Baseball

Tournament Note

Our Merchandise room at our HQ Hotel (Embassy Suites La Vista) will be open from 9am-2pm on Thursday June 14th. Everything will be for sale at Council Bluffs Rec Complex during the festival.

No metal cleats are allowed on any portable mounds

14u teams are required to swing -3 BBCOR bats during the event.

SlumpBuster Festival: Council Bluffs Rec Complex from 5-9pm Thursday June 14, Pro Player Workout, Pin Trade, Inflatables, Fundamentals Challenge, Bonfire, and More.

Brackets are subject to change. Field directions can be found online by clicking the Facilities link.

For weather and scores during the event, visit www.tourneymachine.com

Be sure to sign up for notifications and follow your team.

SEEDING PROCEDURE (First factor is Win-Loss record)
Two Way Tie
1. Head to Head between tied teams
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

Three (or more) Way Tie
1. Head to Head (if sweep)
2. Total Run differential
3. Runs Allowed
4. Runs Scored
5. Actual run differential in last pool game
6. Coin Flip

RA=Runs Allowed
RS=Runs Scored
LAD=Last Actual Differential

IMPORTANT: Run differential maximum
1. Forfeits will be scored 7-0
2. Maximum run spread per game is 7 regardless of score.

Note: When 3 or more teams are tied and there is not a common opponent amongst all tied teams, run differential is the first tie breaker.
Ties will be counted as a .5 win and .5 loss.

Pool Protection in Bracket Play:
When seeding teams for the playoffs, if 2 teams have previously played each other in Pool Play (ie: 2 teams from the "A" pool) then we will Pool Protect. This means we will provide both teams with a new opponent from a different pool (ie: "B" pool) for their first playoff game. For example, in an 8 team playoff bracket the #1 Seed would normally play the #8 Seed. However, if the #8 Seed is from the same Pool then we would flip the #7 seed with the # 8 seed so that the #1 seed would play an opponent from a different Pool (ie: "B" pool).

12u

Omaha SlumpBuster Session 1

Jun 13 - 17, 2018
IA • NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

G4 - KC Express

12u Champion

Wed Jun 13, 2018 - Sun Jun 17, 2018

Final Standings

Team Rank
G4 - KC Express 1
H2 - Yalobusha Giants 2
G1 - Arkansas Patriots 3
I1 - Lincoln Rebels 3
C1 - Treasure Valley Elite 5
A3 - Illinois Axis 6
F3 - Top Tier Gamers 7
J2 - Bellevue Bruins 12U 8
A2 - STiKS U12 White 9
D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai 10
H3 - MVP Navy 11
E3 - Perfect Timing Morris 12
D2 - Mississippi Rebels 12U Major 13
C3 - PAL Vipers Black 14
B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black 15
E4 - Building Champions 12U Navy 16
D1 - Mid-Missouri Express 17
F4 - Highland Park Giants 18
E2 - Princeton Tigers 19
B1 - Sandlot Sox 20
B2 - Batavia Bulldogs 21
B3 - Slammers Haines 22
F1 - Rochester Tornadoes Teal 23
I2 - Top Tier White 24
J3 - Libertyville Wildcats Orange 25
C4 - Academy Select Baseball - Gaffney 26
H4 - Clarksville Orioles 12u 27
A1 - Colorado Thunder 28
I3 - Ropes - Bethard 29
G2 - Naperville Renegades National 30
A4 - Advanced Baseball Academy - 12U 31
E1 - Idaho Bulls 32
D3 - Greeley Grays 33
F2 - DBI Blue Sox - Coppola 34
C2 - Tomahawk Baseball 35
J1 - Eagan Wildcats 36
H1 - Libertyville Black 12U 37
G3 - Chaska Hawks 38

