Baseball

Tournament Note

Thursday: June 21

6:40PM
The revised & updated Pool Play schedule for the 14U Age Group is now live on line.

6:20PM
Tonight's Manager's will be at 8PM in the Windsor VII room at the Embassy Suites - La Vista. We look forward to seeing you there.

5:55PM
13 & 14U Pool Play Update - After carefully considering numerous options, as well as input from a handful of Coaches and the CEO of Triple Crown Sports, we have decided that we will advance teams into Championship play based on 2 Pool Play games played.

What this means for your team is the following as stated below:
1) All teams in 13U/14U will play a maximum of 2 Pool Play games
2) If your team played 2 games today you will be off and play no games on Friday.
3) If your team didn't play any games today you will play 2 Pool Play games on Friday.
4) If your team played 1 game today you will play 1 more game on Friday.
Once all teams have played their 2 Pool Play games then we will Seed all teams into the playoffs.
The Tournament Director Slumpbuster Staff thought long & hard about the best case scenarios as a result of the weather we have confronted over the past 5 days. While not all teams might not be in agreement with this we do believe this decision is in the best interests of ALL teams in the 13U & 14U age divisions. It creates an equal opportunity for every team to advance into the playoffs based on everyone having played 2 games vs an opposing idea of advancing teams based on some teams playing either just one, two or three Pool Play games. We believe this approach would have given some teams an unfair advantage.

We appreciate all your support of our decision (Coaches & parents) as we feel this approach gives us the best opportunity to maintain the integrity of the 2018 Slumpbuster.

We will be posting Friday's 13U schedule this evening by 6PM.
We will be posting Friday's 14U schedule this evening by 8PM.

ALL TEAMS: please check the revised brackets for your respective Age Groups as Field Locations, Game Times & your Opponents may have changed.

Thank you for your patience with the weather today. Best of luck to all teams as you progress through the Slumpbuster.

10:30AM
Lamp Park - Fields 1 & 3 have been pushed back. Both fields will now start at 1:30PM. Lamp #1 (14U) will play a 1 hour 30 minute time limit (no new inning). Lamp #3 (12U) will play a 1 hour 45 minute time limit (no new inning).

9:50AM
If your team was playing at a Facility that has been cancelled for today those games will not be played. You will play tomorrow's schedule as currently posted on-line. We apologize to those teams that won't be playing today but after assessing all facilities throughout the Greater Omaha area we have not found any additional facilities that are playable. As a result we have no place to move you to. Thank you for your patience & understanding this morning.

9:10AM
Seymour - Field 1 has been deemed unplayable. We are looking for alternative facilities.

9:05AM
Zorinsky - Fields 1 & 2 have been deemed unplayable. We are looking for alternative facilities.

9:00AM:
Seymour Park - Field #4 has been deemed unplayable
Towle Park - has been deemed unplayble
We are looking for alternative facilities

8:50AM:
The Yard - we have just been informed that all Fields here have been deemed unplayable. We are looking for alternative facilities.
Seymour - Field #3 is unplayable. We are looking for alternative facilities.
Westgate - Field # 2 is unplayable. We are looking for alternative facilities

8:40AM:
Kelly Sports Complex - we have just been informed that all Fields here have been deemed unplayable. We are looking for alternative facilities.

8:30AM:
Jack Anderson Park - we have just been informed that Field B is not playable. We are looking for an alternative facility.

8:15AM:
Council Bluffs Rec Complex - Fields 7,8,9 have been pushed back to 2PM starts.

8:10AM:
Zorinsky - Field #3 has been pushed back to a 10AM start.

7:55AM:
Towle Park - has now been moved back to Noon starts
The Yard - Fields #2 & #3 has now been moved back to Noon starts

7:30AM
** JJ Isaacson - no games will played here today. We are currently looking for an alternative facility.
** Zorinsky - Fields #1 & 2 are currently in a rain delay. Fields #3 & #4 have been pushed back to 8:30AM start times. Will update Fields 1 & 2 when we have more information.
** Lamp Park - Fields #1 & #3 have been pushed back to Noon start times
** Seymour - Field # 3 is now at 10AM
** Towle Park - start time is now at 10AM

7:07AM:
West Gate Field #2 is now in a rain delay. We are working with the facility director to determine a new game and will post that once we hear back.

