salt Lake Vision*
P34 8:00 AM Youth Memorial - Field 2 Finesse - Kilburn*
6 5 Firecrackers DFW 16U Gold*
P35 8:00 AM Youth Memorial - Field 3 Corona Angels Zavala*
13 7 Utah Surge - Hicken*
P36 8:00 AM Youth Memorial - Field 4 MN Starters Smyth*
2 7 Texas Bombers HC - Salinas 16u*
P49 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 USA Athletics JMora 16U*
0 11 Indy Dreams Gold Lewis*
P50 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Texas Glory Kansas*
9 1 OK Athletics 16u Gold-Madden*
P51 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Ohana Tigers 16U Ramirez*
4 3 Utah FastPitch Club - Horne*
P52 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 GJ Force*
3 6 Firecrackers GA 16U Sims*
P113 8:00 AM Northwest Open Space - Field A Arizona Hotshots - Gutierrez*
1 0 Midwest Sluggers 02*
P114 8:00 AM Northwest Open Space - Field B Batbusters Smith*
2 10 16U Vision AR GOLD*
P115 8:00 AM Northwest Open Space - Field C SO CAL Athletics Marinakis/Fox/Wilson 16U*
9 16 Heartland Havoc 03*
P116 8:00 AM Northwest Open Space - Field D Colorado Invasion 02*
5 4 Va Glory Myers 16U*
P137 8:00 AM Hyland Hills - Field 1 So Cal Athletics LeMaster/Cruz*
7 2 Non-Typical Softball*
P138 8:00 AM Hyland Hills - Field 2 Reckoning*
2 8 Texas Blaze 16 Elite Robertson*
B3 10:00 AM Lutz - Field 2 Firecrackers-AZ Noto
12 3 Colorado Rockettes
B4 10:00 AM Lutz - Field 3 Team KULIA Softball
5 6 NM Elite
B7 10:00 AM Lutz - Field 5 Tucson Royals 03 - Camacho
9 1 Colorado Soar
B8 10:00 AM Lutz - Field 6 Ohio Lasers Black
7 6 Bases Loaded Elite-Pagan 16U
B10 10:00 AM Lutz - Field 4 Elite Diamonds '03
9 1 Team Kansas - Taylor
B15 10:00 AM Lutz - Field 7 Explosion Flores/Torres
4 5 Colorado Angels - Waller
B16 10:00 AM Lutz - Field 8 Midwest Machine
3 4 Diamond Sports Hotshots Louisiana
B34 10:00 AM Hyland Hills - Field 3 Illusions Gold Premier
13 2 TC Stars 16A
P37 10:00 AM Youth Memorial - Field 1 Desert Thunder - Payne*
5 10 Firecrackers DFW 16U Gold*
P38 10:00 AM Youth Memorial - Field 2 Finesse - Kilburn*
5 8 Salt Lake Vision*
P39 10:00 AM Youth Memorial - Field 3 Corona Angels Zavala*
3 8 Texas Bombers HC - Salinas 16u*
P40 10:00 AM Youth Memorial - Field 4 MN Starters Smyth*
10 2 Utah Surge - Hicken*
P53 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 USA Athletics JMora 16U*
4 2 OK Athletics 16u Gold-Madden*
P54 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Texas Glory Kansas*
1 9 Indy Dreams Gold Lewis*
P55 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Ohana Tigers 16U Ramirez*
3 7 Firecrackers GA 16U Sims*
P56 10:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 GJ Force*
7 21 Utah FastPitch Club - Horne*
P117 10:00 AM Northwest Open Space - Field A Arizona Hotshots - Gutierrez*
5 6 16U Vision AR GOLD*
P118 10:00 AM Northwest Open Space - Field B Batbusters Smith*
13 7 Midwest Sluggers 02*
P119 10:00 AM Northwest Open Space - Field C SO CAL Athletics Marinakis/Fox/Wilson 16U*
6 15 Va Glory Myers 16U*
P120 10:00 AM Northwest Open Space - Field D Colorado Invasion 02*
0 9 Heartland Havoc 03*
P139 10:00 AM Hyland Hills - Field 1 So Cal Athletics LeMaster/Cruz*
2 6 Texas Blaze 16 Elite Robertson*
P140 10:00 AM Hyland Hills - Field 2 Reckoning*
10 2 Non-Typical Softball*
B11 12:00 PM Lutz - Field 4 KC Freedom KY- JB
18 9 Team Kansas - Taylor
B17 12:00 PM Lutz - Field 2 San Jose Lady Sharks Burley
4 3 Naperville Diamonds
B18 12:00 PM Lutz - Field 3 SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN
9 1 Wisconsin Heat Fastpitch
B21 12:00 PM Lutz - Field 5 Nor Cal Blast 16U Rianda
11 4 Extreme Elite 16U Prospects
B22 12:00 PM Lutz - Field 6 Batbusters Roberts
12 4 AZ Desert Thunder - Campos
B35 12:00 PM Hyland Hills - Field 3 Ruthless 16u
8 6 TC Stars 16A
B37 12:00 PM Lutz - Field 7 USA Phenom Sabac/Moes
17 4 Infinity Shock
B38 12:00 PM Lutz - Field 8 Carroll County Crush 03
6 3 Firecrackers-Gale/Bricker
P41 12:00 PM Youth Memorial - Field 1 Lady Hustle 16 - Castro*
1 15 Batbusters-Nelson*
P42 12:00 PM Youth Memorial - Field 2 Lady Canes*
9 0 PrimeTime Softball*
P43 12:00 PM Youth Memorial - Field 3 Nemesis Elite 14u Garcia/Apacible*
11 6 Utah Adrenaline 16U*
P44 12:00 PM Youth Memorial - Field 4 MN Sting 16 Elite*
2 3 Texas Elite 3n2 Ryan*