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A2 - STiKS U12 White (West Bend, WI) 2 0 0 11 20 4
A3 - Illinois Axis (Flossmoor, IL) 2 0 0 11 31 13
A1 - Colorado Thunder* (Colorado Springs, CO) 0 2 0 -11 7 25
A4 - Advanced Baseball Academy - 12U (Olathe, KS) 0 2 0 -11 10 26
B
Team W L T
RD
RS
RA
B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black* (Callahan, FL) 1 0 1 7 19 11
B2 - Batavia Bulldogs (Geneva, IL) 1 1 0 -3 10 14
B1 - Sandlot Sox* (Tulsa, OK) 1 1 0 -3 8 11
B3 - Slammers Haines (Commerce City, CO) 0 1 1 -1 12 13
C
Team W L T
RD
RS
RA
C1 - Treasure Valley Elite* (Meridian, ID) 2 0 0 10 28 3
C3 - PAL Vipers Black (Jefferson City, MO) 1 1 0 4 17 9
C4 - Academy Select Baseball - Gaffney* (Mckinney, TX) 1 1 0 -2 16 22
C2 - Tomahawk Baseball (Powder Springs, GA) 0 2 0 -12 8 35
D
Team W L T
RD
RS
RA
D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai (Kekaha, HI) 2 0 0 8 25 9
D2 - Mississippi Rebels 12U Major (Oxford, MS) 1 1 0 1 13 12
D1 - Mid-Missouri Express* (Holts Summit, MO) 1 1 0 5 15 4
D3 - Greeley Grays (Greeley, CO) 0 2 0 -14 0 28
E
Team W L T
RD
RS
RA
E3 - Perfect Timing Morris* (Springdale, AR) 2 0 0 8 34 17
E4 - Building Champions 12U Navy (Overland Park, KS) 1 1 0 6 21 14
E2 - Princeton Tigers (ZIMMERMAN, MN) 1 1 0 0 25 23
E1 - Idaho Bulls (Pocatello, ID) 0 2 0 -14 19 45
F
Team W L T
RD
RS
RA
F3 - Top Tier Gamers (La Mirada, CA) 2 0 0 14 23 3
F1 - Rochester Tornadoes Teal (Rochester, MN) 1 1 0 0 16 13
F4 - Highland Park Giants* (Highland Park, IL) 1 1 0 0 12 16
F2 - DBI Blue Sox - Coppola* (Highland Village, TX) 0 2 0 -14 6 25
G
Team W L T
RD
RS
RA
G4 - KC Express (GRAIN VALLEY, MO) 2 0 0 14 30 0
G1 - Arkansas Patriots (Rogers, AR) 2 0 0 14 26 4
G2 - Naperville Renegades National (Naperville, IL) 0 2 0 -14 1 23
G3 - Chaska Hawks* (Chaska, MN) 0 2 0 -14 3 33
H
Team W L T
RD
RS
RA
H2 - Yalobusha Giants (Hernando, MS) 2 0 0 14 20 0
H3 - MVP Navy* (Carmichael, CA) 2 0 0 8 27 10
H4 - Clarksville Orioles 12u* (Clarksville, TN) 0 2 0 -8 8 19
H1 - Libertyville Black 12U (Libertyville, IL) 0 2 0 -14 2 28
I
Team W L T
RD
RS
RA
I1 - Lincoln Rebels (Lincoln, NE) 2 0 0 14 19 2
I2 - Top Tier White (Willowbrook, IL) 1 1 0 0 14 17
I3 - Ropes - Bethard (frisco, TX) 0 2 0 -14 7 21
J
Team W L T
RD
RS
RA
J2 - Bellevue Bruins 12U (La Vista, NE) 2 0 0 12 22 5
J3 - Libertyville Wildcats Orange (Libertyville, IL) 1 1 0 2 15 12
J1 - Eagan Wildcats (Apple Valley, MN) 0 2 0 -14 2 22

Schedule

Filter by:

Thursday, June 14, 2018
Game Time Location Team Score Team
P39 8:00 AM Carter Lake Park - Field 2 C4 - Academy Select Baseball - Gaffney*
13 0 G3 - Chaska Hawks*
P40 8:00 AM Iowa West Field - Field 2 B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black*
12 7 H4 - Clarksville Orioles 12u*
P41 8:00 AM Lamp Park - Field 3 E3 - Perfect Timing Morris*
12 2 F4 - Highland Park Giants*
P42 10:00 AM Carter Lake Park - Field 2 C4 - Academy Select Baseball - Gaffney*
5 12 B1 - Sandlot Sox*
P43 10:00 AM Iowa West Field - Field 2 B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black*
5 11 C1 - Treasure Valley Elite*
P44 10:00 AM Lamp Park - Field 3 E3 - Perfect Timing Morris*
9 5 A1 - Colorado Thunder*
P45 12:00 PM Carter Lake Park - Field 2 G3 - Chaska Hawks*
1 12 H3 - MVP Navy*
P46 12:00 PM Iowa West Field - Field 2 H4 - Clarksville Orioles 12u*
10 5 F2 - DBI Blue Sox - Coppola*
P47 12:00 PM Lamp Park - Field 3 F4 - Highland Park Giants*
10 11 D1 - Mid-Missouri Express*
P48 2:00 PM Carter Lake Park - Field 2 B1 - Sandlot Sox*
13 2 H3 - MVP Navy*
P49 2:00 PM Iowa West Field - Field 2 C1 - Treasure Valley Elite*
20 0 F2 - DBI Blue Sox - Coppola*
P50 2:00 PM Lamp Park - Field 3 A1 - Colorado Thunder*
1 16 D1 - Mid-Missouri Express*
Friday, June 15, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Zorinsky Sports - Field 3 A1 - Colorado Thunder
1 5 A2 - STiKS U12 White
P2 8:00 AM The Yard - Field 3 B1 - Sandlot Sox
2 6 B2 - Batavia Bulldogs
P3 8:00 AM Hillside Little League - Field 8 C1 - Treasure Valley Elite
22 0 C2 - Tomahawk Baseball
P4 8:00 AM Dill Park - Dill Park Blue D1 - Mid-Missouri Express
2 4 D2 - Mississippi Rebels 12U Major
P5 8:00 AM Dill Park - Dill Park Green E1 - Idaho Bulls
9 19 E2 - Princeton Tigers
P6 8:00 AM Dill Park - Dill Park Red F1 - Rochester Tornadoes Teal
14 3 F2 - DBI Blue Sox - Coppola
P7 8:00 AM Dill Park - Dill Park Yellow G1 - Arkansas Patriots
13 1 G2 - Naperville Renegades National
P8 8:00 AM Lamp Park - Field 3 H1 - Libertyville Black 12U
0 10 H2 - Yalobusha Giants
P10 8:00 AM La Vista Sports Park - Field 5 J1 - Eagan Wildcats
0 12 J2 - Bellevue Bruins 12U
P9 8:30 AM Jack Anderson Park - Field B I1 - Lincoln Rebels
11 1 I2 - Top Tier White
P11 10:00 AM Zorinsky Sports - Field 3 A1 - Colorado Thunder
6 20 A3 - Illinois Axis
P12 10:00 AM The Yard - Field 3 B1 - Sandlot Sox
6 5 B3 - Slammers Haines
P13 10:00 AM Hillside Little League - Field 8 C1 - Treasure Valley Elite
6 3 C3 - PAL Vipers Black
