Softball

12U

Lou Gehrig Lasers 27th Annual Summer Classic - 12U

Jul 17 - 19, 2020
East Amherst, NY
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

12U
Team W L T
RD
RS
RA
NY Diamond Girls 3 0 0 50 50 0
Amherst Lightning - Wesolowski 3 0 0 33 36 3
LG Lasers - Campanella 3 0 0 34 40 6
Orchard Park 3 0 0 23 31 8
Amherst Lightning 08 2 1 0 28 31 3
WNY Revenge 2 1 0 2 12 10
USSSA NY Pride - Adamo 2 1 0 0 20 20
USSSA New York Pride Red 2 1 0 -3 19 22
West Seneca Magic-DuVal 1 2 0 -2 16 18
LG Lasers - Mobus 1 2 0 -8 17 25
Wheatfield Nitro - Endres 1 2 0 -19 12 31
Southern Tier Bandits 12U 1 2 0 -19 16 35
Wheatfield Nitro - Moore 0 3 0 -17 11 28
Lancaster Heat (Schmidt) 12U 0 3 0 -28 5 33
LG Lasers - Ryan 0 3 0 -31 8 39
Clarence Red Devils 0 3 0 -43 2 45

Schedule

Filter by:

Friday, July 17, 2020
Game Time Location Team Score Team
P7 3:15 PM Lou Gehrig - Field 4 LG Lasers - Mobus
1 5 WNY Revenge
P5 5:00 PM Lou Gehrig - Field 9 Wheatfield Nitro - Endres
0 15 NY Diamond Girls
P18 5:00 PM Lou Gehrig - Field 3 LG Lasers - Campanella
17 1 Clarence Red Devils
P23 5:00 PM Lou Gehrig - Field 4 Wheatfield Nitro - Moore
4 6 WNY Revenge
P1 6:45 PM Lou Gehrig - Field 3 LG Lasers - Campanella
2 1 Amherst Lightning 08
P11 6:45 PM Lou Gehrig - Field 9 Amherst Lightning - Wesolowski
12 0 West Seneca Magic-DuVal
P12 6:45 PM Lou Gehrig - Field 4 Lancaster Heat (Schmidt) 12U
2 13 USSSA New York Pride Red
P13 8:30 PM Lou Gehrig - Field 3 NY Diamond Girls
17 0 USSSA NY Pride - Adamo
Saturday, July 18, 2020
Game Time Location Team Score Team
P14 9:00 AM Lou Gehrig - Field 9 Wheatfield Nitro - Endres
10 7 LG Lasers - Ryan
P15 9:00 AM Lou Gehrig - Field 4 WNY Revenge
1 5 Orchard Park
P17 9:00 AM Lou Gehrig - Field 3 Southern Tier Bandits 12U
1 13 Amherst Lightning 08
P10 10:45 AM Lou Gehrig - Field 3 LG Lasers - Campanella
21 4 Southern Tier Bandits 12U
P22 10:45 AM Lou Gehrig - Field 9 Wheatfield Nitro - Endres
2 9 USSSA NY Pride - Adamo
P24 10:45 AM Lou Gehrig - Field 4 LG Lasers - Mobus
5 15 Orchard Park
P2 12:30 PM Lou Gehrig - Field 3 Clarence Red Devils
1 11 Southern Tier Bandits 12U
P6 12:30 PM Lou Gehrig - Field 9 USSSA NY Pride - Adamo
11 1 LG Lasers - Ryan
P16 12:30 PM Lou Gehrig - Field 4 LG Lasers - Mobus
11 5 Wheatfield Nitro - Moore
P8 2:15 PM Lou Gehrig - Field 4 Orchard Park
11 2 Wheatfield Nitro - Moore
P9 2:15 PM Lou Gehrig - Field 3 Amherst Lightning 08
17 0 Clarence Red Devils
P21 2:15 PM Lou Gehrig - Field 9 LG Lasers - Ryan
0 18 NY Diamond Girls
P19 4:00 PM Lou Gehrig - Field 4 USSSA New York Pride Red
0 15 Amherst Lightning - Wesolowski
P20 4:00 PM Lou Gehrig - Field 3 Lancaster Heat (Schmidt) 12U
0 11 West Seneca Magic-DuVal
P3 5:45 PM Lou Gehrig - Field 3 Lancaster Heat (Schmidt) 12U
3 9 Amherst Lightning - Wesolowski
P4 5:45 PM Lou Gehrig - Field 4 West Seneca Magic-DuVal
5 6 USSSA New York Pride Red
Sunday, July 19, 2020
Game Time Location Team Score Team
B9 9:00 AM Lou Gehrig - Field 4 [13] Wheatfield Nitro - Moore
4 6 [12] Southern Tier Bandits 12U
B10 9:00 AM Lou Gehrig - Field 9 [11] Wheatfield Nitro - Endres
2 13 [14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U
B11 9:00 AM Lou Gehrig - Field 3 [15] LG Lasers - Ryan
2 14 [10] LG Lasers - Mobus
B1 10:45 AM Lou Gehrig - Field 3 [1] NY Diamond Girls
5 0 [8] USSSA New York Pride Red
B4 10:45 AM Lou Gehrig - Field 9 [7] USSSA NY Pride - Adamo
0 17 [2] Amherst Lightning - Wesolowski
B8 10:45 AM Lou Gehrig - Field 4 [9] West Seneca Magic-DuVal
12 1 [16] Clarence Red Devils
B2 12:30 PM Lou Gehrig - Field 3 [5] Amherst Lightning 08
3 7 [4] Orchard Park
B3 12:30 PM Lou Gehrig - Field 9 [3] LG Lasers - Campanella
8 7 [6] WNY Revenge
B13 12:30 PM Lou Gehrig - Field 4 [14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U
3 2 [10] LG Lasers - Mobus
B5 2:15 PM Lou Gehrig - Field 3 [1] NY Diamond Girls
6 8 [4] Orchard Park
B6 2:15 PM Lou Gehrig - Field 9 [3] LG Lasers - Campanella
3 5 [2] Amherst Lightning - Wesolowski
B12 2:15 PM Lou Gehrig - Field 4 [9] West Seneca Magic-DuVal
16 1 [12] Southern Tier Bandits 12U
B7 4:00 PM Lou Gehrig - Field 3 [4] Orchard Park
2 5 [2] Amherst Lightning - Wesolowski
B14 4:00 PM Lou Gehrig - Field 4 [9] West Seneca Magic-DuVal
14 7 [14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U

