Basketball

Tournament Note

ADMISSION:

ONLY 2 SPECTATORS ALLOWED PER PLAYER, STRCITLY ENFORCED WITH NO EXCEPTIONS. SPECTATORS MUST ENTER WITH PLAYER. ANY PERSON ACCOMPANYING A PLAYER IS CONSIDERED A SPECTATOR, REGARDLESS OF AGE. EACH TEAM IS ALLOWED 2 COACHES THAT MUST SIGN-IN. COACHES DO NOT COUNT TOWARD A PLAYER/SPECTATOR TOTAL, BUT MUST ENTER THE FACILITY SEPARATELY FROM THEIR FAMILY AND MUST MAINTAIN SOCIAL DISTANCING THROUGHOUT THEIR TIME IN THE FACILITY. SOCIAL DISTANCING IS REQUIRED BY EACH PLAYER/GROUP AT ALL TIMES.

$10 PER SPECTATOR, PER DAY
CHILDREN 5 AND UNDER = FREE
(Paid admission allows for admittance into all tournament games and sites for the entire day with an official tournament hand stamp. Please see admissions at each site for a hand stamp when you purchase the daily admissions fee.)

2 COACHES PER TEAM + TOURNAMENT PLAYERS = FREE

Strict Covid Guidelines will be in place for all staff, officials, coaches, players and spectators. Click on the MORE tab and then DOCUMENTS for a detailed breakdown of all guidelines and expectations.

For Tournament Rules, click on the MORE tab and then DOCUMENTS.

VISITING TEAM wears DARK COLORED jerseys and is the first (top) team listed on the phone app schedule. The HOME TEAM is the bottom team listed on the phone app and will wear LIGHT COLORED jerseys,

There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams this Weekend!

4th Grade Girls

Girls Battle of the Borders in the Bluffs 2020 - HOSTED BY ELKHORN ELITE AND OSA

Nov 20 - 22, 2020
Bellevue, NE • Fremont, NE • Omaha, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Ballers
Team W L
PD
PA
OSA Platinum I 4th 3 0 44 21
Nebraska Lasers Supreme Gold 2 1 2 54
Nebraska United 1 2 0 52
NE Attack Red 4th 0 3 -46 70
Dunkers
Team W L
PD
PA
Bennington Badgers Blue 4th 2 0 10 31
Elkhorn Elite (Polking) 2 1 10 48
MBA Blue 4th 1 2 -4 52
OSA Platinum II 4th 0 2 -16 34
Fast Breakers
Team W L
PD
PA
Elkhorn Elite (Broz) 2 1 25 43
Lady Mustangs Blue 2 1 14 28
Elkhorn Elite (Aden) 2 1 -1 42
OSA Gold 4th 0 3 -38 62
Hoopers
Team W L
PD
PA
Jr. Crusaders 3 0 39 26
Elkhorn Elite (Thompson) 2 1 14 33
OSA Black 4th 1 2 -14 49
Treynor 4th 0 3 -39 55
Shooters
Team W L
PD
PA
MW Lady Cats Green 4th 3 0 21 19
Elkhorn Elite (Mackie) 2 1 18 21
Lady Mustangs 4th (Lepin) 1 2 -6 29
Omaha Lady Lions 0 3 -33 47
Slammers
Team W L
PD
PA
Lady Patriots 4th 3 0 11 19
Elkhorn Elite (Cepek) 1 2 0 27
Elkhorn Elite (Maiers) 1 2 -3 24
MW Lady Cats Grey 4th 1 2 -8 29

Schedule

Filter by:

Friday, November 20, 2020
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P2 5:30 PM Bellevue Lied Center - Court #1 Nebraska United
24 13 NE Attack Red 4th
P4 6:00 PM Bellevue Lied Center - Court #2 Lady Mustangs 4th (Lepin)
11 8 Omaha Lady Lions
P7 6:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Elkhorn Elite (Broz)
24 14 Elkhorn Elite (Aden)
P3 6:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 MW Lady Cats Green 4th
13 9 Elkhorn Elite (Mackie)
P9 7:00 PM Bellevue Lied Center - Court #4 MW Lady Cats Grey 4th
6 10 Lady Patriots 4th
P14 7:30 PM Bellevue Lied Center - Court #1 OSA Platinum I 4th
24 5 NE Attack Red 4th
P19 8:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Elkhorn Elite (Aden)
18 10 OSA Gold 4th
Saturday, November 21, 2020
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P10 8:00 AM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Elkhorn Elite (Cepek)
10 6 Elkhorn Elite (Maiers)
P20 10:00 AM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Elkhorn Elite (Broz)
16 18 Lady Mustangs Blue
P21 10:00 AM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Lady Patriots 4th
10 9 Elkhorn Elite (Cepek)
P22 10:30 AM Fremont Family YMCA - Sidner #2 MW Lady Cats Grey 4th
4 11 Elkhorn Elite (Maiers)
P26 11:30 AM Fremont Family YMCA - Sidner #2 OSA Platinum I 4th
16 11 Nebraska United
P8 12:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 OSA Gold 4th
3 16 Lady Mustangs Blue
P24 1:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 OSA Platinum II 4th
12 17 MBA Blue 4th
P18 3:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 OSA Black 4th
6 26 Jr. Crusaders
P13 3:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Nebraska Lasers Supreme Gold
23 17 Nebraska United
P12 4:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Elkhorn Elite (Polking)
23 18 MBA Blue 4th
P16 6:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 MW Lady Cats Green 4th
16 3 Omaha Lady Lions
P23 6:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Bennington Badgers Blue 4th
24 18 Elkhorn Elite (Polking)
P17 7:30 PM Bellevue East High School - Main #1 Treynor 4th
6 14 Elkhorn Elite (Thompson)
Sunday, November 22, 2020
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P32 8:00 AM Concordia Jr/Sr High - Main #2 Elkhorn Elite (Broz)
28 11 OSA Gold 4th
P27 8:30 AM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Omaha Lady Lions
3 20 Elkhorn Elite (Mackie)
P34 8:30 AM Concordia Jr/Sr High - Main #1 MW Lady Cats Grey 4th
11 8 Elkhorn Elite (Cepek)
P28 9:00 AM Fremont Family YMCA - Sidner #1 MW Lady Cats Green 4th
11 7 Lady Mustangs 4th (Lepin)
P15 11:30 AM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Elkhorn Elite (Mackie)
10 5 Lady Mustangs 4th (Lepin)
P31 11:30 AM Concordia Jr/Sr High - Main #1 Lady Mustangs Blue
8 9 Elkhorn Elite (Aden)
P35 1:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 MBA Blue 4th
13 17 Bennington Badgers Blue 4th
P1 1:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 OSA Platinum I 4th
31 5 Nebraska Lasers Supreme Gold
P30 2:00 PM Concordia Jr/Sr High - Auxiliary OSA Black 4th
10 19 Elkhorn Elite (Thompson)
P36 3:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 OSA Platinum II 4th
6 17 Elkhorn Elite (Polking)
P25 4:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 NE Attack Red 4th
6 22 Nebraska Lasers Supreme Gold
P6 4:30 PM Concordia Jr/Sr High - Main #1 Elkhorn Elite (Thompson)
14 17 Jr. Crusaders
P5 5:00 PM Concordia Jr/Sr High - Auxiliary OSA Black 4th
19 4 Treynor 4th
P11 5:30 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 OSA Platinum II 4th
Bennington Badgers Blue 4th
P29 7:00 PM Concordia Jr/Sr High - Auxiliary Jr. Crusaders
22 6 Treynor 4th
P33 7:00 PM Concordia Jr/Sr High - Main #2 Elkhorn Elite (Maiers)
4 10 Lady Patriots 4th

Bracket

No Bracket Games for this Division