Basketball

Boys - 5th

Zero Gravity New Hampshire State Championships

May 4 - 5, 2019
Derry, NH • Hampton, NH • Plaistow, NH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Spartans Select - Coates

Boys - 5th Champion

Sat May 4, 2019 - Sun May 5, 2019

Pool Standings

Division I Red
Team W L
PD
PS
PA
Spartans Select - Coates 3 0 41 108 59
Northeast Xtreme - Horne 2 1 35 156 108
One Dream 2 1 15 101 80
Cap City All State - Filteau 2 1 9 121 111
Bow Athletic Club 1 2 -23 100 135
Gladiators 1 3 -58 83 157
Northeast Xtreme - Stevens 0 3 -19 109 128
Division II Green
Team W L
PD
PS
PA
NH Fire 3 0 60 145 76
Suenos 3 0 38 114 75
Future Hoops - Kirkland 1 2 -27 84 112
Derry Spartans - Morin 0 2 -30 53 90
NH Gym Rats 0 3 -41 49 92

Schedule

Filter by:

Saturday, May 04, 2019
Game Time Location Team Score Team
P19 9:00 AM Derry SportsZone - Court 3 Northeast Xtreme - Horne
55 34 Cap City All State - Filteau
P7 10:00 AM Derry SportsZone - Court 4 NH Gym Rats
17 18 Future Hoops - Kirkland
P21 11:00 AM The Sports Barn - Court 4 One Dream
36 10 Gladiators
P4 12:00 PM Derry SportsZone - Court 1 Suenos
37 16 NH Gym Rats
P5 1:00 PM Derry SportsZone - Court 2 NH Fire
56 35 Future Hoops - Kirkland
P14 1:00 PM Derry SportsZone - Court 4 One Dream
45 40 Northeast Xtreme - Horne
P18 1:00 PM The Sports Barn - Court 1 Gladiators
11 39 Spartans Select - Coates
P6 2:00 PM Derry SportsZone - Court 4 Derry Spartans - Morin
28 38 Suenos
P15 2:00 PM Derry SportsZone - Court 1 Cap City All State - Filteau
44 35 Northeast Xtreme - Stevens
P8 4:00 PM Derry SportsZone - Court 1 NH Fire
52 25 Derry Spartans - Morin
P13 4:00 PM The Sports Barn - Court 1 Bow Athletic Club
28 39 Spartans Select - Coates
P20 5:00 PM The RIM Sports Complex - Court 4 Northeast Xtreme - Stevens
35 43 Bow Athletic Club
Sunday, May 05, 2019
Game Time Location Team Score Team
P12 8:00 AM The Sports Barn - Court 4 Northeast Xtreme - Horne
61 29 Bow Athletic Club
P16 8:00 AM Plaistow YMCA - Court 1 Gladiators
21 43 Cap City All State - Filteau
P9 10:00 AM The Sports Barn - Court 2 Future Hoops - Kirkland
31 39 Suenos
P10 11:00 AM Plaistow YMCA - Court 3 NH Fire
37 16 NH Gym Rats
P11 12:00 PM The Sports Barn - Court 1 Spartans Select - Coates
30 20 One Dream
P87 1:00 PM The Sports Barn - Court 4 Northeast Xtreme - Stevens
39 41 Gladiators
B1 3:00 PM The RIM Sports Complex - Court 4 [2] Northeast Xtreme - Horne
46 34 [3] One Dream
B3 3:00 PM The RIM Sports Complex - Court 1 [1] NH Fire
43 49 [2] Suenos
B2 5:00 PM The Sports Barn - Court 4 [1] Spartans Select - Coates
54 50 Northeast Xtreme - Horne

Bracket

[1] Spartans Select - Coates
Champion
[2] Suenos
Champion
[2] Northeast Xtreme - Horne - 46
B1 - Sun 5/5 3:00PM The RIM Sports Complex - Court 4
[3] One Dream - 34
[1] Spartans Select - Coates - 54
B2 - Sun 5/5 5:00PM The Sports Barn - Court 4
Northeast Xtreme - Horne - 50
[1] NH Fire - 43
B3 - Sun 5/5 3:00PM The RIM Sports Complex - Court 1
[2] Suenos - 49