Bracket

[2] Amherst Lightning - Wesolowski
Gold Division Champion
[9] West Seneca Magic-DuVal
Silver Division Champion
[3] LG Lasers - Campanella - 8
B3 - Sun 7/19 12:30PM Lou Gehrig - Field 9
[6] WNY Revenge - 7
[1] NY Diamond Girls - 6
B5 - Sun 7/19 2:15PM Lou Gehrig - Field 3
[4] Orchard Park - 8
[4] Orchard Park - 2
B7 - Sun 7/19 4:00PM Lou Gehrig - Field 3
[2] Amherst Lightning - Wesolowski - 5
[5] Amherst Lightning 08 - 3
B2 - Sun 7/19 12:30PM Lou Gehrig - Field 3
[4] Orchard Park - 7
[7] USSSA NY Pride - Adamo - 0
B4 - Sun 7/19 10:45AM Lou Gehrig - Field 9
[2] Amherst Lightning - Wesolowski - 17
[3] LG Lasers - Campanella - 3
B6 - Sun 7/19 2:15PM Lou Gehrig - Field 9
[2] Amherst Lightning - Wesolowski - 5
[1] NY Diamond Girls - 5
B1 - Sun 7/19 10:45AM Lou Gehrig - Field 3
[8] USSSA New York Pride Red - 0
[11] Wheatfield Nitro - Endres - 2
B10 - Sun 7/19 9:00AM Lou Gehrig - Field 9
[14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U - 13
[9] West Seneca Magic-DuVal - 16
B12 - Sun 7/19 2:15PM Lou Gehrig - Field 4
[12] Southern Tier Bandits 12U - 1
[9] West Seneca Magic-DuVal - 14
B14 - Sun 7/19 4:00PM Lou Gehrig - Field 4
[14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U - 7
[13] Wheatfield Nitro - Moore - 4
B9 - Sun 7/19 9:00AM Lou Gehrig - Field 4
[12] Southern Tier Bandits 12U - 6
[15] LG Lasers - Ryan - 2
B11 - Sun 7/19 9:00AM Lou Gehrig - Field 3
[10] LG Lasers - Mobus - 14
[14] Lancaster Heat (Schmidt) 12U - 3
B13 - Sun 7/19 12:30PM Lou Gehrig - Field 4
[10] LG Lasers - Mobus - 2
[9] West Seneca Magic-DuVal - 12
B8 - Sun 7/19 10:45AM Lou Gehrig - Field 4
[16] Clarence Red Devils - 1