Basketball

Tournament Note

Welcome To The GREAT EIGHT!!

Pre-Order Your Team/Individual Highlight Tape!
(Copy/Paste link) --> https://conta.cc/2FaWRIm

Pre-Order Your Team Panoramic Photo!
(Copy/Paste link) --> https://forms.gle/FTqmbSfCV7ugp5gP8

Please review Coach/Player/Spectator Code of Conduct under "Documents". Violators of these codes will be removed from venue on 1st offense.

First team listed on schedule is considered "Home Team". Designated home team will be wear light colored uniform, keep official scoresheet, and provide game basketball.

All Spectators and Coaches entering all venues MUST be wearing wristband on wrist at all times, there are no exceptions to this policy. Lost or broken wristbands must be repurchased. Entering a gym without a wristband is strictly prohibited.

8th Grade Boys

Teammate Basketball pres. The 2019 Great Eight II

Mar 23 - 24, 2019
Duncan, SC • Greenville, SC • Spartanburg, SC
Register
SC Team Sixers (SC)

8th Grade Boys Champion

Sat Mar 23, 2019 - Sun Mar 24, 2019

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
PA
Asheville Game Changers (NC) 2 0 40 64
Upstate Warriors (SC) 2 0 23 73
Upward Stars Simpsonville (SC) 0 2 -30 98
East Coast All Stars (NC) 0 2 -33 107
Pool B
Team W L
PD
PA
PSB Charlotte UA (NC) 2 0 40 37
Runnin' Rebels (SC) 1 1 0 85
All Around Ballers (SC) 1 1 0 89
SC Thunder (SC) (Greenville, SC) 0 2 -40 143
Pool C
Team W L
PD
PA
Team Hicks (NC) 2 0 28 109
Velocity (SC) 2 0 25 108
York County Legends (SC) (Rock Hill, SC) 0 2 -13 154
Upward Stars Blue Ridge (SC) 0 2 -40 122
Pool D
Team W L
PD
PA
SC Team Sixers (SC) 2 0 15 91
Shockers Elite (TN) 1 1 3 91
Fort Lauderdale Raptors (FL) (Fort Lauderdale, FL) 1 1 15 92
Upstate Select 2023 (SC) (Spartanburg, SC) 0 2 -33 125
Pool E
Team W L
PD
PA
Atlanta Nets (GA) 2 0 22 76
4K Elite Raiders (SC) (Gaffney, SC) 1 1 2 109
SC Stingers (SC) 1 1 -16 101
Upward Stars (SC) 0 2 -8 107

Schedule

Filter by:

Saturday, March 23, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 9:00 AM Byrnes High School - Court 2 Upstate Select 2023 (SC)
48 61 SC Team Sixers (SC)
P11 9:00 AM Broome High School - Court 2 East Coast All Stars (NC)
26 50 Asheville Game Changers (NC)
P12 9:00 AM Broome High School - Court 1 Upstate Warriors (SC)
39 29 Upward Stars Simpsonville (SC)
P6 10:10 AM Upward Star Center - Court 3 Team Hicks (NC)
82 74 York County Legends (SC)
P10 10:10 AM Greenville High School - Court 1 4K Elite Raiders (SC)
53 55 Atlanta Nets (GA)
P1 11:20 AM Broome High School - Court 2 Upstate Warriors (SC)
57 44 East Coast All Stars (NC)
P2 11:20 AM Broome High School - Court 1 Asheville Game Changers (NC)
59 38 Upward Stars Simpsonville (SC)
P15 12:30 PM Upward Star Center - Court 5 Upward Stars Blue Ridge (SC)
35 60 Team Hicks (NC)
P16 12:30 PM Upward Star Center - Court 3 Velocity (SC)
72 67 York County Legends (SC)
P18 2:50 PM Upward Star Center - Court 3 Upstate Select 2023 (SC)
41 64 Fort Lauderdale Raptors (FL)
P3 4:00 PM Byrnes High School - Court 2 SC Thunder (SC)
10 71 PSB Charlotte UA (NC)
P4 4:00 PM Byrnes High School - Court 1 Runnin' Rebels (SC)
45 25 All Around Ballers (SC)
P17 4:00 PM Upward Star Center - Court 4 SC Team Sixers (SC)
45 43 Shockers Elite (TN)
P19 4:00 PM Upward Star Center - Court 6 Upward Stars (SC)
54 58 4K Elite Raiders (SC)
P20 5:10 PM Greenville High School - Court 2 SC Stingers (SC)
23 56 Atlanta Nets (GA)
P5 6:20 PM Greenville High School - Court 1 Velocity (SC)
62 41 Upward Stars Blue Ridge (SC)
P13 6:20 PM Byrnes High School - Court 2 PSB Charlotte UA (NC)
60 27 Runnin' Rebels (SC)
P14 6:20 PM Byrnes High School - Court 1 SC Thunder (SC)
44 72 All Around Ballers (SC)
P8 7:30 PM Upward Star Center - Court 5 Shockers Elite (TN)
51 46 Fort Lauderdale Raptors (FL)
P9 7:30 PM Greenville High School - Court 2 SC Stingers (SC)
49 45 Upward Stars (SC)
Sunday, March 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:30 AM Upward Star Center - Court 6 [2] Runnin' Rebels (SC)
47 45 [2] Velocity (SC)
B2 8:30 AM Greenville High School - Court 1 [2] Shockers Elite (TN)
62 31 [2] 4K Elite Raiders (SC)
B10 9:40 AM Byrnes High School - Court 2 [3] Upward Stars Simpsonville (SC)
44 19 [3] All Around Ballers (SC)
B14 9:40 AM Greenville High School - Court 1 [4] Upward Stars Blue Ridge (SC)
52 58 [4] Upstate Select 2023 (SC)
B3 10:50 AM Upward Star Center - Court 1 [1] SC Team Sixers (SC)
45 36 [1] Atlanta Nets (GA)
B4 10:50 AM Upward Star Center - Court 2 [1] PSB Charlotte UA (NC)
68 42 [2] Upstate Warriors (SC)
B11 10:50 AM Byrnes High School - Court 2 [3] Fort Lauderdale Raptors (FL)
61 29 [3] SC Stingers (SC)
B5 12:00 PM Upward Star Center - Court 1 [1] Asheville Game Changers (NC)
61 40 Runnin' Rebels (SC)
B6 12:00 PM Upward Star Center - Court 2 [1] Team Hicks (NC)
64 43 [1] Shockers Elite (TN)
B16 12:00 PM Greenville High School - Court 2 [4] Upward Stars (SC)
27 58 Upstate Select 2023 (SC)
B12 1:10 PM Byrnes High School - Court 2 [3] York County Legends (SC)
69 47 Upward Stars Simpsonville (SC)
B15 1:10 PM Greenville High School - Court 2 [4] SC Thunder (SC)
35 70 [4] East Coast All Stars (NC)
B7 3:30 PM Upward Star Center - Court 3 Asheville Game Changers (NC)
48 57 SC Team Sixers (SC)
B8 3:30 PM Upward Star Center - Court 4 PSB Charlotte UA (NC)
64 66 Team Hicks (NC)
B13 4:40 PM Upward Star Center - Court 3 York County Legends (SC)
36 50 Fort Lauderdale Raptors (FL)
B17 4:40 PM Greenville High School - Court 2 Upstate Select 2023 (SC)
East Coast All Stars (NC)
B9 5:50 PM Upward Star Center - Court 4 SC Team Sixers (SC)
67 66 Team Hicks (NC)

