Baseball

Tournament Note

SUNDAY UPDATES

6:00 AM - Sunday games are currently being played as scheduled.

Please be sure to double check your team's schedule for today.

==================================================

SATURDAY UPDATES

10:25 PM - Schedules for Sunday have had some minor changes made since posting at 5 PM. Please review your times and opponents.

Thank you for you patience today with the weather and reschedule.

5:00 PM - Updated Sunday Schedules Have Been Posted

2:20 PM - We will be posting an updated schedule for Sunday games by 6:30 PM (CST).

Thank you for your patience.

12:20pm - ALL GAMES at the following facilities are CANCELLED FOR SATURDAY. We are working on a revised schedule for Sunday, we will update everyone as soon as possible.

*Oak Grove Park
*Bear Creek Park
*Enfield Park
*Railroad Park
*Russell Creek Park
*Schell Park
*Carpenter Park
*Huffhines Park
*Breckinridge Park

**GAMES AT DIAMOND KINGS BASEBALL ACADEMY WILL RESUME PLAY AT 1:30PM. NEW GAME TIME SCHEDULE WILL BE POSTED SHORTLY. GAMES WILL BE PLAYED WITH A 1 HOUR 20 MINUTE TIME LIMIT.

Thank you for you patience as we navigated through the weather.

10:50am - All fields are currently in a weather delay. We will wait until the rain stops and then work with our city partners to assess the fields for the remainder of the day.

Thank you for your patience

10:35am - All games at Diamond Kings Baseball Academy, Huffhines Park Schell Park are currently in a weather delay.

10:25am - The following facilities are currently in a weather delay:
Oak Grove Park
Bear Creek Park
Enfield Park
Russell Creek Park
Carpenter Park

10:20am - Games scheduled at Russell Creek Park are currently in a weather delay.

9:58am - All games scheduled in Grapevine (Oak Grove & Bear Creek) are currently in a weather delay.

*********************************************

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

POOL PLAY SCORES ARE FINAL ONCE THE BRACKETS ARE POSTED. Please be attentive when signing scorecards after each game.

.
**NO METAL CLEATS ALLOWED ON PORTABLE MOUNDS AT RAILROAD PARK (BLUE & RED FIELDS)

***NOTE FOR PARKING AT CARPENTER PARK
Existing parking adjacent to Carpenter Park Fields #7/#8 may not be sufficient due to renovations occurring at the site. Overflow parking is designated on the south side of Carpenter Park where soccer games are being played. Overflow parking is also okay across the street (Preston Meadow Drive) at Robinson Middle School and at Archgate Park. Parking generated by activity at Carpenter Park Fields #7/#8 may not access parking intended to serve the PSA1 facility (north of the ball fields), may not park in the neighborhoods, may not park in the service drive, and may not jump curbs and park on grass… doing so may result in immediate closure of the fields. Thank you for your cooperation is this matter !

14's Division 2

Texas Lone Star Classic

Apr 5 - 7, 2019
TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Final Standings

Team Rank
14U AAA Dulins Dodgers - Larson 1
Texas Stix North 2023 1
Cooperstown Cobras - Tinius 2
Game Train 2
Dallas Redhawks - Cecil 3
Dulins Dodgers TX - Hecht 3
ROCK Baseball 4
Texas Raiders - LaGreca 4
Tribe Baseball 5
US Elite 14 - Rosborough 5
C3 Futures - Gray 6
Dallas Bandits-Hardison 14u 6
Texas Lions 7
BN Saints 14uAAA Anderson 8
Texas ATTACK 9
Texas Cannons 10
Texas Rattlers - King 11
Texas Oilers - Williams 12

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
14U AAA Dulins Dodgers - Larson (Lucas, TX) 2 0 0 12 19 5
Game Train (Roanoke, TX) 2 0 0 3 14 11
Dulins Dodgers TX - Hecht (Frisco, TX) 1 1 0 6 15 8
US Elite 14 - Rosborough (Carrollton, TX) 0 1 1 -7 3 12
Texas Raiders - LaGreca (Grapevine, TX) 0 1 1 -7 6 14
C3 Futures - Gray (North Richland Hills, TX) 0 2 0 -7 12 19
B
Team W L T
RD
RS
RA
Texas Stix North 2023 (Grapevine, TX) 2 0 0 8 27 15
Tribe Baseball (Frisco, TX) 1 1 0 6 23 12
Texas Oilers - Williams (Rowlett, TX) 0 2 0 -14 8 31
C
Team W L T
RD
RS
RA
Dallas Redhawks - Cecil (Wylie, TX) 2 0 0 5 9 4
Texas Lions (Mansfield, TX) 1 1 0 1 5 4
Texas Cannons (Frisco, TX) 0 2 0 -6 3 9
D
Team W L T
RD
RS
RA
Cooperstown Cobras - Tinius (Ft Worth, TX) 2 0 0 6 9 3
Dallas Bandits-Hardison 14u (Dallas, TX) 1 1 0 2 17 8
Texas Rattlers - King (Flower Mound, TX) 0 2 0 -8 0 15
E
Team W L T
RD
RS
RA
ROCK Baseball (Round Rock, TX) 2 0 0 4 10 6
BN Saints 14uAAA Anderson (Rockwall, TX) 1 1 0 1 10 9
Texas ATTACK (Fort Worth, TX) 0 2 0 -5 11 16

