Basketball

Tournament Note

Welcome To The GREAT EIGHT!!

Pre-Order Your Team/Individual Highlight Tape!
(Copy/Paste link) --> https://conta.cc/2FaWRIm

Pre-Order Your Team Panoramic Photo!
(Copy/Paste link) --> https://forms.gle/FTqmbSfCV7ugp5gP8

Please review Coach/Player/Spectator Code of Conduct under "Documents". Violators of these codes will be removed from venue on 1st offense.

First team listed on schedule is considered "Home Team". Designated home team will be wear light colored uniform, keep official scoresheet, and provide game basketball.

All Spectators and Coaches entering all venues MUST be wearing wristband on wrist at all times, there are no exceptions to this policy. Lost or broken wristbands must be repurchased. Entering a gym without a wristband is strictly prohibited.

7th Grade Boys

Teammate Basketball pres. The 2019 Great Eight II

Mar 23 - 24, 2019
Duncan, SC • Greenville, SC • Spartanburg, SC
Register
Atlanta Nets (GA)

7th Grade Boys Champion

Sat Mar 23, 2019 - Sun Mar 24, 2019

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
PA
East Coast All Stars (NC) 2 0 40 47
94 Feet (GA) 1 1 -18 105
Georgia Grizzlies (GA) 0 2 -22 98
Pool B
Team W L
PD
PA
PSB Charlotte UA (NC) 2 0 39 88
Upstate Select 2024 (SC) (Spartanburg, SC) 1 1 1 97
Team Hicks (NC) 0 2 -40 133
Pool C
Team W L
PD
PA
Velocity (SC) 2 0 27 74
SC Team Sixers (SC) 1 1 0 87
Grind Academy 2024 (NC) (Charlotte, NC) 1 1 -4 102
Upstate Warriors (SC) 0 2 -23 118
Pool D
Team W L
PD
PA
Atlanta Nets (GA) 2 0 35 80
UC27 Carolina Dreamchasers (NC) 2 0 23 89
One Team One Dream (NC) (Charlotte, NC) 0 2 -18 108
Upward Stars (SC) 0 2 -40 120

Schedule

Filter by:

Saturday, March 23, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 9:00 AM Upward Star Center - Court 1 Upstate Select 2024 (SC)
62 35 Team Hicks (NC)
P11 9:00 AM Upward Star Center - Court 5 One Team One Dream (NC)
47 50 UC27 Carolina Dreamchasers (NC)
P12 9:00 AM Upward Star Center - Court 6 Atlanta Nets (GA)
57 37 Upward Stars (SC)
P6 11:20 AM Upward Star Center - Court 5 UC27 Carolina Dreamchasers (NC)
63 42 Upward Stars (SC)
P8 11:20 AM Upward Star Center - Court 1 PSB Charlotte UA (NC)
62 43 Upstate Select 2024 (SC)
P13 11:20 AM Byrnes High School - Court 2 Georgia Grizzlies (GA)
15 50 East Coast All Stars (NC)
P1 1:40 PM Byrnes High School - Court 1 Georgia Grizzlies (GA)
46 48 94 Feet (GA)
P3 1:40 PM Broome High School - Court 1 SC Team Sixers (SC)
63 35 Upstate Warriors (SC)
P4 1:40 PM Broome High School - Court 2 Grind Academy 2024 (NC)
43 50 Velocity (SC)
P5 2:50 PM Upward Star Center - Court 2 Atlanta Nets (GA)
58 43 One Team One Dream (NC)
P14 2:50 PM Upward Star Center - Court 5 Team Hicks (NC)
45 71 PSB Charlotte UA (NC)
P9 4:00 PM Broome High School - Court 2 Upstate Warriors (SC)
52 55 Grind Academy 2024 (NC)
P10 4:00 PM Broome High School - Court 1 SC Team Sixers (SC)
31 52 Velocity (SC)
P7 6:20 PM Upward Star Center - Court 1 East Coast All Stars (NC)
59 32 94 Feet (GA)
Sunday, March 24, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:30 AM Byrnes High School - Court 1 [1] East Coast All Stars (NC)
58 61 [2] Upstate Select 2024 (SC)
B2 8:30 AM Byrnes High School - Court 2 [1] Velocity (SC)
52 22 [2] UC27 Carolina Dreamchasers (NC)
B3 8:30 AM Upward Star Center - Court 4 [1] PSB Charlotte UA (NC)
45 48 [2] SC Team Sixers (SC)
B4 8:30 AM Upward Star Center - Court 5 [1] Atlanta Nets (GA)
41 6 [2] 94 Feet (GA)
B8 8:30 AM Broome High School - Court 1 [3] Georgia Grizzlies (GA)
21 42 [4] Upward Stars (SC)
B9 8:30 AM Broome High School - Court 2 [3] Team Hicks (NC)
46 35 [4] Upstate Warriors (SC)
B5 12:00 PM Upward Star Center - Court 4 Upstate Select 2024 (SC)
32 47 Velocity (SC)
B6 12:00 PM Upward Star Center - Court 3 SC Team Sixers (SC)
23 53 Atlanta Nets (GA)
B10 1:10 PM Broome High School - Court 1 [3] Grind Academy 2024 (NC)
55 37 Upward Stars (SC)
B11 1:10 PM Broome High School - Court 2 [3] One Team One Dream (NC)
53 45 Team Hicks (NC)
B12 3:30 PM Upward Star Center - Court 5 Grind Academy 2024 (NC)
60 54 One Team One Dream (NC)
B7 4:40 PM Upward Star Center - Court 1 Velocity (SC)
27 48 Atlanta Nets (GA)

Bracket

[1] Atlanta Nets (GA)
"Great 8" Champion
[3] Grind Academy 2024 (NC)
Upstate Div. Champion
[1] PSB Charlotte UA (NC) - 45
B3 - Sun 3/24 8:30AM Upward Star Center - Court 4
[2] SC Team Sixers (SC) - 48
Upstate Select 2024 (SC) - 32
B5 - Sun 3/24 12:00PM Upward Star Center - Court 4
Velocity (SC) - 47
Velocity (SC) - 27
B7 - Sun 3/24 4:40PM Upward Star Center - Court 1
Atlanta Nets (GA) - 48
[1] Velocity (SC) - 52
B2 - Sun 3/24 8:30AM Byrnes High School - Court 2
[2] UC27 Carolina Dreamchasers (NC) - 22
[1] Atlanta Nets (GA) - 41
B4 - Sun 3/24 8:30AM Upward Star Center - Court 5
[2] 94 Feet (GA) - 6
SC Team Sixers (SC) - 23
B6 - Sun 3/24 12:00PM Upward Star Center - Court 3
Atlanta Nets (GA) - 53
[1] East Coast All Stars (NC) - 58
B1 - Sun 3/24 8:30AM Byrnes High School - Court 1
[2] Upstate Select 2024 (SC) - 61
[3] Georgia Grizzlies (GA) - 21
B8 - Sun 3/24 8:30AM Broome High School - Court 1
[4] Upward Stars (SC) - 42
[3] Team Hicks (NC) - 46
B9 - Sun 3/24 8:30AM Broome High School - Court 2
[4] Upstate Warriors (SC) - 35
[3] Grind Academy 2024 (NC) - 55
B10 - Sun 3/24 1:10PM Broome High School - Court 1
Upward Stars (SC) - 37
[3] One Team One Dream (NC) - 53
B11 - Sun 3/24 1:10PM Broome High School - Court 2
Team Hicks (NC) - 45
Grind Academy 2024 (NC) - 60
B12 - Sun 3/24 3:30PM Upward Star Center - Court 5
One Team One Dream (NC) - 54