Lacrosse

VARSITY (SUNDAY INVITE)

Fall Lacrosse Classic

Nov 16 - 17, 2019
Farmingdale, NY • Melville, NY • Stony Brook, NY
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Patriot Elite Green

VARSITY (SUNDAY INVITE) Champion

Sat Nov 16, 2019 - Sun Nov 17, 2019

Pool Standings

POOL 1
Team W L T P
GA
Mt. Sinai Varsity 3 0 0 6 17
Massapequa Chiefs 2 1 0 4 21
Everest Academy Eagles 1 2 0 2 20
Smithtown East 0 3 0 0 31
POOL 10
Team W L T P
GA
Patriot Elite Gold 3 0 0 6 22
GC 34 1 1 0 2 13
HHH HS WEST 1 2 0 2 28
Warwick Valley 0 2 0 0 17
POOL 11
Team W L T P
GA
ESM 2 1 0 4 19
Rocky Point 2 1 0 4 20
Syosset HS 2 1 0 4 21
Colonials 0 3 0 0 23
POOL 12
Team W L T P
GA
Miller Place 2 0 0 4 5
Machine 1 1 0 2 12
Hauppauge 1 1 0 2 10
Tappan Zee Varsity Lacrosse 0 2 0 0 16
POOL 13
Team W L T P
GA
Indians 1 0 0 2 4
Cougars 1 0 0 2 2
Generals 1 1 0 2 12
Deer Park Falcons 0 2 0 0 15
POOL 2
Team W L T P
GA
Patriot Elite Green 3 0 0 6 7
Salesianum 2 1 0 4 24
Bridgewater 1 2 0 2 21
Smithtown Blue 0 3 0 0 32
POOL 3
Team W L T P
GA
Harborfields 3 0 0 6 8
Fairfield Ludlowe HS 1 1 0 2 15
Long Beach 1 2 0 2 19
Locust Valley Varsity 0 2 0 0 25
POOL 4
Team W L T P
GA
Port Washington Lacrosse 2 0 0 4 7
Yorktown Huskers 0 0 0 0 0
Marauders 0 1 0 0 6
St. Doms 0 1 0 0 13
POOL 5
Team W L T P
GA
Bayport Blue Point 2 1 0 4 18
Riverhead 1 1 0 2 10
Don Bosco White 1 1 0 2 14
Sachem East 1 2 0 2 32
POOL 6
Team W L T P
GA
Connetquot Varsity 3 0 0 6 16
Don Bosco Maroon 2 1 0 4 14
Comsewogue 1 2 0 2 14
Oregon 2021 0 3 0 0 38
POOL 7
Team W L T P
GA
Team Huntington Varsity 2 0 1 5 14
Somerville High School 1 0 1 3 10
Viera High School 1 1 0 2 15
Westhampton Beach 0 3 0 0 23
POOL 8
Team W L T P
GA
Half Hollow Hills East 3 0 0 6 6
St. Thomas Aquinas 1 1 1 3 14
Oregon 2022 1 1 1 3 22
West Islip 0 3 0 0 22
POOL 9
Team W L T P
GA
Whitman Wildcats 1 0 2 4 16
SACHEM NORTH VARSITY 1 0 1 3 8
East Meadow Jets 1 0 1 3 9
West Babylon Eagles 0 3 0 0 33

Schedule

Filter by:

