Baseball

Tournament Note

-Social Distancing requirements will be enforced
-No seeds, no gum, no peanuts permitted
-Face masks recommended for all players and coaches when in dugouts
-Personal sanitizer is strongly recommended for all patrons and participants
-14U - 10 Total Teams, top 6 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-15U - 13 Total Teams, Top 7 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-16U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-17U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-18U - 16 Total Teams, Top 8 will make it to the Gold Bracket and the other 8 will make it to the Silver Bracket

18u

Midwest Challenge by 965 Midwest Challenge

Jun 17 - 21, 2020
OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Schedule

Filter by:

Thursday, June 18, 2020
Game Time Location Team Score Team
P0 9:00 AM Sprenger Stadium Team Ohio Pro Select
8 1 Midwest Ironbirds 18U
P0 9:00 AM Rittman HS Spikes
5 3 B2 Bulls
P0 9:00 AM Chippewa HS IVL
7 7 Ohio Mavericks
P0 10:00 AM Victory Park - Field 7 T3 Elite Moro
5 6 Lake Erie Warhawks Lahetta
P0 10:00 AM Roosevelt Park Pittsburgh Hardball Academy
7 0 Ohio Spiders
P0 11:15 AM Sprenger Stadium Team Ohio Pro Select
6 0 Lakes Area Dodgers
P0 11:15 AM Rittman HS Spikes
2 3 Springfield Armoloy
P0 11:15 AM Chippewa HS Ohio Mavericks
1 7 Triple Crown 18U
P0 12:15 PM Victory Park - Field 7 T3 Elite Moro
5 13 Ohio Elite
P0 12:15 PM Roosevelt Park Diamond Hit Club
3 6 Pittsburgh Hardball Academy
P0 1:30 PM Rittman HS East Coast Sandhogs
10 0 B2 Bulls
P0 1:30 PM Chippewa HS IVL
0 8 Triple Crown 18U
P0 2:30 PM Victory Park - Field 7 Lake Erie Warhawks Lahetta
7 2 Ohio Elite
P0 2:30 PM Roosevelt Park Diamond Hit Club
7 0 Ohio Spiders
P0 3:45 PM Sprenger Stadium Midwest Ironbirds 18U
7 0 Lakes Area Dodgers
P0 3:45 PM Rittman HS Ohio Wildcats 18u
4 5 Springfield Armoloy
P0 6:00 PM Rittman HS Ohio Wildcats 18u
0 8 East Coast Sandhogs
Friday, June 19, 2020
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Blakeslee Park - Field 1 Ohio Spiders
0 7 Ohio Wildcats 18u
P0 10:00 AM Victory Park - Field 7 T3 Elite Moro
3 4 Ohio Mavericks
P0 11:00 AM Canal Park Lake Erie Warhawks Lahetta
7 4 Midwest Ironbirds 18U
P0 12:15 PM Victory Park - Field 7 T3 Elite Moro
2 4 Pittsburgh Hardball Academy
P0 1:00 PM Gilmour Academy Team Ohio Pro Select
12 1 Spikes
P0 1:30 PM Canal Park Diamond Hit Club
9 5 Triple Crown 18U
P0 3:30 PM Gilmour Academy East Coast Sandhogs
14 6 Springfield Armoloy
P0 4:00 PM Canal Park B2 Bulls
3 8 Ohio Elite
P0 6:30 PM Canal Park IVL
10 1 Lakes Area Dodgers
Saturday, June 20, 2020
Game Time Location Team Score Team
P0 9:00 AM MV Scrappers Eastwood Field IVL
4 1 Ohio Wildcats 18u
P0 9:00 AM Walsh University Lakes Area Dodgers
3 15 Spikes
P0 11:00 AM Gilmour Academy Ohio Elite
0 8 Diamond Hit Club
P0 11:30 AM Walsh University Springfield Armoloy
1 9 Midwest Ironbirds 18U
P0 2:00 PM Walsh University Lake Erie Warhawks Lahetta
2 16 East Coast Sandhogs
P0 3:45 PM MV Scrappers Eastwood Field Team Ohio Pro Select
8 4 Pittsburgh Hardball Academy
P0 4:30 PM Walsh University Ohio Mavericks
7 0 Ohio Spiders
P0 6:00 PM MV Scrappers Eastwood Field Triple Crown 18U
1 4 B2 Bulls
B8 11:15 PM Chippewa HS Midwest Ironbirds 18U
7 0 B2 Bulls
Sunday, June 21, 2020
Game Time Location Team Score Team
B3 8:30 AM Walsh University Diamond Hit Club
9 2 IVL
B2 9:00 AM Canal Park Pittsburgh Hardball Academy
1 6 Lake Erie Warhawks Lahetta
B10 9:00 AM Rittman HS Ohio Elite
9 6 T3 Elite Moro
B4 11:00 AM Walsh University East Coast Sandhogs
5 8 Ohio Mavericks
B9 11:15 AM Chippewa HS Springfield Armoloy
14 2 Ohio Wildcats 18u
B11 11:15 AM Rittman HS Spikes
10 12 Lakes Area Dodgers
B1 11:30 AM Canal Park Team Ohio Pro Select
2 4 Triple Crown 18U
B6 1:30 PM Walsh University [3] Diamond Hit Club
9 0 [2] Ohio Mavericks
B12 1:30 PM Chippewa HS [9] Midwest Ironbirds 18U
6 13 [12] Springfield Armoloy
B13 1:30 PM Rittman HS [11] Ohio Elite
1 0 [15] Lakes Area Dodgers
B5 2:00 PM Canal Park [8] Triple Crown 18U
2 5 [5] Lake Erie Warhawks Lahetta
B14 4:00 PM Chippewa HS [12] Springfield Armoloy
4 12 [11] Ohio Elite
B7 4:30 PM Canal Park [5] Lake Erie Warhawks Lahetta
2 8 [3] Diamond Hit Club