6:50AM:
The Yard - Fields #4 & #5 start times have been pushed back to 10AM due to standing water in the outfield.

6:35AM:
** Kelly Sports Complex - all fields will start at Noon.
** We are in the process of updating the brackets online.

6:25AM:
** The following facilities will start play at 8AM:
Westgate Park Fields #1,3,4
Zorinsky,
Hillside
The Yard - Fields #4 & #5
Carter Lake
** The following facilities will start play at 9AM:
Seymour Park
Towl Park
Westgate Park Field #2
** The following facilities will start play at 9:30AM:
Jack Anderson Park (Field B).
** The following facilities will start play at 10AM:
The Yard Fields #2 & #3
JJ Isaacson
Lamp Park
La Vista Fields #1 & #5
The following facilities will start at Noon:
Council Bluffs Rec Complex with the exception of Field #10.
** The following Field Changes are in effect.
Games originally scheduled on Council Bluffs Fields #1 & #2 will be moved to Kelly Sports Complex # 5 & #6 at 11AM.
Games originally scheduled at La Vista Sports Complex Fields #2 & #3 will be moved to Council Bluffs #1 & #2 at Noon.
Games originally scheduled at Council Bluffs #3 will be moved to Hillside #7 at 8AM.
Games originally scheduled at La Vista #4 will be moved to Council Bluffs #3 at Noon.
** The following facilities are not playable today:
Christie Heights,
Jack Anderson Park (Baseball Field)
Council Bluffs #10
We are currently exploring alternate facilities to potentially move games to.

** If necessary, Our next weather post will be at 8AM with any additional changes.

Wednesday: June 20th
6AM:
All games in all divisions have been cancelled today due to continual rain over the past 4 days and field conditions that have been deemed unplayable. We will be working hard throughout today to get fields ready for Thursday (weather permitting).

Our Merchandise room at our HQ Hotel (Embassy Suites La Vista) will be open from 9am-2pm on Saturday June 23rd. Everything will be for sale at Council Bluffs Rec Complex during the festival.

No metal cleats are allowed on any portable mounds

14u teams are required to swing -3 BBCOR bats during the event.

SlumpBuster Festival: Council Bluffs Rec Complex from 5-9pm Saturday June 23, Pro Player Workout, Pin Trade, Inflatables, Fundamentals Challenge, Bonfire, and More.

Brackets are subject to change. Field directions can be found online by clicking the Facilities link.

For weather and scores during the event, visit www.tourneymachine.com

Be sure to sign up for notifications and follow your team.

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential

IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

Pool Protection in Bracket Play:
When seeding teams for the playoffs, if 2 teams have previously played each other in Pool Play (ie: 2 teams from the "A" pool) then we will Pool Protect. This means we will provide both teams with a new opponent from a different pool (ie: "B" pool) for their first playoff game. For example, in an 8 team playoff bracket the #1 Seed would normally play the #8 Seed. However, if the #8 Seed is from the same Pool then we would flip the #7 seed with the # 8 seed so that the #1 seed would play an opponent from a different Pool (ie: "B" pool).

12u

Omaha SlumpBuster Session 3

Jun 20 - 24, 2018
IA • NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
E2 - WF BUFFS

12u Champion

Wed Jun 20, 2018 - Sun Jun 24, 2018

Final Standings

Team Rank
E2 - WF BUFFS 1
B2 - UBA Gladiators 2
C3 - Iowa Sticks 3
J4 - Enid Astros 3
A1 - Bismarck Americans 5
G4 - Texas Black Cats - Saunders 6
D2 - Oconomowoc Five O's 7
C2 - .45s 8
H1 - Stars and Stripes Pa 9
I1 - Millard United Legends Silver 10
F3 - Moraga Mavericks 11
F2 - Amarillo Mustangs 12
L1 - DBI Blue Sox - Cone 13
K1 - Vipers 14
I3 - Green Sox - Aguirre 15
B3 - BBC 16
G2 - Bellevue Bruins 12U 17
D4 - Sedalia Stealth 18
B4 - So Cal Bombers 19
B1 - Lakeville North 20
H3 - Glen Ellyn Rebels 21
A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern 22
L3 - Renegades 23
G3 - Palatine 12U Travelers 24
J2 - Missouri Gators - 12U Hansen 25
G1 - Xtreme Baseball 12U 26
E1 - CC Bruins 27
A2 - Lakeville North AA 28
J1 - Lake Elmo Lions 12U 29
K2 - Stillwater Ponies 12u 30
D3 - Martinez Mud Dawgs 31
E4 - North American Storm Chasers 32
C1 - Rough Riders Nationals 33
F1 - Missouri Bucks 34
I4 - Colorado Cougars 12u 35
H4 - GameDay Knights 36
J3 - East Tennessee Yard Dogs 37
A3 - Wisconsin Wave 38
K3 - DC Bombers 39
E3 - Minneapolis Millers 40
F4 - Chanhassen 12 AA 41
L2 - Bismarck Nationals 12 42
H2 - Highland Ball AA 43
C4 - Highland Ball A Blue 44
I2 - Highland Ball A Gold 45
D1 - Chanhassen Storm 46

