Baseball

14u Majors Division

2nd Annual GSL State Tournament

Jun 22 - Jul 18, 2017
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Teams

Schedule

Filter by:

Thursday, June 22, 2017
Game Time Location Team Score Team
B17 6:00 PM Curtis High School Seattle Select Black
3 2 PBC Zips
B28 6:00 PM Bellarmine Prep WA Rush
0 8 Narrows Baseball
Friday, June 23, 2017
Game Time Location Team Score Team
B11 4:00 PM Curtis High School Bulldogs Blue
8 0 Laces
B9 4:30 PM Emerald Ridge HS Bat Company
7 8 Eastside Select
B27 4:30 PM Fort Steilacoom - Field 1 Tbuck Training White
12 0 Seattle Wave Blue
B2 5:30 PM Borst Park - Field 5 Rock Creek Select
3 2 Bulldogs Red
B18 6:00 PM Heritage Park - Field 5 Seattle Wave Green
1 9 Wildcats
B19 6:00 PM Ingraham HS Seattle Select Black
0 8 City Baseball Navy
B30 6:00 PM Bellarmine Prep Narrows Baseball
8 4 NW Bandits
B10 6:30 PM Emerald Ridge HS Showtime North
7 1 Eastside Select
B29 6:30 PM Fort Steilacoom Tbuck Training White
2 7 Cascade Crush
B3 7:30 PM Borst Park - Field 5 NW Futures Select
2 1 Hawks Select
B20 8:00 PM Heritage Park - Field 5 Wildcats
8 7 Tbuck Training Black
Saturday, June 24, 2017
Game Time Location Team Score Team
B21 9:00 AM SERA - Purple Seattle Wave Green
4 3 Seattle Select Black
B22 9:00 AM SERA - Orange PBC Zips
6 5 Tbuck Training Black
B5 11:00 AM Steilacoom HS Rock Creek Select
5 2 NW Futures Select
B23 11:00 AM SERA - Purple City Baseball Navy
3 5 Wildcats
B24 11:00 AM SERA - Orange Seattle Wave Green
8 5 PBC Zips
B6 1:00 PM Steilacoom HS Hawks Select
3 5 Bulldogs Red
B31 1:00 PM SERA - Purple WA Rush
5 7 Tbuck Training White
B32 1:00 PM SERA - Orange Seattle Wave Blue
3 4 NW Bandits
B7 3:00 PM Steilacoom HS NW Futures Select
7 6 Bulldogs Red
B12 3:00 PM SERA - Purple Bat Company
5 7 Laces
B13 3:00 PM Dacca Park - Field 1 Showtime North
9 1 Bulldogs Blue
B33 3:00 PM SERA - Orange Cascade Crush
6 15 Narrows Baseball
B14 5:00 PM SERA - Purple Laces
3 6 Eastside Select
B25 5:00 PM Dacca Park - Field 1 City Baseball Navy
11 1 Seattle Wave Green
B34 5:00 PM SERA - Orange Tbuck Training White
5 12 NW Bandits
B15 7:00 PM SERA - Purple Bulldogs Blue
1 0 Eastside Select
B35 7:00 PM SERA - Orange Cascade Crush
3 1 NW Bandits
Sunday, June 25, 2017
Game Time Location Team Score Team
B8 8:00 AM Heritage Park - Field 5 Rock Creek Select
4 8 NW Futures Select
B16 8:00 AM Emerald Ridge HS Showtime North
3 2 Bulldogs Blue
B36 8:00 AM Puyallup Rec Center - Field 2 Narrows Baseball
6 4 Cascade Crush
B26 12:00 PM Heritage Park - Field 5 Wildcats
2 3 City Baseball Navy
B43 1:00 PM Steilacoom HS Tbuck Training Black
Seattle Wave Blue
B46 1:00 PM Puyallup Rec Center - Field 2 Bat Company
7 3 PBC Zips
B40 1:30 PM Emerald Ridge HS Hawks Select
WA Rush
B42 2:00 PM Heritage Park - Field 5 Wildcats
6 3 City Baseball Navy
B49 2:00 PM Heritage Park - Field 5 NW Futures Select
2 8 Wildcats
B47 3:00 PM Steilacoom HS Laces
5 8 Bulldogs Red
B41 3:30 PM Emerald Ridge HS Hawks Select
Seattle Select Black
B44 3:30 PM Puyallup Rec Center - Field 2 Bat Company
Tbuck Training White
B50 4:00 PM Heritage Park - Field 5 Showtime North
3 4 Narrows Baseball
B45 6:00 PM Emerald Ridge HS Seattle Wave Blue
WA Rush
Sunday, July 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
B48 10:00 AM Heritage Park - Field 5 NW Futures Select
4 1 Rock Creek Select
Monday, July 17, 2017
Game Time Location Team Score Team
B51 2:00 PM Cheney Stadium Wildcats
8 1 Narrows Baseball

