Basketball

Boys - Var

Zero Gravity Phight for Philly

Apr 16 - 18, 2021
PA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

25th Hour Arnold

Boys - Var Champion

Fri Apr 16, 2021 - Sun Apr 18, 2021

Pool Standings

American
Team W L
PD
PS
PA
Philly Pride 302 ZGXL 3 0 49 216 156
Team Pennsylvania Larson 2 1 27 173 126
PA Barnstormers Red 1 2 -31 168 205
Pro Youth Foundation 0 3 -45 170 240
National Bronze
Team W L
PD
PS
PA
25th Hour Arnold 3 0 31 202 171
Collegeville Jaguars - Meyer 2 1 24 164 140
All Day Hoops 1 2 -17 152 169
Total Skills 0 3 -38 148 186
National Gold
Team W L
PD
PS
PA
Next Play Basketball 3 0 52 192 120
Chargers/Philly Pride Bucks 2 1 8 153 145
DREBS 1 2 -15 81 103
Team Pennsylvania Fortney 0 3 -45 84 142
National Silver
Team W L
PD
PS
PA
25th Hour Babbon 3 0 35 180 139
Perkasie Knights 2 1 20 179 151
N1 Basketball 1 2 5 160 146
PA Barnstormers Blue 0 3 -60 92 175

Schedule

Filter by:

Saturday, April 17, 2021
Game Time Location Team Score Team
P5 10:20 AM 3. Charger Nation - Court 1 Chargers/Philly Pride Bucks
47 42 Team Pennsylvania Fortney
P6 10:20 AM 3. Charger Nation - Court 2 Next Play Basketball
51 24 DREBS
P13 11:30 AM 3. Charger Nation - Court 1 Team Pennsylvania Fortney
42 75 Next Play Basketball
P14 11:30 AM 3. Charger Nation - Court 2 Chargers/Philly Pride Bucks
52 37 DREBS
P19 11:30 AM 4. Philly Sports Club - Court 1 25th Hour Arnold
85 67 Total Skills
P20 3:00 PM 2. Archbishop Ryan - South Court All Day Hoops
49 62 Collegeville Jaguars - Meyer
P23 5:20 PM 5. XL Sports World - Court 2 Perkasie Knights
60 32 PA Barnstormers Blue
P24 6:30 PM 5. XL Sports World - Court 1 N1 Basketball
48 58 25th Hour Babbon
P1 7:40 PM 2. Archbishop Ryan - North Court Team Pennsylvania Larson
48 57 Philly Pride 302 ZGXL
P2 7:40 PM 2. Archbishop Ryan - South Court Pro Youth Foundation
78 83 PA Barnstormers Red
P9 8:50 PM 2. Archbishop Ryan - North Court Philly Pride 302 ZGXL
90 65 Pro Youth Foundation
P10 8:50 PM 2. Archbishop Ryan - South Court Team Pennsylvania Larson
58 42 PA Barnstormers Red
Sunday, April 18, 2021
Game Time Location Team Score Team
P3 10:20 AM 3. Charger Nation - Court 1 All Day Hoops
45 43 Total Skills
P4 10:20 AM 3. Charger Nation - Court 2 Collegeville Jaguars - Meyer
46 53 25th Hour Arnold
P11 11:30 AM 3. Charger Nation - Court 1 Total Skills
38 56 Collegeville Jaguars - Meyer
P12 11:30 AM 3. Charger Nation - Court 2 All Day Hoops
58 64 25th Hour Arnold
P7 12:40 PM 3. Charger Nation - Court 1 N1 Basketball
54 25 PA Barnstormers Blue
P8 12:40 PM 3. Charger Nation - Court 2 25th Hour Babbon
61 56 Perkasie Knights
P15 1:50 PM 3. Charger Nation - Court 2 PA Barnstormers Blue
35 61 25th Hour Babbon
P16 1:50 PM 3. Charger Nation - Court 1 N1 Basketball
58 63 Perkasie Knights
P17 3:00 PM 3. Charger Nation - Court 1 PA Barnstormers Red
43 69 Philly Pride 302 ZGXL
P18 3:00 PM 3. Charger Nation - Court 2 Team Pennsylvania Larson
67 27 Pro Youth Foundation
P22 3:00 PM 1. St. Martha's Chargers/Philly Pride Bucks
54 66 Next Play Basketball
B2 4:10 PM 3. Charger Nation - Court 1 [1] 25th Hour Arnold
66 48 [1] 25th Hour Babbon
P21 4:10 PM 3. Charger Nation - Court 2 DREBS
20 0 Team Pennsylvania Fortney
B1 5:20 PM 2. Archbishop Ryan - South Court [1] Philly Pride 302 ZGXL
56 57 [2] Team Pennsylvania Larson
B3 5:20 PM 3. Charger Nation - Court 1 [1] Next Play Basketball
57 78 [1] 25th Hour Arnold

Bracket

[2] Team Pennsylvania Larson
Champion
[1] 25th Hour Arnold
Champion
[1] Philly Pride 302 ZGXL - 56
B1 - Sun 4/18 5:20PM 2. Archbishop Ryan - South Court
[2] Team Pennsylvania Larson - 57
[1] 25th Hour Arnold - 66
B2 - Sun 4/18 4:10PM 3. Charger Nation - Court 1
[1] 25th Hour Babbon - 48
[1] Next Play Basketball - 57
B3 - Sun 4/18 5:20PM 3. Charger Nation - Court 1
[1] 25th Hour Arnold - 78