Basketball

Tournament Note

Payment for 2017 AAU State Championships covers BOTH weekends (May 5-7 Prelims, May 19-21 Championships).

Freshman / 2020

AAU Girls Basketball State Championships

May 5 - 7, 2017
Bloomington, MN
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 05, 2017
Game Time Location Team Score Team
P16 6:00 PM Kennedy - Court 6 Minnesota Stars Antl
41 32 North Tartan 9th West
P17 6:00 PM Kennedy - Court 8 Crossfire Jorgenson
29 60 North Tartan 9th
P34 8:20 PM Kennedy - Court 6 E1T1 Premier
21 43 Minnesota Fury 2020 Blue
Saturday, May 06, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Kennedy - Court 4 Crossfire Jorgenson
31 41 Minnesota Stars Antl
P6 8:00 AM Jefferson - Court 1 MN Comets 9th Select
54 36 MN Ice
P7 8:00 AM Jefferson - Court 2 Rip City
10 53 MN Force Wilson
P2 10:20 AM Kennedy - Court 4 North Tartan 9th West
26 56 North Tartan 9th
P21 10:20 AM Jefferson - Court 1 MN Ice
42 36 Rip City
P22 10:20 AM Jefferson - Court 2 MN Comets 9th Select
44 41 MN Force Wilson
P5 11:30 AM Kennedy - Court 8 Minnesota Fury 2020 Gold
52 28 Minnesota Stars Cosgriff
P14 11:30 AM Kennedy - Court 6 Lady Hawks
52 43 So-Minn Fury 2020 Gold
P15 11:30 AM Kennedy - Court 5 E1T1 Elite
42 36 Lady Getshook U14 Bell
P10 1:50 PM Jefferson - Court 7 United
6 32 Minnesota Stars McAlpine
P29 1:50 PM Kennedy - Court 8 So-Minn Fury 2020 Gold
37 29 E1T1 Elite
P30 1:50 PM Kennedy - Court 5 Lady Hawks
37 24 Lady Getshook U14 Bell
P35 1:50 PM Kennedy - Court 4 Minnesota Stars Cosgriff
52 48 MN Basketball Academy
P8 3:00 PM Jefferson - Court 3 MN Comets 9th Elite
43 18 Minnesota Stars Zabel
P9 3:00 PM Jefferson - Court 4 MN Thunder 2020
54 20 Mn. Nice 15U
P11 3:00 PM Kennedy - Court 8 Central Lakes Thunder 9
34 46 MN Heat Dineen
P27 3:00 PM Kennedy - Court 2 High Impact Briski
46 49 MN Comets 9th Blue
P28 3:00 PM Jefferson - Court 5 Minnesota Energy 2020
41 45 Crossfire St. John
P20 4:10 PM Kennedy - Court 3 MN Basketball Academy
23 67 Minnesota Fury 2020 Gold
P33 4:10 PM Kennedy - Court 7 MN Heat Hinck
46 38 So-Minn Fury 2020 Blue
P12 5:20 PM Jefferson - Court 3 Minnesota Energy 2020
42 33 High Impact Briski
P13 5:20 PM Jefferson - Court 4 MN Comets 9th Blue
38 45 Crossfire St. John
P39 5:20 PM Jefferson - Court 2 MN Comets 9th Elite
57 47 MN Thunder 2020
P41 5:20 PM Kennedy - Court 8 United
53 48 Central Lakes Thunder 9
P3 6:30 PM Kennedy - Court 6 E1T1 Premier
59 38 So-Minn Fury 2020 Blue
P4 6:30 PM Kennedy - Court 7 Minnesota Fury 2020 Blue
56 20 MN Heat Hinck
P38 6:30 PM Jefferson - Court 3 Mn. Nice 15U
34 46 Minnesota Stars Zabel
P40 6:30 PM Kennedy - Court 8 MN Heat Dineen
23 35 Minnesota Stars McAlpine
Sunday, May 07, 2017
Game Time Location Team Score Team
P18 9:10 AM Kennedy - Court 3 So-Minn Fury 2020 Blue
16 51 Minnesota Fury 2020 Blue
P19 9:10 AM Kennedy - Court 2 E1T1 Premier
41 22 MN Heat Hinck
P23 9:10 AM Jefferson - Court 4 Minnesota Stars Zabel
38 53 MN Thunder 2020
P24 9:10 AM Jefferson - Court 5 MN Comets 9th Elite
63 23 Mn. Nice 15U
P31 9:10 AM Kennedy - Court 1 North Tartan 9th
48 33 Minnesota Stars Antl
P32 9:10 AM Kennedy - Court 4 Crossfire Jorgenson
40 36 North Tartan 9th West
P36 9:10 AM Jefferson - Court 6 MN Force Wilson
56 29 MN Ice
P37 9:10 AM Jefferson - Court 7 MN Comets 9th Select
28 22 Rip City
P25 10:20 AM Jefferson - Court 4 Minnesota Stars McAlpine
50 28 Central Lakes Thunder 9
P26 10:20 AM Jefferson - Court 5 United
44 51 MN Heat Dineen
B1 11:30 AM Kennedy - Court 7 [1] North Tartan 9th
53 50 [1] Minnesota Fury 2020 Blue
B2 11:30 AM Kennedy - Court 8 [2] Minnesota Stars Antl
39 51 [2] E1T1 Premier
B3 11:30 AM Kennedy - Court 6 [3] Crossfire Jorgenson
32 43 [3] MN Heat Hinck
B4 11:30 AM Kennedy - Court 3 [4] North Tartan 9th West
46 43 [4] So-Minn Fury 2020 Blue
B6 11:30 AM Jefferson - Court 7 [2] Minnesota Stars Cosgriff
27 51 [2] MN Force Wilson
B7 11:30 AM Jefferson - Court 6 [3] MN Basketball Academy
42 34 [3] MN Ice
B5 12:40 PM Kennedy - Court 5 [1] Minnesota Fury 2020 Gold
50 29 [1] MN Comets 9th Select
P44 1:50 PM Kennedy - Court 2 Lady Getshook U14 Bell
26 53 So-Minn Fury 2020 Gold
P45 1:50 PM Jefferson - Court 7 Lady Hawks
39 40 E1T1 Elite
P42 3:00 PM Jefferson - Court 1 Crossfire St. John
38 41 High Impact Briski
P43 3:00 PM Jefferson - Court 2 Minnesota Energy 2020
48 40 MN Comets 9th Blue

