Basketball

Tournament Note

Payment for 2017 AAU State Championships covers BOTH weekends (May 5-7 Prelims, May 19-21 Championships).

Junior / 2018

AAU Girls Basketball State Championships

May 5 - 7, 2017
Bloomington, MN
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, May 05, 2017
Game Time Location Team Score Team
P16 6:00 PM Kennedy - Court 7 Metro Stars Wiese
50 43 Minnesota Fury 2018 Elite
P27 7:10 PM Kennedy - Court 6 North Tartan Nike Elite
32 49 Minnesota Stars Hersch
P28 8:20 PM Kennedy - Court 8 North Tartan 11th EYBL
62 23 Minnesota Fury 2018 Gold
P30 8:20 PM Kennedy - Court 7 Tayler Hill Elite 17U
52 43 Minnesota Fury 2018 Elite
Saturday, May 06, 2017
Game Time Location Team Score Team
P5 8:00 AM Kennedy - Court 5 MN Basketball Academy
28 64 MN Comets 11th Elite
P6 8:00 AM Kennedy - Court 1 MN Comets 11th Select
32 45 Minnesota Stars DeSart
P9 8:00 AM Kennedy - Court 2 Crossfire Willey
33 36 Minnesota Stars Walters
P1 9:10 AM Kennedy - Court 7 North Tartan 11th EYBL
56 50 Minnesota Stars Hersch
P2 9:10 AM Kennedy - Court 8 Minnesota Fury 2018 Gold
21 39 North Tartan Nike Elite
P10 9:10 AM Kennedy - Court 1 MN Cyclones
56 37 Rochester Shock
P11 9:10 AM Kennedy - Court 4 MN Rise Purple 11th
31 52 MN Force Wyse
P13 9:10 AM Kennedy - Court 5 MN Heat Vang
43 41 Crossfire Erlien
P29 9:10 AM Kennedy - Court 6 So-Minn Fury 2018 Elite
57 48 Metro Stars Wiese
P7 10:20 AM Kennedy - Court 6 Northern Lights 11
58 51 So-Minn Fury 2018 Gold
P12 10:20 AM Kennedy - Court 5 MN Thunder 2018 Red
39 46 High Impact Caddy
P18 10:20 AM Kennedy - Court 3 MN Thunder 2018 Blue
35 30 MN Basketball Academy
P22 10:20 AM Kennedy - Court 2 Minnesota Attack
23 45 Minnesota Stars Walters
P32 10:20 AM Kennedy - Court 8 Minnesota Stars DeSart
44 29 Airforce One 17U
P17 11:30 AM Kennedy - Court 7 Tayler Hill Elite 17U
56 67 So-Minn Fury 2018 Elite
P20 12:40 PM Kennedy - Court 6 E1T1 17U
32 37 Northern Lights 11
P31 12:40 PM Kennedy - Court 7 MN Comets 11th Elite
72 25 MN Thunder 2018 Blue
P35 12:40 PM Kennedy - Court 8 Minnesota Attack
27 56 Crossfire Willey
P33 3:00 PM Kennedy - Court 7 So-Minn Fury 2018 Gold
69 34 E1T1 17U
Sunday, May 07, 2017
Game Time Location Team Score Team
P25 9:10 AM Kennedy - Court 8 High Impact Caddy
47 38 MN Heat Vang
P26 9:10 AM Kennedy - Court 6 MN Thunder 2018 Red
26 41 Crossfire Erlien
B8 10:20 AM Kennedy - Court 6 [1] Northern Lights 11
33 56 [1] Minnesota Stars Walters
B9 10:20 AM Kennedy - Court 8 [2] So-Minn Fury 2018 Gold
59 63 [2] Crossfire Willey
B10 10:20 AM Kennedy - Court 2 [3] E1T1 17U
41 45 [3] Minnesota Attack
P23 11:30 AM Kennedy - Court 1 Rochester Shock
29 46 MN Rise Purple 11th
P24 11:30 AM Kennedy - Court 2 MN Cyclones
35 47 MN Force Wyse
P38 11:30 AM Kennedy - Court 4 Crossfire Erlien
38 39 High Impact Caddy
P39 11:30 AM Kennedy - Court 5 MN Thunder 2018 Red
31 52 MN Heat Vang
P3 1:50 PM Kennedy - Court 7 Tayler Hill Elite 17U
48 51 Metro Stars Wiese
P4 1:50 PM Kennedy - Court 6 Minnesota Fury 2018 Elite
58 35 So-Minn Fury 2018 Elite
P14 1:50 PM Kennedy - Court 3 Minnesota Stars Hersch
60 35 Minnesota Fury 2018 Gold
P15 1:50 PM Kennedy - Court 8 North Tartan 11th EYBL
50 23 North Tartan Nike Elite
P19 1:50 PM Kennedy - Court 4 Airforce One 17U
43 44 MN Comets 11th Select
P36 3:00 PM Kennedy - Court 1 MN Force Wyse
70 34 Rochester Shock
P37 3:00 PM Kennedy - Court 2 MN Cyclones
41 43 MN Rise Purple 11th
B1 4:10 PM Kennedy - Court 7 [1] North Tartan 11th EYBL
84 46 [1] So-Minn Fury 2018 Elite
B2 4:10 PM Kennedy - Court 6 [2] Minnesota Stars Hersch
51 50 [2] Metro Stars Wiese
B3 4:10 PM Kennedy - Court 8 [3] North Tartan Nike Elite
33 51 [3] Tayler Hill Elite 17U
B4 4:10 PM Kennedy - Court 3 [4] Minnesota Fury 2018 Gold
37 61 [4] Minnesota Fury 2018 Elite
B5 4:10 PM Kennedy - Court 1 [1] MN Comets 11th Elite
33 40 [1] Minnesota Stars DeSart
B6 4:10 PM Kennedy - Court 2 [2] MN Thunder 2018 Blue
47 44 [2] MN Comets 11th Select
B7 4:10 PM Kennedy - Court 4 [3] MN Basketball Academy
43 58 [3] Airforce One 17U

