Basketball

Tournament Note

Please click on documents to view the Wildcat Shootout game rules, and also the What to Expect general information.

The game schedule was updated Tue the 15th at 11am. Please make sure everyone from every team in the following divisions, Boys 6 All Star, Boys 3 Elite, Girls 5 Elite and Girls 4 Eastside, knows to check their schedule again for any possible changes.

BOYS 7 CASCADE

2022 Nov 18-20 Wildcat Shootout

Nov 18 - 20, 2022
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

MERCER ISLAND

BOYS 7 CASCADE Champion

Fri Nov 18, 2022 - Sun Nov 20, 2022

Pool Standings

B7CA
Team W L
ENUMCLAW 2 0
NORTH CREEK 1 1
RENTON 7 WHITE 0 2
B7CB
Team W L
REDMOND 2 0
CEDARCREST 1 1
OLYMPIA - GOLOB 0 2
B7CC
Team W L
MERCER ISLAND 3 0
EASTLAKE WHITE 2 1
MT. SI PEAK 1 2
BELLEVUE GOLD 0 3

Schedule

Filter by:

Friday, November 18, 2022
Game Time Location Team Score Team
P2 7:50 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 REDMOND
37 23 CEDARCREST
P4 7:50 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 MERCER ISLAND
44 21 BELLEVUE GOLD
P3 8:55 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 MT. SI PEAK
19 41 EASTLAKE WHITE
Saturday, November 19, 2022
Game Time Location Team Score Team
P10 9:05 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL CEDARCREST
46 42 OLYMPIA - GOLOB
P1 10:10 AM SNOQUALMIE MIDDLE SCHOOL NORTH CREEK
37 28 RENTON 7 WHITE
P6 11:15 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL OLYMPIA - GOLOB
36 54 REDMOND
P9 12:20 PM SNOQUALMIE MIDDLE SCHOOL RENTON 7 WHITE
24 31 ENUMCLAW
P5 2:30 PM SNOQUALMIE MIDDLE SCHOOL ENUMCLAW
34 31 NORTH CREEK
P7 2:30 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 EASTLAKE WHITE
25 34 MERCER ISLAND
P8 2:30 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 MT. SI PEAK
27 25 BELLEVUE GOLD
P11 5:45 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 BELLEVUE GOLD
22 24 EASTLAKE WHITE
P12 5:45 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 1 MT. SI PEAK
22 50 MERCER ISLAND
Sunday, November 20, 2022
Game Time Location Team Score Team
B13 9:05 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL [3] RENTON 7 WHITE
30 13 [4] BELLEVUE GOLD
B16 10:10 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 [1] ENUMCLAW
32 35 [2] CEDARCREST
B17 10:10 AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 [2] NORTH CREEK
27 49 [1] REDMOND
B14 11:15 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL [3] OLYMPIA - GOLOB
36 22 [3] MT. SI PEAK
B18 12:20 PM SNOQUALMIE MIDDLE SCHOOL [1] ENUMCLAW
43 20 [2] NORTH CREEK
B19 12:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 [1] MERCER ISLAND
46 38 [2] CEDARCREST
B20 12:20 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3 [1] REDMOND
49 24 [2] EASTLAKE WHITE
B15 1:25 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL [3] RENTON 7 WHITE
42 51 [3] OLYMPIA - GOLOB
B21 2:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2 [1] MERCER ISLAND
52 47 [1] REDMOND

Bracket

[1] MERCER ISLAND
Champion
[1] MERCER ISLAND - 46
B19 - Sun 11/20 12:20PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
[2] CEDARCREST - 38
[1] ENUMCLAW - 32
B16 - Sun 11/20 10:10AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
[2] CEDARCREST - 35
[1] MERCER ISLAND - 52
B21 - Sun 11/20 2:30PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 2
[1] REDMOND - 47
[1] REDMOND - 49
B20 - Sun 11/20 12:20PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3
[2] EASTLAKE WHITE - 24
[2] NORTH CREEK - 27
B17 - Sun 11/20 10:10AM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 3
[1] REDMOND - 49
[3] RENTON 7 WHITE - 42
B15 - Sun 11/20 1:25PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL
[3] OLYMPIA - GOLOB - 51
[3] OLYMPIA - GOLOB - 36
B14 - Sun 11/20 11:15AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL
[3] MT. SI PEAK - 22
[3] RENTON 7 WHITE - 30
B13 - Sun 11/20 9:05AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL
[4] BELLEVUE GOLD - 13
[1] ENUMCLAW - 43
B18 - Sun 11/20 12:20PM SNOQUALMIE MIDDLE SCHOOL
[2] NORTH CREEK - 20