Sunday, November 17, 2019
Game Time Location Team Score Team
P9 7:30 AM 1-Nold - Field 06 Bayport Blue Point
6 5 Don Bosco White
P10 7:30 AM 4-Dorms Riverhead
13 3 Sachem East
P11 7:30 AM 1-Nold - Field 01 Connetquot Varsity
6 4 Comsewogue
P12 7:30 AM 1-Nold - Field 02 Don Bosco Maroon
10 3 Oregon 2021
P15 7:30 AM 1-Nold - Field 05 Half Hollow Hills East
6 1 St. Thomas Aquinas
P16 7:30 AM 2-Presidents - Field 09 West Islip
9 10 Oregon 2022
P53 7:30 AM 1-Nold - Field 04 Massapequa Chiefs
5 12 Mt. Sinai Varsity
P54 7:30 AM 1-Nold - Field 03 Everest Academy Eagles
13 2 Smithtown East
P73 7:30 AM 1-Nold - Field 07 Rocky Point
3 7 ESM
P74 7:30 AM 1-Nold - Field 08 Colonials
3 9 Syosset HS
P3 8:30 AM 1-Nold - Field 01 Patriot Elite Green
10 1 Smithtown Blue
P4 8:30 AM 1-Nold - Field 02 Salesianum
9 7 Bridgewater
P13 8:30 AM 1-Nold - Field 03 Viera High School
6 5 Westhampton Beach
P17 8:30 AM 1-Nold - Field 07 West Babylon Eagles
3 9 East Meadow Jets
P18 8:30 AM 1-Nold - Field 08 Whitman Wildcats
5 5 SACHEM NORTH VARSITY
P19 8:30 AM 1-Nold - Field 05 Patriot Elite Gold
11 8 GC 34
P20 8:30 AM 4-Dorms HHH HS WEST
8 7 Warwick Valley
P65 8:30 AM 1-Nold - Field 04 Somerville High School
5 5 Team Huntington Varsity
P75 8:30 AM 1-Nold - Field 06 Machine
6 5 Hauppauge
P76 8:30 AM 2-Presidents - Field 09 Tappan Zee Varsity Lacrosse
2 9 Miller Place
P1 9:30 AM 1-Nold - Field 02 Everest Academy Eagles
4 11 Mt. Sinai Varsity
P2 9:30 AM 1-Nold - Field 01 Smithtown East
5 8 Massapequa Chiefs
P21 9:30 AM 1-Nold - Field 08 Colonials
5 8 ESM
P22 9:30 AM 4-Dorms Syosset HS
8 9 Rocky Point
P35 9:30 AM 2-Presidents - Field 09 Don Bosco White
Riverhead
P36 9:30 AM 1-Nold - Field 07 Bayport Blue Point
6 7 Sachem East
P37 9:30 AM 1-Nold - Field 04 Comsewogue
1 7 Don Bosco Maroon
P38 9:30 AM 1-Nold - Field 03 Connetquot Varsity
14 5 Oregon 2021
P41 9:30 AM 1-Nold - Field 05 St. Thomas Aquinas
5 3 West Islip
P42 9:30 AM 1-Nold - Field 06 Half Hollow Hills East
8 3 Oregon 2022
P29 10:30 AM 1-Nold - Field 05 Smithtown Blue
8 11 Salesianum
P30 10:30 AM 1-Nold - Field 04 Patriot Elite Green
6 3 Bridgewater
P39 10:30 AM 1-Nold - Field 03 Team Huntington Varsity
10 5 Viera High School
P43 10:30 AM 1-Nold - Field 07 East Meadow Jets
6 6 Whitman Wildcats
P44 10:30 AM 1-Nold - Field 08 West Babylon Eagles
3 14 SACHEM NORTH VARSITY
P45 10:30 AM 1-Nold - Field 02 GC 34
10 2 HHH HS WEST
P46 10:30 AM 1-Nold - Field 06 Patriot Elite Gold
9 8 Warwick Valley
P57 10:30 AM 2-Presidents - Field 09 Locust Valley Varsity
3 16 Harborfields
P58 10:30 AM 4-Dorms Long Beach
6 7 Fairfield Ludlowe HS
P79 10:30 AM 1-Nold - Field 01 Somerville High School
