Baseball

Tournament Note

Sunday June 24th 12:55pm

Howelsen update:
Adams is scheduled to restart at 1:30pm
Simillion is scheduled to restart at 1:15pm
Klumker is scheduled to restart at 1:15pm
Vanatta is scheduled to restart at 1:15pm

Please bear in mind these start times are a little fluid and maybe off based on real time weather conditions. Thanks to all for your patience and understanding as we navigate these weather cells.

========================================
Sunday June 24th 12:50pm
Strawberry is scheduled to restart at 1:00pm

Ski Town North is scheduled to restart at 1:45pm
Ski Town South is scheduled to restart at 1:45pm

Howelsen update:
Adams is scheduled to restart at TBD
Simillion is scheduled to restart at 1:15pm
Klumker is scheduled to restart at TBD
Vanatta is scheduled to restart at TBD

Please bear in mind these start times are a little fluid and maybe off based on real time weather conditions. Thanks to all for your patience and understanding as we navigate these weather cells.
===============================================
Sunday June 24th 12:10pm
We are currently under a lightning and rain delay at Ski Town, Strawberry and Howelsen Hill Complex. We will update this notification page by 1:00pm with a status of all the Steamboat fields playability.

10's Division 2

MOUNTAIN MAGIC #2

Jun 22 - 24, 2018
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

A5 Bear Creek Grizzlies

10's Division 2 Champion

Fri Jun 22, 2018 - Sun Jun 24, 2018

Final Standings

Team Rank
A5 Bear Creek Grizzlies 1
A11 Casper Crush Black 2
A10 Power Alley 10u Garrison 3
A1 CC Bruins Strouse 4
A4 CC Bruins Smith 5
A6 Elizabeth Cardinal 6
A7 Gameday Royals 7
A2 Dakota Ridge Eagles Percival 8
A12 West Jeff Lumberjacks 9
A3 Colorado Baseball - Kelnhofer 10
A9 Denver Bombers 11
A8 Southlands Smash 12

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A5 Bear Creek Grizzlies 4 0 0 26 52 19
A10 Power Alley 10u Garrison 4 0 0 22 51 11
A11 Casper Crush Black 3 1 0 16 48 21
A4 CC Bruins Smith 3 1 0 9 41 35
A1 CC Bruins Strouse 3 1 0 2 40 37
A6 Elizabeth Cardinal 2 2 0 9 49 36
A7 Gameday Royals 2 2 0 0 26 29
A2 Dakota Ridge Eagles Percival 2 2 0 -4 33 33
A12 West Jeff Lumberjacks 1 3 0 -13 28 42
A3 Colorado Baseball - Kelnhofer 0 4 0 -18 19 45
A9 Denver Bombers 0 4 0 -21 35 70
A8 Southlands Smash 0 4 0 -28 16 60

Schedule

Filter by:

Friday, June 22, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM SKI TOWN - North Field A10 Power Alley 10u Garrison
7 6 A11 Casper Crush Black
P3 8:00 AM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A7 Gameday Royals
2 12 A5 Bear Creek Grizzlies
P2 9:00 AM Woodbury - Craig - Jakes Field A12 West Jeff Lumberjacks
11 8 A3 Colorado Baseball - Kelnhofer
P4 10:00 AM SKI TOWN - North Field A10 Power Alley 10u Garrison
17 1 A9 Denver Bombers
P6 10:00 AM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A7 Gameday Royals
8 9 A2 Dakota Ridge Eagles Percival
P5 11:00 AM Woodbury - Craig - Jakes Field A12 West Jeff Lumberjacks
7 14 A4 CC Bruins Smith
P7 12:00 PM SKI TOWN - North Field A11 Casper Crush Black
16 3 A8 Southlands Smash
P9 12:00 PM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A5 Bear Creek Grizzlies
12 7 A2 Dakota Ridge Eagles Percival
P8 1:00 PM Woodbury - Craig - Jakes Field A3 Colorado Baseball - Kelnhofer
8 10 A4 CC Bruins Smith
P10 2:15 PM SKI TOWN - North Field A9 Denver Bombers
14 15 A1 CC Bruins Strouse
P11 4:15 PM SKI TOWN - North Field A8 Southlands Smash
5 16 A6 Elizabeth Cardinal
P12 6:15 PM SKI TOWN - North Field A1 CC Bruins Strouse
7 6 A6 Elizabeth Cardinal
Saturday, June 23, 2018
Game Time Location Team Score Team
P13 8:00 AM SKI TOWN - North Field A5 Bear Creek Grizzlies
13 5 A12 West Jeff Lumberjacks
P14 8:00 AM HAYDEN - DRY CREEK PARK - Field #3 A11 Casper Crush Black
17 5 A9 Denver Bombers
P15 8:00 AM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A10 Power Alley 10u Garrison
13 2 A8 Southlands Smash
P16 10:00 AM SKI TOWN - North Field A5 Bear Creek Grizzlies
15 5 A1 CC Bruins Strouse
P17 10:00 AM HAYDEN - DRY CREEK PARK - Field #3 A11 Casper Crush Black
9 6 A6 Elizabeth Cardinal
P18 10:00 AM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A10 Power Alley 10u Garrison
14 2 A4 CC Bruins Smith
P19 12:00 PM SKI TOWN - North Field A12 West Jeff Lumberjacks
5 7 A7 Gameday Royals
P20 12:00 PM HAYDEN - DRY CREEK PARK - Field #3 A9 Denver Bombers
15 21 A6 Elizabeth Cardinal
P21 12:00 PM OAK CREEK (UPPER & LOWER) - Lower Field A8 Southlands Smash
6 15 A4 CC Bruins Smith
P22 2:15 PM SKI TOWN - North Field A7 Gameday Royals
9 3 A3 Colorado Baseball - Kelnhofer
P23 4:15 PM SKI TOWN - North Field A1 CC Bruins Strouse
13 2 A2 Dakota Ridge Eagles Percival
P24 6:15 PM SKI TOWN - North Field A3 Colorado Baseball - Kelnhofer
0 15 A2 Dakota Ridge Eagles Percival
Sunday, June 24, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM SKI TOWN - North Field [4] A4 CC Bruins Smith
4 12 [5] A1 CC Bruins Strouse
B3 10:00 AM SKI TOWN - North Field [1] A5 Bear Creek Grizzlies
8 7 [5] A1 CC Bruins Strouse
B2 12:00 PM SKI TOWN - North Field [2] A10 Power Alley 10u Garrison
3 6 [3] A11 Casper Crush Black
B4 2:15 PM SKI TOWN - North Field [1] A5 Bear Creek Grizzlies
5 4 [3] A11 Casper Crush Black

Bracket

10u D2 Championship Bracket
[1] A5 Bear Creek Grizzlies
Champion
[2] A10 Power Alley 10u Garrison - 3
B2 - Sun 6/24 12:00PM SKI TOWN - North Field
[3] A11 Casper Crush Black - 6
[1] A5 Bear Creek Grizzlies - 5
B4 - Sun 6/24 2:15PM SKI TOWN - North Field
[3] A11 Casper Crush Black - 4
[1] A5 Bear Creek Grizzlies - 8
B3 - Sun 6/24 10:00AM SKI TOWN - North Field
[5] A1 CC Bruins Strouse - 7
[4] A4 CC Bruins Smith - 4
B1 - Sun 6/24 8:00AM SKI TOWN - North Field
[5] A1 CC Bruins Strouse - 12