Baseball

Tournament Note

-Social Distancing requirements will be enforced
-No seeds, no gum, no peanuts permitted
-Face masks recommended for all players and coaches when in dugouts
-Personal sanitizer is strongly recommended for all patrons and participants
-14U - 10 Total Teams, top 6 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-15U - 13 Total Teams, Top 7 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-16U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-17U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-18U - 16 Total Teams, Top 8 will make it to the Gold Bracket and the other 8 will make it to the Silver Bracket

16u

Midwest Challenge by 965 Midwest Challenge

Jun 17 - 21, 2020
OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Indians
Team W L T
RD
RS
RA
West Seneca Warriors (West Seneca, NY) 3 0 0 16 19 3
IVL 3 0 0 20 36 6
Triple Crown Royals - Kula 3 0 0 23 36 11
Hurricanes Select 3 0 0 5 16 11
B2 Bulls 3 0 0 16 31 12
Aces Elite Perretta 2 1 0 10 17 4
Zorian Bats - 16U (Wooster, Ohio) 2 1 0 7 15 7
UA Force Ohio 2 1 0 -1 11 12
Lake Erie Warhawks Jantz 2 1 0 8 34 19
T3 Elite Black (Avon, Ohio) 2 1 0 1 21 20
Mid Ohio Bullets (Mt. Gilead, Ohio) 1 2 0 1 17 16
MAF Gators 1 2 0 -1 16 16
Ohio Mavericks 1 2 0 -4 15 19
Ohio Slam Force (Alliance, Ohio) 1 2 0 -7 11 21
Ohio Hit Club (Elyria, Ohio) 1 2 0 -1 21 22
Titans Orange (Uniontown, Ohio) 1 2 0 -8 15 23
Midwest Ironbirds 16U (Northfield, OH) 1 2 0 -3 14 24
Force Ohio East 1 2 0 -8 15 26
Spikes Baseball-Weisel (Canton, Ohio) 0 3 0 -14 7 21
Diamond Hit Club 0 3 0 -17 4 25
NEO Elite 0 3 0 -20 11 33
Lakes Area Dodgers (Waterford, mi) 0 3 0 -23 8 39

Schedule

Filter by:

Wednesday, June 17, 2020
Game Time Location Team Score Team
P0 9:00 AM Rittman HS MAF Gators
2 10 Triple Crown Royals - Kula
P0 9:00 AM Walsh University Spikes Baseball-Weisel
4 6 Titans Orange
P0 9:00 AM Haven Sports Complex - Field 2 B2 Bulls
9 8 Ohio Mavericks
P0 9:00 AM Jackson High School Aces Elite Perretta
5 1 Zorian Bats - 16U
P0 10:00 AM Victory Park - Field 7 Ohio Hit Club
13 5 T3 Elite Black
P0 10:00 AM Roosevelt Park IVL
15 0 Midwest Ironbirds 16U
P0 11:00 AM Gilmour Academy Ohio Slam Force
4 2 Mid Ohio Bullets
P0 11:15 AM Rittman HS MAF Gators
10 1 Lakes Area Dodgers
P0 11:15 AM Haven Sports Complex - Field 2 B2 Bulls
7 0 UA Force Ohio
P0 11:15 AM Jackson High School Aces Elite Perretta
11 0 Diamond Hit Club
P0 11:30 AM Walsh University Spikes Baseball-Weisel
3 10 Force Ohio East
P0 12:15 PM Victory Park - Field 7 Ohio Hit Club
7 15 Lake Erie Warhawks Jantz
P0 12:15 PM Roosevelt Park Midwest Ironbirds 16U
12 4 NEO Elite
P0 1:15 PM Gilmour Academy Hurricanes Select
5 2 Mid Ohio Bullets
P0 1:30 PM Rittman HS Lakes Area Dodgers
6 13 Triple Crown Royals - Kula
P0 1:30 PM Haven Sports Complex - Field 2 UA Force Ohio
9 4 Ohio Mavericks
P0 1:30 PM Jackson High School Diamond Hit Club
0 9 Zorian Bats - 16U
P0 2:00 PM Walsh University West Seneca Warriors
6 2 Titans Orange
P0 2:30 PM Victory Park - Field 7 T3 Elite Black
11 3 Lake Erie Warhawks Jantz
P0 2:30 PM Roosevelt Park IVL
8 4 NEO Elite
P0 3:30 PM Gilmour Academy Hurricanes Select
6 5 Ohio Slam Force
P0 4:30 PM Walsh University West Seneca Warriors
8 1 Force Ohio East
Thursday, June 18, 2020
Game Time Location Team Score Team
P0 9:00 AM MV Scrappers Eastwood Field Mid Ohio Bullets
13 7 Titans Orange
P0 9:00 AM The Pipe Yard Ohio Hit Club
1 2 UA Force Ohio
P0 11:15 AM MV Scrappers Eastwood Field Aces Elite Perretta
1 3 Ohio Mavericks
P0 11:15 AM The Pipe Yard T3 Elite Black
5 4 Diamond Hit Club
P0 1:30 PM MV Scrappers Eastwood Field IVL
13 2 Ohio Slam Force
P0 1:30 PM Canal Park West Seneca Warriors
5 0 Spikes Baseball-Weisel
P0 1:30 PM Sprenger Stadium Zorian Bats - 16U
5 2 Midwest Ironbirds 16U
P0 1:30 PM The Pipe Yard Lakes Area Dodgers
1 16 Lake Erie Warhawks Jantz
P0 3:45 PM MV Scrappers Eastwood Field Triple Crown Royals - Kula
13 3 NEO Elite
P0 6:00 PM MV Scrappers Eastwood Field B2 Bulls
15 4 Force Ohio East
P0 6:30 PM Canal Park Hurricanes Select
5 4 MAF Gators
Friday, June 19, 2020
Game Time Location Team Score Team
B1 9:00 AM Sprenger Stadium UA Force Ohio
4 0 Lake Erie Warhawks Jantz
B2 9:00 AM The Pipe Yard B2 Bulls
12 5 MAF Gators
B3 9:00 AM Walsh University Aces Elite Perretta
5 7 Mid Ohio Bullets
B4 9:00 AM MV Scrappers Eastwood Field Zorian Bats - 16U
0 9 T3 Elite Black
B12 9:00 AM Chippewa HS Diamond Hit Club
0 7 NEO Elite
B13 9:00 AM Rittman HS Spikes Baseball-Weisel
11 1 Lakes Area Dodgers
B16 11:15 AM Chippewa HS Ohio Mavericks
2 5 [21] NEO Elite
B17 11:15 AM Rittman HS [19] Spikes Baseball-Weisel
6 10 Ohio Slam Force
B5 1:30 PM Sprenger Stadium West Seneca Warriors
6 4 [8] UA Force Ohio
B6 1:30 PM The Pipe Yard Hurricanes Select
5 13 [5] B2 Bulls
B8 1:30 PM MV Scrappers Eastwood Field IVL
0 9 [10] T3 Elite Black
B7 2:00 PM Walsh University Triple Crown Royals - Kula
13 8 [11] Mid Ohio Bullets
B14 3:45 PM Chippewa HS Titans Orange
12 3 Midwest Ironbirds 16U
B15 3:45 PM Rittman HS Ohio Hit Club
6 5 Force Ohio East
Saturday, June 20, 2020
Game Time Location Team Score Team
B9 11:15 AM MV Scrappers Eastwood Field [1] West Seneca Warriors
5 0 [5] B2 Bulls
B0 12:15 PM Rittman HS Zorian Bats - 16U
0 0 Lake Erie Warhawks Jantz
B0 12:15 PM Chippewa HS Hurricanes Select
0 0 IVL
B10 1:30 PM MV Scrappers Eastwood Field [3] Triple Crown Royals - Kula
7 6 [10] T3 Elite Black
B18 1:30 PM The Pipe Yard [21] NEO Elite
14 3 [16] Titans Orange
B0 2:30 PM Firestone High School Aces Elite Perretta
0 0 Lakes Area Dodgers
B1 2:30 PM Rittman HS Ohio Mavericks
0 0 Force Ohio East
B19 3:45 PM The Pipe Yard [15] Ohio Hit Club
3 4 [14] Ohio Slam Force
B20 6:00 PM The Pipe Yard [21] NEO Elite
6 14 [14] Ohio Slam Force
B11 6:30 PM Canal Park [1] West Seneca Warriors
7 0 [3] Triple Crown Royals - Kula