Basketball

Tournament Note

Please note: For those teams that are playing at Bonney Lake HS on Sunday morning, there is highway road construction so please leave early to accommodate. Thank you, SYB
Thank you for participating in the 2018 October Overtime Tournament co-hosted w/Seattle Youth Basketball and NW All-Stars.
www.seattleyouthbasketball.com and www.nwallstars.co
*PLEASE NOTE: Some divisions updated Thursday @ 4:00pm. Please check and see if your game times and/or gym was affected. Thank you.

GIRLS HS ALLSTAR

2018 OCTOBER OVERTIME

Oct 6 - 7, 2018
AUBURN, WA • BONNEY LAKE, WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

WA EVO 14U

GIRLS HS ALLSTAR Champion

Sat Oct 6, 2018 - Sun Oct 7, 2018

Pool Standings

POOL A
Team W L
PA
WA EVO 14U 2 0 57
509 SYNERGY 1 1 82
TREE OF HOPE 8 NIKE 0 2 83
POOL B
Team W L
PA
TREE OF HOPE 2022 WHITE 2 0 50
RCB WHITE 1 1 58
TAHOMA GOLD 0 2 120
POOL C
Team W L
PA
GLOBAL BASKETBALL 2 0 23
HOOPAHOLICS 1 1 56
BC UNITED 15U BLACK 0 2 56
POOL D
Team W L
PA
ALL OUT CHAOS 2 0 51
WA SWARM DUCHEANE 1 1 66
ATHELITE 15U 0 2 86

Schedule

Filter by:

Saturday, October 06, 2018
Game Time Location Team Score Team
P6 9:00 AM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 2 RCB WHITE
70 26 TAHOMA GOLD
P2 11:10 AM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 2 TAHOMA GOLD
25 50 TREE OF HOPE 2022 WHITE
P5 11:10 AM BONNEY LAKE HS - Court 4 509 SYNERGY
23 46 WA EVO 14U
P3 12:15 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 4 BC UNITED 15U BLACK
19 24 HOOPAHOLICS
P12 12:15 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 1 ALL OUT CHAOS
43 23 ATHELITE 15U
P9 1:20 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 4 TREE OF HOPE 8 NIKE
36 40 509 SYNERGY
P10 1:20 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 2 TREE OF HOPE 2022 WHITE
32 25 RCB WHITE
P8 2:25 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 1 ATHELITE 15U
14 43 WA SWARM DUCHEANE
P11 3:30 PM AUBURN MOUNTAINVIEW HS - Court 1 HOOPAHOLICS
12 37 GLOBAL BASKETBALL
P1 4:35 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 4 WA EVO 14U
43 34 TREE OF HOPE 8 NIKE
P4 4:35 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 1 WA SWARM DUCHEANE
28 52 ALL OUT CHAOS
P7 5:40 PM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 3 GLOBAL BASKETBALL
32 11 BC UNITED 15U BLACK
Sunday, October 07, 2018
Game Time Location Team Score Team
B13 1:20 PM BONNEY LAKE HS - Court 4 [3] TREE OF HOPE 8 NIKE
47 44 [3] TAHOMA GOLD
ATHELITE 15U SUB FOR TREE VS TAHOMA
B14 1:20 PM BONNEY LAKE HS - Court 3 [3] BC UNITED 15U BLACK
17 27 [3] ATHELITE 15U
TREE OF HOPE 8 NIKE SUB FOR ATHELITE VS BC UNITED
B17 1:20 PM BONNEY LAKE HS - Court 2 [2] 509 SYNERGY
43 21 [2] RCB WHITE
B18 1:20 PM AUBURN MOUNTAINVIEW HS - Court 2 [2] HOOPAHOLICS
20 31 [2] WA SWARM DUCHEANE
B21 2:25 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2 [1] WA EVO 14U
55 16 [1] TREE OF HOPE 2022 WHITE
B22 2:25 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 3 [1] GLOBAL BASKETBALL
33 32 [1] ALL OUT CHAOS
B15 3:30 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 4 [3] TAHOMA GOLD
11 44 [3] BC UNITED 15U BLACK
Alternate opponent played
B16 3:30 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 3 [3] TREE OF HOPE 8 NIKE
60 11 [3] ATHELITE 15U
Alternate opponent played
B19 3:30 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2 [2] RCB WHITE
32 42 [2] HOOPAHOLICS
B20 3:30 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 1 [2] 509 SYNERGY
47 28 [2] WA SWARM DUCHEANE
B23 4:35 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2 [1] TREE OF HOPE 2022 WHITE
41 28 [1] ALL OUT CHAOS
B24 4:35 PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 1 [1] WA EVO 14U
52 33 [1] GLOBAL BASKETBALL

Bracket

Alternate game played:
Alternate game played:
TREE OF HOPE 8 NIKE alternate FOR ATHELITE VS BC UNITED
ATHELITE 15U alternate FOR TREE VS TAHOMA
[1] WA EVO 14U
Champion
[1] GLOBAL BASKETBALL - 33
B22 - Sun 10/7 2:25PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 3
[1] ALL OUT CHAOS - 32
[1] WA EVO 14U - 52
B24 - Sun 10/7 4:35PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 1
[1] GLOBAL BASKETBALL - 33
[1] WA EVO 14U - 55
B21 - Sun 10/7 2:25PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2
[1] TREE OF HOPE 2022 WHITE - 16
[1] TREE OF HOPE 2022 WHITE - 41
B23 - Sun 10/7 4:35PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2
[1] ALL OUT CHAOS - 28
[3] BC UNITED 15U BLACK - 17
B14 - Sun 10/7 1:20PM BONNEY LAKE HS - Court 3
[3] ATHELITE 15U - 27
[3] TAHOMA GOLD - 11
B15 - Sun 10/7 3:30PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 4
[3] BC UNITED 15U BLACK - 44
[3] TREE OF HOPE 8 NIKE - 60
B16 - Sun 10/7 3:30PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 3
[3] ATHELITE 15U - 11
[2] 509 SYNERGY - 47
B20 - Sun 10/7 3:30PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 1
[2] WA SWARM DUCHEANE - 28
[2] HOOPAHOLICS - 20
B18 - Sun 10/7 1:20PM AUBURN MOUNTAINVIEW HS - Court 2
[2] WA SWARM DUCHEANE - 31
[2] RCB WHITE - 32
B19 - Sun 10/7 3:30PM AUBURN HIGH SCHOOL - Court 2
[2] HOOPAHOLICS - 42
[2] 509 SYNERGY - 43
B17 - Sun 10/7 1:20PM BONNEY LAKE HS - Court 2
[2] RCB WHITE - 21
[3] TREE OF HOPE 8 NIKE - 47
B13 - Sun 10/7 1:20PM BONNEY LAKE HS - Court 4
[3] TAHOMA GOLD - 44