Lacrosse

2020 A

Meltdown 2016

Jun 18 - 19, 2016
Downingtown, PA • Newtown Square, PA
HardCor 2020

2020 A Champion

Sat Jun 18, 2016 - Sun Jun 19, 2016

Pool Standings

Group 1
Team W L T P
GD
GS
GA
HardCor 2020 3 0 0 9 18 31 8
PA Roughriders 2020 Elite 2 1 0 6 -3 15 18
SJS Grey 2020 1 2 0 3 -4 12 16
Northeast FCA 2020 0 3 0 0 -11 12 28
Group 2
Team W L T P
GD
GS
GA
Team 91 MD 2020 Platinum 3 0 0 9 16 33 7
SouthShore 2020 2 1 0 6 11 23 11
Blue Star 7/8 1 2 0 3 -7 16 26
BattleLax 2020 0 3 0 0 -20 4 32

Schedule

Filter by:

Saturday, June 18, 2016
Game Time Location Team Score Team
P1 2:40 PM Episcopal Academy - Field F HardCor 2020
14 2 Northeast FCA 2020
P2 2:40 PM Episcopal Academy - Field A PA Roughriders 2020 Elite
5 2 SJS Grey 2020
P3 2:40 PM Episcopal Academy - Field G SouthShore 2020
5 7 Team 91 MD 2020 Platinum
P4 2:40 PM Episcopal Academy - Field I Blue Star 7/8
11 3 BattleLax 2020
P5 4:20 PM Episcopal Academy - Field F Northeast FCA 2020
6 7 PA Roughriders 2020 Elite
P6 4:20 PM Episcopal Academy - Field A HardCor 2020
7 3 SJS Grey 2020
P7 4:20 PM Episcopal Academy - Field G Team 91 MD 2020 Platinum
12 2 Blue Star 7/8
P8 4:20 PM Episcopal Academy - Field I SouthShore 2020
7 1 BattleLax 2020
P9 6:00 PM Episcopal Academy - Field A SJS Grey 2020
7 4 Northeast FCA 2020
P10 6:00 PM Episcopal Academy - Field F HardCor 2020
10 3 PA Roughriders 2020 Elite
P11 6:00 PM Episcopal Academy - Field G BattleLax 2020
0 14 Team 91 MD 2020 Platinum
P12 6:00 PM Episcopal Academy - Field I SouthShore 2020
11 3 Blue Star 7/8
Sunday, June 19, 2016
Game Time Location Team Score Team
B0 1:00 PM Episcopal Academy - Field F [3] SJS Grey 2020
11 2 [4] BattleLax 2020
B0 1:00 PM Episcopal Academy - Field A [4] Northeast FCA 2020
10 6 [3] Blue Star 7/8
B1 1:00 PM Episcopal Academy - Field G [1] HardCor 2020
11 1 [2] SouthShore 2020
B2 1:00 PM Episcopal Academy - Field I [1] Team 91 MD 2020 Platinum
7 6 [2] PA Roughriders 2020 Elite
B0 2:40 PM Episcopal Academy - Field F [3] SJS Grey 2020
6 4 [3] Blue Star 7/8
B0 2:40 PM Episcopal Academy - Field A [4] Northeast FCA 2020
12 2 [4] BattleLax 2020
B3 2:40 PM Episcopal Academy - Field I [2] SouthShore 2020
6 8 [2] PA Roughriders 2020 Elite
B4 2:40 PM Episcopal Academy - Field G [1] HardCor 2020
11 6 [1] Team 91 MD 2020 Platinum

Bracket

[1] HardCor 2020
Champion
[2] PA Roughriders 2020 Elite
3rd Place
[1] HardCor 2020 - 11
B4 - Sun 6/19 2:40PM Episcopal Academy - Field G
[1] Team 91 MD 2020 Platinum - 6
[3] SJS Grey 2020 - 11
- Sun 6/19 1:00PM Episcopal Academy - Field F
[4] BattleLax 2020 - 2
[1] HardCor 2020 - 11
B1 - Sun 6/19 1:00PM Episcopal Academy - Field G
[2] SouthShore 2020 - 1
[2] SouthShore 2020 - 6
B3 - Sun 6/19 2:40PM Episcopal Academy - Field I
[2] PA Roughriders 2020 Elite - 8
[4] Northeast FCA 2020 - 10
- Sun 6/19 1:00PM Episcopal Academy - Field A
[3] Blue Star 7/8 - 6
[1] Team 91 MD 2020 Platinum - 7
B2 - Sun 6/19 1:00PM Episcopal Academy - Field I
[2] PA Roughriders 2020 Elite - 6
[4] Northeast FCA 2020 - 12
- Sun 6/19 2:40PM Episcopal Academy - Field A
[4] BattleLax 2020 - 2
[3] SJS Grey 2020 - 6
- Sun 6/19 2:40PM Episcopal Academy - Field F
[3] Blue Star 7/8 - 4