Baseball

Tournament Note

Directors
Pelham Tommy Urban 205-621-7167
Spain Park Toby Walker 205-514-0759
Alabaster Chris McAlpine 205-283-8153
Thompson Pat Hamrick 205-585-6787
Hoover East Chris Parten 205-565-9926
Hoover HS/Moody HS Chris Parten 205-565-9926

11U Hoover East delayed till 1030AM

June 8-9 Pelham/Hoover/Alabaster

Jun 8 - 9, 2019
AL
Register
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

11U
Team W L T
RD
RS
RA
Team Easton 11U (Vestavia, AL) 0 0 0 0 0 0
Birmingham Braves (Birmingham, AL) 0 0 0 0 0 0
Legends (Vestavia, AL) 0 0 0 0 0 0
Hoover Bucs Ball (Hoover, AL) 0 0 0 0 0 0
Cahaba Riverdogs (Helena, AL) 0 0 0 0 0 0
Birmingham Baseball 11u (birmingham, AL) 0 0 0 0 0 0
GSG Baseball (Birmingham, AL) 0 0 0 0 0 0
North Shelby Yard Goats (Birmingham, AL) 0 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, June 08, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 8:30 AM Hoover East Comp - Field 1 Hoover Bucs Ball
Cahaba Riverdogs
P2 8:30 AM Hoover East Comp - Field 2 Birmingham Braves
Team Easton 11U
P4 10:15 AM Hoover East Comp - Field 2 Birmingham Braves
Birmingham Baseball 11u
P10 10:15 AM Hoover East Comp - Field 1 Hoover Bucs Ball
Legends
P5 12:00 PM Hoover East Comp - Field 1 GSG Baseball
Cahaba Riverdogs
P6 12:00 PM Hoover East Comp - Field 2 Team Easton 11U
North Shelby Yard Goats
P9 1:45 PM Hoover East Comp - Field 2 Birmingham Baseball 11u
North Shelby Yard Goats
P11 1:45 PM Hoover East Comp - Field 1 GSG Baseball
Legends
Sunday, June 09, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:30 AM Hoover East Comp - Field 1 11U 4th Place
11U 5th Place
B3 8:30 AM Hoover East Comp - Field 2 11U 3rd Place
11U 6th Place
B2 10:15 AM Hoover East Comp - Field 2 11U 2nd Place
11U 7th Place
B4 10:15 AM Hoover East Comp - Field 1 11U 1st Place
Bracket Winner B1
B5 12:00 PM Hoover East Comp - Field 2 Bracket Winner B2
Bracket Winner B3
B6 1:45 PM Hoover East Comp - Field 2 Bracket Winner B4
Bracket Winner B5

Bracket

Bracket Winner B6
Champion
11U 1st Place
B4 - Sun 6/9 10:15AM Hoover East Comp - Field 1
Bracket Winner B1
Bracket Winner B4
B6 - Sun 6/9 1:45PM Hoover East Comp - Field 2
Bracket Winner B5
11U 4th Place
B1 - Sun 6/9 8:30AM Hoover East Comp - Field 1
11U 5th Place
Bracket Winner B2
B5 - Sun 6/9 12:00PM Hoover East Comp - Field 2
Bracket Winner B3
11U 2nd Place
B2 - Sun 6/9 10:15AM Hoover East Comp - Field 2
11U 7th Place
11U 3rd Place
B3 - Sun 6/9 8:30AM Hoover East Comp - Field 2
11U 6th Place