Basketball

Tournament Note

9th and 10th grade teams will be combined for POOL PLAY. Once POOL PLAY is complete, the three 9th grade teams will be seeded in order and the six 10th grade teams will be seeded in order, based on results from Pool Play. There will be a 9th grade champion and 10th grade champion. The three 9th grade teams are: VA Playmakers Blue, East Coast Hoopers, & Ballerville DMV.

JV Boys

Teammate Basketball pres. The Atlantic Coast Qualifier at The Campus

Mar 30 - 31, 2019
Sterling, VA
Register
Diamond City All Stars

JV Boys Champion

Sat Mar 30, 2019 - Sun Mar 31, 2019

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
PA
Berks Warriors 2 0 24 87
Team 304 Elite (Kearneysville, WV) 1 1 8 112
VA Playmakers Blue (Haymarket, VA) 0 2 -32 109
Pool B
Team W L
PD
PA
East Coast Hoopers (Leesburg, VA) 2 0 9 115
MD Pumas (Alexandria, VA) 1 1 5 126
Gainesville Hurricanes (GAINESVILLE, VA) 0 2 -14 122
Pool C
Team W L
PD
PA
Diamond City All Stars 2 0 14 86
Ballerville DMV 1 1 -5 101
Legends Elite (Fairfax, VA) 0 2 -9 127

Schedule

Filter by:

Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P3 9:00 AM The Campus - Court 2 Legends Elite
61 67 Ballerville DMV
P8 9:00 AM The Campus - Court 1 Gainesville Hurricanes
56 68 MD Pumas
P2 11:20 AM The Campus - Court 2 East Coast Hoopers
54 52 Gainesville Hurricanes
P9 11:20 AM The Campus - Court 1 Ballerville DMV
29 40 Diamond City All Stars
P5 1:40 PM The Campus - Court 2 MD Pumas
63 70 East Coast Hoopers
P6 1:40 PM The Campus - Court 1 Diamond City All Stars
60 57 Legends Elite
P4 4:00 PM The Campus - Court 3 Berks Warriors
51 25 VA Playmakers Blue
P7 6:20 PM The Campus - Court 3 Team 304 Elite
62 66 Berks Warriors
P1 8:40 PM The Campus - Court 2 VA Playmakers Blue
46 58 Team 304 Elite
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 10:50 AM The Campus - Court 1 [4] MD Pumas
59 73 [5] Legends Elite
B2 10:50 AM The Campus - Court 3 [3] Team 304 Elite
61 50 [6] Gainesville Hurricanes
B3 1:10 PM The Campus - Court 1 [1] Berks Warriors
52 67 [5] Legends Elite
B4 1:10 PM The Campus - Court 3 [2] Diamond City All Stars
66 61 [3] Team 304 Elite
B6 3:30 PM The Campus - Court 3 [8] Ballerville DMV
53 31 [9] VA Playmakers Blue
B5 4:40 PM The Campus - Court 2 [5] Legends Elite
34 61 [2] Diamond City All Stars
B7 5:50 PM The Campus - Court 2 [7] East Coast Hoopers
56 67 [8] Ballerville DMV

Bracket

[2] Diamond City All Stars
10th Grade Champion
[8] Ballerville DMV
9th Grade Champion
[4] MD Pumas - 59
B1 - Sun 3/31 10:50AM The Campus - Court 1
[5] Legends Elite - 73
[3] Team 304 Elite - 61
B2 - Sun 3/31 10:50AM The Campus - Court 3
[6] Gainesville Hurricanes - 50
[1] Berks Warriors - 52
B3 - Sun 3/31 1:10PM The Campus - Court 1
[5] Legends Elite - 67
[2] Diamond City All Stars - 66
B4 - Sun 3/31 1:10PM The Campus - Court 3
[3] Team 304 Elite - 61
[5] Legends Elite - 34
B5 - Sun 3/31 4:40PM The Campus - Court 2
[2] Diamond City All Stars - 61
[8] Ballerville DMV - 53
B6 - Sun 3/31 3:30PM The Campus - Court 3
[9] VA Playmakers Blue - 31
[7] East Coast Hoopers - 56
B7 - Sun 3/31 5:50PM The Campus - Court 2
[8] Ballerville DMV - 67