Basketball

Tournament Note

GAMES ARE STILL ON AT ALL VENUES SUNDAY!

ADMISSION:
$10 PER ADULT, PER DAY
$5 PER STUDENT, PER DAY
CHILDREN 5 AND UNDER ARE FREE

2 COACHES PER TEAM + TOURNAMENT PLAYERS = FREE

THERE IS A 4 SPECTATOR PER PLAYER LIMIT AT THE FREMONT FAMILY and CREIGHTON UNIVERSITY. ALL OTHER FACILITIES ARE OPEN FOR ALL SPECTATORS.

IF PLAYING AT THE GENESIS CLUB RALSTON, GENESIS CLUB PAPILLION OR FREMONT FAMILY YMCA, SPECTATOR SEATING IS LIMITED, SO CONSIDER BRING A LAWN CHAIR TO SIT IN, IF YOU ARE AT ONE OF THESE SITES.

Strict Covid Guidelines will be in place for all staff, officials, coaches, players and spectators. Click on the MORE tab and then DOCUMENTS for a detailed breakdown of all guidelines and expectations.

The HOME TEAM is the TOP TEAM LISTED on the phone app and will wear LIGHT COLORED jerseys.
The VISITING TEAM wears DARK COLORED jerseys and is the BOTTOM TEAM LISTED on the phone app schedule.

There are medals for the first and second place teams in each pool. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front admissions desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!


TOURNAMENT GAME RULES


REGULATION GAME:

• 3rd Grade Boys & 3rd Grade Girls will play on a 10’ high rim with a 12’ free throw line. All other grades and divisions will play on a 10’ high rim with a 15’ Free Throw Line.

• 3rd Grade Boys & Girls teams will use a 27.5” basketball. All other grades will use an intermediate size 28.5” basketball, except 8th grade boys will use an official size 29.5” basketball.

• Each game will consist of 4 - 8 minute quarters with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last 2 minutes of each quarter. If the score differential is 15+ points in the last 2 minutes of the 4th quarter, the clock will not stop, except for timeouts or injuries.

• Each team must provide an adult volunteer for scorebook and/or clock.

• Halftime is 4-minutes in length.


TIME OUTS:

• Each team will receive 1 full 60-second timeout and 1 – 30 second timeout per half; no carryover to the 2nd half or overtime.


FULL COURT PRESSING:

• 3rd Grade boys, 3rd Grade Girls and 4th Grade Girls. No full court pressing until the last minute of the second half, only if the score differential is less than 10 points.

• All other grades and levels: Full court pressing is allowed anytime, at all levels, to a 20 point lead.


OVERTIME:

• The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the lastminute of overtime.

• If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be sudden death 2-minute overtime, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of sudden death overtime. The first team to score wins.

• If the score remains tied after 2 overtimes, each team will pick a free throw shooter to shoot a free throw. If one player makes their free throw and the other does not, then that team that made it wins. If both miss or make, then the teams must choose 2 different players to shoot. The team cannot choose the same player to shoot until all players on the team have shot. This happens until a team wins.

• Each team gets one 1 full 60 second timeout in each OT period; no carryover.


STANDINGS/TIE-BREAKERS:

• Game scores, game schedules and standings will be posted on Tourney Machine. www.tourneymachine.com.

• Round Robin Pool Tie-Breakers:

1) Record
2) Head to Head
3) Point Differential (20 point maximum)
4) Total Points Allowed

8th Grade Boys

Nothin' But Net Tournament 2021

Feb 19 - 21, 2021
IA • NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Alley-Oop
Team W L
PD
PA
NRE 8th 3 0 43 62
Omaha PrimeTime Hoops 2 1 -8 141
Jr. Mustangs Blue 8th 1 2 -5 119
Nebraska Ice 0 3 -30 95
And One
Team W L
PD
PA
MATRIX 2 1 -2 124
NRE II 8th 2 1 10 111
Patriots Red 8th 1 2 -11 112
Norris Red 8th 1 2 3 102
Buzzer Beater
Team W L
PD
PA
Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic) 2 1 26 120
ALBA 8th 2 1 3 136
OSA Gold I 8th 2 1 0 125
Elkhorn Attack All-Stars (Eickman) 0 3 -29 130
Drop Step
Team W L
PD
PA
Ballaholics 2 1 21 98
Elkhorn Attack All-Stars (Crom) 2 1 16 120
Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft) 1 2 -22 153
Jr. Titans Blue 8th 1 2 -15 143
Euro-Step
Team W L
PD
PA
712 Ballers 2 1 29 100
Jr. Westside Warriors Black 2 1 -3 105
Bennington Badgers Blue 8th 1 2 -12 121
Avera Select Black 8th 1 2 -14 124
Fade-Away Jumper
Team W L
PD
PA
CMA All-Stars 8th 3 0 23 92
Patriots Blue 8th 2 1 10 102
Rams 1 2 6 102
Norris Blue 8th 0 3 -39 122
Fast Break
Team W L
PD
PA
Bennington Badgers White 8th 2 1 11 101
Blair Purple 8th 2 1 6 122
Elkhorn Attack All-Stars (Meckna) 1 1 -3 64
OSA Black I 8th 0 2 -14 80
Finger Roll
Team W L
PD
PA
Lifestyle-G.B.O.D HEAT 2 1 7 103
SOH 2 1 15 105
Elkhorn Attack Battle 1 2 -8 103
Jr. Westside Warriors Red 1 2 -14 98
Give and Go
Team W L
PD
PA
OSA Black II 8th 3 0 23 86
Premier Force 2 1 2 90
Bennington Badgers Gray 8th 1 2 -8 91
Elkhorn Attack All-Stars (Brainard) 0 3 -17 104
Pick and Roll
Team W L
PD
PA
Jr. Trojans Red 8th 3 0 43 70
Southwest Storm 2 1 2 116
Lincoln Timberwolves 1 2 -13 120
MBA Wildcats (Sorum) 8th 0 3 -32 93
Reverse Layup
Team W L
PD
PA
Mustangs 3 0 22 78
Omaha Racers 2 1 24 78
Jr. Titans White 8th 1 2 -2 95
Jr. Westside Warriors White 0 3 -44 126
Slam Dunk
Team W L
PD
PA
Jr. Westside Warriors Gray 3 0 39 56
Patriots White 8th 2 1 24 62
OSA White 8th 1 2 -3 68
Ralston Jr. Rams 0 3 -60 126
Turnaround Jumper
Team W L
PD
PA
GBA (Lindquist) 2 1 19 81
Blair White 8th 2 1 3 90
Elkhorn Attack Wizards 2 1 1 85
Norris White 8th 0 3 -23 79

