Softball

Tournament Note

Dates: June 7-9, 2019

Location:
Optimist Park, De Pere
801 Cook Street De Pere, WI

Divisions:
U8 – modified ASA rules (must be 8 years old or younger as of Jan 1, 2019)
U14 – modified ASA rules (must be 14 years old or younger as of Jan 1, 2019)
No Class ‘A’ teams please. ASA Class ‘B’ teams only or teams with players from one school district.

Format: Pool Play – 3 game guarantee (Pool Play, 3 Pools, 12 teams per division with championship bracket)
Awards: First – Fourth Place (15 max per team)
Entry Fee: $300
Registration Deadline: April 15, 2019 (or until all brackets filled)

U14

2019 DGSA U8 & U14 Softball Tournament

Jun 7 - 9, 2019
De Pere, WI, WI
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

U14 Pool E
Team W L T
RS
RA
E1: DGSA Fire 3 0 0 32 12
E2: Suburban Athletics (Neenah, WI) 1 1 1 14 12
E3: Denmark (Denmark, WI) 1 1 1 22 16
E4: Lakeshore Rise (Two Rivers, WI) 0 3 0 4 32
U14 Pool F
Team W L T
RS
RA
F4: Freedom (Freedom, Wisconsin) 3 0 0 22 4
F1: Kaukauna (Kaukauna, WI) 2 1 0 19 7
F2: Holyland Blaze (Chilton, Wi) 1 2 0 14 8
F3: Shawano (Shawano, WI) 0 3 0 4 40
U14 Pool G
Team W L T
RS
RA
G3: Kimberly Cardinals (Kimberly, WI) 2 0 1 19 7
G1: Luxemburg-Casco (Luxemburg, WI) 2 1 0 21 7
G2: Norway (norway, mi) 1 1 1 22 9
G4: Midwest Warriors (Appleton, WI) 0 3 0 2 41

Schedule

Filter by:

Friday, June 07, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 5:00 PM Optimist Park - Field 1 F1: Kaukauna
4 0 F2: Holyland Blaze
P2 5:00 PM Optimist Park - Field 2 E3: Denmark
9 2 E4: Lakeshore Rise
P3 5:00 PM Optimist Park - Field 3 E1: DGSA Fire
5 4 E2: Suburban Athletics
P4 6:30 PM Optimist Park - Field 1 G3: Kimberly Cardinals
11 1 G4: Midwest Warriors
P5 6:30 PM Optimist Park - Field 2 G1: Luxemburg-Casco
4 3 G2: Norway
P6 6:30 PM Optimist Park - Field 3 F3: Shawano
0 15 F4: Freedom
P7 8:00 PM Optimist Park - Field 3 E1: DGSA Fire
8 7 E3: Denmark
Saturday, June 08, 2019
Game Time Location Team Score Team
P8 8:00 AM Optimist Park - Field 1 F2: Holyland Blaze
1 2 F4: Freedom
P9 8:00 AM Optimist Park - Field 2 F1: Kaukauna
12 2 F3: Shawano
P10 8:00 AM Optimist Park - Field 3 E2: Suburban Athletics
4 1 E4: Lakeshore Rise
P11 9:30 AM Optimist Park - Field 2 G2: Norway
14 0 G4: Midwest Warriors
P12 9:30 AM Optimist Park - Field 3 G1: Luxemburg-Casco
1 3 G3: Kimberly Cardinals
P13 11:00 AM Optimist Park - Field 2 F2: Holyland Blaze
13 2 F3: Shawano
P14 11:00 AM Optimist Park - Field 3 E1: DGSA Fire
19 1 E4: Lakeshore Rise
P15 12:30 PM Optimist Park - Field 2 E2: Suburban Athletics
6 6 E3: Denmark
P16 12:30 PM Optimist Park - Field 3 F1: Kaukauna
3 5 F4: Freedom
P17 2:00 PM Optimist Park - Field 2 G2: Norway
5 5 G3: Kimberly Cardinals
P18 2:00 PM Optimist Park - Field 3 G1: Luxemburg-Casco
16 1 G4: Midwest Warriors
B19 3:30 PM Optimist Park - Field 3 [1] F4: Freedom
7 3 [4] G1: Luxemburg-Casco
B20 5:00 PM Optimist Park - Field 3 [2] E1: DGSA Fire
8 4 [3] G3: Kimberly Cardinals
B21 6:30 PM Optimist Park - Field 3 [4] G1: Luxemburg-Casco
6 13 [3] G3: Kimberly Cardinals
B22 8:00 PM Optimist Park - Field 3 [1] F4: Freedom
1 0 [2] E1: DGSA Fire

Bracket

[3] G3: Kimberly Cardinals
Champion
Bracket Winner B1
3rd Place
[1] F4: Freedom - 7
B19 - Sat 6/8 3:30PM Optimist Park - Field 3
[4] G1: Luxemburg-Casco - 3
[2] E1: DGSA Fire - 8
B20 - Sat 6/8 5:00PM Optimist Park - Field 3
[3] G3: Kimberly Cardinals - 4
[1] F4: Freedom - 1
B22 - Sat 6/8 8:00PM Optimist Park - Field 3
[2] E1: DGSA Fire - 0
[4] G1: Luxemburg-Casco - 6
B21 - Sat 6/8 6:30PM Optimist Park - Field 3
[3] G3: Kimberly Cardinals - 13