Bracket

Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 15 Seed, 3rd: 26 Seed, 4th: 27 Seed
Seeds #1-14 Make D1 State Tournament, Seeds #15-31 Make D2.
Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 16 Seed, 3rd: 25 Seed, 4th: 28 Seed
Pool F: 1st: 12 Seed, 2nd: 17 Seed, 3rd: 24 Seed, 4th: 29 Seed
The 4th place team in Pool D Shall receive the #31 Seed.
Pool E: 1st: 11 Seed, 2nd: 18 Seed, 3rd: 23 Seed, 4th: 30 Seed
[2] Minnesota Stars Cosgriff
#20 Seed
[1] Minnesota Fury 2020 Blue
#2 Seed
[2] E1T1 Premier
#3 Seed
[2] MN Force Wilson
#19 Seed
[3] MN Heat Hinck
#5 Seed
[3] MN Ice
#22 Seed
[1] MN Comets 9th Select
#10 Seed
[3] MN Basketball Academy
#21 Seed
[1] Minnesota Fury 2020 Gold
#9 Seed
[4] North Tartan 9th West
#7 Seed
[4] So-Minn Fury 2020 Blue
#8 Seed
[3] Crossfire Jorgenson
#6 Seed
[2] Minnesota Stars Antl
#4 Seed
[1] North Tartan 9th
#1 Seed
[3] MN Basketball Academy - 42
B7 - Sun 5/7 11:30AM Jefferson - Court 6
[3] MN Ice - 34
[2] Minnesota Stars Cosgriff - 27
B6 - Sun 5/7 11:30AM Jefferson - Court 7
[2] MN Force Wilson - 51
[4] North Tartan 9th West - 46
B4 - Sun 5/7 11:30AM Kennedy - Court 3
[4] So-Minn Fury 2020 Blue - 43
[2] Minnesota Stars Antl - 39
B2 - Sun 5/7 11:30AM Kennedy - Court 8
[2] E1T1 Premier - 51
[3] Crossfire Jorgenson - 32
B3 - Sun 5/7 11:30AM Kennedy - Court 6
[3] MN Heat Hinck - 43
[1] North Tartan 9th - 53
B1 - Sun 5/7 11:30AM Kennedy - Court 7
[1] Minnesota Fury 2020 Blue - 50
[1] Minnesota Fury 2020 Gold - 50
B5 - Sun 5/7 12:40PM Kennedy - Court 5
[1] MN Comets 9th Select - 29