Basketball

Boys - 8th

Zero Gravity New Hampshire State Championships

May 4 - 5, 2019
Derry, NH • Hampton, NH • Plaistow, NH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

DC Blue Devils

Boys - 8th Champion

Sat May 4, 2019 - Sun May 5, 2019

Pool Standings

Division I Green
Team W L
PD
PS
PA
Northeast Xtreme - Regan 3 0 34 151 109
One Dream - Austin 2 1 21 162 127
Cap City Jr Gauntlet - Bean 1 2 5 153 131
Lakes Region Raptors 0 3 -60 69 168
Division I Red
Team W L
PD
PS
PA
DC Blue Devils 3 0 60 187 99
Spartans Select - Cyr 2 1 20 133 116
MV Rivals - Miguel 1 2 -25 98 127
Gladiators 0 3 -55 84 160
Division II Yellow
Team W L
PD
PS
PA
Journeyman Select Blue 3 0 54 165 83
Hoop Squad 3 0 43 146 93
New England Alliance 1 2 -14 104 117
One Dream - Matt 1 2 -17 123 140
Cap City Concord Red - Rhoades 1 2 -20 96 120
MV Rivals White - Donald 0 3 -46 83 164
Division III Black
Team W L
PD
PS
PA
Cap City Hampton - Floras 3 0 58 154 55
Future Hoops - Hicks 2 1 12 133 124
Central Force 1 2 -15 117 132
NH Gym Rats 0 3 -55 47 140
Division III White
Team W L
PD
PS
PA
Suenos 3 0 33 157 124
Mallers 2 1 27 157 113
No. Country Wildcats - Davidson 1 2 -21 117 138
BDS 0 3 -39 99 155

Schedule

Filter by:

Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 9:00 AM The Sports Barn - Court 2 Suenos
51 36 No. Country Wildcats - Davidson
P8 9:00 AM The Sports Barn - Court 1 BDS
22 59 Mallers
P14 9:00 AM Plaistow YMCA - Court 2 Future Hoops - Hicks
40 11 NH Gym Rats
P29 10:00 AM The RIM Sports Complex - Court 3 Journeyman Select Blue
72 24 MV Rivals White - Donald
P5 11:00 AM Plaistow YMCA - Court 2 Future Hoops - Hicks
65 53 Central Force
P23 11:00 AM The Sports Barn - Court 3 Mallers
44 35 No. Country Wildcats - Davidson
P24 11:00 AM The Sports Barn - Court 2 Suenos
50 34 BDS
P4 12:00 PM The RIM Sports Complex - Court 1 Spartans Select - Cyr
47 26 MV Rivals - Miguel
P28 12:00 PM The RIM Sports Complex - Court 2 MV Rivals White - Donald
43 49 One Dream - Matt
P3 1:00 PM The RIM Sports Complex - Court 3 DC Blue Devils
67 34 Gladiators
P6 1:00 PM The Sports Barn - Court 3 Cap City Hampton - Floras
56 7 NH Gym Rats
P26 1:00 PM Plaistow YMCA - Court 1 Hoop Squad
42 28 New England Alliance
P2 2:00 PM Derry SportsZone - Court 3 Northeast Xtreme - Regan
56 45 One Dream - Austin
P30 2:00 PM The RIM Sports Complex - Court 1 One Dream - Matt
33 47 Journeyman Select Blue
P11 3:00 PM The Sports Barn - Court 2 Gladiators
18 46 Spartans Select - Cyr
P12 3:00 PM The RIM Sports Complex - Court 3 DC Blue Devils
48 25 MV Rivals - Miguel
P27 3:00 PM Plaistow YMCA - Court 1 New England Alliance
50 29 Cap City Concord Red - Rhoades
P9 4:00 PM Derry SportsZone - Court 6 Cap City Jr Gauntlet - Bean
42 45 Northeast Xtreme - Regan
P13 4:00 PM The RIM Sports Complex - Court 1 Central Force
20 38 Cap City Hampton - Floras
P10 5:00 PM Derry SportsZone - Court 3 Lakes Region Raptors
22 56 One Dream - Austin
P25 5:00 PM Derry SportsZone - Court 6 Cap City Concord Red - Rhoades
24 54 Hoop Squad
P1 7:00 PM Derry SportsZone - Court 3 Lakes Region Raptors
25 62 Cap City Jr Gauntlet - Bean
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P32 8:00 AM The Sports Barn - Court 2 One Dream - Matt
41 50 Hoop Squad
P18 9:00 AM The RIM Sports Complex - Court 1 Lakes Region Raptors
22 50 Northeast Xtreme - Regan
P19 9:00 AM The RIM Sports Complex - Court 3 MV Rivals - Miguel
47 32 Gladiators
P15 10:00 AM Plaistow YMCA - Court 3 No. Country Wildcats - Davidson
46 43 BDS
P34 10:00 AM Plaistow YMCA - Court 1 MV Rivals White - Donald
16 43 Cap City Concord Red - Rhoades
P22 12:00 PM Plaistow YMCA - Court 2 Future Hoops - Hicks
28 60 Cap City Hampton - Floras
P33 1:00 PM The RIM Sports Complex - Court 4 New England Alliance
26 46 Journeyman Select Blue
P16 2:00 PM The Sports Barn - Court 3 Suenos
56 54 Mallers
P17 2:00 PM The RIM Sports Complex - Court 3 One Dream - Austin
61 49 Cap City Jr Gauntlet - Bean
P20 2:00 PM The RIM Sports Complex - Court 2 DC Blue Devils
72 40 Spartans Select - Cyr
P21 2:00 PM The Sports Barn - Court 2 NH Gym Rats
29 44 Central Force
B2 4:00 PM The Sports Barn - Court 3 [1] Journeyman Select Blue
46 26 [2] Hoop Squad
B3 4:00 PM Plaistow YMCA - Court 1 [1] Cap City Hampton - Floras
36 49 [1] Suenos
B1 5:00 PM The Sports Barn - Court 1 [1] Northeast Xtreme - Regan
58 67 [1] DC Blue Devils

Bracket

[1] Suenos
Champion
[1] DC Blue Devils
Champion
[1] Journeyman Select Blue
Champion
[1] Journeyman Select Blue - 46
B2 - Sun 5/5 4:00PM The Sports Barn - Court 3
[2] Hoop Squad - 26
[1] Cap City Hampton - Floras - 36
B3 - Sun 5/5 4:00PM Plaistow YMCA - Court 1
[1] Suenos - 49
[1] Northeast Xtreme - Regan - 58
B1 - Sun 5/5 5:00PM The Sports Barn - Court 1
[1] DC Blue Devils - 67