Basketball

Tournament Note

ALL Proceeds from SAVE'S AMP It UP Tournament goes directly to our Academic Mentoring Program(AMP), now serving over 220 students in the community!!

Our Mission:
To connect underserved youth with opportunities and resources to be successful students and active individuals.

Pairing Education and Extracurricular Activities:
The opportunity to participate in an extracurricular activity is the primary initiative SAVE uses to encourage active involvement in a child's education and community. By creating a connection between academic success and extracurricular activity support, our programming helps kids reach their potential both in and out of the classroom. This mutually beneficial programming style makes it easy for participants to see how one element aids the other in their success.

We stand apart from any other organization in the area by bringing participants onto a college campus with our Academic Mentoring Program. Our partnerships with the Intercultural Affairs Departments at Creighton University, Bellevue University, University of Nebraska Omaha, and Metro Community College allow us to provide tutoring/mentoring sessions on a weekly basis.

Who We Serve:
We cater to under-served youth in grades 3-8 that reside in the Greater Omaha Area.

Currently, 220+ children participate in our weekly tutoring/mentoring program from our partner schools including All Saints Catholic School, Birchcrest Elementary, Gateway Elementary, Highland Elementary, Norris Elementary, Sacred Heart, Sandoz Elementary and Wake Robin Elementary. Students are transported from these school locations to their partner university and back.

Visit our website at www.saveprogram.org for more information and to see how you can get involved!

Admission:
$6 Per Day, Per Adult
$4 Per Day, Per Student
Children 5 and Under are Free!

All coaches need to sign in at game to get wristband(2 coaches per team) to be worn on the wrist for the weekend. The band must be worn to enter.
Doors open at game sites 30 minutes prior to the first scheduled game of the day.

We have a zero tolerance policy toward any fan or coach that loses perspective. Please let the players play, coaches coach and officials officiate.

Tournament Rules:
Jersey Colors - The team listed first and on top of the bracket will wear light colored jerseys, bottom team will wear dark colored jerseys.
Regulation Game:
 All teams will play on a 10" rim.
 All grades will use an intermediate size 28.5" basketball, except 8th grade boys teams will use a regulation men's 29.5" basketball.
 Two 20 minute halves with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last 1 minute of the first half and the last 2 minutes of the second half.
 Each team must provide an adult volunteer for score book and clock.

Full Court Pressing:
 No full court pressing for the 3rd grade boys, 3rd grade girls, 4th grade girls
 4th - 8th grade teams; full court pressing is allowed at all levels to a 20 point lead.


Time Outs:
 Each team will receive 2 time outs per half, no carryover to second half or overtime.

Overtime:
 Each team gets one 1 full 60 second timeout in each OT period; no carryover.
 The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of overtime.
 If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be sudden death 2-minute overtime, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of sudden death overtime. The first team to score wins.
 If the score remains tied after 2 overtimes, each team will pick a free throw shooter to shoot a free throw. If one player makes their free throw and the other does not, then that team that made it wins. If both miss or make, then the teams must choose 2 different players to shoot.

The team cannot choose the same player to shoot until all players on the team have shot. This happens until a team wins.
Standings/Tie Breakers:
 Game scores, game schedules and standings will be posted on Tourney Machine. www.tourneymachine.com.
 Round Robin Tie-Breakers:
1) Record
2) Head to Head
3) Point Differential (15 point maximum)
4) Total Points Allowed