9 5 Westhampton Beach
P23 11:30 AM 1-Nold - Field 05 Tappan Zee Varsity Lacrosse
4 7 Hauppauge
P24 11:30 AM 1-Nold - Field 07 Miller Place
7 3 Machine
P27 11:30 AM 1-Nold - Field 04 Mt. Sinai Varsity
10 8 Smithtown East
P59 11:30 AM 4-Dorms Port Washington Lacrosse
6 3 Marauders
P60 11:30 AM 2-Presidents - Field 09 St. Doms
Yorktown Huskers
P62 11:30 AM 1-Nold - Field 08 Bayport Blue Point
7 6 Riverhead
P63 11:30 AM 1-Nold - Field 01 Oregon 2021
1 14 Comsewogue
P64 11:30 AM 1-Nold - Field 02 Connetquot Varsity
10 7 Don Bosco Maroon
P77 11:30 AM 1-Nold - Field 06 Cougars
7 2 Deer Park Falcons
P78 11:30 AM 1-Nold - Field 03 Generals
4 5 Indians
P28 12:30 PM 1-Nold - Field 04 Everest Academy Eagles
4 7 Massapequa Chiefs
P47 12:30 PM 1-Nold - Field 07 ESM
9 11 Syosset HS
P48 12:30 PM 1-Nold - Field 08 Colonials
5 6 Rocky Point
P55 12:30 PM 1-Nold - Field 02 Bridgewater
11 6 Smithtown Blue
P56 12:30 PM 1-Nold - Field 01 Patriot Elite Green
9 3 Salesianum
P61 12:30 PM 1-Nold - Field 03 Sachem East
8 13 Don Bosco White
P67 12:30 PM 1-Nold - Field 06 Oregon 2022
5 5 St. Thomas Aquinas
P68 12:30 PM 1-Nold - Field 05 Half Hollow Hills East
7 2 West Islip
P80 12:30 PM 2-Presidents - Field 09 Somerville High School
Viera High School
P81 12:30 PM 4-Dorms Team Huntington Varsity
8 4 Westhampton Beach
P25 1:30 PM 1-Nold - Field 05 Generals
8 7 Deer Park Falcons
P26 1:30 PM 1-Nold - Field 06 Indians
Cougars
P31 1:30 PM 1-Nold - Field 02 Harborfields
9 3 Fairfield Ludlowe HS
P32 1:30 PM 1-Nold - Field 01 Long Beach
9 1 Locust Valley Varsity
P33 1:30 PM 1-Nold - Field 04 Marauders
Yorktown Huskers
P34 1:30 PM 1-Nold - Field 03 St. Doms
4 13 Port Washington Lacrosse
P69 1:30 PM 2-Presidents - Field 09 SACHEM NORTH VARSITY
East Meadow Jets
P70 1:30 PM 4-Dorms West Babylon Eagles
5 10 Whitman Wildcats
P71 1:30 PM 1-Nold - Field 07 Warwick Valley
GC 34
P72 1:30 PM 1-Nold - Field 08 Patriot Elite Gold
11 6 HHH HS WEST
B1 2:30 PM 1-Nold - Field 01 [1] Mt. Sinai Varsity
5 11 [1] Patriot Elite Green
P49 2:30 PM 1-Nold - Field 03 Hauppauge
Miller Place
P50 2:30 PM 1-Nold - Field 04 Tappan Zee Varsity Lacrosse
Machine
P5 3:30 PM 1-Nold - Field 02 Long Beach
2 11 Harborfields
P6 3:30 PM 1-Nold - Field 01 Fairfield Ludlowe HS
Locust Valley Varsity
P7 3:30 PM 1-Nold - Field 04 St. Doms
Marauders
P8 3:30 PM 1-Nold - Field 03 Yorktown Huskers
Port Washington Lacrosse
P51 3:30 PM 1-Nold - Field 05 Deer Park Falcons
Indians
P52 3:30 PM 1-Nold - Field 06 Generals
Cougars

Bracket

[1] Patriot Elite Green
Champion
[1] Mt. Sinai Varsity - 5
B1 - Sun 11/17 2:30PM 1-Nold - Field 01
[1] Patriot Elite Green - 11