Baseball

Tournament Note

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential
IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

9's Division 2

May Melee

May 11 - 12, 2019
Brighton, CO • Firestone, CO • Longmont, CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Final Standings

Team Rank
A3 Thompson Rivers Elite 1
B2 CO RoughRiders - Heath 2
A1 Colorado Burn 3
A2 Broomfield Thunder Express 4
B1 Slammers Polson 5
A4 Colorado Cyclones 6
B4 Niwot Cougars 7
B3 Spartans 8

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
A1 Colorado Burn (Thornton, CO) 2 0 0 11 24 13 0
A3 Thompson Rivers Elite (Johnstown, CO) 1 1 0 1 24 15 15
A4 Colorado Cyclones (Castle rock, CO) 1 1 0 -5 6 19 -15
A2 Broomfield Thunder Express (Broomfield, CO) 0 2 0 -7 8 15 0
B
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
B1 Slammers Polson (Broomfield, CO) 2 0 0 14 34 11 0
B2 CO RoughRiders - Heath (Superior, CO) 1 1 0 0 20 18 0
B4 Niwot Cougars (Niwot, CO) 0 1 1 -7 7 17 0
B3 Spartans (Berthoud, CO) 0 1 1 -7 8 23 0

Schedule

Filter by:

Saturday, May 11, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 A1 Colorado Burn
9 4 A2 Broomfield Thunder Express
P2 8:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 B1 Slammers Polson
17 9 B2 CO RoughRiders - Heath
P3 10:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 A1 Colorado Burn
15 9 A3 Thompson Rivers Elite
P4 10:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 B1 Slammers Polson
17 2 B3 Spartans
P5 12:15 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 B2 CO RoughRiders - Heath
11 1 B4 Niwot Cougars
P6 12:15 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 A2 Broomfield Thunder Express
4 6 A4 Colorado Cyclones
P7 2:15 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 A3 Thompson Rivers Elite
15 0 A4 Colorado Cyclones
P8 2:15 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 B3 Spartans
6 6 B4 Niwot Cougars
Sunday, May 12, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 [1] B1 Slammers Polson
6 8 [8] A2 Broomfield Thunder Express
B4 8:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 [2] A1 Colorado Burn
12 2 [7] B3 Spartans
B2 10:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 [4] B2 CO RoughRiders - Heath
13 2 [5] A4 Colorado Cyclones
B3 10:00 AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 [3] A3 Thompson Rivers Elite
17 4 [6] B4 Niwot Cougars
B5 12:00 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 [8] A2 Broomfield Thunder Express
1 11 [4] B2 CO RoughRiders - Heath
B6 12:00 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3 [3] A3 Thompson Rivers Elite
13 0 [2] A1 Colorado Burn
B7 2:15 PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2 [4] B2 CO RoughRiders - Heath
3 4 [3] A3 Thompson Rivers Elite

Bracket

9uD2 Championship Bracket
[3] A3 Thompson Rivers Elite
Champion!
[3] A3 Thompson Rivers Elite - 17
B3 - Sun 5/12 10:00AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3
[6] B4 Niwot Cougars - 4
[8] A2 Broomfield Thunder Express - 1
B5 - Sun 5/12 12:00PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2
[4] B2 CO RoughRiders - Heath - 11
[4] B2 CO RoughRiders - Heath - 3
B7 - Sun 5/12 2:15PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2
[3] A3 Thompson Rivers Elite - 4
[4] B2 CO RoughRiders - Heath - 13
B2 - Sun 5/12 10:00AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2
[5] A4 Colorado Cyclones - 2
[2] A1 Colorado Burn - 12
B4 - Sun 5/12 8:00AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3
[7] B3 Spartans - 2
[3] A3 Thompson Rivers Elite - 13
B6 - Sun 5/12 12:00PM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 3
[2] A1 Colorado Burn - 0
[1] B1 Slammers Polson - 6
B1 - Sun 5/12 8:00AM Pawlowski Field (formerly called Brighton Youth Sports Complex) - PAW 2
[8] A2 Broomfield Thunder Express - 8