Bracket

14U Majors Championship Rounds
14U Majors Bracket C
14U Majors Bracket B
14U Majors Bracket D
14U Majors Bracket A
GAMES 37 AND 38 COULD BE PUSHED BACK TO 4 PM AND 6 PM DEPENDING ON IF NECESSARY GAMES. CHAMPIONSHIP ROUND IS SINGLE ELIM AFTER DOUBLE ELIM BRACKET PLAY.
IF NECESSARY GAME IF LOSER OF GM 26 FIRST LOSS. TO BE PLAYED IMMEDIATELY AFTER
IF NECESSARY GAME IF GM 8 LOSER IS FIRST LOSS TO BE PLAYED IMMEDIATELY AFTER
NW Futures Select
Bracket A Winner
Showtime North
Bracket B Winner
Wildcats
Bracket C Winner
Narrows Baseball
Bracket D Winner
Wildcats
14U Majors State Champions
Rock Creek Select - 5
B5 - Sat 6/24 11:00AM Steilacoom HS
NW Futures Select - 2
NW Futures Select - 7
B7 - Sat 6/24 3:00PM Steilacoom HS
Bulldogs Red - 6
Rock Creek Select - 3
B2 - Fri 6/23 5:30PM Borst Park - Field 5
Bulldogs Red - 2
Rock Creek Select - 4
B8 - Sun 6/25 8:00AM Heritage Park - Field 5
NW Futures Select - 8
Hawks Select - 3
B6 - Sat 6/24 1:00PM Steilacoom HS
Bulldogs Red - 5
NW Futures Select - 2
B3 - Fri 6/23 7:30PM Borst Park - Field 5
Hawks Select - 1
Bulldogs Blue - 8
B11 - Fri 6/23 4:00PM Curtis High School
Laces - 0
Showtime North - 7
B10 - Fri 6/23 6:30PM Emerald Ridge HS
Eastside Select - 1
Showtime North - 9
B13 - Sat 6/24 3:00PM Dacca Park - Field 1
Bulldogs Blue - 1
Showtime North - 3
B16 - Sun 6/25 8:00AM Emerald Ridge HS
Bulldogs Blue - 2
Bat Company - 7
B9 - Fri 6/23 4:30PM Emerald Ridge HS
Eastside Select - 8
Bulldogs Blue - 1
B15 - Sat 6/24 7:00PM SERA - Purple
Eastside Select - 0
Bat Company - 5
B12 - Sat 6/24 3:00PM SERA - Purple
Laces - 7
Laces - 3
B14 - Sat 6/24 5:00PM SERA - Purple
Eastside Select - 6
City Baseball Navy - 11
B25 - Sat 6/24 5:00PM Dacca Park - Field 1
Seattle Wave Green - 1
Seattle Wave Green - 4
B21 - Sat 6/24 9:00AM SERA - Purple
Seattle Select Black - 3
Wildcats - 8
B20 - Fri 6/23 8:00PM Heritage Park - Field 5
Tbuck Training Black - 7
Seattle Select Black - 0
B19 - Fri 6/23 6:00PM Ingraham HS
City Baseball Navy - 8
Wildcats - 2
B26 - Sun 6/25 12:00PM Heritage Park - Field 5
City Baseball Navy - 3
PBC Zips - 6
B22 - Sat 6/24 9:00AM SERA - Orange
Tbuck Training Black - 5
Seattle Wave Green - 1
B18 - Fri 6/23 6:00PM Heritage Park - Field 5
Wildcats - 9
Seattle Select Black - 3
B17 - Thu 6/22 6:00PM Curtis High School
PBC Zips - 2
City Baseball Navy - 3
B23 - Sat 6/24 11:00AM SERA - Purple
Wildcats - 5
Seattle Wave Green - 8
B24 - Sat 6/24 11:00AM SERA - Orange
PBC Zips - 5
Tbuck Training White - 2
B29 - Fri 6/23 6:30PM Fort Steilacoom
Cascade Crush - 7
WA Rush - 5
B31 - Sat 6/24 1:00PM SERA - Purple
Tbuck Training White - 7
Narrows Baseball - 8
B30 - Fri 6/23 6:00PM Bellarmine Prep
NW Bandits - 4
Cascade Crush - 3
B35 - Sat 6/24 7:00PM SERA - Orange
NW Bandits - 1
Seattle Wave Blue - 3
B32 - Sat 6/24 1:00PM SERA - Orange
NW Bandits - 4
Narrows Baseball - 6
B36 - Sun 6/25 8:00AM Puyallup Rec Center - Field 2
Cascade Crush - 4
Tbuck Training White - 5
B34 - Sat 6/24 5:00PM SERA - Orange
NW Bandits - 12
Cascade Crush - 6
B33 - Sat 6/24 3:00PM SERA - Orange
Narrows Baseball - 15
WA Rush - 0
B28 - Thu 6/22 6:00PM Bellarmine Prep
Narrows Baseball - 8
Tbuck Training White - 12
B27 - Fri 6/23 4:30PM Fort Steilacoom - Field 1
Seattle Wave Blue - 0
NW Futures Select - 2
B49 - Sun 6/25 2:00PM Heritage Park - Field 5
Wildcats - 8
Showtime North - 3
B50 - Sun 6/25 4:00PM Heritage Park - Field 5
Narrows Baseball - 4
Wildcats - 8
B51 - Mon 7/17 2:00PM Cheney Stadium
Narrows Baseball - 1
Bat Company
B44 - Sun 6/25 3:30PM Puyallup Rec Center - Field 2
Tbuck Training White
Seattle Wave Blue
B45 - Sun 6/25 6:00PM Emerald Ridge HS
WA Rush
Hawks Select
B40 - Sun 6/25 1:30PM Emerald Ridge HS
WA Rush
Laces - 5
B47 - Sun 6/25 3:00PM Steilacoom HS
Bulldogs Red - 8
Tbuck Training Black
B43 - Sun 6/25 1:00PM Steilacoom HS
Seattle Wave Blue
Hawks Select
B41 - Sun 6/25 3:30PM Emerald Ridge HS
Seattle Select Black
Bat Company - 7
B46 - Sun 6/25 1:00PM Puyallup Rec Center - Field 2
PBC Zips - 3
Wildcats - 6
B42 - Sun 6/25 2:00PM Heritage Park - Field 5
City Baseball Navy - 3
NW Futures Select - 4
B48 - Sun 7/2 10:00AM Heritage Park - Field 5
Rock Creek Select - 1