Baseball

Tournament Note

TO THOSE WHO COURAGEOUSLY GAVE THEIR LIVES…..
AND THOSE WHO BRAVELY FIGHT TODAY…

THANK YOU!!


PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

.
**NO METAL CLEATS ALLOWED ON PORTABLE MOUNDS AT RAILROAD PARK (BLUE FIELD)

14's Division 2

Texas State Championships

May 24 - 27, 2019
TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Game Train

14's Division 2 Champion

Fri May 24, 2019 - Mon May 27, 2019

Final Standings

Team Rank
Game Train 1
Tribe Baseball 2
Alliance Coyotes 3
Texas Cubs 14u 4
Southern Elite X 5
Dallas Patriots - Unger 6
Texas Stix North 2023 7
West Texas Gamblers 8
BN Saints 14uAAA Anderson 9
Texas Raiders - LaGreca 10
14U AAA Dulins Dodgers - Larson 11
C3 Futures - Gray 12
Texas Cannons 13
Texas Stix 2023 - Forrester 14
FBA YoungGuns 14U 15
Academy Select - Alfred 16
Texas Rattlers - King 17

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
Southern Elite X (Maypearl, TX) 3 1 0 7 23 16
Dallas Patriots - Unger (Rhome, TX) 2 1 1 11 30 14
BN Saints 14uAAA Anderson (Rockwall, TX) 2 1 1 8 29 20
Texas Stix 2023 - Forrester (Euless, TX) 1 3 0 -12 14 27
FBA YoungGuns 14U (Wichita Falls, TX) 1 3 0 -14 14 33
B
Team W L T
RD
RS
RA
Game Train (Roanoke, TX) 4 0 0 14 29 15
Texas Stix North 2023 (Grapevine, TX) 2 2 0 3 31 31
Texas Raiders - LaGreca (Grapevine, TX) 2 2 0 -4 16 21
Academy Select - Alfred (Lewisville, TX) 1 3 0 -16 12 28
C3 Futures - Gray (North Richland Hills, TX) 1 3 0 3 23 16
C
Team W L T
RD
RS
RA
Tribe Baseball (Frisco, TX) 3 1 0 11 23 8
Alliance Coyotes (Fort Worth, TX) 3 1 0 -2 29 31
Texas Cubs 14u (Sulphur Springs, TX) 2 1 1 12 32 18
West Texas Gamblers (Midland, TX) 2 1 1 10 40 20
14U AAA Dulins Dodgers - Larson (Lucas, TX) 2 2 0 0 19 15
Texas Cannons (Frisco, TX) 1 3 0 -7 17 34
Texas Rattlers - King (Flower Mound, TX) 0 4 0 -24 8 42

Schedule

Filter by:

