Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2018 Wildcat Shootout co-hosted with MSHS Boys Basketball Booster Club, SYB & NWA
www.seattleyouthbasketball.com & nwallstars.co

BOYS 4 CASCADE

2018 WILDCAT SHOOTOUT

Nov 16 - 18, 2018
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

EMERALD RIDGE

BOYS 4 CASCADE Champion

Fri Nov 16, 2018 - Sun Nov 18, 2018

Pool Standings

POOL A
Team W L
PD
PS
PA
LAKE WASHINGTON KANGS 2 0 29 60 31
JACKSON WOLFPACK 4 GREEN 1 1 5 55 50
ISSAQUAH PURPLE 0 2 -34 25 59
POOL B
Team W L
PD
PS
PA
EMERALD RIDGE 3 0 105 123 18
ISSAQUAH WHITE 2 1 -26 48 74
LIBERTY SELECT 1 2 -34 43 77
EASTLAKE SELECT 0 3 -45 0 45
POOL C
Team W L
PD
PS
PA
HAZEN SELECT 3 0 65 132 67
SUMNER 4 2 1 16 85 69
INGLEMOOR 1 2 -8 53 61
NEWPORT 0 3 -73 57 130

Schedule

Filter by:

Friday, November 16, 2018
Game Time Location Team Score Team
P8 6:30 PM NORTH BEND ELEMENTARY EASTLAKE SELECT
0 15 ISSAQUAH WHITE
EASTLAKE DROP FORFEIT
P15 6:30 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 NEWPORT
13 45 SUMNER 4
P6 7:35 PM NORTH BEND ELEMENTARY ISSAQUAH PURPLE
8 27 LAKE WASHINGTON KANGS
P14 7:35 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 HAZEN SELECT
27 17 INGLEMOOR
Saturday, November 17, 2018
Game Time Location Team Score Team
P11 9:00 AM NORTH BEND ELEMENTARY JACKSON WOLFPACK 4 GREEN
32 17 ISSAQUAH PURPLE
P2 10:05 AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1 EASTLAKE SELECT
0 15 LIBERTY SELECT
EASTLAKE DROP FORFEIT
P3 10:05 AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 EMERALD RIDGE
57 7 ISSAQUAH WHITE
P1 11:10 AM NORTH BEND ELEMENTARY LAKE WASHINGTON KANGS
33 23 JACKSON WOLFPACK 4 GREEN
P12 12:15 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1 ISSAQUAH WHITE
26 17 LIBERTY SELECT
P13 12:15 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 EASTLAKE SELECT
0 15 EMERALD RIDGE
EASTLAKE DROP FORFEIT
P4 1:20 PM NORTH BEND ELEMENTARY NEWPORT
18 29 INGLEMOOR
P9 3:30 PM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL INGLEMOOR
7 16 SUMNER 4
P10 3:30 PM MERCER ISLAND PEAK - Court 3 NEWPORT
26 56 HAZEN SELECT
P5 5:40 PM MERCER ISLAND PEAK - Court 3 SUMNER 4
24 49 HAZEN SELECT
Sunday, November 18, 2018
Game Time Location Team Score Team
P7 9:00 AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 LIBERTY SELECT
11 51 EMERALD RIDGE
B16 11:10 AM NORTH BEND ELEMENTARY [3] ISSAQUAH PURPLE
29 8 [3] LIBERTY SELECT
B18 11:10 AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 [4] EASTLAKE SELECT
18 20 [4] NEWPORT
THANKS TO MT. SI 3RD GRADE FOR FILLING IN
B19 11:10 AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL [2] JACKSON WOLFPACK 4 GREEN
22 36 [2] SUMNER 4
B20 11:10 AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1 [1] LAKE WASHINGTON KANGS
50 11 [2] ISSAQUAH WHITE
B17 1:20 PM NORTH BEND ELEMENTARY [3] ISSAQUAH PURPLE
18 22 [3] INGLEMOOR
B21 1:20 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2 JACKSON WOLFPACK 4 GREEN
47 14 ISSAQUAH WHITE
B22 1:20 PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1 [1] EMERALD RIDGE
30 13 SUMNER 4
B23 1:20 PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2 LAKE WASHINGTON KANGS
16 24 [1] HAZEN SELECT
B24 3:30 PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1 EMERALD RIDGE
41 20 HAZEN SELECT

Bracket

[1] EMERALD RIDGE
Champion
[2] JACKSON WOLFPACK 4 GREEN - 22
B19 - Sun 11/18 11:10AM TWIN FALLS MIDDLE SCHOOL
[2] SUMNER 4 - 36
LAKE WASHINGTON KANGS - 16
B23 - Sun 11/18 1:20PM CHIEF KANIM MIDDLE SCHOOL - Court 2
[1] HAZEN SELECT - 24
JACKSON WOLFPACK 4 GREEN - 47
B21 - Sun 11/18 1:20PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2
ISSAQUAH WHITE - 14
EMERALD RIDGE - 41
B24 - Sun 11/18 3:30PM MT. SI HIGH SCHOOL - Court 1
HAZEN SELECT - 20
[1] EMERALD RIDGE - 30
B22 - Sun 11/18 1:20PM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1
SUMNER 4 - 13
[1] LAKE WASHINGTON KANGS - 50
B20 - Sun 11/18 11:10AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 1
[2] ISSAQUAH WHITE - 11
[3] ISSAQUAH PURPLE - 18
B17 - Sun 11/18 1:20PM NORTH BEND ELEMENTARY
[3] INGLEMOOR - 22
[4] EASTLAKE SELECT - 18
B18 - Sun 11/18 11:10AM SNOQUALMIE ELEMENTARY - Court 2
[4] NEWPORT - 20
[3] ISSAQUAH PURPLE - 29
B16 - Sun 11/18 11:10AM NORTH BEND ELEMENTARY
[3] LIBERTY SELECT - 8