P14 10:00 AM Dill Park - Dill Park Blue D1 - Mid-Missouri Express
13 0 D3 - Greeley Grays
P15 10:00 AM Dill Park - Dill Park Green E1 - Idaho Bulls
10 26 E3 - Perfect Timing Morris
P16 10:00 AM Dill Park - Dill Park Red F1 - Rochester Tornadoes Teal
2 10 F3 - Top Tier Gamers
P17 10:00 AM Dill Park - Dill Park Yellow G1 - Arkansas Patriots
13 3 G3 - Chaska Hawks
P18 10:00 AM Lamp Park - Field 3 H1 - Libertyville Black 12U
2 18 H3 - MVP Navy
P20 10:00 AM La Vista Sports Park - Field 5 J2 - Bellevue Bruins 12U
10 5 J3 - Libertyville Wildcats Orange
P19 10:30 AM Jack Anderson Park - Field B I2 - Top Tier White
13 6 I3 - Ropes - Bethard
P21 12:00 PM Zorinsky Sports - Field 3 A2 - STiKS U12 White
15 3 A4 - Advanced Baseball Academy - 12U
P22 12:00 PM The Yard - Field 3 B2 - Batavia Bulldogs
4 12 B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black
P23 12:00 PM Hillside Little League - Field 8 C2 - Tomahawk Baseball
8 13 C4 - Academy Select Baseball - Gaffney
P24 12:00 PM Dill Park - Dill Park Blue D2 - Mississippi Rebels 12U Major
9 10 D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai
P25 12:00 PM Dill Park - Dill Park Green E2 - Princeton Tigers
6 14 E4 - Building Champions 12U Navy
P26 12:00 PM Dill Park - Dill Park Red F2 - DBI Blue Sox - Coppola
3 11 F4 - Highland Park Giants
P27 12:00 PM Dill Park - Dill Park Yellow G2 - Naperville Renegades National
0 10 G4 - KC Express
P28 12:00 PM Lamp Park - Field 3 H2 - Yalobusha Giants
10 0 H4 - Clarksville Orioles 12u
P30 12:00 PM La Vista Sports Park - Field 5 J1 - Eagan Wildcats
2 10 J3 - Libertyville Wildcats Orange
P29 12:30 PM Jack Anderson Park - Field B I1 - Lincoln Rebels
8 1 I3 - Ropes - Bethard
P31 2:00 PM Zorinsky Sports - Field 3 A3 - Illinois Axis
11 7 A4 - Advanced Baseball Academy - 12U
P32 2:00 PM The Yard - Field 3 B3 - Slammers Haines
7 7 B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black
P33 2:00 PM Hillside Little League - Field 8 C3 - PAL Vipers Black
14 3 C4 - Academy Select Baseball - Gaffney
P34 2:00 PM Dill Park - Dill Park Blue D3 - Greeley Grays
0 15 D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai
P35 2:00 PM Dill Park - Dill Park Green E3 - Perfect Timing Morris
8 7 E4 - Building Champions 12U Navy
P36 2:00 PM Dill Park - Dill Park Red F3 - Top Tier Gamers
13 1 F4 - Highland Park Giants
P37 2:00 PM Dill Park - Dill Park Yellow G3 - Chaska Hawks
0 20 G4 - KC Express
P38 2:00 PM Lamp Park - Field 3 H3 - MVP Navy
9 8 H4 - Clarksville Orioles 12u