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A1 - Bismarck Americans* (Bismarck, ND) 2 0 0 14 33 2
A2 - Lakeville North AA* (Lakeville, MN) 1 1 0 0 12 21
A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern (Peculiar, MO) 1 1 0 0 10 12
A3 - Wisconsin Wave (Pleasant Prairie, WI) 0 2 0 -14 2 22
B
Team W L T
RD
RS
RA
B2 - UBA Gladiators (Omaha, NE) 2 0 0 14 30 5
B3 - BBC (Haslet, TX) 2 0 0 8 20 12
B4 - So Cal Bombers (Anaheim, CA) 0 2 0 -10 4 22
B1 - Lakeville North* (Burnsville, MN) 0 2 0 -12 13 28
C
Team W L T
RD
RS
RA
C3 - Iowa Sticks (Waukee, IA) 2 0 0 14 36 6
C2 - .45s* (Corinth, TX) 2 0 0 9 32 11
C1 - Rough Riders Nationals* (Boulder, CO) 0 2 0 -9 16 26
C4 - Highland Ball A Blue (Saint Paul, MN) 0 2 0 -14 1 42
D
Team W L T
RD
RS
RA
D2 - Oconomowoc Five O's* (Oconomowoc, WI) 2 0 0 10 34 7
D4 - Sedalia Stealth* (Sedalia, MO) 1 1 0 4 19 13
D3 - Martinez Mud Dawgs (Martinez, CA) 1 1 0 0 15 14
D1 - Chanhassen Storm (Victoria, MN) 0 2 0 -14 2 36
E
Team W L T
RD
RS
RA
E2 - WF BUFFS (Wichita Falls, TX) 2 0 0 11 20 4
E1 - CC Bruins (Centennial, CO) 1 1 0 3 18 7
E4 - North American Storm Chasers (Kansas City, MO) 1 1 0 0 22 18
E3 - Minneapolis Millers* (Minneapolis, MN) 0 2 0 -14 5 36
F
Team W L T
RD
RS
RA
F3 - Moraga Mavericks* (Moraga, CA) 2 0 0 12 18 3
F2 - Amarillo Mustangs (Amarillo, TX) 2 0 0 8 20 4
F1 - Missouri Bucks (O'Fallon, MO) 0 2 0 -6 7 13
F4 - Chanhassen 12 AA* (Chanhassen, MN) 0 2 0 -14 0 25
G
Team W L T
RD
RS
RA
G4 - Texas Black Cats - Saunders* (Aledo, TX) 2 0 0 14 27 5
G3 - Palatine 12U Travelers (Palatine, IL) 1 1 0 0 19 20
G2 - Bellevue Bruins 12U (La Vista, NE) 1 1 0 -6 7 16
G1 - Xtreme Baseball 12U* (DeRidder, LA) 0 2 0 -8 9 21
H
Team W L T
RD
RS
RA
H1 - Stars and Stripes Pa (Romansville, PA) 2 0 0 12 20 8
H3 - Glen Ellyn Rebels (Glen Ellyn, IL) 1 1 0 2 24 11
H4 - GameDay Knights* (Parker, CO) 1 1 0 -1 14 26
H2 - Highland Ball AA (Saint Paul, MN) 0 2 0 -13 10 23
I
Team W L T
RD
RS
RA
I3 - Green Sox - Aguirre* (FRISCO, TX) 2 0 0 8 27 11
I1 - Millard United Legends Silver (Omaha, NE) 1 1 0 6 22 8
I4 - Colorado Cougars 12u (Greeley, CO) 1 1 0 0 21 24
I2 - Highland Ball A Gold (Saint Paul, MN) 0 2 0 -14 5 32
J
Team W L T
RD
RS
RA
J4 - Enid Astros* (Enid, OK) 2 0 0 10 23 8
J2 - Missouri Gators - 12U Hansen (Chesterfield, MO) 1 1 0 1 13 12
J1 - Lake Elmo Lions 12U (Stillwater, MN) 1 1 0 3 15 9
J3 - East Tennessee Yard Dogs (Maryville, TN) 0 2 0 -14 4 26
K
Team W L T
RD
RS
RA
K1 - Vipers* (Lee's Summit, MO) 2 0 0 11 19 2
K2 - Stillwater Ponies 12u* (Stillwater, MN) 1 1 0 3 13 9
K3 - DC Bombers* (LAYTON, UT) 0 2 0 -14 3 24
L
Team W L T
RD
RS
RA
L1 - DBI Blue Sox - Cone* (Double Oak, TX) 2 0 0 14 27 6
L3 - Renegades (Overland Park, KS) 1 1 0 0 20 14
L2 - Bismarck Nationals 12* (Bismarck, ND) 0 2 0 -14 4 31