Schedule

Filter by:

Friday, February 19, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P64 6:00 PM Genesis Health Club (Papillion) Bennington Badgers Gray 8th
33 27 Elkhorn Attack All-Stars (Brainard)
P69 6:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Jr. Westside Warriors Red
20 44 SOH
P15 6:30 PM Concordia High School - Main #2 Jr. Titans White 8th
29 37 Omaha Racers
P17 8:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
49 38 SOH
P71 8:30 PM Iowa West Field House - Court #1 Blair White 8th
37 34 GBA (Lindquist)
P63 9:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Premier Force
29 37 OSA Black II 8th
P77 9:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Patriots White 8th
26 27 Jr. Westside Warriors Gray
P65 9:30 PM Iowa West Field House - Court #1 Southwest Storm
30 28 MBA Wildcats (Sorum) 8th
Saturday, February 20, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P9 8:00 AM Concordia High School - Main #2 OSA Black I 8th
40 45 Blair Purple 8th
P12 9:00 AM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Elkhorn Attack All-Stars (Brainard)
24 29 Premier Force
P13 10:00 AM Iowa West Field House - Court #5 Lincoln Timberwolves
34 21 MBA Wildcats (Sorum) 8th
P31 10:00 AM Iowa West Field House - Court #1 OSA Gold I 8th
39 34 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
P32 10:00 AM Iowa West Field House - Court #2 ALBA 8th
38 28 Elkhorn Attack All-Stars (Eickman)
P45 11:00 AM Iowa West Field House - Court #2 Elkhorn Attack Wizards
24 38 GBA (Lindquist)
P5 12:00 PM Iowa West Field House - Court #1 ALBA 8th
42 64 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
P36 12:00 PM Saints Peter & Paul School OSA Black I 8th
26 35 Bennington Badgers White 8th
P40 12:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Lincoln Timberwolves
42 48 Southwest Storm
P20 1:00 PM Iowa West Field House - Court #2 Elkhorn Attack Wizards
37 30 Blair White 8th
P41 1:00 PM Saints Peter & Paul School Omaha Racers
44 19 Jr. Westside Warriors White
P14 2:00 PM Iowa West Field House - Court #8 Jr. Trojans Red 8th
46 40 Southwest Storm
P3 3:00 PM Papillion Landing - Court #1 Norris Red 8th
27 35 Patriots Red 8th
P10 3:00 PM Iowa West Field House - Court #4 Elkhorn Attack All-Stars (Meckna)
29 27 Bennington Badgers White 8th
P74 3:00 PM Papillion Landing - Court #2 Ballaholics
35 37 Jr. Titans Blue 8th
P7 4:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Avera Select Black 8th
30 41 Bennington Badgers Blue 8th
P18 4:00 PM Iowa West Field House - Court #2 Elkhorn Attack Battle
28 26 Jr. Westside Warriors Red
P23 4:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Norris Blue 8th
26 36 CMA All-Stars 8th
P54 4:00 PM Concordia High School - Main #2 Nebraska Ice
32 38 Omaha PrimeTime Hoops
P8 5:00 PM Iowa West Field House - Court #7 Jr. Westside Warriors Black
21 39 712 Ballers
P16 5:00 PM Saints Peter & Paul School Jr. Westside Warriors White
29 41 Mustangs
P24 5:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Patriots Blue 8th
36 32 Rams
P47 5:00 PM Iowa West Field House - Court #6 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)
59 53 Jr. Titans Blue 8th
P48 5:00 PM Papillion Landing - Court #2 Ballaholics
38 35 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
P55 5:00 PM Genesis Health Club (Papillion) MATRIX
49 35 Patriots Red 8th
P2 6:00 PM Genesis Health Club (Ralston) Omaha PrimeTime Hoops
30 64 NRE 8th
P44 6:00 PM Papillion Landing - Court #2 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
26 34 Jr. Westside Warriors Red
P46 6:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Norris White 8th
19 26 Blair White 8th
P52 6:00 PM Iowa West Field House - Court #7 Ralston Jr. Rams
10 58 Patriots White 8th
P22 7:00 PM Papillion Landing - Court #2 Jr. Titans Blue 8th
38 49 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