Bracket

Pool G: 1st: 13 Seed, 2nd: 16 Seed, 3rd: 25 Seed, 4th: 28 Seed
Pool H: 1st: 14 Seed, 2nd: 15 Seed, 3rd: 26 Seed, 4th: 27 Seed
Central Lakes Thunder will Forfeit Prelim Games and take #29 Seed.
Seeds #1-14 Make D1 State Tournament, Seeds #15-29 Make D2.
[1] North Tartan 11th EYBL
#1 Seed
[1] So-Minn Fury 2018 Elite
#2 Seed
[2] MN Comets 11th Select
#20 Seed
[1] MN Comets 11th Elite
#10 Seed
[2] Minnesota Stars Hersch
#3 Seed
[3] Tayler Hill Elite 17U
#5 Seed
[4] Minnesota Fury 2018 Elite
#7 Seed
[3] MN Basketball Academy
#22 Seed
[2] MN Thunder 2018 Blue
#19 Seed
[3] Airforce One 17U
#21 Seed
[1] Minnesota Stars DeSart
#9 Seed
[3] Minnesota Attack
#23 Seed
[3] E1T1 17U
#24 Seed
[2] Crossfire Willey
#17 Seed
[1] Northern Lights 11
#12 Seed
[1] Minnesota Stars Walters
#11 Seed
[2] So-Minn Fury 2018 Gold
#18 Seed
[3] North Tartan Nike Elite
#6 Seed
[2] Metro Stars Wiese
#4 Seed
[4] Minnesota Fury 2018 Gold
#8 Seed
[4] Minnesota Fury 2018 Gold - 37
B4 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 3
[4] Minnesota Fury 2018 Elite - 61
[3] MN Basketball Academy - 43
B7 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 4
[3] Airforce One 17U - 58
[1] MN Comets 11th Elite - 33
B5 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 1
[1] Minnesota Stars DeSart - 40
[2] So-Minn Fury 2018 Gold - 59
B9 - Sun 5/7 10:20AM Kennedy - Court 8
[2] Crossfire Willey - 63
[3] North Tartan Nike Elite - 33
B3 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 8
[3] Tayler Hill Elite 17U - 51
[1] Northern Lights 11 - 33
B8 - Sun 5/7 10:20AM Kennedy - Court 6
[1] Minnesota Stars Walters - 56
[2] Minnesota Stars Hersch - 51
B2 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 6
[2] Metro Stars Wiese - 50
[1] North Tartan 11th EYBL - 84
B1 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 7
[1] So-Minn Fury 2018 Elite - 46
[3] E1T1 17U - 41
B10 - Sun 5/7 10:20AM Kennedy - Court 2
[3] Minnesota Attack - 45
[2] MN Thunder 2018 Blue - 47
B6 - Sun 5/7 4:10PM Kennedy - Court 2
[2] MN Comets 11th Select - 44