Lacrosse

2020 B

Meltdown 2016

Jun 18 - 19, 2016
Downingtown, PA • Newtown Square, PA
NXT 2020

2020 B Champion

Sat Jun 18, 2016 - Sun Jun 19, 2016

Pool Standings

Group 1
Team W L T P
GD
GS
GA
NXT 2020 4 0 0 12 21 44 15
Team Ten 2020 2 1 1 7 7 27 17
LI Bluefish 2020 2 1 1 7 4 27 21
CT Chargers 2020 Gold 1 3 0 3 -4 23 27
PA Roughriders 2020 Select 0 4 0 0 -28 9 50
Group 2
Team W L T P
GD
GS
GA
Freedom 2020 White 3 0 1 10 10 25 15
BBL Helix 2020 3 1 0 9 7 23 16
Mesa Futures Blue 2020 2 1 1 7 3 18 15
Barracudas U15 1 1 2 5 3 20 17
Black Bear 2020 1 3 0 3 -14 16 30
iM3 Lacrosse 2020 0 4 0 0 -9 19 28

Schedule

Filter by:

Saturday, June 18, 2016
Game Time Location Team Score Team
P1 8:50 AM Episcopal Academy - Field A LI Bluefish 2020
7 5 CT Chargers 2020 Gold
P2 8:50 AM Episcopal Academy - Field C PA Roughriders 2020 Select
2 16 NXT 2020
P3 8:50 AM Episcopal Academy - Field F Freedom 2020 White
6 3 BBL Helix 2020
P4 8:50 AM Episcopal Academy - Field G Barracudas U15
9 3 Black Bear 2020
P5 8:50 AM Episcopal Academy - Field I iM3 Lacrosse 2020
4 7 Mesa Futures Blue 2020
P6 10:30 AM Episcopal Academy - Field A Team Ten 2020
4 4 LI Bluefish 2020
P7 10:30 AM Episcopal Academy - Field C CT Chargers 2020 Gold
3 11 NXT 2020
P8 10:30 AM Episcopal Academy - Field F BBL Helix 2020
5 2 Barracudas U15
P9 10:30 AM Episcopal Academy - Field G Freedom 2020 White
4 3 iM3 Lacrosse 2020
P10 10:30 AM Episcopal Academy - Field I Black Bear 2020
3 6 Mesa Futures Blue 2020
P11 12:10 PM Episcopal Academy - Field A PA Roughriders 2020 Select
1 11 Team Ten 2020
P12 12:10 PM Episcopal Academy - Field C NXT 2020
9 4 LI Bluefish 2020
P13 12:10 PM Episcopal Academy - Field F iM3 Lacrosse 2020
6 10 BBL Helix 2020
P14 12:10 PM Episcopal Academy - Field G Mesa Futures Blue 2020
3 3 Barracudas U15
P15 12:10 PM Episcopal Academy - Field I Black Bear 2020
3 9 Freedom 2020 White
P17 1:50 PM Episcopal Academy - Field A PA Roughriders 2020 Select
3 11 CT Chargers 2020 Gold
Sunday, June 19, 2016
Game Time Location Team Score Team
P16 8:50 AM Episcopal Academy - Field I Team Ten 2020
6 8 NXT 2020
P18 10:30 AM Episcopal Academy - Field C BBL Helix 2020
5 2 Mesa Futures Blue 2020
P19 10:30 AM Episcopal Academy - Field A iM3 Lacrosse 2020
6 7 Black Bear 2020
P20 10:30 AM Episcopal Academy - Field F Barracudas U15
6 6 Freedom 2020 White
P21 10:30 AM Episcopal Academy - Field I CT Chargers 2020 Gold
4 6 Team Ten 2020
P22 10:30 AM Episcopal Academy - Field G LI Bluefish 2020
12 3 PA Roughriders 2020 Select
B0 12:10 PM Episcopal Academy - Field C [5] PA Roughriders 2020 Select
5 7 [5] Black Bear 2020
B0 12:10 PM Episcopal Academy - Field I [3] LI Bluefish 2020
6 5 [3] Mesa Futures Blue 2020
B0 12:10 PM Episcopal Academy - Field A [4] CT Chargers 2020 Gold
7 2 [4] Barracudas U15
B1 12:10 PM Episcopal Academy - Field F [1] NXT 2020
10 2 [2] BBL Helix 2020
B2 12:10 PM Episcopal Academy - Field G [1] Freedom 2020 White
2 4 [2] Team Ten 2020
B3 1:50 PM Episcopal Academy - Field G [1] NXT 2020
7 2 [2] Team Ten 2020

Bracket

[1] NXT 2020
Champion
[1] NXT 2020 - 7
B3 - Sun 6/19 1:50PM Episcopal Academy - Field G
[2] Team Ten 2020 - 2
[1] NXT 2020 - 10
B1 - Sun 6/19 12:10PM Episcopal Academy - Field F
[2] BBL Helix 2020 - 2
[4] CT Chargers 2020 Gold - 7
- Sun 6/19 12:10PM Episcopal Academy - Field A
[4] Barracudas U15 - 2
[3] LI Bluefish 2020 - 6
- Sun 6/19 12:10PM Episcopal Academy - Field I
[3] Mesa Futures Blue 2020 - 5
[1] Freedom 2020 White - 2
B2 - Sun 6/19 12:10PM Episcopal Academy - Field G
[2] Team Ten 2020 - 4
[5] PA Roughriders 2020 Select - 5
- Sun 6/19 12:10PM Episcopal Academy - Field C
[5] Black Bear 2020 - 7