Baseball

Tournament Note

TO THOSE WHO COURAGEOUSLY GAVE THEIR LIVES…..
AND THOSE WHO BRAVELY FIGHT TODAY…

THANK YOU!!


PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

12's Division 2

Texas State Championships

May 24 - 27, 2019
TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

NTX Eagles - Tanksley

12's Division 2 Champion

Fri May 24, 2019 - Mon May 27, 2019

Final Standings

Team Rank
NTX Eagles - Tanksley 1
Warriors 2
North Dallas Baseball Academy 3
Dallas Redhawks - Cecil 4
DFW Express - Avila 5
Keller Aces 6
PTC Aces - Cummings 7
NTX Naturals 8
Coppell Cowboys Red 9
DBI BlueSox - Osterloh 10
USA Prime - Ladd 11
Frozen Ropes - Ashby 12
Skullcandy Crushers 13
Ropes - Allday/Perea 14
Lightning Elite-Clark 15
USA Prime Raiders - Jordan 16
Dallas Bandits 17
Dallas Patriots - Porter 18
HVA Storm - McMahen 19
Fort Worth Bandits 20
HVA Storm - Barresi 21
Pro Source Athletics - Holcombe 22

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
PTC Aces - Cummings (Frisco, TX) 2 1 0 6 31 22
Coppell Cowboys Red (Coppell, TX) 2 1 0 3 24 21
NTX Naturals (Denton, TX) 2 1 0 2 28 28
HVA Storm - Barresi (Lantana, TX) 0 3 0 -11 19 31
B
Team W L T
RD
RS
RA
NTX Eagles - Tanksley (Allen, TX) 3 0 0 21 37 5
DBI BlueSox - Osterloh (Lantana, TX) 2 1 0 -3 14 22
Ropes - Allday/Perea (Frisco, TX) 1 2 0 -6 17 25
USA Prime Raiders - Jordan (The Colony, TX) 1 2 0 -4 22 26
HVA Storm - McMahen (Flower Mound, TX) 0 3 0 -11 15 30
C
Team W L T
RD
RS
RA
Keller Aces (Haslet, TX) 3 0 0 13 25 11
Dallas Redhawks - Cecil (Wylie, TX) 2 1 0 11 22 10
Lightning Elite-Clark (Frisco, TX) 1 2 0 -3 19 19
Fort Worth Bandits (Fort Worth, TX) 0 3 0 -21 3 29
D
Team W L T
RD
RS
RA
Warriors (Lucas, TX) 3 0 0 21 40 7
DFW Express - Avila (Colleyville, TX) 3 0 0 21 38 8
Dallas Bandits (Dallas, TX) 1 2 0 -7 18 18
Dallas Patriots - Porter (Plano, TX) 1 2 0 -11 16 38
Pro Source Athletics - Holcombe (Carrollton, TX) 0 3 0 -21 6 44
E
Team W L T
RD
RS
RA
North Dallas Baseball Academy (Richardson, TX) 2 0 1 14 26 6
USA Prime - Ladd (McKinney, TX) 1 1 1 -3 22 25
Skullcandy Crushers (Dallas, TX) 1 2 0 -8 23 35
Frozen Ropes - Ashby (Mckinney, TX) 1 2 0 -3 12 17

Schedule

Filter by:

Friday, May 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 NTX Naturals (A)
9 7 Coppell Cowboys Red (A)
P2 6:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 PTC Aces - Cummings (A)
9 8 HVA Storm - Barresi (A)
P3 8:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 NTX Naturals (A)
7 17 PTC Aces - Cummings (A)
P4 8:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 Coppell Cowboys Red (A)
10 7 HVA Storm - Barresi (A)
Saturday, May 25, 2019
Game Time Location Team Score Team
P5 8:00 AM McInnish Park - Field 01 Dallas Bandits (D)
16 0 Pro Source Athletics - Holcombe (D)
P6 8:00 AM McInnish Park - Field 04 USA Prime - Ladd (E)
17 14 Skullcandy Crushers (E)
P7 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 NTX Eagles - Tanksley (B)
12 0 DBI BlueSox - Osterloh (B)
P8 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 Fort Worth Bandits (C)
1 11 Lightning Elite-Clark (C)
P9 10:00 AM McInnish Park - Field 01 Dallas Bandits (D)
2 9 DFW Express - Avila (D)
P10 10:00 AM McInnish Park - Field 04 USA Prime - Ladd (E)
4 4 North Dallas Baseball Academy (E)
P11 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 NTX Eagles - Tanksley (B)
14 3 HVA Storm - McMahen (B)
P12 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 Fort Worth Bandits (C)
1 9 Dallas Redhawks - Cecil (C)
P13 12:00 PM McInnish Park - Field 01 Pro Source Athletics - Holcombe (D)
1 15 Warriors (D)
P14 12:00 PM McInnish Park - Field 04 Skullcandy Crushers (E)
7 5 Frozen Ropes - Ashby (E)
P15 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 DBI BlueSox - Osterloh (B)
7 6 Ropes - Allday/Perea (B)
P16 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 Lightning Elite-Clark (C)
5 10 Keller Aces (C)
P17 2:00 PM McInnish Park - Field 01 DFW Express - Avila (D)
16 1 Dallas Patriots - Porter (D)
P18 2:00 PM McInnish Park - Field 04 North Dallas Baseball Academy (E)
9 0 Frozen Ropes - Ashby (E)
P19 2:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 HVA Storm - McMahen (B)
8 9 USA Prime Raiders - Jordan (B)
P20 2:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 Dallas Redhawks - Cecil (C)
5 6 Keller Aces (C)
P21 4:00 PM McInnish Park - Field 01 Warriors (D)
16 6 Dallas Patriots - Porter (D)
P22 4:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 Ropes - Allday/Perea (B)
9 7 USA Prime Raiders - Jordan (B)
Sunday, May 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
P24 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 NTX Naturals (A)
12 4 HVA Storm - Barresi (A)
P25 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 Coppell Cowboys Red (A)
7 5 PTC Aces - Cummings (A)
P31 8:00 AM McInnish Park - Field 01 USA Prime Raiders - Jordan (B)
6 9 Dallas Patriots - Porter (D)
P26 9:00 AM McInnish Park - Field 04 Fort Worth Bandits (C)
1 9 Keller Aces (C)
P27 10:00 AM McInnish Park - Field 01 DBI BlueSox - Osterloh (B)
7 4 HVA Storm - McMahen (B)
P28 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 Dallas Bandits (D)
0 9 Warriors (D)
P29 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 Pro Source Athletics - Holcombe (D)
5 13 DFW Express - Avila (D)
P30 11:00 AM McInnish Park - Field 04 Lightning Elite-Clark (C)
3 8 Dallas Redhawks - Cecil (C)
P23 12:00 PM McInnish Park - Field 01 NTX Eagles - Tanksley (B)
11 2 Ropes - Allday/Perea (B)
P32 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 USA Prime - Ladd (E)
1 7 Frozen Ropes - Ashby (E)
P33 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 Skullcandy Crushers (E)
2 13 North Dallas Baseball Academy (E)
B1 3:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 [8] Coppell Cowboys Red (A)
5 9 [9] NTX Naturals (A)
B4 3:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 [7] PTC Aces - Cummings (A)
9 5 [10] DBI BlueSox - Osterloh (B)
B12 3:00 PM McInnish Park - Field 08 [20] HVA Storm - Barresi (A)
9 11 [21] Fort Worth Bandits (C)
B2 5:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 [5] North Dallas Baseball Academy (E)
3 2 [12] Frozen Ropes - Ashby (E)
B3 5:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 [6] Dallas Redhawks - Cecil (C)
10 5 [11] USA Prime - Ladd (E)
B13 5:00 PM McInnish Park - Field 08 [19] HVA Storm - McMahen (B)
15 14 [22] Pro Source Athletics - Holcombe (D)
Monday, May 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
B6 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 [5] North Dallas Baseball Academy (E)
10 2 [4] Keller Aces (C)
B7 8:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 [6] Dallas Redhawks - Cecil (C)
8 7 [3] DFW Express - Avila (D)
B15 8:00 AM McInnish Park - Field 08 [16] Dallas Bandits (D)
2 7 [17] Skullcandy Crushers (E)
B16 8:00 AM McInnish Park - Field 01 [15] Ropes - Allday/Perea (B)
6 4 [18] Dallas Patriots - Porter (D)
B5 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 3 [9] NTX Naturals (A)
2 8 [1] NTX Eagles - Tanksley (B)
B8 10:00 AM Wagon Wheel Park - Field 4 [7] PTC Aces - Cummings (A)
5 13 [2] Warriors (D)
B14 10:00 AM McInnish Park - Field 08 [13] Lightning Elite-Clark (C)
2 1 [21] Fort Worth Bandits (C)
B17 10:00 AM McInnish Park - Field 01 [19] HVA Storm - McMahen (B)
8 9 [14] USA Prime Raiders - Jordan (B)
B9 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 [1] NTX Eagles - Tanksley (B)
7 6 [5] North Dallas Baseball Academy (E)
B10 12:00 PM Wagon Wheel Park - Field 4 [6] Dallas Redhawks - Cecil (C)
6 7 [2] Warriors (D)
B18 12:00 PM McInnish Park - Field 08 [13] Lightning Elite-Clark (C)
8 22 [17] Skullcandy Crushers (E)
B19 12:00 PM McInnish Park - Field 01 [15] Ropes - Allday/Perea (B)
9 1 [14] USA Prime Raiders - Jordan (B)
B11 2:00 PM Wagon Wheel Park - Field 3 [1] NTX Eagles - Tanksley (B)
9 8 [2] Warriors (D)
B20 2:00 PM McInnish Park - Field 08 [17] Skullcandy Crushers (E)
7 2 [15] Ropes - Allday/Perea (B)

