Baseball

Tournament Note

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential
IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

14u Combo

Spring Swing #1/#2

Apr 6 - 7, 2019
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Final Standings

Team Rank
B1 TC Wolves Blue 1
D1 Warriors Elite Chaos 2
C3 Slammers Quarton 3
A1 Diamond Club Navy 4
B4 TC Wolves Red 5
C5 NoCo Rush Blue 6
E3 Colorado Elite 7
E4 Colorado Steel 8
A3 Windsor Wizards Tovar 9
E2 Slammers Wolverines 10
D2 Elite Baseball - Nichols 11
B2 Slammers McTague 12
D4 NoCo Rush Silver 13
C4 CageRats Kurtz 14
A2 Slammers - 5280 Max 15
C1 Bear Creek Crushers 16
A5 Thunder Bats 17
A4 Durango Rubber Ducks 18
B3 Wheat Ridge Farmers 19
E1 Catalyst Cardinals Hernandez 20
B5 Thunder Bombers 21
C2 Elite Baseball - Carson 22
D3 Slammers Ray 23

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
A1 Diamond Club Navy (Wheat Ridge, CO) 2 0 0 13 30 7 0
A3 Windsor Wizards Tovar (Windsor, CO) 1 0 1 1 17 16 0
A5 Thunder Bats (Broomfield, CO) 1 1 0 -4 12 26 0
A2 Slammers - 5280 Max (Parker, CO) 0 1 1 -6 12 18 0
A4 Durango Rubber Ducks (Durango, CO) 0 2 0 -4 14 18 0
B
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
B1 TC Wolves Blue (Fort Collins, CO) 2 0 0 14 28 3 0
B4 TC Wolves Red (Fort Collins, CO) 2 0 0 11 33 15 0
B2 Slammers McTague (Broomfield, CO) 1 1 0 0 25 14 0
B5 Thunder Bombers (Thornton, CO) 0 2 0 -11 10 29 0
B3 Wheat Ridge Farmers (Lakewood, CO) 0 2 0 -14 8 43 0
C
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
C3 Slammers Quarton (Centennial, CO) 2 0 0 14 25 6 0
C5 NoCo Rush Blue (Loveland, CO) 2 0 0 7 21 14 0
C1 Bear Creek Crushers (Denver, CO) 1 1 0 -1 14 15 0
C4 CageRats Kurtz (Monument, CO) 0 2 0 -8 11 21 0
C2 Elite Baseball - Carson (Arvada, CO) 0 2 0 -12 10 25 0
D
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
D1 Warriors Elite Chaos (Highlands Ranch, CO) 2 0 0 13 28 4 0
D2 Elite Baseball - Nichols (Arvada, CO) 1 1 0 1 24 12 18
D4 NoCo Rush Silver (Fort Collins, CO) 1 1 0 0 24 27 -18
D3 Slammers Ray (Westminster, CO) 0 2 0 -14 7 40 0
E
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
E3 Colorado Elite (Castle Rock, CO) 1 0 1 7 26 6 0
E4 Colorado Steel (Pueblo, Colorado) 1 0 1 6 13 7 0
E2 Slammers Wolverines (Parker, CO) 1 1 0 1 20 7 0
E1 Catalyst Cardinals Hernandez (Golden, CO) 0 2 0 -14 0 39 0

Schedule

Filter by:

Saturday, April 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE A1 Diamond Club Navy (A)
10 4 A2 Slammers - 5280 Max (A)
P2 9:00 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA B1 TC Wolves Blue (B)
12 2 B2 Slammers McTague (B)
P3 9:00 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA C1 Bear Creek Crushers (C)
10 5 C2 Elite Baseball - Carson (C)
P4 9:00 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM D1 Warriors Elite Chaos (D)
8 2 D2 Elite Baseball - Nichols (D)
P5 9:00 AM Pearson Park - GREEN E1 Catalyst Cardinals Hernandez (E)
0 19 E2 Slammers Wolverines (E)
P6 11:15 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE A1 Diamond Club Navy (A)
20 3 A5 Thunder Bats (A)
P7 11:15 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA B1 TC Wolves Blue (B)
16 1 B5 Thunder Bombers (B)
P8 11:15 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA C1 Bear Creek Crushers (C)
4 10 C5 NoCo Rush Blue (C)
P9 11:15 AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM D1 Warriors Elite Chaos (D)
20 2 D3 Slammers Ray (D)
P10 11:15 AM Pearson Park - GREEN E1 Catalyst Cardinals Hernandez (E)
0 20 E3 Colorado Elite (E)
P11 1:30 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE A2 Slammers - 5280 Max (A)
8 8 A3 Windsor Wizards Tovar (A)
P12 1:30 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA B2 Slammers McTague (B)
23 2 B3 Wheat Ridge Farmers (B)
P13 1:30 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA C2 Elite Baseball - Carson (C)
5 15 C3 Slammers Quarton (C)
P14 1:45 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM D2 Elite Baseball - Nichols (D)
22 4 D4 NoCo Rush Silver (D)
P15 1:45 PM Pearson Park - GREEN E2 Slammers Wolverines (E)
1 7 E4 Colorado Steel (E)
P16 4:00 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE A4 Durango Rubber Ducks (A)
6 9 A5 Thunder Bats (A)
P17 4:00 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA B4 TC Wolves Red (B)
13 9 B5 Thunder Bombers (B)
P18 4:00 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA C4 CageRats Kurtz (C)
10 11 C5 NoCo Rush Blue (C)
P19 4:00 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM D3 Slammers Ray (D)
5 20 D4 NoCo Rush Silver (D)
P20 4:00 PM Pearson Park - GREEN E3 Colorado Elite (E)
6 6 E4 Colorado Steel (E)
P21 6:15 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE A3 Windsor Wizards Tovar (A)
9 8 A4 Durango Rubber Ducks (A)
P22 6:15 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA B3 Wheat Ridge Farmers (B)
6 20 B4 TC Wolves Red (B)
P23 6:15 PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA C3 Slammers Quarton (C)
10 1 C4 CageRats Kurtz (C)

