Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2018 EBC Father's Day Tournament co-hosted w/SYB & NWA
www.seattleyouthbasketball.com and www.nwallstars.co

GIRLS 5TH

2018 SEATTLE YOUTH BASKETBALL - EBC FATHERS DAY TOURNAMENT

Jun 16 - 17, 2018
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

TREE OF HOPE 5 RED

GIRLS 5TH Champion

Sat Jun 16, 2018 - Sun Jun 17, 2018

Pool Standings

POOL A
Team W L
PA
EBC BLUE 2 0 18
EC STARS 1 1 38
SAINTS SELECT 0 2 73
POOL B
Team W L
PA
QUICKHANDLE 2 0 40
WA SWARM PUKIS 1 1 44
SHORELINE SPORTS FOUNDATION 0 2 50
POOL C
Team W L
PA
TREE OF HOPE 5 RED 2 0 37
WA SWARM TUPUA 1 1 49
KENT ELITE 0 2 67

Schedule

Filter by:

Saturday, June 16, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM EBC REDMOND EBC BLUE
18 8 EC STARS
P2 10:00 AM EBC REDMOND WA SWARM TUPUA
19 24 TREE OF HOPE 5 RED
P3 10:00 AM PACIFIC COURTS - Court 1 QUICKHANDLE
30 23 WA SWARM PUKIS
P7 11:00 AM EBC REDMOND EC STARS
32 20 SAINTS SELECT
P5 12:00 PM EBC REDMOND KENT ELITE
25 35 WA SWARM TUPUA
P9 12:00 PM PACIFIC COURTS - Court 1 WA SWARM PUKIS
22 14 SHORELINE SPORTS FOUNDATION
P4 1:00 PM EBC REDMOND SAINTS SELECT
10 41 EBC BLUE
P6 2:00 PM PACIFIC COURTS - Court 1 SHORELINE SPORTS FOUNDATION
17 28 QUICKHANDLE
P8 2:00 PM EBC REDMOND TREE OF HOPE 5 RED
32 18 KENT ELITE
Sunday, June 17, 2018
Game Time Location Team Score Team
B13 9:00 AM ELITE SPORTS ACADEMY [2] WA SWARM PUKIS
26 27 [2] WA SWARM TUPUA
B14 9:00 AM EBC REDMOND [2] EC STARS
12 35 [1] TREE OF HOPE 5 RED
B16 11:00 AM EBC REDMOND [1] EBC BLUE
18 24 [2] WA SWARM TUPUA
B17 11:00 AM ELITE SPORTS ACADEMY [1] TREE OF HOPE 5 RED
42 23 [1] QUICKHANDLE
B10 12:00 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [3] SAINTS SELECT
14 16 [3] SHORELINE SPORTS FOUNDATION
B15 12:00 PM ELITE SPORTS ACADEMY [2] WA SWARM PUKIS
25 12 [2] EC STARS
B19 1:00 PM EBC REDMOND [1] EBC BLUE
29 30 [1] QUICKHANDLE
B11 2:00 PM ELITE SPORTS ACADEMY [3] SAINTS SELECT
13 29 [3] KENT ELITE
B18 2:00 PM EBC REDMOND [2] WA SWARM TUPUA
24 38 [1] TREE OF HOPE 5 RED
B12 4:00 PM EBC REDMOND [3] SHORELINE SPORTS FOUNDATION
27 28 [3] KENT ELITE

Bracket

[1] TREE OF HOPE 5 RED
Champion
[2] WA SWARM TUPUA - 24
B18 - Sun 6/17 2:00PM EBC REDMOND
[1] TREE OF HOPE 5 RED - 38
[1] EBC BLUE - 18
B16 - Sun 6/17 11:00AM EBC REDMOND
[2] WA SWARM TUPUA - 24
[2] WA SWARM PUKIS - 26
B13 - Sun 6/17 9:00AM ELITE SPORTS ACADEMY
[2] WA SWARM TUPUA - 27
[1] TREE OF HOPE 5 RED - 42
B17 - Sun 6/17 11:00AM ELITE SPORTS ACADEMY
[1] QUICKHANDLE - 23
[1] EBC BLUE - 29
B19 - Sun 6/17 1:00PM EBC REDMOND
[1] QUICKHANDLE - 30
[2] EC STARS - 12
B14 - Sun 6/17 9:00AM EBC REDMOND
[1] TREE OF HOPE 5 RED - 35
[3] SAINTS SELECT - 14
B10 - Sun 6/17 12:00PM PACIFIC COURTS - Court 2
[3] SHORELINE SPORTS FOUNDATION - 16
[3] SHORELINE SPORTS FOUNDATION - 27
B12 - Sun 6/17 4:00PM EBC REDMOND
[3] KENT ELITE - 28
[3] SAINTS SELECT - 13
B11 - Sun 6/17 2:00PM ELITE SPORTS ACADEMY
[3] KENT ELITE - 29
[2] WA SWARM PUKIS - 25
B15 - Sun 6/17 12:00PM ELITE SPORTS ACADEMY
[2] EC STARS - 12