Schedule

Filter by:

Thursday, June 21, 2018
Game Time Location Team Score Team
P57 8:00 AM Hillside Little League - Field 07 G4 - Texas Black Cats - Saunders*
18 3 F4 - Chanhassen 12 AA*
P62 10:00 AM Hillside Little League - Field 07 D4 - Sedalia Stealth*
12 1 F4 - Chanhassen 12 AA*
P48 12:00 PM Council Bluffs Rec - Field 04 J4 - Enid Astros*
12 4 K3 - DC Bombers*
P52 12:00 PM Hillside Little League - Field 07 G4 - Texas Black Cats - Saunders*
16 5 A1 - Bismarck Americans*
P51 1:30 PM Lamp Park - Field 03 L2 - Bismarck Nationals 12*
3 13 K2 - Stillwater Ponies 12u*
P47 2:00 PM Hillside Little League - Field 07 D4 - Sedalia Stealth*
9 6 A1 - Bismarck Americans*
P53 2:00 PM Council Bluffs Rec - Field 04 J4 - Enid Astros*
5 4 B1 - Lakeville North*
P56 3:30 PM Lamp Park - Field 03 L2 - Bismarck Nationals 12*
2 2 D2 - Oconomowoc Five O's*
P58 4:00 PM Council Bluffs Rec - Field 04 K3 - DC Bombers*
1 17 L1 - DBI Blue Sox - Cone*
P61 5:30 PM Lamp Park - Field 03 K2 - Stillwater Ponies 12u*
0 14 G1 - Xtreme Baseball 12U*
P63 6:00 PM Council Bluffs Rec - Field 04 B1 - Lakeville North*
3 9 L1 - DBI Blue Sox - Cone*
Friday, June 22, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Seymour Park - Field 01 A1 - Bismarck Americans
20 1 A2 - Lakeville North AA
P2 8:00 AM Seymour Park - Field 02 B1 - Lakeville North
5 15 B2 - UBA Gladiators
P3 8:00 AM Seymour Park - Field 03 C1 - Rough Riders Nationals
10 12 C2 - .45s
P4 8:00 AM Seymour Park - Field 04 D1 - Chanhassen Storm
0 24 D2 - Oconomowoc Five O's
P5 8:00 AM Kelley Sports - Field 01 E1 - CC Bruins
2 6 E2 - WF BUFFS
P6 8:00 AM City Park (La Vista) - Field 03 F1 - Missouri Bucks
4 5 F2 - Amarillo Mustangs
P7 8:00 AM Carter Lake Park - Field 02 G1 - Xtreme Baseball 12U
6 7 G2 - Bellevue Bruins 12U
P8 8:00 AM Dill Park - Blue Field H1 - Stars and Stripes Pa
11 4 H2 - Highland Ball AA
P9 8:00 AM Dill Park - Green Field I1 - Millard United Legends Silver
16 1 I2 - Highland Ball A Gold
P10 8:00 AM Lamp Park - Field 03 J1 - Lake Elmo Lions 12U
1 5 J2 - Missouri Gators - 12U Hansen
P11 8:00 AM Iowa West Field - Field 02 K1 - Vipers
6 2 K2 - Stillwater Ponies 12u
P12 8:00 AM Hillside Little League - Field 07 L1 - DBI Blue Sox - Cone
14 3 L2 - Bismarck Nationals 12
P13 10:00 AM Seymour Park - Field 01 A1 - Bismarck Americans
13 1 A3 - Wisconsin Wave
P14 10:00 AM Seymour Park - Field 02 B1 - Lakeville North
8 13 B3 - BBC
P15 10:00 AM Seymour Park - Field 03 C1 - Rough Riders Nationals
6 14 C3 - Iowa Sticks
P16 10:00 AM Seymour Park - Field 04 D1 - Chanhassen Storm
2 12 D3 - Martinez Mud Dawgs
P17 10:00 AM Kelley Sports - Field 01 E1 - CC Bruins
16 1 E3 - Minneapolis Millers