Bracket

12u Division III Consolation Bracket
12u Division III Championship Bracket
12u Division II Consolation Bracket
12u Division II Championship Bracket
12u Division I Consolation Bracket
12u Division I Championship Bracket
[1] G4 - KC Express
12u Division I CHAMPION
[9] C1 - Treasure Valley Elite
Consolation Winner 5th Place (Team Award)
[18] D2 - Mississippi Rebels 12U Major
12u Division II Champion
[25] B2 - Batavia Bulldogs
Consolation Winner 21st Place (Team Award)
[31] I3 - Ropes - Bethard
12u Division III Champion
[36] D3 - Greeley Grays
Consolation Winner 33rd Place (Team Award)
[3] I1 - Lincoln Rebels - 6
B26 - Sat 6/16 2:00PM Seymour Park - Field 2
[6] J2 - Bellevue Bruins 12U - 2
[1] G4 - KC Express - 7
B51 - Sun 6/17 1:00PM Seymour Park - Field 2
[2] H2 - Yalobusha Giants - 4
[2] H2 - Yalobusha Giants - 6
B18 - Sat 6/16 12:00PM Seymour Park - Field 2
[10] D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai - 1
[4] F3 - Top Tier Gamers - 9
B25 - Sat 6/16 2:00PM Seymour Park - Field 1
[5] G1 - Arkansas Patriots - 11
[3] I1 - Lincoln Rebels - 0
B44 - Sun 6/17 11:00AM Seymour Park - Field 3
[2] H2 - Yalobusha Giants - 9
[5] G1 - Arkansas Patriots - 11
B9 - Sat 6/16 10:00AM Seymour Park - Field 1
[12] E3 - Perfect Timing Morris - 8
[6] J2 - Bellevue Bruins 12U - 15
B10 - Sat 6/16 10:00AM Seymour Park - Field 2
[11] H3 - MVP Navy - 5
[1] G4 - KC Express - 8
B17 - Sat 6/16 12:00PM Seymour Park - Field 1
[9] C1 - Treasure Valley Elite - 4
[8] A3 - Illinois Axis - 5
B1 - Sat 6/16 8:00AM Seymour Park - Field 1
[9] C1 - Treasure Valley Elite - 11
[7] A2 - STiKS U12 White - 2
B2 - Sat 6/16 8:00AM Seymour Park - Field 2
[10] D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai - 4
[1] G4 - KC Express - 8
B43 - Sun 6/17 11:00AM Seymour Park - Field 2
[5] G1 - Arkansas Patriots - 0
[10] D4 - Ruff Ryderz Baseball Kauai - 4
B35 - Sun 6/17 9:00AM Seymour Park - Field 3
[8] A3 - Illinois Axis - 5
[4] F3 - Top Tier Gamers - 4
B42 - Sun 6/17 11:00AM Seymour Park - Field 1
[9] C1 - Treasure Valley Elite - 7
[9] C1 - Treasure Valley Elite - 12
B50 - Sun 6/17 1:00PM Seymour Park - Field 1
[8] A3 - Illinois Axis - 0
[9] C1 - Treasure Valley Elite - 6
B34 - Sun 6/17 9:00AM Seymour Park - Field 2
[7] A2 - STiKS U12 White - 5
[6] J2 - Bellevue Bruins 12U - 7
B36 - Sun 6/17 9:00AM Seymour Park - Field 4
[12] E3 - Perfect Timing Morris - 6
[8] A3 - Illinois Axis - 16
B45 - Sun 6/17 11:00AM Seymour Park - Field 4
[6] J2 - Bellevue Bruins 12U - 5
[4] F3 - Top Tier Gamers - 4
B33 - Sun 6/17 9:00AM Seymour Park - Field 1
[11] H3 - MVP Navy - 3
[13] B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black - 3
B11 - Sat 6/16 10:00AM Seymour Park - Field 3
[28] A1 - Colorado Thunder - 1
[15] D1 - Mid-Missouri Express - 10
B13 - Sat 6/16 10:00AM Iowa West Field - Field 2
[26] B3 - Slammers Haines - 0
[19] F1 - Rochester Tornadoes Teal - 9
B6 - Sat 6/16 8:00AM Lamp Park - Field 3
[22] E2 - Princeton Tigers - 10
[14] E4 - Building Champions 12U Navy - 4
B14 - Sat 6/16 10:00AM Lamp Park - Field 3
[27] H4 - Clarksville Orioles 12u - 3
[17] J3 - Libertyville Wildcats Orange - 6
B4 - Sat 6/16 8:00AM Seymour Park - Field 4
[24] B1 - Sandlot Sox - 15
[18] D2 - Mississippi Rebels 12U Major - 14
B5 - Sat 6/16 8:00AM Iowa West Field - Field 2
[23] C4 - Academy Select Baseball - Gaffney - 2
[20] F4 - Highland Park Giants - 14
B3 - Sat 6/16 8:00AM Seymour Park - Field 3