P57 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 Strike Force Jensen - Putman*
6 7 Batbusters JP*
P58 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Advanced Fastpitch Academy 16u A Gold*
2 19 Texas Glory 16u*
P59 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Club All-Star*
7 0 Indiana Firestorm Fastpitch 03 - Orange*
P60 12:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 American Freedom Gold 16u CO*
5 1 Firecrackers DFW Smith*
P121 12:00 PM Northwest Open Space - Field A San Jose Sting 16U - Afanador*
5 0 Originals Threat*
P122 12:00 PM Northwest Open Space - Field B Colorado Diamonds-Mintz*
4 4 Blaze - LHTX*
P123 12:00 PM Northwest Open Space - Field C Athletics-Mercado/Nalley*
10 10 Peoria Sluggers 16u Elite*
P124 12:00 PM Northwest Open Space - Field D 5280 Pirates*
7 10 16u Texas Blaze ATX - Koehler*
P141 12:00 PM Hyland Hills - Field 1 USA Phenom 16 Valentino*
6 0 Utah Twisters*
P142 12:00 PM Hyland Hills - Field 2 Kansas City Stingrays*
8 7 Texas Glory 16U RWB*
B12 2:00 PM Lutz - Field 4 Firecrackers-AZ Salcido
4 0 Elite Diamonds '03
B19 2:00 PM Lutz - Field 2 Naperville Diamonds
6 10 Wisconsin Heat Fastpitch
B20 2:00 PM Lutz - Field 3 San Jose Lady Sharks Burley
8 3 SO CAL ATHLETICS MARINAKIS/DUGAN
B23 2:00 PM Lutz - Field 5 Extreme Elite 16U Prospects
2 10 AZ Desert Thunder - Campos
B24 2:00 PM Lutz - Field 6 Nor Cal Blast 16U Rianda
0 10 Batbusters Roberts
B36 2:00 PM Hyland Hills - Field 3 Ak Krush Jolin
3 5 Illusions Gold Premier
B39 2:00 PM Lutz - Field 7 Infinity Shock
11 13 Firecrackers-Gale/Bricker
B40 2:00 PM Lutz - Field 8 USA Phenom Sabac/Moes
7 6 Carroll County Crush 03
P45 2:00 PM Youth Memorial - Field 1 Lady Hustle 16 - Castro*
5 4 PrimeTime Softball*
P46 2:00 PM Youth Memorial - Field 2 Lady Canes*
8 5 Batbusters-Nelson*
P47 2:00 PM Youth Memorial - Field 3 Nemesis Elite 14u Garcia/Apacible*
6 6 Texas Elite 3n2 Ryan*
P48 2:00 PM Youth Memorial - Field 4 MN Sting 16 Elite*
9 8 Utah Adrenaline 16U*
P61 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 Strike Force Jensen - Putman*
7 7 Texas Glory 16u*
P62 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 Advanced Fastpitch Academy 16u A Gold*
5 10 Batbusters JP*
P63 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 Club All-Star*
10 10 Firecrackers DFW Smith*
P64 2:00 PM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 American Freedom Gold 16u CO*
3 3 Indiana Firestorm Fastpitch 03 - Orange*
P125 2:00 PM Northwest Open Space - Field A San Jose Sting 16U - Afanador*
17 1 Blaze - LHTX*
P126 2:00 PM Northwest Open Space - Field B Colorado Diamonds-Mintz*
2 15 Originals Threat*
P127 2:00 PM Northwest Open Space - Field C Athletics-Mercado/Nalley*
12 2 16u Texas Blaze ATX - Koehler*
P128 2:00 PM Northwest Open Space - Field D 5280 Pirates*
1 11 Peoria Sluggers 16u Elite*
P143 2:00 PM Hyland Hills - Field 1 USA Phenom 16 Valentino*
4 2 Texas Glory 16U RWB*
P144 2:00 PM Hyland Hills - Field 2 Kansas City Stingrays*
2 9 Utah Twisters*
Thursday, July 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
B49 8:00 AM Hyland Hills - Field 3 So Cal Choppers VC
13 3 Orland Park A's 16U Premier - HL
B53 8:00 AM Carroll Butts - Field 1 Monarchs 16 Futures
6 2 Illinois Fire 16U
B54 8:00 AM Carroll Butts - Field 2 Oklahoma Bombers - Sheldon
2 8 Las Vegas Lady Scorpions - Lee
B57 8:00 AM Carroll Butts - Field 3 Diamond Sports Hotshots Dorrow Futures 16u
9 4 Nebraska Moonlight Madness
B58 8:00 AM Carroll Butts - Field 4 Prodigy Easton Elite 16A
0 6 Virginia Glory WI
B69 8:00 AM Youth Memorial - Field 1 Ca Grapettes 16u- Kapp/Miranda
18 2 Spokane Mudhens
B70 8:00 AM Youth Memorial - Field 2 American Freedom Gold 16u TX
10 0 Nebraska Nemesis 02
B73 8:00 AM Youth Memorial - Field 3 E1 prospects Garrison
0 11 NW Vandals 16U
B74 8:00 AM Youth Memorial - Field 4 Believe Fastpitch 16u
6 7 FC Stars - 16U Bode 2019
B85 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 3 SoCal Athletics Jendro/Bachtell
8 0 WA Acers Lott
B86 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 5 CF TX Intruders - Tamborello
9 4 Southern Colorado Lady Cobras
B89 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 4 So Cal Athletics Marinakis/Dugan - 16u Futures
2 5 Bellevue Blast 03
B90 8:00 AM Pioneer Park (Arvada) - Field 6 Frozen Ropes Stars
1 21 STiKS Academy