Bracket

14uD1 Championship Bracket
14uD2 Platinum Championship Bracket
14uD2 Gold Championship Bracket
14uD2 Silver Championship Bracket
[1] B1 TC Wolves Blue (B)
Champion!
[6] C5 NoCo Rush Blue (C)
Champion!
[18] C4 CageRats Kurtz (C)
Champion!
[23] B3 Wheat Ridge Farmers (B)
Champion!
[2] C3 Slammers Quarton (C) - 1
B2 - Sun 4/7 1:30PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA
[3] D1 Warriors Elite Chaos (D) - 7
[1] B1 TC Wolves Blue (B) - 10
B4 - Sun 4/7 4:00PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA
[3] D1 Warriors Elite Chaos (D) - 0
[1] B1 TC Wolves Blue (B) - 5
B3 - Sun 4/7 11:15AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA
[4] A1 Diamond Club Navy (A) - 4
[4] A1 Diamond Club Navy (A) - 2
B1 - Sun 4/7 9:00AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - CAPRA
[5] B4 TC Wolves Red (B) - 1
[8] E4 Colorado Steel (E) - 3
B7 - Sun 4/7 11:15AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM
[11] D2 Elite Baseball - Nichols (D) - 2
[6] C5 NoCo Rush Blue (C) - 7
B9 - Sun 4/7 1:30PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA
[9] A3 Windsor Wizards Tovar (A) - 6
[6] C5 NoCo Rush Blue (C) - 11
B11 - Sun 4/7 4:00PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA
[7] E3 Colorado Elite (E) - 3
[9] A3 Windsor Wizards Tovar (A) - 6
B6 - Sun 4/7 11:15AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA
[10] E2 Slammers Wolverines (E) - 5
[7] E3 Colorado Elite (E) - 9
B8 - Sun 4/7 9:00AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM
[12] B2 Slammers McTague (B) - 3
[8] E4 Colorado Steel (E) - 2
B10 - Sun 4/7 1:30PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - INGRAM
[7] E3 Colorado Elite (E) - 12
[6] C5 NoCo Rush Blue (C) - 6
B5 - Sun 4/7 9:00AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - ROLLA
[13] D4 NoCo Rush Silver (D) - 3
[15] A5 Thunder Bats (A) - 3
B13 - Sun 4/7 1:30PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE
[16] A2 Slammers - 5280 Max (A) - 17
[18] C4 CageRats Kurtz (C) - 6
B15 - Sun 4/7 4:00PM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE
[16] A2 Slammers - 5280 Max (A) - 0
[14] C1 Bear Creek Crushers (C) - 4
B14 - Sun 4/7 11:15AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE
[18] C4 CageRats Kurtz (C) - 7
[17] A4 Durango Rubber Ducks (A) - 3
B12 - Sun 4/7 9:00AM PIONEER PARK (COMMERCE CITY) - MOORE
[18] C4 CageRats Kurtz (C) - 14
[20] C2 Elite Baseball - Carson (C) - 1
B17 - Sun 4/7 1:30PM Pearson Park - GREEN
[21] E1 Catalyst Cardinals Hernandez (E) - 13
[23] B3 Wheat Ridge Farmers (B) - 21
B19 - Sun 4/7 4:00PM Pearson Park - GREEN
[21] E1 Catalyst Cardinals Hernandez (E) - 14
[19] B5 Thunder Bombers (B) - 7
B18 - Sun 4/7 11:15AM Pearson Park - GREEN
[23] B3 Wheat Ridge Farmers (B) - 10
[22] D3 Slammers Ray (D) - 10
B16 - Sun 4/7 9:00AM Pearson Park - GREEN
[23] B3 Wheat Ridge Farmers (B) - 13