P18 10:00 AM City Park (La Vista) - Field 03 F1 - Missouri Bucks
3 8 F3 - Moraga Mavericks
P19 10:00 AM Carter Lake Park - Field 02 G1 - Xtreme Baseball 12U
3 14 G3 - Palatine 12U Travelers
P20 10:00 AM Dill Park - Blue Field H1 - Stars and Stripes Pa
9 4 H3 - Glen Ellyn Rebels
P21 10:00 AM Dill Park - Green Field I1 - Millard United Legends Silver
6 7 I3 - Green Sox - Aguirre
P22 10:00 AM Lamp Park - Field 03 J1 - Lake Elmo Lions 12U
14 4 J3 - East Tennessee Yard Dogs
P23 10:00 AM Iowa West Field - Field 02 K2 - Stillwater Ponies 12u
11 3 K3 - DC Bombers
P24 10:00 AM Hillside Little League - Field 07 L2 - Bismarck Nationals 12
1 17 L3 - Renegades
P25 12:00 PM Seymour Park - Field 01 A2 - Lakeville North AA
11 1 A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern
P26 12:00 PM Seymour Park - Field 02 B2 - UBA Gladiators
15 0 B4 - So Cal Bombers
P27 12:00 PM Seymour Park - Field 03 C2 - .45s
20 1 C4 - Highland Ball A Blue
P28 12:00 PM Seymour Park - Field 04 D2 - Oconomowoc Five O's
10 7 D4 - Sedalia Stealth
P29 12:00 PM Kelley Sports - Field 01 E2 - WF BUFFS
14 2 E4 - North American Storm Chasers
P30 12:00 PM City Park (La Vista) - Field 03 F2 - Amarillo Mustangs
15 0 F4 - Chanhassen 12 AA
P31 12:00 PM Carter Lake Park - Field 02 G2 - Bellevue Bruins 12U
0 10 G4 - Texas Black Cats - Saunders
P32 12:00 PM Dill Park - Blue Field H2 - Highland Ball AA
6 12 H4 - GameDay Knights
P33 12:00 PM Dill Park - Green Field I2 - Highland Ball A Gold
4 16 I4 - Colorado Cougars 12u
P34 12:00 PM Lamp Park - Field 03 J2 - Missouri Gators - 12U Hansen
8 11 J4 - Enid Astros
P35 12:00 PM Iowa West Field - Field 02 K1 - Vipers
13 0 K3 - DC Bombers
P36 12:00 PM Hillside Little League - Field 07 L1 - DBI Blue Sox - Cone
13 3 L3 - Renegades
P37 2:00 PM Seymour Park - Field 01 A3 - Wisconsin Wave
1 9 A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern
P38 2:00 PM Seymour Park - Field 02 B3 - BBC
7 4 B4 - So Cal Bombers
P38 2:00 PM Seymour Park - Field 03 C3 - Iowa Sticks
22 0 C4 - Highland Ball A Blue
P40 2:00 PM Seymour Park - Field 04 D3 - Martinez Mud Dawgs
3 12 D4 - Sedalia Stealth
P41 2:00 PM Kelley Sports - Field 01 E3 - Minneapolis Millers
4 20 E4 - North American Storm Chasers
P42 2:00 PM City Park (La Vista) - Field 03 F3 - Moraga Mavericks
10 0 F4 - Chanhassen 12 AA
P43 2:00 PM Carter Lake Park - Field 02 G3 - Palatine 12U Travelers
5 17 G4 - Texas Black Cats - Saunders
P44 2:00 PM Dill Park - Blue Field H3 - Glen Ellyn Rebels
20 2 H4 - GameDay Knights
P45 2:00 PM Dill Park - Green Field I3 - Green Sox - Aguirre
20 5 I4 - Colorado Cougars 12u
P46 2:00 PM Lamp Park - Field 03 J3 - East Tennessee Yard Dogs
0 12 J4 - Enid Astros

