Baseball

Tournament Note

4/6 8:41AM-All games scheduled at Virginia Sports Complex Fields 1-4 (the 11u division) have been pushed back an additional hour with a 11am start.

4/6 6:30AM-All schedules have been updated and posted. Game times today will start at 10am. Please double check your schedule.

4/6 6:05AM -All games at all locations will start at 10:00AM
a updated schedule will be posted by 6:45AM


4/5 6:50PM-All games scheduled at the Virginia Sports Complex have been pushed back to a 10am start on Saturday. Please note playoff bracket times have also been adjusted.

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential
IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

12's

Capital City Invitational

Apr 6 - 7, 2019
VA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
Olney Pirates 1
Mid-State Mavericks 2
Tidewater Drillers Gray 3
Huguenot Red Legs 4
Pittsburgh Outlaws 5
Mid Atlantic Red Sox 6
Warstic Citius 7
Virginia Venom Dirty South 8
Gambrills Athletics 9
RockIt Sports 12U Blue 10
Steel City Select 11
Mid-Atlantic Show 12

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
Mid-State Mavericks (Palmyra, PA) 2 0 0 10 12 2 0
Mid Atlantic Red Sox (Hagerstown, MD) 1 1 0 -2 6 8 0
RockIt Sports 12U Blue (Richmond, VA) 0 2 0 -8 1 9 0
B
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
Tidewater Drillers Gray (Virginia Beach, VA) 2 0 0 8 13 2 0
Warstic Citius (Mount Vernon, NY) 1 1 0 0 10 10 0
Steel City Select (Wexford, PA) 0 2 0 -8 7 18 0
C
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
Pittsburgh Outlaws (Canonsburg, PA) 2 0 0 3 17 14 0
Gambrills Athletics (Glen Burnie, MD) 0 1 1 -2 13 15 0
Huguenot Red Legs (Midlothian, VA) 0 1 1 -1 7 8 0
D
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
Olney Pirates (Rockville, MD) 2 0 0 14 21 5 0
Virginia Venom Dirty South (Williamsburg, VA) 1 1 0 0 21 12 0
Mid-Atlantic Show (West Deptford, NJ) 0 2 0 -14 1 26 0

Schedule

Filter by:

Saturday, April 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 10:00 AM Glen Allen Complex - Field 2 Steel City Select (B)
7 8 Warstic Citius (B)
P4 10:00 AM Glen Allen Complex - Field 4 Olney Pirates (D)
9 1 Mid-Atlantic Show (D)
P1 11:00 AM Glen Allen Complex - Field 1 Mid-State Mavericks (A)
5 0 RockIt Sports 12U Blue (A)
P3 11:00 AM Glen Allen Complex - Field 3 Pittsburgh Outlaws (C)
5 4 Huguenot Red Legs (C)
P6 12:00 PM Glen Allen Complex - Field 2 Tidewater Drillers Gray (B)
10 0 Steel City Select (B)
P8 12:00 PM Glen Allen Complex - Field 4 Mid-Atlantic Show (D)
0 17 Virginia Venom Dirty South (D)
P5 1:00 PM Glen Allen Complex - Field 1 RockIt Sports 12U Blue (A)
1 4 Mid Atlantic Red Sox (A)
P7 1:00 PM Glen Allen Complex - Field 3 Huguenot Red Legs (C)
3 3 Gambrills Athletics (C)
P10 2:00 PM Glen Allen Complex - Field 2 Warstic Citius (B)
2 3 Tidewater Drillers Gray (B)
P12 2:00 PM Glen Allen Complex - Field 4 Virginia Venom Dirty South (D)
4 12 Olney Pirates (D)
P9 3:00 PM Glen Allen Complex - Field 1 Mid Atlantic Red Sox (A)
2 7 Mid-State Mavericks (A)
P11 3:00 PM Glen Allen Complex - Field 3 Gambrills Athletics (C)
10 12 Pittsburgh Outlaws (C)
B1 5:15 PM Glen Allen Complex - Field 1 [8] Huguenot Red Legs (C)
11 2 [10] RockIt Sports 12U Blue (A)
B2 5:15 PM Glen Allen Complex - Field 2 [5] Warstic Citius (B)
17 5 [12] Mid-Atlantic Show (D)
B3 5:15 PM Glen Allen Complex - Field 3 [7] Mid Atlantic Red Sox (A)
3 0 [9] Gambrills Athletics (C)
B4 5:15 PM Glen Allen Complex - Field 4 [6] Virginia Venom Dirty South (D)
6 1 [11] Steel City Select (B)
B5 7:15 PM Glen Allen Complex - Field 1 [1] Olney Pirates (D)
7 4 [4] Pittsburgh Outlaws (C)
B6 7:15 PM Glen Allen Complex - Field 3 [2] Mid-State Mavericks (A)
4 0 [3] Tidewater Drillers Gray (B)
B7 7:15 PM Glen Allen Complex - Field 2 [8] Huguenot Red Legs (C)
4 0 [5] Warstic Citius (B)
B8 7:15 PM Glen Allen Complex - Field 4 [7] Mid Atlantic Red Sox (A)
8 2 [6] Virginia Venom Dirty South (D)
Sunday, April 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
B10 9:00 AM Glen Allen Complex - Field 1 [4] Pittsburgh Outlaws (C)
4 10 [8] Huguenot Red Legs (C)
B11 9:00 AM Glen Allen Complex - Field 2 [7] Mid Atlantic Red Sox (A)
6 11 [3] Tidewater Drillers Gray (B)
B16 9:00 AM Glen Allen Complex - Field 3 [10] RockIt Sports 12U Blue (A)
0 7 [9] Gambrills Athletics (C)
B9 11:00 AM Glen Allen Complex - Field 1 [1] Olney Pirates (D)
4 3 [2] Mid-State Mavericks (A)
B12 11:00 AM Glen Allen Complex - Field 2 [8] Huguenot Red Legs (C)
10 17 [3] Tidewater Drillers Gray (B)
B17 11:00 AM Glen Allen Complex - Field 3 [12] Mid-Atlantic Show (D)
5 7 [11] Steel City Select (B)
B13 1:00 PM Glen Allen Complex - Field 1 [2] Mid-State Mavericks (A)
9 8 [3] Tidewater Drillers Gray (B)
B14 3:00 PM Glen Allen Complex - Field 1 [1] Olney Pirates (D)
17 2 [2] Mid-State Mavericks (A)
B15 5:00 PM Glen Allen Complex - Field 1 [1] Olney Pirates (D)
[2] Mid-State Mavericks (A)

