Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. The top 2 teams in each pool will advance to the championship bracket.

High School A - Green

2017 Orlando Open

Dec 2 - 3, 2017
Championsgate, FL • Davenport, FL • Kissimmee, FL
champion
Villages LC

High School A - Green Champion

Sat Dec 2, 2017 - Sun Dec 3, 2017

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Pasco Lions 3 0 0 38 2
Villages LC 3 0 0 20 12
Chiefs 1 2 0 15 17
Thunder 1 2 0 15 17
Sick Lax 1 2 0 13 24
CFL Vikings 0 3 0 4 33
Pool 2
Team W L T
GS
GA
Palm Beach Storm 3 0 0 21 14
Seahawks 2 1 0 23 17
Stone Crabs 2 1 0 18 11
Coolax Oviedo 1 2 0 10 15
Fleming Island 1 2 0 14 23
Apprentice Black 0 3 0 12 18

Schedule

Filter by:

Saturday, December 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
P3 12:35 PM NE Regional Park - T3 CFL Vikings
2 6 Chiefs
P4 1:30 PM NE Regional Park - T1 Coolax Oviedo
3 7 Palm Beach Storm
P5 1:30 PM NE Regional Park - T2 Seahawks
7 4 Stone Crabs
P6 1:30 PM NE Regional Park - T3 Apprentice Black
5 6 Fleming Island
P7 2:25 PM NE Regional Park - T1 Pasco Lions
12 1 Sick Lax
P8 2:25 PM NE Regional Park - T2 Thunder
10 2 CFL Vikings
P9 2:25 PM NE Regional Park - T3 Villages LC
8 3 Chiefs
P10 3:20 PM NE Regional Park - T1 Palm Beach Storm
8 6 Seahawks
P11 3:20 PM NE Regional Park - T2 Coolax Oviedo
6 2 Apprentice Black
P12 3:20 PM NE Regional Park - T3 Stone Crabs
8 3 Fleming Island
P1 4:15 PM NE Regional Park - T2 Thunder
1 9 Pasco Lions
P2 4:15 PM NE Regional Park - T3 Sick Lax
5 6 Villages LC
Sunday, December 03, 2017
Game Time Location Team Score Team
P13 8:55 AM Omni - F8 CFL Vikings
0 17 Pasco Lions
P14 8:55 AM Omni - F9 Chiefs
6 7 Sick Lax
P15 9:50 AM Omni - F6 Villages LC
6 4 Thunder
P16 9:50 AM Omni - F7 Apprentice Black
5 6 Palm Beach Storm
P17 9:50 AM Omni - F8 Fleming Island
5 10 Seahawks
P18 9:50 AM Omni - F9 Stone Crabs
6 1 Coolax Oviedo
B7 11:40 AM Omni - F1 [6] CFL Vikings
2 8 [6] Apprentice Black
B1 1:30 PM Omni - F3 [1] Pasco Lions
8 7 [2] Seahawks
B2 1:30 PM Omni - F4 [2] Villages LC
7 6 [1] Palm Beach Storm
B4 1:30 PM Omni - F7 [3] Chiefs
3 8 [4] Coolax Oviedo
B5 1:30 PM Omni - F6 [4] Thunder
6 3 [3] Stone Crabs
B6 1:30 PM Omni - F2 [5] Sick Lax
5 3 [5] Fleming Island
B3 3:20 PM Omni - F4 [1] Pasco Lions
6 7 [2] Villages LC

Bracket

Consolation Games
[2] Villages LC
Champion
[1] Pasco Lions - 8
B1 - Sun 12/3 1:30PM Omni - F3
[2] Seahawks - 7
[2] Villages LC - 7
B2 - Sun 12/3 1:30PM Omni - F4
[1] Palm Beach Storm - 6
[1] Pasco Lions - 6
B3 - Sun 12/3 3:20PM Omni - F4
[2] Villages LC - 7
[5] Sick Lax - 5
B6 - Sun 12/3 1:30PM Omni - F2
[5] Fleming Island - 3
[3] Chiefs - 3
B4 - Sun 12/3 1:30PM Omni - F7
[4] Coolax Oviedo - 8
[4] Thunder - 6
B5 - Sun 12/3 1:30PM Omni - F6
[3] Stone Crabs - 3
[6] CFL Vikings - 2
B7 - Sun 12/3 11:40AM Omni - F1
[6] Apprentice Black - 8