Bracket

[1] SC Team Sixers (SC)
"Great 8" Champion
[3] Fort Lauderdale Raptors (FL)
Upstate Div. Champion
Bracket Winner B17
Consolation Winner
[1] SC Team Sixers (SC) - 45
B3 - Sun 3/24 10:50AM Upward Star Center - Court 1
[1] Atlanta Nets (GA) - 36
[1] Team Hicks (NC) - 64
B6 - Sun 3/24 12:00PM Upward Star Center - Court 2
[1] Shockers Elite (TN) - 43
PSB Charlotte UA (NC) - 64
B8 - Sun 3/24 3:30PM Upward Star Center - Court 4
Team Hicks (NC) - 66
[1] PSB Charlotte UA (NC) - 68
B4 - Sun 3/24 10:50AM Upward Star Center - Court 2
[2] Upstate Warriors (SC) - 42
Asheville Game Changers (NC) - 48
B7 - Sun 3/24 3:30PM Upward Star Center - Court 3
SC Team Sixers (SC) - 57
SC Team Sixers (SC) - 67
B9 - Sun 3/24 5:50PM Upward Star Center - Court 4
Team Hicks (NC) - 66
[2] Shockers Elite (TN) - 62
B2 - Sun 3/24 8:30AM Greenville High School - Court 1
[2] 4K Elite Raiders (SC) - 31
[1] Asheville Game Changers (NC) - 61
B5 - Sun 3/24 12:00PM Upward Star Center - Court 1
Runnin' Rebels (SC) - 40
[2] Runnin' Rebels (SC) - 47
B1 - Sun 3/24 8:30AM Upward Star Center - Court 6
[2] Velocity (SC) - 45
[3] Fort Lauderdale Raptors (FL) - 61
B11 - Sun 3/24 10:50AM Byrnes High School - Court 2
[3] SC Stingers (SC) - 29
York County Legends (SC) - 36
B13 - Sun 3/24 4:40PM Upward Star Center - Court 3
Fort Lauderdale Raptors (FL) - 50
[3] York County Legends (SC) - 69
B12 - Sun 3/24 1:10PM Byrnes High School - Court 2
Upward Stars Simpsonville (SC) - 47
[3] Upward Stars Simpsonville (SC) - 44
B10 - Sun 3/24 9:40AM Byrnes High School - Court 2
[3] All Around Ballers (SC) - 19
[4] SC Thunder (SC) - 35
B15 - Sun 3/24 1:10PM Greenville High School - Court 2
[4] East Coast All Stars (NC) - 70
Upstate Select 2023 (SC)
B17 - Sun 3/24 4:40PM Greenville High School - Court 2
East Coast All Stars (NC)
[4] Upward Stars (SC) - 27
B16 - Sun 3/24 12:00PM Greenville High School - Court 2
Upstate Select 2023 (SC) - 58
[4] Upward Stars Blue Ridge (SC) - 52
B14 - Sun 3/24 9:40AM Greenville High School - Court 1
[4] Upstate Select 2023 (SC) - 58