Softball

Tournament Note

All results have been posted and finalized. At 16 and 18 we used pool tie breakers across the division- record, run differential, runs allowed to determine final placing as we were unable to complete the event due in inclement weather. Colorado Cup Standings are now available at www.tccoloradocup.com

18 Open

Spring Stampede

May 12 - 13, 2018
Greeley, CO • Loveland, CO • Windsor, CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson 1
E2 - TC Stars 16 Gold 2
B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold 3
D3 - Colorado Crush 18A 4
C4 - Azteca 5
D4 - Azteca (Blue) 6
A3 - TC Stars Gold 7
E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy 8
B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts 9
D2 - Sandlot Bees Smith 10
C1 - Blue Jays 11
C2 - All-American Fastpitch - Tarwater 12
A2 - Colorado Diamonds-Sapphires 13
B4- TC Stars 18A 14
C3 - ROCKY MNT. RUSH 15
E3 - CS Thunder ~ Henry 16
B3 - Prodigy-ROC 17
A1 - All American Fastpitch Wade 18
E4 - Colorado Havoc - Ainsworth 19
D1- PrimeTime Stars 20

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RD
RS
RA
A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson (Littleton, CO) 3 0 0 18 26 5
A3 - TC Stars Gold (Fort Collins, CO) 2 1 0 8 22 7
A2 - Colorado Diamonds-Sapphires (Littleton, CO) 1 2 0 -11 13 32
A1 - All American Fastpitch Wade (Monument, CO) 0 3 0 -15 10 27
Pool B
Team W L T
RD
RS
RA
B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold (Centennial, CO) 3 0 0 11 22 8
B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts (Thornton, CO) 2 1 0 2 15 16
B4- TC Stars 18A (Fort Collins, CO) 1 2 0 -2 15 17
B3 - Prodigy-ROC (Highlands Ranch, CO) 0 3 0 -11 10 21
Pool C
Team W L T
RD
RS
RA
C4 - Azteca (Pueblo, CO) 2 1 0 11 21 7
C1 - Blue Jays (Gillette, WY) 1 1 1 -3 16 19
C2 - All-American Fastpitch - Tarwater (Monument, CO) 1 1 1 -6 14 23
C3 - ROCKY MNT. RUSH (Loveland, CO) 1 2 0 -2 18 20
Pool D
Team W L T
RD
RS
RA
D3 - Colorado Crush 18A (Parker, CO) 2 0 1 13 33 7
D4 - Azteca (Blue) (Pueblo, CO) 2 1 0 8 23 12
D2 - Sandlot Bees Smith (Parker, CO) 1 1 1 -3 14 19
D1- PrimeTime Stars (Grand Junction, CO) 0 3 0 -18 7 39
Pool E
Team W L T
RD
RS
RA
E2 - TC Stars 16 Gold (Fort Collins, CO) 3 0 0 12 26 7
E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy (Arvada, CO) 2 1 0 7 13 3
E3 - CS Thunder ~ Henry (Monument, CO) 1 2 0 -3 9 12
E4 - Colorado Havoc - Ainsworth (Conifer, CO) 0 3 0 -16 6 32

Schedule

Filter by:

