Baseball

Tournament Note

Happy Memorial Day Weekend 2018.

With Respect, Honor and Gratitude.
Thank You Veterans!!!

Event Format:
Playoff seeding is based off of overall pool performance, not pool winners. Every game is a playoff game.

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is +/- 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

Scorecards:
When signing the scorecard at the conclusion of your game, you or a team representative must carefully review the pitching and the final score!! No changes will be made after the fact unless it is an input error.


Pitching Rules (Innings per Tournament):
9's = 6 10's = 6 11's = 6 12's = 6 13's = 7 14's = 7

*One additional inning per pitcher for every game played after four played games. .

*One pitch will be considered an inning pitched (includes warm-ups)

13u Combo

Memorial Day Classic

May 26 - 28, 2018
CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

E3 Greeley Bulldogs

13u Combo Champion

Sat May 26, 2018 - Mon May 28, 2018

Final Standings

Team Rank
D1 406 Flyers 1
C1 NoCo Rush Blue 2
B4 Gameday Elite 3
E2 Colorado Altitude 4
E6 Triple Play Vipers 5
A3 Slammers Balser 6
A1 TC Wolves Blue 7
D4 Cage Rats 8
C4 Dakota Ridge Eagles Navy 9
C3 Thornton Storm Blue 10
A2 Rough Riders Classics 11
E1 TC Wolves Red 12
E4 Windsor Wizards Tovar 13
B2 Hastings Athletics 14
B3 Colorado Rush 15
E5 Thompson Rivers Elite- RENN 16
C2 5280 Tigers Blue 17
D3 CO Khaos - Orange 18
A4 Warriors Elite Heat 19
E3 Greeley Bulldogs 20
B1 NOCO Outlaws 21
D2 NoCo Rush Silver 22

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A1 TC Wolves Blue (Fort Collins, CO) 3 1 0 6 32 25
A3 Slammers Balser (Parker, CO) 3 1 0 13 35 16
A2 Rough Riders Classics (Boulder, CO) 2 2 0 9 37 24
A4 Warriors Elite Heat (Highlands Ranch, CO) 1 3 0 -17 24 48
B
Team W L T
RD
RS
RA
B4 Gameday Elite (Parker, CO) 4 0 0 22 47 21
B2 Hastings Athletics (Hastings, NE) 2 2 0 -2 32 38
B3 Colorado Rush (Aurora, CO) 1 3 0 -9 23 32
B1 NOCO Outlaws (Loveland, CO) 0 4 0 -22 22 48
C
Team W L T
RD
RS
RA
C1 NoCo Rush Blue (Loveland, CO) 3 0 1 13 37 20
C4 Dakota Ridge Eagles Navy (Pine, CO) 3 1 0 17 47 25
C3 Thornton Storm Blue (NorthGlenn, CO) 2 1 1 7 43 24
C2 5280 Tigers Blue (Frederick, CO) 1 3 0 -10 33 43
D
Team W L T
RD
RS
RA
D1 406 Flyers (Laurel, MT) 3 0 1 15 48 20
D4 Cage Rats (Colorado Springs, CO) 2 2 0 4 30 27
D3 CO Khaos - Orange (Centennial, CO) 0 3 1 -18 19 41
D2 NoCo Rush Silver 0 4 0 -28 13 70
E
Team W L T
RD
RS
RA
E2 Colorado Altitude (Littleton, CO) 4 0 0 11 42 31
E6 Triple Play Vipers (Billings, MT) 3 1 0 19 70 33
E4 Windsor Wizards Tovar (Windsor, CO) 2 2 0 0 27 28
E1 TC Wolves Red (Fort Collins, CO) 2 2 0 3 25 22
E5 Thompson Rivers Elite- RENN (Johnstown, CO) 1 3 0 -14 32 60
E3 Greeley Bulldogs (Greeley, CO) 0 4 0 -19 27 49

Schedule

Filter by:

Saturday, May 26, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Lincoln Complex - Larry Walker Field A1 TC Wolves Blue
5 4 A2 Rough Riders Classics
P2 9:00 AM Lincoln Complex - North Field B1 NOCO Outlaws
3 13 B2 Hastings Athletics
P3 9:00 AM Lincoln Complex - West Field C1 NoCo Rush Blue
14 9 C2 5280 Tigers Blue
P4 9:00 AM City Park D1 406 Flyers
19 3 D2 NoCo Rush Silver
P5 9:00 AM Edora Park - East Field E1 TC Wolves Red
9 2 E3 Greeley Bulldogs
P6 9:00 AM Edora Park - West Field E4 Windsor Wizards Tovar
12 4 E5 Thompson Rivers Elite- RENN
P7 11:15 AM Lincoln Complex - Larry Walker Field A1 TC Wolves Blue
7 4 A3 Slammers Balser
P8 11:15 AM Lincoln Complex - North Field B1 NOCO Outlaws
4 5 B3 Colorado Rush
P9 11:15 AM Lincoln Complex - West Field C1 NoCo Rush Blue
9 8 C3 Thornton Storm Blue
P10 11:15 AM City Park D1 406 Flyers
16 5 D3 CO Khaos - Orange
P11 11:15 AM Edora Park - East Field E1 TC Wolves Red
2 6 E2 Colorado Altitude
P12 11:15 AM Edora Park - West Field E4 Windsor Wizards Tovar
5 14 E6 Triple Play Vipers
P13 1:30 PM Edora Park - East Field E2 Colorado Altitude
12 9 E3 Greeley Bulldogs
P14 1:30 PM Edora Park - West Field E5 Thompson Rivers Elite- RENN
6 26 E6 Triple Play Vipers
P15 1:45 PM Lincoln Complex - Larry Walker Field A2 Rough Riders Classics
12 1 A4 Warriors Elite Heat
P16 1:45 PM Lincoln Complex - North Field B2 Hastings Athletics
5 16 B4 Gameday Elite
P17 1:45 PM Lincoln Complex - West Field C2 5280 Tigers Blue
8 13 C4 Dakota Ridge Eagles Navy
P18 1:45 PM City Park D2 NoCo Rush Silver
4 14 D4 Cage Rats
P19 4:00 PM Lincoln Complex - Larry Walker Field A3 Slammers Balser
14 4 A4 Warriors Elite Heat
P20 4:00 PM Lincoln Complex - North Field B3 Colorado Rush
5 11 B4 Gameday Elite
P21 4:00 PM Lincoln Complex - West Field C3 Thornton Storm Blue
9 8 C4 Dakota Ridge Eagles Navy
P22 4:00 PM City Park D3 CO Khaos - Orange
5 10 D4 Cage Rats
Sunday, May 27, 2018
Game Time Location Team Score Team
P23 9:00 AM Lincoln Complex - Larry Walker Field A1 TC Wolves Blue
7 12 B4 Gameday Elite
P24 9:00 AM Lincoln Complex - North Field A4 Warriors Elite Heat
8 13 B2 Hastings Athletics
P25 9:00 AM Lincoln Complex - West Field C4 Dakota Ridge Eagles Navy
16 4 D2 NoCo Rush Silver
P26 9:00 AM City Park C1 NoCo Rush Blue
11 0 D4 Cage Rats
P27 9:00 AM Edora Park - East Field E2 Colorado Altitude
10 8 E4 Windsor Wizards Tovar
P28 9:00 AM Edora Park - West Field E3 Greeley Bulldogs
8 10 E5 Thompson Rivers Elite- RENN
P29 11:15 AM Lincoln Complex - Larry Walker Field A1 TC Wolves Blue
13 5 B1 NOCO Outlaws
P30 11:15 AM Lincoln Complex - North Field A4 Warriors Elite Heat
11 9 B3 Colorado Rush
P31 11:15 AM Lincoln Complex - West Field C4 Dakota Ridge Eagles Navy
10 4 D3 CO Khaos - Orange
P32 11:15 AM City Park C1 NoCo Rush Blue
3 3 D1 406 Flyers
P33 11:15 AM Edora Park - East Field E4 Windsor Wizards Tovar
2 0 E1 TC Wolves Red
P34 11:15 AM Edora Park - West Field E3 Greeley Bulldogs
8 18 E6 Triple Play Vipers
P35 1:30 PM Edora Park - East Field E1 TC Wolves Red
14 12 E5 Thompson Rivers Elite- RENN
P36 1:30 PM Edora Park - West Field E2 Colorado Altitude
14 12 E6 Triple Play Vipers
P37 1:45 PM Lincoln Complex - Larry Walker Field A2 Rough Riders Classics
4 8 B4 Gameday Elite
P38 1:45 PM Lincoln Complex - North Field A3 Slammers Balser
11 1 B2 Hastings Athletics
P39 1:45 PM Lincoln Complex - West Field C3 Thornton Storm Blue
21 2 D2 NoCo Rush Silver
P40 1:45 PM City Park C2 5280 Tigers Blue
7 6 D4 Cage Rats
P41 4:00 PM Lincoln Complex - Larry Walker Field A2 Rough Riders Classics
17 10 B1 NOCO Outlaws
P42 4:00 PM Lincoln Complex - North Field A3 Slammers Balser
6 4 B3 Colorado Rush
P43 4:00 PM Lincoln Complex - West Field C3 Thornton Storm Blue
5 5 D3 CO Khaos - Orange
P44 4:00 PM City Park C2 5280 Tigers Blue
9 10 D1 406 Flyers