Bracket

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record
3. Runs Allowed
2. Total Run Differential
Two Way Tie
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
3. Runs Allowed
1. Head to Head between tied teams
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip
2. Total Run Differential
Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
1. Forfeits will be scored 7-0
IMPORTANT: Run differential maximum
2. Maximum run spread per game is 7,
regardless of score
NOTE: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst ALL tied teams, run differential is the first tie breaker
12u D2 Gold Championship Bracket
12u D2 Platinum Championship Bracket
Seeds 1-12 to Platinum Bracket | Seeds 13-22 to Gold Bracket
[17] Skullcandy Crushers (E)
12u D2 Gold Champion
[1] NTX Eagles - Tanksley (B)
12u D2 Platinum Champion
[16] Dallas Bandits (D) - 2
B15 - Mon 5/27 8:00AM McInnish Park - Field 08
[17] Skullcandy Crushers (E) - 7
[19] HVA Storm - McMahen (B) - 8
B17 - Mon 5/27 10:00AM McInnish Park - Field 01
[14] USA Prime Raiders - Jordan (B) - 9
[15] Ropes - Allday/Perea (B) - 9
B19 - Mon 5/27 12:00PM McInnish Park - Field 01
[14] USA Prime Raiders - Jordan (B) - 1
[15] Ropes - Allday/Perea (B) - 6
B16 - Mon 5/27 8:00AM McInnish Park - Field 01
[18] Dallas Patriots - Porter (D) - 4
[13] Lightning Elite-Clark (C) - 8
B18 - Mon 5/27 12:00PM McInnish Park - Field 08
[17] Skullcandy Crushers (E) - 22
[17] Skullcandy Crushers (E) - 7
B20 - Mon 5/27 2:00PM McInnish Park - Field 08
[15] Ropes - Allday/Perea (B) - 2
[19] HVA Storm - McMahen (B) - 15
B13 - Sun 5/26 5:00PM McInnish Park - Field 08
[22] Pro Source Athletics - Holcombe (D) - 14
[13] Lightning Elite-Clark (C) - 2
B14 - Mon 5/27 10:00AM McInnish Park - Field 08
[21] Fort Worth Bandits (C) - 1
[20] HVA Storm - Barresi (A) - 9
B12 - Sun 5/26 3:00PM McInnish Park - Field 08
[21] Fort Worth Bandits (C) - 11
[6] Dallas Redhawks - Cecil (C) - 8
B7 - Mon 5/27 8:00AM Wagon Wheel Park - Field 4
[3] DFW Express - Avila (D) - 7
[1] NTX Eagles - Tanksley (B) - 9
B11 - Mon 5/27 2:00PM Wagon Wheel Park - Field 3
[2] Warriors (D) - 8
[7] PTC Aces - Cummings (A) - 5
B8 - Mon 5/27 10:00AM Wagon Wheel Park - Field 4
[2] Warriors (D) - 13
[5] North Dallas Baseball Academy (E) - 10
B6 - Mon 5/27 8:00AM Wagon Wheel Park - Field 3
[4] Keller Aces (C) - 2
[6] Dallas Redhawks - Cecil (C) - 6
B10 - Mon 5/27 12:00PM Wagon Wheel Park - Field 4
[2] Warriors (D) - 7
[5] North Dallas Baseball Academy (E) - 3
B2 - Sun 5/26 5:00PM Wagon Wheel Park - Field 3
[12] Frozen Ropes - Ashby (E) - 2
[6] Dallas Redhawks - Cecil (C) - 10
B3 - Sun 5/26 5:00PM Wagon Wheel Park - Field 4
[11] USA Prime - Ladd (E) - 5
[9] NTX Naturals (A) - 2
B5 - Mon 5/27 10:00AM Wagon Wheel Park - Field 3
[1] NTX Eagles - Tanksley (B) - 8
[8] Coppell Cowboys Red (A) - 5
B1 - Sun 5/26 3:00PM Wagon Wheel Park - Field 3
[9] NTX Naturals (A) - 9
[7] PTC Aces - Cummings (A) - 9
B4 - Sun 5/26 3:00PM Wagon Wheel Park - Field 4
[10] DBI BlueSox - Osterloh (B) - 5
[1] NTX Eagles - Tanksley (B) - 7
B9 - Mon 5/27 12:00PM Wagon Wheel Park - Field 3
[5] North Dallas Baseball Academy (E) - 6