Bracket

12u Division II Championship Bracket
12u Division I Championship Bracket
12u Division I Consolation Bracket
12u Division II Consolation Silver Bracket
12u Division II Consolation Bronze Bracket
12u Division III Championship Bracket
12u Division III Consolation Bracket
[9] E2 - WF BUFFS
12u Division I Champion
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U
12u Division II Champion
[7] H1 - Stars and Stripes Pa
Consolation Winner (Team Award)
[22] J2 - Missouri Gators - 12U Hansen
Consolation Winner (Team Award)
[34] C1 - Rough Riders Nationals
Consolation Winner (Team Award)
[41] J3 - East Tennessee Yard Dogs
12u Division III Champion
[40] F4 - Chanhassen 12 AA
Consolation Winner (Team Award)
[1] A1 - Bismarck Americans - 4
B11 - Sat 6/23 10:00AM The Yard - Field 03
[16] I1 - Millard United Legends Silver - 3
[3] G4 - Texas Black Cats - Saunders - 3
B13 - Sat 6/23 10:00AM Dill Park - Blue Field
[14] I3 - Green Sox - Aguirre - 1
[7] H1 - Stars and Stripes Pa - 1
B4 - Sat 6/23 8:00AM Dill Park - Green Field
[10] D2 - Oconomowoc Five O's - 3
[2] B2 - UBA Gladiators - 11
B14 - Sat 6/23 10:00AM Dill Park - Green Field
[15] B3 - BBC - 2
[5] L1 - DBI Blue Sox - Cone - 10
B2 - Sat 6/23 8:00AM The Yard - Field 05
[12] C2 - .45s - 11
[6] F3 - Moraga Mavericks - 4
B3 - Sat 6/23 8:00AM Dill Park - Blue Field
[11] J4 - Enid Astros - 5
[8] K1 - Vipers - 3
B1 - Sat 6/23 8:00AM The Yard - Field 03
[9] E2 - WF BUFFS - 21
[4] C3 - Iowa Sticks - 7
B12 - Sat 6/23 10:00AM The Yard - Field 05
[13] F2 - Amarillo Mustangs - 6
[1] A1 - Bismarck Americans - 0
B21 - Sat 6/23 12:00PM The Yard - Field 03
[9] E2 - WF BUFFS - 8
[10] D2 - Oconomowoc Five O's - 3
B24 - Sat 6/23 12:00PM Dill Park - Green Field
[2] B2 - UBA Gladiators - 10
[11] J4 - Enid Astros - 4
B23 - Sat 6/23 12:00PM Dill Park - Blue Field
[3] G4 - Texas Black Cats - Saunders - 3
[12] C2 - .45s - 6
B22 - Sat 6/23 12:00PM The Yard - Field 05
[4] C3 - Iowa Sticks - 14
[9] E2 - WF BUFFS - 6
B50 - Sun 6/24 11:00AM The Yard - Field 03
[4] C3 - Iowa Sticks - 4
[9] E2 - WF BUFFS - 6
B59 - Sun 6/24 1:00PM The Yard - Field 03
[2] B2 - UBA Gladiators - 5
[11] J4 - Enid Astros - 3
B51 - Sun 6/24 11:00AM The Yard - Field 04
[2] B2 - UBA Gladiators - 4
[17] D4 - Sedalia Stealth - 13
B43 - Sun 6/24 9:00AM Seymour Park - Field 01
[24] L3 - Renegades - 7
[21] H3 - Glen Ellyn Rebels - 10
B26 - Sat 6/23 12:00PM West Gate - Field 04
[28] A2 - Lakeville North AA - 2
[24] L3 - Renegades - 8
B25 - Sat 6/23 12:00PM West Gate - Field 01
[25] D3 - Martinez Mud Dawgs - 4
[17] D4 - Sedalia Stealth - 5
B15 - Sat 6/23 10:00AM West Gate - Field 01
[33] G1 - Xtreme Baseball 12U - 4
[35] B4 - So Cal Bombers - 10