Bracket

13uD1 Championship Bracket
13uD2 Platinum Championship Bracket
Pool Protect
Pool Protect
13uD2 Gold Championship Bracket
13uD3 Championship Bracket
[3] D1 406 Flyers
Champion
Bracket Winner B12
Champion
Bracket Winner B16
Champion
[20] E3 Greeley Bulldogs
Champion
[1] B4 Gameday Elite - 5
B1 - Mon 5/28 9:00AM Lincoln Complex - Larry Walker Field
[4] C1 NoCo Rush Blue - 8
[2] E2 Colorado Altitude - 2
B2 - Mon 5/28 11:15AM Lincoln Complex - Larry Walker Field
[3] D1 406 Flyers - 15
[4] C1 NoCo Rush Blue - 4
B3 - Mon 5/28 1:45PM Lincoln Complex - Larry Walker Field
[3] D1 406 Flyers - 8
[8] A1 TC Wolves Blue - 10
B6 - Mon 5/28 1:45PM Edora Park - East Field
[9] C3 Thornton Storm Blue - 3
[11] D4 Cage Rats - 11
B9 - Mon 5/28 11:15AM Edora Park - West Field
[6] C4 Dakota Ridge Eagles Navy - 9
[7] A3 Slammers Balser
B11 - Mon 5/28 4:00PM Edora Park - West Field
[11] D4 Cage Rats
[7] A3 Slammers Balser - 20
B7 - Mon 5/28 1:45PM Edora Park - West Field
[10] A2 Rough Riders Classics - 6
[5] E6 Triple Play Vipers
B10 - Mon 5/28 4:00PM Edora Park - East Field
[8] A1 TC Wolves Blue
Bracket Winner B10
B12 - Mon 5/28 6:30PM Edora Park - East Field
Bracket Winner B11
[11] D4 Cage Rats - 9
B5 - Mon 5/28 9:00AM Edora Park - West Field
[13] E4 Windsor Wizards Tovar - 7
[5] E6 Triple Play Vipers - 9
B8 - Mon 5/28 11:15AM Edora Park - East Field
[12] E1 TC Wolves Red - 4
[12] E1 TC Wolves Red - 13
B4 - Mon 5/28 9:00AM Edora Park - East Field
[14] B2 Hastings Athletics - 5
[16] C2 5280 Tigers Blue - 8
B14 - Mon 5/28 1:30PM Lincoln Complex - North Field
[17] E5 Thompson Rivers Elite- RENN - 11
[15] B3 Colorado Rush
B16 - Mon 5/28 4:15PM Lincoln Complex - Larry Walker Field
[17] E5 Thompson Rivers Elite- RENN
[15] B3 Colorado Rush - 13
B15 - Mon 5/28 11:15AM Lincoln Complex - North Field
[19] D3 CO Khaos - Orange - 8
[18] A4 Warriors Elite Heat - 7
B13 - Mon 5/28 9:00AM Lincoln Complex - North Field
[19] D3 CO Khaos - Orange - 13
[20] E3 Greeley Bulldogs - 13
B17 - Mon 5/28 9:00AM Lincoln Complex - West Field
[22] D2 NoCo Rush Silver - 3
[21] B1 NOCO Outlaws - 9
B18 - Mon 5/28 11:15AM Lincoln Complex - West Field
[20] E3 Greeley Bulldogs - 10