Bracket

Pool Protect
Pool Protect
IF GAME
CHAMPION
CONSOLATION
Capital City Invitational 12u Bracket
Bracket Winner B15
CHAMPION
[2] Mid-State Mavericks (A) - 4
B6 - Sat 4/6 7:15PM Glen Allen Complex - Field 3
[3] Tidewater Drillers Gray (B) - 0
[1] Olney Pirates (D)
B15 - Sun 4/7 5:00PM Glen Allen Complex - Field 1
[2] Mid-State Mavericks (A)
[8] Huguenot Red Legs (C) - 4
B7 - Sat 4/6 7:15PM Glen Allen Complex - Field 2
[5] Warstic Citius (B) - 0
[1] Olney Pirates (D) - 17
B14 - Sun 4/7 3:00PM Glen Allen Complex - Field 1
[2] Mid-State Mavericks (A) - 2
[2] Mid-State Mavericks (A) - 9
B13 - Sun 4/7 1:00PM Glen Allen Complex - Field 1
[3] Tidewater Drillers Gray (B) - 8
[1] Olney Pirates (D) - 7
B5 - Sat 4/6 7:15PM Glen Allen Complex - Field 1
[4] Pittsburgh Outlaws (C) - 4
[7] Mid Atlantic Red Sox (A) - 3
B3 - Sat 4/6 5:15PM Glen Allen Complex - Field 3
[9] Gambrills Athletics (C) - 0
[7] Mid Atlantic Red Sox (A) - 8
B8 - Sat 4/6 7:15PM Glen Allen Complex - Field 4
[6] Virginia Venom Dirty South (D) - 2
[1] Olney Pirates (D) - 4
B9 - Sun 4/7 11:00AM Glen Allen Complex - Field 1
[2] Mid-State Mavericks (A) - 3
[7] Mid Atlantic Red Sox (A) - 6
B11 - Sun 4/7 9:00AM Glen Allen Complex - Field 2
[3] Tidewater Drillers Gray (B) - 11
[4] Pittsburgh Outlaws (C) - 4
B10 - Sun 4/7 9:00AM Glen Allen Complex - Field 1
[8] Huguenot Red Legs (C) - 10
[8] Huguenot Red Legs (C) - 10
B12 - Sun 4/7 11:00AM Glen Allen Complex - Field 2
[3] Tidewater Drillers Gray (B) - 17
[5] Warstic Citius (B) - 17
B2 - Sat 4/6 5:15PM Glen Allen Complex - Field 2
[12] Mid-Atlantic Show (D) - 5
[8] Huguenot Red Legs (C) - 11
B1 - Sat 4/6 5:15PM Glen Allen Complex - Field 1
[10] RockIt Sports 12U Blue (A) - 2
[6] Virginia Venom Dirty South (D) - 6
B4 - Sat 4/6 5:15PM Glen Allen Complex - Field 4
[11] Steel City Select (B) - 1
[10] RockIt Sports 12U Blue (A) - 0
B16 - Sun 4/7 9:00AM Glen Allen Complex - Field 3
[9] Gambrills Athletics (C) - 7
[12] Mid-Atlantic Show (D) - 5
B17 - Sun 4/7 11:00AM Glen Allen Complex - Field 3
[11] Steel City Select (B) - 7