5th Grade Boys

FINAL - SAVE Program's 10th Annual "AMP IT UP" Tournament

Feb 28 - Mar 1, 2020
Bellevue, NE • Council Bluffs, IA • Omaha, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Anthony Tolliver I
Team W L
PD
PS
PA
OSA Platinum Brewer 2 0 13 94 81
Express United I 1 1 -3 93 96
NE Attack 5th Boys 0 2 -10 77 87
Anthony Tolliver II
Team W L
PD
PS
PA
Drive5 Power Elite 2027 2 0 22 95 70
Elite Tempo Select 1 1 8 93 74
Team Factory Gold 0 2 -30 51 95
Bulls
Team W L
PD
PS
PA
Cavalry (Wahoo, NE) 3 0 34 117 81
Elkhorn Attack All-Stars Platinum (Elkhorn, NE) 2 1 2 92 90
5th Patriots Blue (Omaha, NE) 1 2 -16 79 95
Glenwood Jr. Rams 0 3 -20 90 112
Clippers
Team W L
PD
PS
PA
Jr. T-Birds Purple 3 0 26 105 79
Elkhorn Attack All-Stars Gold 2 (Elkhorn, NE) 2 1 14 102 88
Jr. Monarchs - Farrell 1 2 -17 92 109
Jr Mustangs 5th SILVER (Omaha, NE) 0 3 -23 77 100
Lakers 1
Team W L
PD
PS
PA
Grizzlies 2 0 16 81 62
Express United II 1 1 2 80 78
Going Vertical (Elkhorn, NE) 0 2 -18 65 86
Lakers 2
Team W L
PD
PS
PA
Jr. Monarchs - Vitera 2 0 29 103 62
CB Extreme 1 1 -6 64 82
OSA Platinum Sieg/Laborde 0 2 -23 75 98
Rockets
Team W L
PD
PS
PA
Jr. Monarchs - Reposa 3 0 27 103 68
Lincoln Clippers (Lincoln, NE) 2 1 16 85 69
Jr. T-Birds Gold 1 2 1 87 73
JR LC TITANS ( Black) (Treynor, Iowa) 0 3 -44 53 118
Thunder
Team W L
PD
PS
PA
Gretna Jr. Dragons 3 0 38 119 75
EAA Prime Meckna 2 1 8 87 79
Jr Mustangs 5th WHITE (Omaha, NE) 1 2 -5 92 78
ALBA Lynx 0 3 -41 57 123
Warriors
Team W L
PD
PS
PA
5th Patriots Red (Omaha, NE) 3 0 29 143 114
Elkhorn Attack All-Stars Gold I (Elkhorn, NE) 2 1 1 110 109
Jr. Pride 1 2 -6 95 100
Jr Mustangs 5th BLUE (Omaha, NE) 0 3 -24 99 124

Schedule

Filter by:

Friday, February 28, 2020
Game Time Location Team Score Team
P42 5:30 PM Iowa West Fieldhouse - Court 1 Jr. Monarchs - Vitera
48 21 CB Extreme
P14 7:30 PM Iowa West Fieldhouse - Court 2 OSA Platinum Sieg/Laborde
41 55 Jr. Monarchs - Vitera
P11 8:30 PM Iowa West Fieldhouse - Court 6 Jr. T-Birds Gold
42 14 JR LC TITANS ( Black)
P19 8:30 PM Iowa West Fieldhouse - Court 2 Jr. Pride
32 38 Elkhorn Attack All-Stars Gold I
P28 9:30 PM Iowa West Fieldhouse - Court 1 CB Extreme
43 34 OSA Platinum Sieg/Laborde
Saturday, February 29, 2020
Game Time Location Team Score Team
P29 8:00 AM Iowa West Fieldhouse - Court 2 NE Attack 5th Boys
35 40 OSA Platinum Brewer
P4 9:00 AM Bellevue West High School North Gym - Court 1 Jr. Pride
28 43 5th Patriots Red
P15 10:00 AM Iowa West Fieldhouse - Court 4 OSA Platinum Brewer
54 46 Express United I
P22 10:00 AM Bellevue West High School North Gym - Court 1 EAA Prime Meckna
29 24 Jr Mustangs 5th WHITE
P23 11:00 AM Bellevue West High School North Gym - Court 2 ALBA Lynx
26 46 Gretna Jr. Dragons
P30 11:00 AM Iowa West Fieldhouse - Court 1 Team Factory Gold
27 45 Drive5 Power Elite 2027
P31 11:00 AM Lied Center - Court 1 Grizzlies
38 37 Express United II
P40 11:00 AM Lied Center - Court 3 Jr Mustangs 5th SILVER
26 36 Jr. T-Birds Purple
P18 12:00 PM Bellevue West High School North Gym - Court 1 5th Patriots Red
54 49 Jr Mustangs 5th BLUE
P1 1:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 5 Express United I
47 42 NE Attack 5th Boys
P16 1:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 1 Drive5 Power Elite 2027
50 43 Elite Tempo Select
P2 4:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 4 Elite Tempo Select
50 24 Team Factory Gold
P25 4:00 PM Bellevue West High School North Gym - Court 1 Jr. Monarchs - Reposa
41 18 JR LC TITANS ( Black)
P3 5:00 PM Lied Center - Court 3 Going Vertical
25 43 Grizzlies
P41 5:00 PM Bellevue East High School - Court 3 Basement Gym Elkhorn Attack All-Stars Gold 2
44 33 Jr. Monarchs - Farrell
P6 6:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 7 Cavalry
38 31 Elkhorn Attack All-Stars Platinum
P7 6:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 8 5th Patriots Blue
35 32 Glenwood Jr. Rams
P10 6:00 PM Bellevue West High School North Gym - Court 2 Jr. Monarchs - Reposa
29 24 Lincoln Clippers
P17 8:00 PM Lied Center - Court 2 Express United II
43 40 Going Vertical
P20 8:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 5 Elkhorn Attack All-Stars Platinum
29 22 5th Patriots Blue
P21 8:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 6 Cavalry
45 28 Glenwood Jr. Rams
P38 8:00 PM Bellevue West High School North Gym - Court 1 JR LC TITANS ( Black)
21 35 Lincoln Clippers
Sunday, March 01, 2020
Game Time Location Team Score Team
B7 8:00 AM Iowa West Fieldhouse - Court 3 [2] Express United II
28 39 [2] CB Extreme
B8 8:00 AM Iowa West Fieldhouse - Court 4 [3] Going Vertical
61 50 [3] OSA Platinum Sieg/Laborde
P33 8:00 AM Bryan Middle School Jr. Pride
35 19 Jr Mustangs 5th BLUE
P12 9:00 AM Lied Center - Court 1 Elkhorn Attack All-Stars Gold 2
29 30 Jr. T-Birds Purple
P36 10:00 AM Bryan Middle School Gretna Jr. Dragons
35 27 EAA Prime Meckna
B6 12:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 8 [1] Grizzlies
28 55 [1] Jr. Monarchs - Vitera
P9 12:00 PM Bryan Middle School Jr Mustangs 5th WHITE
22 38 Gretna Jr. Dragons
P26 12:00 PM Lied Center - Court 1 Jr. T-Birds Purple
39 24 Jr. Monarchs - Farrell
P5 1:00 PM Lied Center - Court 2 Jr Mustangs 5th BLUE
31 35 Elkhorn Attack All-Stars Gold I
P8 1:00 PM Bryan Middle School ALBA Lynx
20 31 EAA Prime Meckna
B2 2:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 2 [1] OSA Platinum Brewer
42 39 [2] Elite Tempo Select
B3 2:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 1 [1] Drive5 Power Elite 2027
65 47 [2] Express United I
B1 3:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 7 [3] NE Attack 5th Boys
36 42 [3] Team Factory Gold
P27 3:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 8 Elkhorn Attack All-Stars Gold 2
29 25 Jr Mustangs 5th SILVER
P37 3:00 PM Bryan Middle School ALBA Lynx
11 46 Jr Mustangs 5th WHITE
B4 4:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 5 Bracket Loser B2
Bracket Loser B3
B5 4:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 2 Bracket Winner B2
Bracket Winner B3
P24 4:00 PM Lied Center - Court 3 Lincoln Clippers
26 19 Jr. T-Birds Gold
P34 4:00 PM Iowa West Fieldhouse - Court 8 Glenwood Jr. Rams
30 32 Elkhorn Attack All-Stars Platinum
P35 4:00 PM Bryan Sr. High School - Auxiliary Gym Cavalry
34 22 5th Patriots Blue
P32 5:00 PM Bryan Sr. High School - Court 1 Elkhorn Attack All-Stars Gold I
37 46 5th Patriots Red
P13 6:00 PM Lied Center - Court 1 Jr. Monarchs - Farrell
35 26 Jr Mustangs 5th SILVER
P39 6:00 PM Lied Center - Court 3 Jr. Monarchs - Reposa
33 26 Jr. T-Birds Gold

Bracket

Bracket Winner B4
Champion
Bracket Winner B28
5th Place
Bracket Winner B4
Champion
Bracket Winner B40
Champion
Bracket Winner B38
5th Place
Bracket Winner B39
3rd Place
[1] Drive5 Power Elite 2027 - 65
B3 - Sun 3/1 2:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 1
[2] Express United I - 47
Bracket Winner B2
B5 - Sun 3/1 4:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 2
Bracket Winner B3
[1] OSA Platinum Brewer - 42
B2 - Sun 3/1 2:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 2
[2] Elite Tempo Select - 39
[2] Express United II - 28
B7 - Sun 3/1 8:00AM Iowa West Fieldhouse - Court 3
[2] CB Extreme - 39
[3] Going Vertical - 61
B8 - Sun 3/1 8:00AM Iowa West Fieldhouse - Court 4
[3] OSA Platinum Sieg/Laborde - 50
Bracket Loser B2
B4 - Sun 3/1 4:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 5
Bracket Loser B3
[3] NE Attack 5th Boys - 36
B1 - Sun 3/1 3:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 7
[3] Team Factory Gold - 42
[1] Grizzlies - 28
B6 - Sun 3/1 12:00PM Iowa West Fieldhouse - Court 8
[1] Jr. Monarchs - Vitera - 55