B45 - Sun 6/24 9:00AM Seymour Park - Field 03
[27] G3 - Palatine 12U Travelers - 9
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U - 15
B46 - Sun 6/24 9:00AM Seymour Park - Field 04
[23] A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern - 5
[22] J2 - Missouri Gators - 12U Hansen - 1
B27 - Sat 6/23 12:00PM Kelley Sports - Field 01
[27] G3 - Palatine 12U Travelers - 9
[23] A4 - Mac N Seitz Black Sox - Brett Cobern - 9
B28 - Sat 6/23 12:00PM Kelley Sports - Field 02
[26] E4 - North American Storm Chasers - 4
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U - 4
B18 - Sat 6/23 10:00AM Kelley Sports - Field 02
[18] E1 - CC Bruins - 3
[17] D4 - Sedalia Stealth - 14
B52 - Sun 6/24 11:00AM Seymour Park - Field 01
[36] B1 - Lakeville North - 4
[35] B4 - So Cal Bombers - 8
B17 - Sat 6/23 10:00AM Kelley Sports - Field 01
[19] J1 - Lake Elmo Lions 12U - 4
[17] D4 - Sedalia Stealth - 12
B61 - Sun 6/24 1:00PM Seymour Park - Field 01
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U - 17
[29] I4 - Colorado Cougars 12u - 1
B6 - Sat 6/23 8:00AM West Gate - Field 04
[36] B1 - Lakeville North - 6
[35] B4 - So Cal Bombers - 7
B55 - Sun 6/24 11:00AM Seymour Park - Field 04
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U - 11
[36] B1 - Lakeville North - 10
B16 - Sat 6/23 10:00AM West Gate - Field 04
[20] K2 - Stillwater Ponies 12u - 8
[31] G2 - Bellevue Bruins 12U - 4
B8 - Sat 6/23 8:00AM Kelley Sports - Field 02
[34] C1 - Rough Riders Nationals - 1
[36] B1 - Lakeville North - 9
B44 - Sun 6/24 9:00AM Seymour Park - Field 02
[21] H3 - Glen Ellyn Rebels - 7
[32] F1 - Missouri Bucks - 6
B5 - Sat 6/23 8:00AM West Gate - Field 01
[33] G1 - Xtreme Baseball 12U - 10
[30] H4 - GameDay Knights - 1
B7 - Sat 6/23 8:00AM Kelley Sports - Field 01
[35] B4 - So Cal Bombers - 9
[6] F3 - Moraga Mavericks - 10
B33 - Sat 6/23 2:00PM Dill Park - Blue Field
[14] I3 - Green Sox - Aguirre - 6
[16] I1 - Millard United Legends Silver - 10
B41 - Sun 6/24 9:00AM The Yard - Field 03
[13] F2 - Amarillo Mustangs - 3
[16] I1 - Millard United Legends Silver - 0
B60 - Sun 6/24 1:00PM The Yard - Field 04
[7] H1 - Stars and Stripes Pa - 7
[5] L1 - DBI Blue Sox - Cone - 7
B32 - Sat 6/23 2:00PM The Yard - Field 05
[13] F2 - Amarillo Mustangs - 9
[7] H1 - Stars and Stripes Pa - 5
B34 - Sat 6/23 2:00PM Dill Park - Green Field
[15] B3 - BBC - 1
[6] F3 - Moraga Mavericks - 0
B42 - Sun 6/24 9:00AM The Yard - Field 04
[7] H1 - Stars and Stripes Pa - 6
[8] K1 - Vipers - 5
B31 - Sat 6/23 2:00PM The Yard - Field 03
[16] I1 - Millard United Legends Silver - 6
[22] J2 - Missouri Gators - 12U Hansen - 9
B37 - Sat 6/23 2:00PM Kelley Sports - Field 01
[19] J1 - Lake Elmo Lions 12U - 5
[33] G1 - Xtreme Baseball 12U - 7