Saturday, May 12, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 10 B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold (Pool B)
6 5 B4- TC Stars 18A (Pool B)
P2 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 5 E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy (Pool E)
2 3 E2 - TC Stars 16 Gold (Pool E)
P3 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 6 E3 - CS Thunder ~ Henry (Pool E)
6 4 E4 - Colorado Havoc - Ainsworth (Pool E)
P4 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 7 A3 - TC Stars Gold (Pool A)
1 7 A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson (Pool A)
P5 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 8 A2 - Colorado Diamonds-Sapphires (Pool A)
11 8 A1 - All American Fastpitch Wade (Pool A)
P6 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 9 B3 - Prodigy-ROC (Pool B)
4 7 B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts (Pool B)
P7 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 10 B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts (Pool B)
8 2 B4- TC Stars 18A (Pool B)
P8 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 5 E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy (Pool E)
1 0 E3 - CS Thunder ~ Henry (Pool E)
P9 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 6 E2 - TC Stars 16 Gold (Pool E)
16 2 E4 - Colorado Havoc - Ainsworth (Pool E)
P10 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 7 A3 - TC Stars Gold (Pool A)
12 0 A2 - Colorado Diamonds-Sapphires (Pool A)
P11 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 8 A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson (Pool A)
7 2 A1 - All American Fastpitch Wade (Pool A)
P12 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 9 B3 - Prodigy-ROC (Pool B)
3 6 B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold (Pool B)
P13 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 10 B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts (Pool B)
0 10 B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold (Pool B)
P14 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 5 E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy (Pool E)
10 0 E4 - Colorado Havoc - Ainsworth (Pool E)
P15 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 6 E2 - TC Stars 16 Gold (Pool E)
7 3 E3 - CS Thunder ~ Henry (Pool E)
P16 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 7 A3 - TC Stars Gold (Pool A)
9 0 A1 - All American Fastpitch Wade (Pool A)
P17 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 8 A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson (Pool A)
12 2 A2 - Colorado Diamonds-Sapphires (Pool A)
P18 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 9 B3 - Prodigy-ROC (Pool B)
3 8 B4- TC Stars 18A (Pool B)
P19 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 10 D3 - Colorado Crush 18A (Pool D)
2 2 D2 - Sandlot Bees Smith (Pool D)
P20 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 7 C1 - Blue Jays (Pool C)
7 6 C4 - Azteca (Pool C)
P21 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 8 C2 - All-American Fastpitch - Tarwater (Pool C)
10 9 C3 - ROCKY MNT. RUSH (Pool C)
P22 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 9 D4 - Azteca (Blue) (Pool D)
8 0 D1- PrimeTime Stars (Pool D)
P23 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 10 D1- PrimeTime Stars (Pool D)
6 10 D2 - Sandlot Bees Smith (Pool D)
P24 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 7 C1 - Blue Jays (Pool C)
4 4 C2 - All-American Fastpitch - Tarwater (Pool C)
P25 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 8 C4 - Azteca (Pool C)
5 0 C3 - ROCKY MNT. RUSH (Pool C)
P26 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 9 D4 - Azteca (Blue) (Pool D)
4 10 D3 - Colorado Crush 18A (Pool D)
P27 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 10 D1- PrimeTime Stars (Pool D)
1 21 D3 - Colorado Crush 18A (Pool D)
P28 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 7 C1 - Blue Jays (Pool C)
5 9 C3 - ROCKY MNT. RUSH (Pool C)
P29 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 8 C4 - Azteca (Pool C)
10 0 C2 - All-American Fastpitch - Tarwater (Pool C)
P30 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 9 D4 - Azteca (Blue) (Pool D)
11 2 D2 - Sandlot Bees Smith (Pool D)

Bracket

18U Gold Championship
18U Silver Championship
Bracket Winner B9
Champion
Bracket Winner B18
Champion
[1] D3 - Colorado Crush 18A (Pool D)
B3 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 7
[1] E2 - TC Stars 16 Gold (Pool E)
Bracket Winner B2
B6 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 8
[1] B2 - Colorado Angels Quimby 18 Gold (Pool B)
Bracket Winner B4
B8 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 8
Bracket Winner B6
[1] C4 - Azteca (Pool C)
B4 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 8
[2] A3 - TC Stars Gold (Pool A)
Bracket Winner B5
B7 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 7
Bracket Winner B3
Bracket Winner B7
B9 - Sun 5/13 4:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 7
Bracket Winner B8
[2] D4 - Azteca (Blue) (Pool D)
B2 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 8
[2] E1 - Colorado Invasion 18U-Browdy (Pool E)
[1] A4 - Colorado Styxx 18 Gold Severtson (Pool A)
B5 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 7
Bracket Winner B1
[2] B1 - USSSA Pride Elite 18A - Watts (Pool B)
B1 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 7
[2] C1 - Blue Jays (Pool C)
[3] D2 - Sandlot Bees Smith (Pool D)
B12 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 9
[3] E3 - CS Thunder ~ Henry (Pool E)
Bracket Winner B11
B15 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 10
[3] B4- TC Stars 18A (Pool B)
Bracket Winner B13
B17 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 10
Bracket Winner B15
[3] C2 - All-American Fastpitch - Tarwater (Pool C)
B13 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 10
[4] A1 - All American Fastpitch Wade (Pool A)
Bracket Winner B14
B16 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 9
Bracket Winner B12
Bracket Winner B16
B18 - Sun 5/13 4:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 10
Bracket Winner B17
[4] D1- PrimeTime Stars (Pool D)
B11 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 10
[4] E4 - Colorado Havoc - Ainsworth (Pool E)
[3] A2 - Colorado Diamonds-Sapphires (Pool A)
B14 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 9
Bracket Winner B10
[4] B3 - Prodigy-ROC (Pool B)
B10 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 9
[4] C3 - ROCKY MNT. RUSH (Pool C)