P43 7:00 PM Iowa West Field House - Court #3 SOH
42 36 Elkhorn Attack Battle
P50 7:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #1 Norris Blue 8th
27 47 Rams
P51 7:00 PM Saints Peter & Paul School Jr. Westside Warriors Gray
38 20 OSA White 8th
P56 7:00 PM Genesis Health Club (Ralston) Norris Red 8th
37 46 NRE II 8th
P42 8:00 PM Papillion Landing - Court #2 Jr. Titans White 8th
23 29 Mustangs
P49 8:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 CMA All-Stars 8th
40 37 Patriots Blue 8th
P53 8:00 PM Genesis Health Club (Ralston) NRE 8th
35 32 Jr. Mustangs Blue 8th
P25 9:00 PM Iowa West Field House - Court #8 Ralston Jr. Rams
10 48 Jr. Westside Warriors Gray
P26 9:00 PM Iowa West Field House - Court #3 OSA White 8th
25 30 Patriots White 8th
Sunday, February 21, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P6 8:00 AM Iowa West Field House - Court #1 OSA Gold I 8th
42 34 Elkhorn Attack All-Stars (Eickman)
P38 8:00 AM Concordia High School - Main #2 Bennington Badgers Gray 8th
29 34 Premier Force
P70 8:00 AM Iowa West Field House - Court #2 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
35 31 Elkhorn Attack Battle
P33 9:00 AM Iowa West Field House - Court #4 Bennington Badgers Blue 8th
31 34 Jr. Westside Warriors Black
P34 9:00 AM Iowa West Field House - Court #1 Avera Select Black 8th
45 36 712 Ballers
P35 9:00 AM Iowa West Field House - Court #2 Blair Purple 8th
37 32 Elkhorn Attack All-Stars (Meckna)
P27 10:00 AM Bellevue East HS - Downstairs Jr. Mustangs Blue 8th
45 51 Omaha PrimeTime Hoops
P30 10:00 AM Iowa West Field House - Court #2 Norris Red 8th
50 21 MATRIX
P39 10:00 AM Concordia High School - Main #2 MBA Wildcats (Sorum) 8th
12 29 Jr. Trojans Red 8th
P57 10:00 AM Iowa West Field House - Court #1 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
50 39 Elkhorn Attack All-Stars (Eickman)
P58 10:00 AM Bellevue East HS - Main #2 ALBA 8th
57 44 OSA Gold I 8th
P78 10:00 AM Saints Peter & Paul School Ralston Jr. Rams
0 20 OSA White 8th
P59 11:00 AM Iowa West Field House - Court #8 712 Ballers
57 34 Bennington Badgers Blue 8th
P60 11:00 AM Iowa West Field House - Court #7 Avera Select Black 8th
35 47 Jr. Westside Warriors Black
P61 11:00 AM Saints Peter & Paul School Bennington Badgers White 8th
50 46 Blair Purple 8th
P68 11:00 AM Iowa West Field House - Court #1 Jr. Titans White 8th
41 29 Jr. Westside Warriors White
P72 11:00 AM Iowa West Field House - Court #4 Elkhorn Attack Wizards
25 17 Norris White 8th
P75 11:00 AM Genesis Health Club (Papillion) Rams
29 39 CMA All-Stars 8th
P1 12:00 PM Bellevue East HS - Downstairs Nebraska Ice
33 37 Jr. Mustangs Blue 8th
P66 12:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Lincoln Timberwolves
18 51 Jr. Trojans Red 8th
P4 1:00 PM Iowa West Field House - Court #3 NRE II 8th
39 43 MATRIX
P19 1:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Norris White 8th
20 28 GBA (Lindquist)
P67 1:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #2 Mustangs
30 26 Omaha Racers
P76 1:00 PM Fremont Family YMCA - Sidner #3 Norris Blue 8th
30 39 Patriots Blue 8th
P62 2:00 PM Iowa West Field House - Court #4 OSA Black I 8th
0 0 Elkhorn Attack All-Stars (Meckna)
Missing Scoresheet
P11 4:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Bennington Badgers Gray 8th
21 30 OSA Black II 8th
P21 4:00 PM Iowa West Field House - Court #2 Ballaholics
48 26 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)
P29 5:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Patriots Red 8th
31 36 NRE II 8th
P28 6:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Nebraska Ice
0 20 NRE 8th
P37 6:00 PM Iowa West Field House - Court #4 OSA Black II 8th
42 36 Elkhorn Attack All-Stars (Brainard)
P73 6:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
52 44 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)

Bracket

No Bracket Games for this Division