B53 - Sun 6/24 11:00AM Seymour Park - Field 02
[28] A2 - Lakeville North AA - 0
[33] G1 - Xtreme Baseball 12U - 10
B62 - Sun 6/24 1:00PM Seymour Park - Field 02
[22] J2 - Missouri Gators - 12U Hansen - 11
[28] A2 - Lakeville North AA - 16
B36 - Sat 6/23 2:00PM West Gate - Field 04
[20] K2 - Stillwater Ponies 12u - 4
[26] E4 - North American Storm Chasers - 1
B38 - Sat 6/23 2:00PM Kelley Sports - Field 02
[18] E1 - CC Bruins - 10
[22] J2 - Missouri Gators - 12U Hansen - 6
B54 - Sun 6/24 11:00AM Seymour Park - Field 03
[18] E1 - CC Bruins - 1
[25] D3 - Martinez Mud Dawgs - 5
B35 - Sat 6/23 2:00PM West Gate - Field 01
[33] G1 - Xtreme Baseball 12U - 13
[29] I4 - Colorado Cougars 12u - 3
B56 - Sun 6/24 11:00AM Zorinsky Sports - Field 02
[32] F1 - Missouri Bucks - 11
[30] H4 - GameDay Knights - 1
B47 - Sun 6/24 9:00AM Zorinsky Sports - Field 02
[34] C1 - Rough Riders Nationals - 4
[32] F1 - Missouri Bucks - 2
B63 - Sun 6/24 1:00PM Zorinsky Sports - Field 02
[34] C1 - Rough Riders Nationals - 11
[40] F4 - Chanhassen 12 AA - 1
B29 - Sat 6/23 12:00PM Hillside Little League - Field 07
[41] J3 - East Tennessee Yard Dogs - 9
[43] I2 - Highland Ball A Gold - 4
B20 - Sat 6/23 10:00AM Hillside Little League - Field 08
[38] A3 - Wisconsin Wave - 13
[39] K3 - DC Bombers - 0
B58 - Sun 6/24 11:00AM Council Bluffs Rec - Field 04
[38] A3 - Wisconsin Wave - 7
[39] K3 - DC Bombers - 10
B30 - Sat 6/23 12:00PM Hillside Little League - Field 08
[42] L2 - Bismarck Nationals 12 - 2
[44] E3 - Minneapolis Millers - 2
B57 - Sun 6/24 11:00AM Council Bluffs Rec - Field 01
[41] J3 - East Tennessee Yard Dogs - 10
[41] J3 - East Tennessee Yard Dogs - 6
B64 - Sun 6/24 1:00PM Council Bluffs Rec - Field 01
[38] A3 - Wisconsin Wave - 4
[43] I2 - Highland Ball A Gold - 9
B10 - Sat 6/23 8:00AM Hillside Little League - Field 08
[45] D1 - Chanhassen Storm - 7
[37] H2 - Highland Ball AA - 0
B19 - Sat 6/23 10:00AM Hillside Little League - Field 07
[44] E3 - Minneapolis Millers - 5
[44] E3 - Minneapolis Millers - 11
B9 - Sat 6/23 8:00AM Hillside Little League - Field 07
[46] C4 - Highland Ball A Blue - 1
[37] H2 - Highland Ball AA - 13
B39 - Sat 6/23 2:00PM Hillside Little League - Field 07
[45] D1 - Chanhassen Storm - 1
[43] I2 - Highland Ball A Gold - 11
B40 - Sat 6/23 2:00PM Hillside Little League - Field 08
[46] C4 - Highland Ball A Blue - 16
[37] H2 - Highland Ball AA - 5
B48 - Sun 6/24 9:00AM Council Bluffs Rec - Field 01
[40] F4 - Chanhassen 12 AA - 9
[46] C4 - Highland Ball A Blue - 4
B49 - Sun 6/24 9:00AM Council Bluffs Rec - Field 04
[42] L2 - Bismarck Nationals 12 - 14
[40] F4 - Chanhassen 12 AA - 14
B65 - Sun 6/24 1:00PM Council Bluffs Rec - Field 04
[42] L2 - Bismarck Nationals 12 - 9