Baseball

Tournament Note

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential
IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

PLEASE NOTE: ROSTERS LISTED ON TOURNEY MACHINE ARE NOT THE OFFICIAL ROSTERS FOR THE WEEKEND. TEAMS' ROSTER AS LISTED ON THEIR TRIPLE CROWN ACCOUNT WILL BE USED AS OFFICIAL ROSTER.

11u Combo

Spring Swing #1/#2

Apr 6 - 7, 2019
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

A3 North Jefferson Fire

11u Combo Champion

Sat Apr 6, 2019 - Sun Apr 7, 2019

Final Standings

Team Rank
D1 Colorado Elite 1
B1 Elite Baseball - Vais 2
A1 CO Rough Riders-Leinberger 3
C4 TCA - Spiders Elite 4
C1 Slammers Stealth 5
A4 Fort Collins Renegades 6
D4 TCA Colorado Reds 7
D3 Golden Spikes Gold 8
A2 Slammers Brown 9
B4 West Jeff Lumberjacks 10
B3 Cherry Creek Bruins 11
C2 Warriors Tribe 12
A5 Dakota Ridge Eagles Percival 13
D2 Dirtbags Baseball 14
B2 Thunder Dogz 15
A3 North Jefferson Fire 16
C3 Eaton Reds 17
D5 Golden Spikes Blue 18

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
A1 CO Rough Riders-Leinberger (Erie, CO) 2 0 0 14 24 1 0
A4 Fort Collins Renegades (Fort Collins, CO) 2 0 0 9 20 11 0
A2 Slammers Brown (Aurora, CO) 1 1 0 0 16 16 0
A5 Dakota Ridge Eagles Percival (Lakewood, CO) 0 2 0 -9 6 21 0
A3 North Jefferson Fire (Arvada, CO) 0 2 0 -14 10 27 0
B
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
B1 Elite Baseball - Vais (Arvada, CO) 2 0 0 14 27 0 0
B3 Cherry Creek Bruins (Greenwood Village, CO) 1 1 0 0 15 24 9
B4 West Jeff Lumberjacks (Morrison, CO) 1 1 0 0 19 21 -9
B2 Thunder Dogz (Brighton, CO) 0 2 0 -14 6 22 0
C
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
C4 TCA - Spiders Elite (Parker, CO) 2 0 0 14 39 9 0
C1 Slammers Stealth (Westminster, CO) 2 0 0 13 33 12 0
C2 Warriors Tribe (Highlands Ranch, CO) 0 2 0 -13 14 33 0
C3 Eaton Reds (Eaton, CO) 0 2 0 -14 7 39 0
D
Team W L T
RD
RS
RA
HH RD
D1 Colorado Elite (Parker, CO) 2 0 0 14 34 2 0
D4 TCA Colorado Reds (Aurora, CO) 2 0 0 11 25 6 0
D3 Golden Spikes Gold (Rapid City, SD) 1 1 0 3 19 16 0
D2 Dirtbags Baseball (Greeley, CO) 0 2 0 -14 9 26 0
D5 Golden Spikes Blue (Rapid City, SD) 0 2 0 -14 1 38 0

Schedule

Filter by:

Saturday, April 06, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1 A1 CO Rough Riders-Leinberger (A)
11 1 A2 Slammers Brown (A)
P2 8:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2 B1 Elite Baseball - Vais (B)
9 0 B2 Thunder Dogz (B)
P3 8:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3 C1 Slammers Stealth (C)
14 8 C2 Warriors Tribe (C)
P4 8:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4 D1 Colorado Elite (D)
12 2 D2 Dirtbags Baseball (D)
P5 10:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1 A1 CO Rough Riders-Leinberger (A)
13 0 A5 Dakota Ridge Eagles Percival (A)
P6 10:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2 B1 Elite Baseball - Vais (B)
18 0 B3 Cherry Creek Bruins (B)
P7 10:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3 C1 Slammers Stealth (C)
19 4 C3 Eaton Reds (C)
P8 10:00 AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4 D1 Colorado Elite (D)
22 0 D5 Golden Spikes Blue (D)
P9 12:00 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1 A2 Slammers Brown (A)
15 5 A3 North Jefferson Fire (A)
P10 12:00 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4 D2 Dirtbags Baseball (D)
7 14 D3 Golden Spikes Gold (D)
P11 12:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2 B2 Thunder Dogz (B)
6 13 B4 West Jeff Lumberjacks (B)
P12 12:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3 C2 Warriors Tribe (C)
6 19 C4 TCA - Spiders Elite (C)
P16 1:35 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4 D4 TCA Colorado Reds (D)
16 1 D5 Golden Spikes Blue (D)
P13 2:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1 A4 Fort Collins Renegades (A)
8 6 A5 Dakota Ridge Eagles Percival (A)
P14 2:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2 B3 Cherry Creek Bruins (B)
15 6 B4 West Jeff Lumberjacks (B)
P15 2:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3 C3 Eaton Reds (C)
3 20 C4 TCA - Spiders Elite (C)
P18 3:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4 D3 Golden Spikes Gold (D)
5 9 D4 TCA Colorado Reds (D)
P17 4:15 PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1 A3 North Jefferson Fire (A)
5 12 A4 Fort Collins Renegades (A)

Bracket

11u D1 Championship Bracket
11uD2 Platinum Championship Bracket
11uD2 Gold Championship Bracket
11uD3 Championship Bracket
[3] D1 Colorado Elite (D)
Champion!
[7] A4 Fort Collins Renegades (A)
Champion!
[11] B3 Cherry Creek Bruins (B)
Champion!
[16] A3 North Jefferson Fire (A)
Champion!
[2] A1 CO Rough Riders-Leinberger (A) - 8
B2 - Sun 4/7 12:00PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1
[3] D1 Colorado Elite (D) - 9
[1] B1 Elite Baseball - Vais (B) - 8
B4 - Sun 4/7 2:15PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1
[3] D1 Colorado Elite (D) - 15
[1] B1 Elite Baseball - Vais (B) - 12
B3 - Sun 4/7 10:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1
[4] C4 TCA - Spiders Elite (C) - 11
[4] C4 TCA - Spiders Elite (C) - 12
B1 - Sun 4/7 8:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 1
[5] C1 Slammers Stealth (C) - 11
[7] A4 Fort Collins Renegades (A) - 11
B6 - Sun 4/7 12:00PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4
[8] D3 Golden Spikes Gold (D) - 9
[6] D4 TCA Colorado Reds (D) - 6
B8 - Sun 4/7 2:15PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4
[7] A4 Fort Collins Renegades (A) - 22
[6] D4 TCA Colorado Reds (D) - 8
B7 - Sun 4/7 10:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4
[9] A2 Slammers Brown (A) - 7
[9] A2 Slammers Brown (A) - 4
B5 - Sun 4/7 8:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 4
[10] B4 West Jeff Lumberjacks (B) - 2
[12] A5 Dakota Ridge Eagles Percival (A) - 10
B10 - Sun 4/7 12:00PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3
[13] C2 Warriors Tribe (C) - 20
[11] B3 Cherry Creek Bruins (B) - 10
B12 - Sun 4/7 2:15PM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3
[13] C2 Warriors Tribe (C) - 6
[11] B3 Cherry Creek Bruins (B) - 8
B11 - Sun 4/7 10:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3
[15] D2 Dirtbags Baseball (D) - 4
[14] B2 Thunder Dogz (B) - 7
B9 - Sun 4/7 8:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 3
[15] D2 Dirtbags Baseball (D) - 8
[17] D5 Golden Spikes Blue (D) - 7
B13 - Sun 4/7 8:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2
[18] C3 Eaton Reds (C) - 15
[16] A3 North Jefferson Fire (A) - 10
B14 - Sun 4/7 10:00AM BRIGHTON SPORTS COMPLEX - BSC 2
[18] C3 Eaton Reds (C) - 6