Lacrosse

2023 A

Meltdown 2016

Jun 18 - 19, 2016
Downingtown, PA • Newtown Square, PA
Brotherly Love 2023 Blue

2023 A Champion

Sat Jun 18, 2016 - Sun Jun 19, 2016

Pool Standings

Group 1
Team W L T P
GD
GS
GA
Bethesda LC 2023 Blue 3 0 0 9 20 35 8
Mesa Futures Orange 2023 2 1 0 6 7 28 19
Bucks Select Black 2023 1 2 0 3 -6 26 25
CT Chargers 2023 Blue 0 3 0 0 -21 3 40
Group 2
Team W L T P
GD
GS
GA
Brotherly Love 2023 Blue 3 0 0 9 16 25 9
Barracudas 2 1 0 6 4 19 15
BBL Elite 2023 1 2 0 3 -5 14 19
PA Roughriders 2023 0 3 0 0 -15 12 27

Schedule

Filter by:

Saturday, June 18, 2016
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM United Sports - Field 11 Brotherly Love 2023 Blue
6 3 BBL Elite 2023
P1 8:50 AM United Sports - Field 09 Bucks Select Black 2023
7 13 Mesa Futures Orange 2023
P2 8:50 AM United Sports - Field 10 Bethesda LC 2023 Blue
14 0 CT Chargers 2023 Blue
P4 8:50 AM United Sports - Field 11 Barracudas
9 3 PA Roughriders 2023
P5 10:30 AM United Sports - Field 09 Mesa Futures Orange 2023
4 10 Bethesda LC 2023 Blue
P6 10:30 AM United Sports - Field 10 Bucks Select Black 2023
15 1 CT Chargers 2023 Blue
P7 10:30 AM United Sports - Field 11 BBL Elite 2023
4 8 Barracudas
P8 11:20 AM United Sports - Field 11 Brotherly Love 2023 Blue
11 4 PA Roughriders 2023
P10 12:10 PM United Sports - Field 09 Bucks Select Black 2023
4 11 Bethesda LC 2023 Blue
P9 1:00 PM United Sports - Field 09 CT Chargers 2023 Blue
2 11 Mesa Futures Orange 2023
P11 1:00 PM United Sports - Field 11 PA Roughriders 2023
5 7 BBL Elite 2023
P12 1:00 PM United Sports - Field 10 Brotherly Love 2023 Blue
8 2 Barracudas
Sunday, June 19, 2016
Game Time Location Team Score Team
B0 8:50 AM United Sports - Field 10 [4] CT Chargers 2023 Blue
1 9 [3] BBL Elite 2023
B0 8:50 AM United Sports - Field 09 [3] Bucks Select Black 2023
13 2 [4] PA Roughriders 2023
B0 10:30 AM United Sports - Field 10 [4] CT Chargers 2023 Blue
7 6 [4] PA Roughriders 2023
B0 10:30 AM United Sports - Field 09 [3] Bucks Select Black 2023
5 9 [3] BBL Elite 2023
B1 11:20 AM United Sports - Field 01 [1] Bethesda LC 2023 Blue
9 4 [2] Barracudas
B2 11:20 AM United Sports - Field 02 [1] Brotherly Love 2023 Blue
7 6 [2] Mesa Futures Orange 2023
B3 1:50 PM United Sports - Field 02 [2] Barracudas
6 6 [2] Mesa Futures Orange 2023
B4 1:50 PM United Sports - Field 01 [1] Bethesda LC 2023 Blue
2 6 [1] Brotherly Love 2023 Blue

Bracket

[1] Brotherly Love 2023 Blue
Champion
Bracket Winner B3
3rd Place
[3] Bucks Select Black 2023 - 13
- Sun 6/19 8:50AM United Sports - Field 09
[4] PA Roughriders 2023 - 2
[3] Bucks Select Black 2023 - 5
- Sun 6/19 10:30AM United Sports - Field 09
[3] BBL Elite 2023 - 9
[1] Bethesda LC 2023 Blue - 2
B4 - Sun 6/19 1:50PM United Sports - Field 01
[1] Brotherly Love 2023 Blue - 6
[2] Barracudas - 6
B3 - Sun 6/19 1:50PM United Sports - Field 02
[2] Mesa Futures Orange 2023 - 6
[1] Brotherly Love 2023 Blue - 7
B2 - Sun 6/19 11:20AM United Sports - Field 02
[2] Mesa Futures Orange 2023 - 6
[4] CT Chargers 2023 Blue - 7
- Sun 6/19 10:30AM United Sports - Field 10
[4] PA Roughriders 2023 - 6
[1] Bethesda LC 2023 Blue - 9
B1 - Sun 6/19 11:20AM United Sports - Field 01
[2] Barracudas - 4
[4] CT Chargers 2023 Blue - 1
- Sun 6/19 8:50AM United Sports - Field 10
[3] BBL Elite 2023 - 9