Baseball

Tournament Note

The final results are in!! Thank you for braving the cold conditions and playing in the Lone Star Classic this weekend.

We hope to see you at our next Triple Crown Texas Events:
-Texas State Championships (May 25-28)
-Texas World Series Warm Up (June 15-17)

NO STEEL SPIKES ALLOWED ON PORTABLE MOUNDS ON BLUE, RED & YELLOW FIELDS AT RAILROAD PARK.

**ALL 13D2 BRACKET GAMES WILL BE PLAYED WITH A 1:45 TIME LIMIT**

13's Division 2

Texas Lone Star Classic

Apr 6 - 8, 2018
TEXAS • TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

C3-Texas Edge - Holman

13's Division 2 Champion

Fri Apr 6, 2018 - Sun Apr 8, 2018

Final Standings

Team Rank
C3-Texas Edge - Holman 1
D1-Dallas Tigers - Patterson 2
E1-C3 Futures - VP 3
A1-Ropes - Whitsell 4
B3-D-BAT - Chamblee 5
E2-PTC Aces - Silvas 6
B2-Dallas Patriots - Unger 7
E3-Dallas Raiders - LaGreca 8
C1-North Texas Senators 9
D2-NTX Stallions-GRIT 10
A2-BN Mavericks - Hall 11
C2-Ropes - Valbuena 12
D3-Texas Desperados - Walton 13
C4-Wylie Rangers 14
D4-NTX Tribe 15
E4-West Texas Vipers 16
A3-Texas Desperados - Bradfield 17
B1-BTP Wildcats 18

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A1-Ropes - Whitsell (Anna, TX) 2 0 0 8 22 12
A2-BN Mavericks - Hall (Frisco, TX) 1 1 0 0 11 11
A3-Texas Desperados - Bradfield (Flower Mound, TX) 0 2 0 -8 10 20
B
Team W L T
RD
RS
RA
B3-D-BAT - Chamblee (Highland Village, TX) 2 0 0 9 16 2
B2-Dallas Patriots - Unger (Rhome, TX) 1 1 0 2 8 6
B1-BTP Wildcats (Allen, TX) 0 2 0 -11 4 20
C
Team W L T
RD
RS
RA
C1-North Texas Senators (Wichita Falls TX, TX) 1 1 0 4 8 4
C2-Ropes - Valbuena (Rowlett, TX) 1 1 0 -1 12 13
C3-Texas Edge - Holman (Granbury, TX) 1 1 0 2 9 5
C4-Wylie Rangers (Wylie, TX) 1 1 0 -5 10 17
D
Team W L T
RD
RS
RA
D1-Dallas Tigers - Patterson (Carrollton, TX) 2 0 0 11 18 5
D2-NTX Stallions-GRIT (Allen, TX) 1 1 0 1 8 7
D3-Texas Desperados - Walton (Flower Mound, TX) 1 1 0 -4 5 11
D4-NTX Tribe (Sachse, TX) 0 2 0 -8 0 8
E
Team W L T
RD
RS
RA
E1-C3 Futures - VP (Bartonville, TX) 2 0 0 8 19 7
E2-PTC Aces - Silvas (Frisco, TX) 1 1 0 6 12 6
E3-Dallas Raiders - LaGreca (Grapevine, TX) 1 1 0 -3 7 14
E4-West Texas Vipers (Canyon, TX) 0 2 0 -11 1 12

Schedule

Filter by:

Saturday, April 07, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 12:00 PM Enfield Park - Field 1 A1-Ropes - Whitsell
11 2 A2-BN Mavericks - Hall
P2 1:45 PM Enfield Park - Field 1 A1-Ropes - Whitsell
11 10 A3-Texas Desperados - Bradfield
P6 3:00 PM Railroad Park - Blue Field C1-North Texas Senators
3 4 C2-Ropes - Valbuena
P7 3:00 PM Railroad Park - Red Field D1-Dallas Tigers - Patterson
7 3 D2-NTX Stallions-GRIT
P8 3:00 PM Railroad Park - Yellow Field E1-C3 Futures - VP
6 5 E2-PTC Aces - Silvas
P3 3:30 PM Enfield Park - Field 1 A2-BN Mavericks - Hall
9 0 A3-Texas Desperados - Bradfield
P10 4:45 PM Railroad Park - Blue Field C1-North Texas Senators
5 0 C3-Texas Edge - Holman
P11 4:45 PM Railroad Park - Red Field D1-Dallas Tigers - Patterson
11 2 D3-Texas Desperados - Walton
P12 4:45 PM Railroad Park - Yellow Field E1-C3 Futures - VP
13 2 E3-Dallas Raiders - LaGreca
P4 5:15 PM Enfield Park - Field 1 B1-BTP Wildcats
3 7 B2-Dallas Patriots - Unger
P13 6:30 PM Railroad Park - Blue Field C2-Ropes - Valbuena
8 10 C4-Wylie Rangers
P14 6:30 PM Railroad Park - Red Field D2-NTX Stallions-GRIT
5 0 D4-NTX Tribe
P15 6:30 PM Railroad Park - Yellow Field E2-PTC Aces - Silvas
7 0 E4-West Texas Vipers
P5 7:00 PM Enfield Park - Field 1 B1-BTP Wildcats
1 13 B3-D-BAT - Chamblee
P16 8:15 PM Railroad Park - Blue Field C3-Texas Edge - Holman
9 0 C4-Wylie Rangers
P17 8:15 PM Railroad Park - Red Field D3-Texas Desperados - Walton
3 0 D4-NTX Tribe
P18 8:15 PM Railroad Park - Yellow Field E3-Dallas Raiders - LaGreca
5 1 E4-West Texas Vipers
P9 8:45 PM Enfield Park - Field 1 B2-Dallas Patriots - Unger
1 3 B3-D-BAT - Chamblee
Sunday, April 08, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Railroad Park - Yellow Field [8] B2-Dallas Patriots - Unger
7 4 [9] D2-NTX Stallions-GRIT
B2 8:00 AM Railroad Park - Red Field [7] C3-Texas Edge - Holman
6 0 [10] A2-BN Mavericks - Hall
B12 8:00 AM Enfield Park - Field 1 [16] A3-Texas Desperados - Bradfield
5 11 [17] E4-West Texas Vipers
B3 10:00 AM Railroad Park - Yellow Field [5] E2-PTC Aces - Silvas
9 3 [11] C2-Ropes - Valbuena
B4 10:00 AM Railroad Park - Red Field [6] C1-North Texas Senators
4 5 [12] E3-Dallas Raiders - LaGreca
B13 10:00 AM Enfield Park - Field 1 [15] D4-NTX Tribe
5 3 [18] B1-BTP Wildcats
B5 12:00 PM Railroad Park - Yellow Field [8] B2-Dallas Patriots - Unger
1 2 [1] D1-Dallas Tigers - Patterson
B6 12:00 PM Railroad Park - Red Field [7] C3-Texas Edge - Holman
5 2 [2] B3-D-BAT - Chamblee
B14 12:00 PM Enfield Park - Field 1 [13] D3-Texas Desperados - Walton
8 0 [17] E4-West Texas Vipers
B7 2:00 PM Railroad Park - Yellow Field [5] E2-PTC Aces - Silvas
6 7 [4] A1-Ropes - Whitsell
B8 2:00 PM Railroad Park - Red Field [12] E3-Dallas Raiders - LaGreca
0 9 [3] E1-C3 Futures - VP
B15 2:00 PM Enfield Park - Field 1 [15] D4-NTX Tribe
5 6 [14] C4-Wylie Rangers
B9 4:00 PM Railroad Park - Yellow Field [1] D1-Dallas Tigers - Patterson
9 6 [4] A1-Ropes - Whitsell
B10 4:00 PM Railroad Park - Red Field [3] E1-C3 Futures - VP
0 18 [7] C3-Texas Edge - Holman
B16 4:00 PM Enfield Park - Field 1 [13] D3-Texas Desperados - Walton
8 1 [14] C4-Wylie Rangers
B11 6:00 PM Railroad Park - Yellow Field [1] D1-Dallas Tigers - Patterson
1 13 [7] C3-Texas Edge - Holman

Bracket

(Pool Protect)
(Pool Protect)
13D2 Platinum Bracket
13D2 Gold Bracket
[7] C3-Texas Edge - Holman
13D2 Platinum Champion
[13] D3-Texas Desperados - Walton
13D2 Gold Champion
[12] E3-Dallas Raiders - LaGreca - 0
B8 - Sun 4/8 2:00PM Railroad Park - Red Field
[3] E1-C3 Futures - VP - 9
[1] D1-Dallas Tigers - Patterson - 1
B11 - Sun 4/8 6:00PM Railroad Park - Yellow Field
[7] C3-Texas Edge - Holman - 13
[7] C3-Texas Edge - Holman - 5
B6 - Sun 4/8 12:00PM Railroad Park - Red Field
[2] B3-D-BAT - Chamblee - 2
[5] E2-PTC Aces - Silvas - 6
B7 - Sun 4/8 2:00PM Railroad Park - Yellow Field
[4] A1-Ropes - Whitsell - 7
[3] E1-C3 Futures - VP - 0
B10 - Sun 4/8 4:00PM Railroad Park - Red Field
[7] C3-Texas Edge - Holman - 18
[5] E2-PTC Aces - Silvas - 9
B3 - Sun 4/8 10:00AM Railroad Park - Yellow Field
[11] C2-Ropes - Valbuena - 3
[6] C1-North Texas Senators - 4
B4 - Sun 4/8 10:00AM Railroad Park - Red Field
[12] E3-Dallas Raiders - LaGreca - 5
[8] B2-Dallas Patriots - Unger - 1
B5 - Sun 4/8 12:00PM Railroad Park - Yellow Field
[1] D1-Dallas Tigers - Patterson - 2
[8] B2-Dallas Patriots - Unger - 7
B1 - Sun 4/8 8:00AM Railroad Park - Yellow Field
[9] D2-NTX Stallions-GRIT - 4
[7] C3-Texas Edge - Holman - 6
B2 - Sun 4/8 8:00AM Railroad Park - Red Field
[10] A2-BN Mavericks - Hall - 0
[1] D1-Dallas Tigers - Patterson - 9
B9 - Sun 4/8 4:00PM Railroad Park - Yellow Field
[4] A1-Ropes - Whitsell - 6
[16] A3-Texas Desperados - Bradfield - 5
B12 - Sun 4/8 8:00AM Enfield Park - Field 1
[17] E4-West Texas Vipers - 11
[15] D4-NTX Tribe - 5
B13 - Sun 4/8 10:00AM Enfield Park - Field 1
[18] B1-BTP Wildcats - 3
[13] D3-Texas Desperados - Walton - 8
B14 - Sun 4/8 12:00PM Enfield Park - Field 1
[17] E4-West Texas Vipers - 0
[15] D4-NTX Tribe - 5
B15 - Sun 4/8 2:00PM Enfield Park - Field 1
[14] C4-Wylie Rangers - 6
[13] D3-Texas Desperados - Walton - 8
B16 - Sun 4/8 4:00PM Enfield Park - Field 1
[14] C4-Wylie Rangers - 1