[21] I2 - Top Tier White - 8
[16] C3 - PAL Vipers Black - 11
B12 - Sat 6/16 10:00AM Seymour Park - Field 4
[25] B2 - Batavia Bulldogs - 7
[13] B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black - 13
B19 - Sat 6/16 12:00PM Seymour Park - Field 3
[20] F4 - Highland Park Giants - 5
[22] E2 - Princeton Tigers - 7
B22 - Sat 6/16 12:00PM Lamp Park - Field 3
[14] E4 - Building Champions 12U Navy - 13
[18] D2 - Mississippi Rebels 12U Major - 10
B21 - Sat 6/16 12:00PM Iowa West Field - Field 2
[15] D1 - Mid-Missouri Express - 0
[24] B1 - Sandlot Sox - 0
B20 - Sat 6/16 12:00PM Seymour Park - Field 4
[16] C3 - PAL Vipers Black - 16
[13] B4 - Five Star Mafia (Clay) 12U-Black - 6
B40 - Sun 6/17 11:00AM The Yard - Field 3
[16] C3 - PAL Vipers Black - 7
[16] C3 - PAL Vipers Black - 1
B49 - Sun 6/17 1:00PM The Yard - Field 3
[18] D2 - Mississippi Rebels 12U Major - 9
[18] D2 - Mississippi Rebels 12U Major - 16
B41 - Sun 6/17 11:00AM The Yard - Field 5
[14] E4 - Building Champions 12U Navy - 3
[23] C4 - Academy Select Baseball - Gaffney - 1
B29 - Sat 6/16 2:00PM Iowa West Field - Field 2
[26] B3 - Slammers Haines - 9
[21] I2 - Top Tier White - 2
B46 - Sun 6/17 11:00AM The Yard - Field 4
[25] B2 - Batavia Bulldogs - 10
[25] B2 - Batavia Bulldogs - 6
B52 - Sun 6/17 1:00PM The Yard - Field 4
[26] B3 - Slammers Haines - 4
[17] J3 - Libertyville Wildcats Orange - 2
B28 - Sat 6/16 2:00PM Seymour Park - Field 4
[25] B2 - Batavia Bulldogs - 10
[19] F1 - Rochester Tornadoes Teal - 12
B30 - Sat 6/16 2:00PM Lamp Park - Field 3
[27] H4 - Clarksville Orioles 12u - 10
[26] B3 - Slammers Haines - 10
B37 - Sun 6/17 9:00AM The Yard - Field 4
[19] F1 - Rochester Tornadoes Teal - 8
[21] I2 - Top Tier White - 4
B27 - Sat 6/16 2:00PM Seymour Park - Field 3
[28] A1 - Colorado Thunder - 1
[32] J1 - Eagan Wildcats - 2
B23 - Sat 6/16 12:00PM Carter Lake Park - Field 2
[33] G2 - Naperville Renegades National - 6
[38] E1 - Idaho Bulls - 9
B16 - Sat 6/16 10:00AM Carter Lake Park - Field 3
[30] C2 - Tomahawk Baseball - 7
[31] I3 - Ropes - Bethard - 6
B48 - Sun 6/17 11:00AM Carter Lake Park - Field 3
[38] E1 - Idaho Bulls - 5
[31] I3 - Ropes - Bethard - 9
B24 - Sat 6/16 12:00PM Carter Lake Park - Field 3
[34] F2 - DBI Blue Sox - Coppola - 3
[29] A4 - Advanced Baseball Academy - 12U - 3
B47 - Sun 6/17 11:00AM Carter Lake Park - Field 2
[33] G2 - Naperville Renegades National - 13
[33] G2 - Naperville Renegades National - 2
B53 - Sun 6/17 1:00PM Carter Lake Park - Field 2
[31] I3 - Ropes - Bethard - 5
[35] H1 - Libertyville Black 12U - 10
B8 - Sat 6/16 8:00AM Carter Lake Park - Field 3
[38] E1 - Idaho Bulls - 15
[29] A4 - Advanced Baseball Academy - 12U - 9
B15 - Sat 6/16 10:00AM Carter Lake Park - Field 2
[36] D3 - Greeley Grays - 2
[36] D3 - Greeley Grays - 10
B7 - Sat 6/16 8:00AM Carter Lake Park - Field 2
[37] G3 - Chaska Hawks - 2
[36] D3 - Greeley Grays - 10
B31 - Sat 6/16 2:00PM Carter Lake Park - Field 2
[35] H1 - Libertyville Black 12U - 1
[30] C2 - Tomahawk Baseball - 3
B32 - Sat 6/16 2:00PM Carter Lake Park - Field 3
[37] G3 - Chaska Hawks - 2
[36] D3 - Greeley Grays - 7
B38 - Sun 6/17 9:00AM Carter Lake Park - Field 2
[32] J1 - Eagan Wildcats - 6
[30] C2 - Tomahawk Baseball - 4
B39 - Sun 6/17 9:00AM Carter Lake Park - Field 3
[34] F2 - DBI Blue Sox - Coppola - 8
[36] D3 - Greeley Grays - 13
B54 - Sun 6/17 1:00PM Carter Lake Park - Field 3
[34] F2 - DBI Blue Sox - Coppola - 3