Saturday, May 25, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM McInnish Park - Field 10 Dallas Patriots - Unger (A)
7 7 BN Saints 14uAAA Anderson (A)
P2 8:00 AM McInnish Park - Field 11 Academy Select - Alfred (B)
5 9 Texas Stix North 2023 (B)
P3 8:00 AM Railroad Park - Stadium Field Tribe Baseball (C)
13 2 Texas Rattlers - King (C)
P4 10:00 AM McInnish Park - Field 10 Dallas Patriots - Unger (A)
7 1 Texas Stix 2023 - Forrester (A)
P5 10:00 AM McInnish Park - Field 11 Academy Select - Alfred (B)
2 9 Game Train (B)
P6 10:00 AM Railroad Park - Stadium Field Tribe Baseball (C)
5 2 Texas Cannons (C)
P7 12:00 PM McInnish Park - Field 10 BN Saints 14uAAA Anderson (A)
7 3 FBA YoungGuns 14U (A)
P8 12:00 PM McInnish Park - Field 11 Texas Stix North 2023 (B)
2 13 C3 Futures - Gray (B)
P9 12:00 PM Railroad Park - Stadium Field Texas Rattlers - King (C)
3 6 Alliance Coyotes (C)
P10 2:00 PM McInnish Park - Field 10 Texas Stix 2023 - Forrester (A)
1 7 Southern Elite X (A)
P11 2:00 PM McInnish Park - Field 11 Game Train (B)
6 2 Texas Raiders - LaGreca (B)
P12 2:00 PM Railroad Park - Stadium Field Texas Cannons (C)
9 5 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C)
P13 4:00 PM McInnish Park - Field 10 FBA YoungGuns 14U (A)
8 4 Southern Elite X (A)
P14 4:00 PM McInnish Park - Field 11 C3 Futures - Gray (B)
3 4 Texas Raiders - LaGreca (B)
P15 4:00 PM Railroad Park - Blue Field Alliance Coyotes (C)
5 12 Texas Cubs 14u (C)
P16 4:00 PM Railroad Park - Stadium Field 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C)
1 5 West Texas Gamblers (C)
P17 6:00 PM Railroad Park - Stadium Field Texas Cubs 14u (C)
6 6 West Texas Gamblers (C)
Sunday, May 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
P18 8:00 AM Breckinridge Park - Field 3 Texas Stix 2023 - Forrester (A)
9 2 FBA YoungGuns 14U (A)
P19 8:00 AM Breckinridge Park - Field 4 Game Train (B)
5 3 C3 Futures - Gray (B)
P20 8:00 AM High Point Park - Field 5 Texas Cannons (C)
5 6 Alliance Coyotes (C)
P21 8:00 AM High Point Park - Field 6 Tribe Baseball (C)
1 2 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C)
P22 10:00 AM Breckinridge Park - Field 3 Dallas Patriots - Unger (A)
13 1 FBA YoungGuns 14U (A)
P23 10:00 AM Breckinridge Park - Field 4 Academy Select - Alfred (B)
5 4 C3 Futures - Gray (B)
P24 10:00 AM High Point Park - Field 5 Texas Cannons (C)
1 18 West Texas Gamblers (C)
P25 10:00 AM High Point Park - Field 6 Tribe Baseball (C)
4 2 Texas Cubs 14u (C)
P26 12:00 PM Breckinridge Park - Field 3 BN Saints 14uAAA Anderson (A)
11 3 Texas Stix 2023 - Forrester (A)
P27 12:00 PM Breckinridge Park - Field 4 Texas Stix North 2023 (B)
8 9 Game Train (B)
P28 12:00 PM High Point Park - Field 5 Alliance Coyotes (C)
12 11 West Texas Gamblers (C)
P29 12:00 PM High Point Park - Field 6 Texas Rattlers - King (C)
0 11 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C)
P30 2:00 PM Breckinridge Park - Field 3 Dallas Patriots - Unger (A)
3 5 Southern Elite X (A)
P31 2:00 PM Breckinridge Park - Field 4 Academy Select - Alfred (B)
0 6 Texas Raiders - LaGreca (B)
P32 2:00 PM High Point Park - Field 6 Texas Rattlers - King (C)
3 12 Texas Cubs 14u (C)
P33 4:00 PM Breckinridge Park - Field 3 BN Saints 14uAAA Anderson (A)
4 7 Southern Elite X (A)
P34 4:00 PM Breckinridge Park - Field 4 Texas Stix North 2023 (B)
12 4 Texas Raiders - LaGreca (B)
Monday, May 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Railroad Park - Stadium Field [10] 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C)
2 5 [11] Texas Raiders - LaGreca (B)
B2 8:00 AM Railroad Park - Blue Field [9] Texas Stix North 2023 (B)
6 5 [12] C3 Futures - Gray (B)
B6 8:00 AM Breckinridge Park - Field 3 [4] Alliance Coyotes (C)
6 5 [6] Dallas Patriots - Unger (A)
B7 8:00 AM Breckinridge Park - Field 4 [3] Southern Elite X (A)
2 5 [5] Texas Cubs 14u (C)
B3 10:00 AM Railroad Park - Stadium Field [11] Texas Raiders - LaGreca (B)
5 12 [7] West Texas Gamblers (C)
B4 10:00 AM Railroad Park - Blue Field [9] Texas Stix North 2023 (B)
10 4 [8] BN Saints 14uAAA Anderson (A)
B8 10:00 AM Breckinridge Park - Field 3 [4] Alliance Coyotes (C)
4 11 [1] Game Train (B)
B9 10:00 AM Breckinridge Park - Field 4 [5] Texas Cubs 14u (C)
0 6 [2] Tribe Baseball (C)
B5 12:00 PM Railroad Park - Stadium Field [7] West Texas Gamblers (C)
3 12 [9] Texas Stix North 2023 (B)
B10 12:00 PM Breckinridge Park - Field 3 [1] Game Train (B)
4 3 [2] Tribe Baseball (C)

Bracket

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record
3. Runs Allowed
2. Total Run Differential
Two Way Tie
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
3. Runs Allowed
1. Head to Head between tied teams
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
2. Total Run Differential
Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
1. Forfeits will be scored 7-0
IMPORTANT: Run differential maximum
2. Maximum run spread per game is 7,
regardless of score
NOTE: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst ALL tied teams, run differential is the first tie breaker
14u D2 Platinum Championship Bracket
Pool Protect
14u D2 Gold Championship Bracket
Pool Protect
Seeds 1-6 to Platinum Bracket | Seeds 7-12 to Gold Bracket
[9] Texas Stix North 2023 (B)
14u D2 Gold Champion
[1] Game Train (B)
14u D2 Platinum Champion
[10] 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (C) - 2
B1 - Mon 5/27 8:00AM Railroad Park - Stadium Field
[11] Texas Raiders - LaGreca (B) - 5
[9] Texas Stix North 2023 (B) - 6
B2 - Mon 5/27 8:00AM Railroad Park - Blue Field
[12] C3 Futures - Gray (B) - 5
[11] Texas Raiders - LaGreca (B) - 5
B3 - Mon 5/27 10:00AM Railroad Park - Stadium Field
[7] West Texas Gamblers (C) - 12
[9] Texas Stix North 2023 (B) - 10
B4 - Mon 5/27 10:00AM Railroad Park - Blue Field
[8] BN Saints 14uAAA Anderson (A) - 4
[7] West Texas Gamblers (C) - 3
B5 - Mon 5/27 12:00PM Railroad Park - Stadium Field
[9] Texas Stix North 2023 (B) - 12
[4] Alliance Coyotes (C) - 6
B6 - Mon 5/27 8:00AM Breckinridge Park - Field 3
[6] Dallas Patriots - Unger (A) - 5
[3] Southern Elite X (A) - 2
B7 - Mon 5/27 8:00AM Breckinridge Park - Field 4
[5] Texas Cubs 14u (C) - 5
[4] Alliance Coyotes (C) - 4
B8 - Mon 5/27 10:00AM Breckinridge Park - Field 3
[1] Game Train (B) - 11
[5] Texas Cubs 14u (C) - 0
B9 - Mon 5/27 10:00AM Breckinridge Park - Field 4
[2] Tribe Baseball (C) - 6
[1] Game Train (B) - 4
B10 - Mon 5/27 12:00PM Breckinridge Park - Field 3
[2] Tribe Baseball (C) - 3