Baseball

Tournament Note

The final results are in!! Thank you for braving the cold conditions and playing in the Lone Star Classic this weekend.

We hope to see you at our next Triple Crown Texas Events:
-Texas State Championships (May 25-28)
-Texas World Series Warm Up (June 15-17)

10's Division 1

Texas Lone Star Classic

Apr 6 - 8, 2018
TEXAS • TX
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

A2-Dallas Tigers - Miller

10's Division 1 Champion

Fri Apr 6, 2018 - Sun Apr 8, 2018

Final Standings

Team Rank
A2-Dallas Tigers - Miller 1
B3-Academy Select - Saylor/Salmon 2
B1-TX Owls 3
B2-Texas Rattlers - Ridenour 4
A3-Tarrant County Patriots- Smrcina 5
A1-NTX Bulls - Sifuentes 6

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
A2-Dallas Tigers - Miller (Heath, TX) 2 0 0 14 15 1
A3-Tarrant County Patriots- Smrcina (Mansfield, TX) 1 1 0 -5 6 11
A1-NTX Bulls - Sifuentes (Arlington, TX) 0 2 0 -9 3 12
B
Team W L T
RD
RS
RA
B3-Academy Select - Saylor/Salmon (Plano, TX) 2 0 0 10 15 5
B1-TX Owls (Haslet, TX) 1 1 0 -2 9 11
B2-Texas Rattlers - Ridenour (Flower Mound, TX) 0 2 0 -8 4 12

Schedule

Filter by:

Saturday, April 07, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 12:00 PM Enfield Park - Field 2 A1-NTX Bulls - Sifuentes
0 7 A2-Dallas Tigers - Miller
P2 1:30 PM Enfield Park - Field 2 A1-NTX Bulls - Sifuentes
3 5 A3-Tarrant County Patriots- Smrcina
P3 3:00 PM Enfield Park - Field 2 A2-Dallas Tigers - Miller
8 1 A3-Tarrant County Patriots- Smrcina
P4 4:30 PM Enfield Park - Field 2 B1-TX Owls
5 3 B2-Texas Rattlers - Ridenour
P6 6:00 PM Enfield Park - Field 2 B2-Texas Rattlers - Ridenour
1 7 B3-Academy Select - Saylor/Salmon
P5 7:30 PM Enfield Park - Field 2 B1-TX Owls
4 8 B3-Academy Select - Saylor/Salmon
Sunday, April 08, 2018
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Schell Park - Field 1 [4] A3-Tarrant County Patriots- Smrcina
2 15 [5] B2-Texas Rattlers - Ridenour
B2 9:45 AM Schell Park - Field 1 [3] B1-TX Owls
10 4 [6] A1-NTX Bulls - Sifuentes
B3 11:30 AM Schell Park - Field 1 [1] A2-Dallas Tigers - Miller
8 2 [5] B2-Texas Rattlers - Ridenour
B4 1:15 PM Schell Park - Field 1 [3] B1-TX Owls
3 8 [2] B3-Academy Select - Saylor/Salmon
B5 3:00 PM Schell Park - Field 1 [1] A2-Dallas Tigers - Miller
13 5 [2] B3-Academy Select - Saylor/Salmon

Bracket

10D1 Championship Bracket
[1] A2-Dallas Tigers - Miller
10D1 Champion
[4] A3-Tarrant County Patriots- Smrcina - 2
B1 - Sun 4/8 8:00AM Schell Park - Field 1
[5] B2-Texas Rattlers - Ridenour - 15
[3] B1-TX Owls - 10
B2 - Sun 4/8 9:45AM Schell Park - Field 1
[6] A1-NTX Bulls - Sifuentes - 4
[1] A2-Dallas Tigers - Miller - 8
B3 - Sun 4/8 11:30AM Schell Park - Field 1
[5] B2-Texas Rattlers - Ridenour - 2
[3] B1-TX Owls - 3
B4 - Sun 4/8 1:15PM Schell Park - Field 1
[2] B3-Academy Select - Saylor/Salmon - 8
[1] A2-Dallas Tigers - Miller - 13
B5 - Sun 4/8 3:00PM Schell Park - Field 1
[2] B3-Academy Select - Saylor/Salmon - 5