Schedule

Filter by:

Friday, April 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM Railroad Park - Blue Field C3 Futures - Gray (A)
4 9 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A)
P2 6:00 PM Railroad Park - Red Field US Elite 14 - Rosborough (A)
2 2 Texas Raiders - LaGreca (A)
P3 6:00 PM Railroad Park - Stadium Field Dulins Dodgers TX - Hecht (A)
3 4 Game Train (A)
P8 8:00 PM Railroad Park - Blue Field C3 Futures - Gray (A)
8 10 Game Train (A)
P9 8:00 PM Railroad Park - Red Field 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A)
10 1 US Elite 14 - Rosborough (A)
P10 8:00 PM Railroad Park - Stadium Field Texas Raiders - LaGreca (A)
4 12 Dulins Dodgers TX - Hecht (A)
Saturday, April 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P11 8:00 AM Carpenter Park - Field 7 Texas Stix North 2023 (B)
17 6 Texas Oilers - Williams (B)
Sunday, April 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
P15 8:00 AM Carpenter Park - Field 8 Tribe Baseball (B)
9 10 Texas Stix North 2023 (B)
P17 8:00 AM Railroad Park - Blue Field Dallas Bandits-Hardison 14u (D)
3 8 Cooperstown Cobras - Tinius (D)
P18 8:00 AM Railroad Park - Red Field BN Saints 14uAAA Anderson (E)
9 6 Texas ATTACK (E)
P4 10:00 AM Carpenter Park - Field 8 Texas Oilers - Williams (B)
2 14 Tribe Baseball (B)
P6 10:00 AM Railroad Park - Blue Field Texas Rattlers - King (D)
0 14 Dallas Bandits-Hardison 14u (D)
P14 10:00 AM Railroad Park - Red Field Texas ATTACK (E)
5 7 ROCK Baseball (E)
P7 12:00 PM Railroad Park - Red Field ROCK Baseball (E)
3 1 BN Saints 14uAAA Anderson (E)
P13 12:00 PM Railroad Park - Blue Field Cooperstown Cobras - Tinius (D)
1 0 Texas Rattlers - King (D)
P16 12:00 PM Carpenter Park - Field 8 Dallas Redhawks - Cecil (C)
5 3 Texas Cannons (C)
B1 2:00 PM Railroad Park - Blue Field [4] US Elite 14 - Rosborough (A)
0 11 [5] Texas Raiders - LaGreca (A)
B2 2:00 PM Railroad Park - Red Field [3] Dulins Dodgers TX - Hecht (A)
8 2 [6] C3 Futures - Gray (A)
P12 2:00 PM Carpenter Park - Field 8 Texas Cannons (C)
0 4 Texas Lions (C)
B3 4:00 PM Railroad Park - Blue Field Texas Raiders - LaGreca (A)
0 2 [1] 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A)
B4 4:00 PM Railroad Park - Red Field Dulins Dodgers TX - Hecht (A)
0 10 [2] Game Train (A)
P5 4:00 PM Carpenter Park - Field 8 Texas Lions (C)
1 4 Dallas Redhawks - Cecil (C)
B5 6:00 PM Railroad Park - Blue Field 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A)
1 1 Game Train (A)

Bracket

[1] 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A)
[4] US Elite 14 - Rosborough (A) - 0
B1 - Sun 4/7 2:00PM Railroad Park - Blue Field
[5] Texas Raiders - LaGreca (A) - 11
[3] Dulins Dodgers TX - Hecht (A) - 8
B2 - Sun 4/7 2:00PM Railroad Park - Red Field
[6] C3 Futures - Gray (A) - 2
Texas Raiders - LaGreca (A) - 0
B3 - Sun 4/7 4:00PM Railroad Park - Blue Field
[1] 14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A) - 2
Dulins Dodgers TX - Hecht (A) - 0
B4 - Sun 4/7 4:00PM Railroad Park - Red Field
[2] Game Train (A) - 10
14U AAA Dulins Dodgers - Larson (A) - 1
B5 - Sun 4/7 6:00PM Railroad Park - Blue Field
Game Train (A) - 1