Softball

Tournament Note

All results have been posted and finalized. At 16 and 18 we used pool tie breakers across the division- record, run differential, runs allowed to determine final placing as we were unable to complete the event due in inclement weather. Colorado Cup Standings are now available at www.tccoloradocup.com

16 Open

Spring Stampede

May 12 - 13, 2018
Greeley, CO • Loveland, CO • Windsor, CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Final Standings

Team Rank
C1 - Gojo's Sports Legends 1
D5 - Rocky Mountain Rush 2
C2 - COLORADO STINGERS 3
A2 - Colorado Invasion-Belloni 4
B3- TC Stars Judge 5
B4 - Adrenaline Black 02 6
D1 - Colorado Invasion 7
D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE 8
D4 - Colorado Aces Fastpitch RED 9
A1 - Colorado Lightning 16U Asmus 10
A4 - GJ Havoc 11
A3 - The Warriors 12
C5 - Rocky Mountain UpRising 13
C4 - Colorado Tigers 16U Bradt 14
B1 - Prodigy-Haug 15
B2 - Blaze 16U A 16
C3 - NC Sting - McCall 17
D2 - NC Sting - Tucker 18

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RD
RS
RA
A2 - Colorado Invasion-Belloni (Lakewood, CO) 3 0 0 10 22 12
A1 - Colorado Lightning 16U Asmus (Fort Collins, CO) 1 2 0 -2 14 16
A4 - GJ Havoc (Grand Junction, CO) 1 2 0 -3 15 18
A3 - The Warriors (Lafayette, CO) 1 2 0 -5 15 20
Pool B
Team W L T
RD
RS
RA
B3- TC Stars Judge 3 0 0 9 19 6
B4 - Adrenaline Black 02 (Castle Rock, CO) 2 1 0 12 23 11
B1 - Prodigy-Haug (COMMERCE CITY, CO) 1 2 0 -9 7 20
B2 - Blaze 16U A (Berthoud, CO) 0 3 0 -12 9 21
Pool C
Team W L T
RD
RS
RA
C1 - Gojo's Sports Legends (Greeley, CO) 3 0 0 18 30 9
C2 - COLORADO STINGERS (Pueblo, CO) 3 0 0 13 28 14
C5 - Rocky Mountain UpRising (Arvada, CO) 1 2 0 -7 22 29
C4 - Colorado Tigers 16U Bradt* (Frederick, CO) 1 2 0 -8 16 24
C3 - NC Sting - McCall (Longmont, CO) 0 3 0 -15 9 28
Pool D
Team W L T
RD
RS
RA
D5 - Rocky Mountain Rush* (Fort Collins, CO) 3 0 0 15 38 14
D1 - Colorado Invasion (Thornton, CO) 2 1 0 7 33 21
D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE (Fort Collins, CO) 2 1 0 -4 25 34
D4 - Colorado Aces Fastpitch RED (Parker, CO) 1 2 0 -2 17 23
D2 - NC Sting - Tucker (wellington, CO) 0 3 0 -15 15 35

Schedule

Filter by:

Saturday, May 12, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 1 A1 - Colorado Lightning 16U Asmus (Pool A)
3 9 A2 - Colorado Invasion-Belloni (Pool A)
P2 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 2 A3 - The Warriors (Pool A)
8 6 A4 - GJ Havoc (Pool A)
P3 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 3 B1 - Prodigy-Haug (Pool B)
6 2 B2 - Blaze 16U A (Pool B)
P4 9:00 AM Barnes & Fairgrounds - Field 4 B3- TC Stars Judge (Pool B)
5 4 B4 - Adrenaline Black 02 (Pool B)
P5 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 1 A1 - Colorado Lightning 16U Asmus (Pool A)
9 4 A3 - The Warriors (Pool A)
P6 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 2 A2 - Colorado Invasion-Belloni (Pool A)
8 6 A4 - GJ Havoc (Pool A)
P7 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 3 B1 - Prodigy-Haug (Pool B)
0 11 B3- TC Stars Judge (Pool B)
P8 10:45 AM Barnes & Fairgrounds - Field 4 B2 - Blaze 16U A (Pool B)
5 12 B4 - Adrenaline Black 02 (Pool B)
P9 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 1 A1 - Colorado Lightning 16U Asmus (Pool A)
2 3 A4 - GJ Havoc (Pool A)
P10 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 2 A2 - Colorado Invasion-Belloni (Pool A)
5 3 A3 - The Warriors (Pool A)
P11 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 3 B1 - Prodigy-Haug (Pool B)
1 7 B4 - Adrenaline Black 02 (Pool B)
P12 12:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 4 B2 - Blaze 16U A (Pool B)
2 3 B3- TC Stars Judge (Pool B)
P13 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 1 C1 - Gojo's Sports Legends (Pool C)
12 2 C3 - NC Sting - McCall (Pool C)
P14 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 2 C4 - Colorado Tigers 16U Bradt (Pool C)
6 9 C2 - COLORADO STINGERS (Pool C)
P15 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 3 D2 - NC Sting - Tucker (Pool D)
5 11 D4 - Colorado Aces Fastpitch RED (Pool D)
P16 2:15 PM Barnes & Fairgrounds - Field 4 D5 - Rocky Mountain Rush (Pool D)
11 10 D1 - Colorado Invasion (Pool D)
P17 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 1 C5 - Rocky Mountain UpRising (Pool C)
3 8 C1 - Gojo's Sports Legends (Pool C)
P18 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 2 C3 - NC Sting - McCall (Pool C)
5 6 C4 - Colorado Tigers 16U Bradt (Pool C)
P19 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 3 D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE (Pool D)
9 7 D2 - NC Sting - Tucker (Pool D)
P20 4:00 PM Barnes & Fairgrounds - Field 4 D4 - Colorado Aces Fastpitch RED (Pool D)
1 12 D5 - Rocky Mountain Rush (Pool D)
P21 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 1 C2 - COLORADO STINGERS (Pool C)
9 6 C5 - Rocky Mountain UpRising (Pool C)
P22 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 2 C4 - Colorado Tigers 16U Bradt (Pool C)
4 10 C1 - Gojo's Sports Legends (Pool C)
P23 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 3 D1 - Colorado Invasion (Pool D)
17 5 D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE (Pool D)
P24 5:45 PM Barnes & Fairgrounds - Field 4 D5 - Rocky Mountain Rush (Pool D)
15 3 D2 - NC Sting - Tucker (Pool D)
P25 7:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 1 C2 - COLORADO STINGERS (Pool C)
10 2 C3 - NC Sting - McCall (Pool C)
P26 7:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 2 C4 - Colorado Tigers 16U Bradt (Pool C)*
12 13 C5 - Rocky Mountain UpRising (Pool C)
P27 7:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 3 D1 - Colorado Invasion (Pool D)
6 5 D4 - Colorado Aces Fastpitch RED (Pool D)
P28 7:30 PM Barnes & Fairgrounds - Field 4 D5 - Rocky Mountain Rush (Pool D)*
10 11 D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE (Pool D)

Bracket

16U Gold Championship
16U Silver Championship
Bracket Winner B7
Champion
Bracket Winner B16
Champion
[1] C1 - Gojo's Sports Legends (Pool C)
B3 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 1
[2] A1 - Colorado Lightning 16U Asmus (Pool A)
Bracket Winner B1
B5 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 1
Bracket Winner B2
Bracket Winner B5
B7 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 1
Bracket Winner B6
[1] D5 - Rocky Mountain Rush (Pool D)
B2 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 2
[2] B4 - Adrenaline Black 02 (Pool B)
[1] B3- TC Stars Judge (Pool B)
B4 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 2
[2] D1 - Colorado Invasion (Pool D)
Bracket Winner B3
B6 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 2
Bracket Winner B4
[1] A2 - Colorado Invasion-Belloni (Pool A)
B1 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 1
[2] C2 - COLORADO STINGERS (Pool C)
[3] D3 - 2018 FC STARS - 16U BODE (Pool D)
B10 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 3
[4] B2 - Blaze 16U A (Pool B)
Bracket Winner B9
B13 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 4
[3] B1 - Prodigy-Haug (Pool B)
Bracket Winner B11
B15 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 4
Bracket Winner B13
[3] C5 - Rocky Mountain UpRising (Pool C)
B11 - Sun 5/13 10:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 4
[4] A3 - The Warriors (Pool A)
Bracket Winner B12
B14 - Sun 5/13 2:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 3
Bracket Winner B10
Bracket Winner B14
B16 - Sun 5/13 4:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 4
Bracket Winner B15
[4] D4 - Colorado Aces Fastpitch RED (Pool D)
B9 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 4
[5] C3 - NC Sting - McCall (Pool C)
[3] A4 - GJ Havoc (Pool A)
B12 - Sun 5/13 12:00PM Barnes & Fairgrounds - Field 3
Bracket Winner B8
[4] C4 - Colorado Tigers 16U Bradt (Pool C)
B8 - Sun 5/13 8:00AM Barnes & Fairgrounds - Field 3
[5] D2 - NC Sting - Tucker (Pool D)