Baseball

Tournament Note

-Social Distancing requirements will be enforced
-No seeds, no gum, no peanuts permitted
-Face masks recommended for all players and coaches when in dugouts
-Personal sanitizer is strongly recommended for all patrons and participants
-14U - 10 Total Teams, top 6 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-15U - 13 Total Teams, Top 7 will make it to Single Elimination and the rest will play a consolation
-16U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-17U - 22 Total Teams, 12 will make it to Single Elimiantion Gold Bracket and the other 10 will play in a Silver Bracket
-18U - 16 Total Teams, Top 8 will make it to the Gold Bracket and the other 8 will make it to the Silver Bracket

16u

Midwest Challenge by 965 Midwest Challenge

Jun 17 - 21, 2020
OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Bracket

[1] West Seneca Warriors
CHAMPIONS
[14] Ohio Slam Force
Champion
Triple Crown Royals - Kula - 13
B7 - Fri 6/19 2:00PM Walsh University
[11] Mid Ohio Bullets - 8
[1] West Seneca Warriors - 7
B11 - Sat 6/20 6:30PM Canal Park
[3] Triple Crown Royals - Kula - 0
B2 Bulls - 12
B2 - Fri 6/19 9:00AM The Pipe Yard
MAF Gators - 5
Hurricanes Select - 5
B6 - Fri 6/19 1:30PM The Pipe Yard
[5] B2 Bulls - 13
IVL - 0
B8 - Fri 6/19 1:30PM MV Scrappers Eastwood Field
[10] T3 Elite Black - 9
[3] Triple Crown Royals - Kula - 7
B10 - Sat 6/20 1:30PM MV Scrappers Eastwood Field
[10] T3 Elite Black - 6
West Seneca Warriors - 6
B5 - Fri 6/19 1:30PM Sprenger Stadium
[8] UA Force Ohio - 4
UA Force Ohio - 4
B1 - Fri 6/19 9:00AM Sprenger Stadium
Lake Erie Warhawks Jantz - 0
[1] West Seneca Warriors - 5
B9 - Sat 6/20 11:15AM MV Scrappers Eastwood Field
[5] B2 Bulls - 0
Aces Elite Perretta - 5
B3 - Fri 6/19 9:00AM Walsh University
Mid Ohio Bullets - 7
Zorian Bats - 16U - 0
B4 - Fri 6/19 9:00AM MV Scrappers Eastwood Field
T3 Elite Black - 9
[15] Ohio Hit Club - 3
B19 - Sat 6/20 3:45PM The Pipe Yard
[14] Ohio Slam Force - 4
Titans Orange - 12
B14 - Fri 6/19 3:45PM Chippewa HS
Midwest Ironbirds 16U - 3
[19] Spikes Baseball-Weisel - 6
B17 - Fri 6/19 11:15AM Rittman HS
Ohio Slam Force - 10
Ohio Hit Club - 6
B15 - Fri 6/19 3:45PM Rittman HS
Force Ohio East - 5
Spikes Baseball-Weisel - 11
B13 - Fri 6/19 9:00AM Rittman HS
Lakes Area Dodgers - 1
[21] NEO Elite - 6
B20 - Sat 6/20 6:00PM The Pipe Yard
[14] Ohio Slam Force - 14
Ohio Mavericks - 2
B16 - Fri 6/19 11:15AM Chippewa HS
[21] NEO Elite - 5
[21] NEO Elite - 14
B18 - Sat 6/20 1:30PM The Pipe Yard
[16] Titans Orange - 3
Diamond Hit Club - 0
B12 - Fri 6/19 9:00AM Chippewa HS
NEO Elite - 7
Ohio Mavericks - 0
B1 - Sat 6/20 2:30PM Rittman HS
Force Ohio East - 0
Aces Elite Perretta - 0
- Sat 6/20 2:30PM Firestone High School
Lakes Area Dodgers - 0
Hurricanes Select - 0
- Sat 6/20 12:15PM Chippewa HS
IVL - 0
Zorian Bats - 16U - 0
- Sat 6/20 12:15PM Rittman HS
Lake Erie Warhawks Jantz - 0