Basketball

Tournament Note

Thank you for participating in the 2018 Tournament of Champions co-hosted w/Seattle Youth Basketball and NW All-Stars.
www.seattleyouthbasketball.com and www.nwallstars.co

BOYS HS PREMIER

2018 TOURNAMENT OF CHAMPIONS

May 19 - 20, 2018
WA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN

BOYS HS PREMIER Champion

Sat May 19, 2018 - Sun May 20, 2018

Pool Standings

POOL A
Team W L
PA
SEATTLE FUTURE 8 2 0 37
TAHOMA 9 1 1 98
SPECIAL OPS GRAY 0 2 105
POOL B
Team W L
PA
W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN 2 0 62
SOUTHEND 1 1 82
TEAM PURE 9 0 2 81
POOL C
Team W L
PA
EXCEL 8 2 0 61
SOUND SILVER 1 1 84
QUICKHANDLE 9/10 0 2 107
POOL D
Team W L
PA
ENUMCLAW HORNETS 1 1 91
D1 ELITE 8 1 1 103
FUEGO 9 KO 1 1 108

Schedule

Filter by:

Saturday, May 19, 2018
Game Time Location Team Score Team
P3 9:00 AM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 TAHOMA 9
45 43 SPECIAL OPS GRAY
P4 11:10 AM AUBURN RIVERSIDE HS - Court 4 TEAM PURE 9
23 44 W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN
P7 11:10 AM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 SEATTLE FUTURE 8
55 13 TAHOMA 9
P11 1:20 PM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 SPECIAL OPS GRAY
24 60 SEATTLE FUTURE 8
P12 1:20 PM SUMNER HIGH SCHOOL - Court 1 W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN
48 39 SOUTHEND
P2 2:25 PM CURTIS JUNIOR HIGH - Court 1 QUICKHANDLE 9/10
38 49 SOUND SILVER
P5 2:25 PM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 D1 ELITE 8
60 43 FUEGO 9 KO
P8 3:30 PM BONNEY LAKE HIGH SCHOOL - Court 1 SOUTHEND
37 34 TEAM PURE 9
P9 4:35 PM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 ENUMCLAW HORNETS
60 42 D1 ELITE 8
P10 4:35 PM CURTIS JUNIOR HIGH - Court 1 SOUND SILVER
44 46 EXCEL 8
P1 6:45 PM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 2 FUEGO 9 KO
49 48 ENUMCLAW HORNETS
P6 6:45 PM CURTIS HIGH SCHOOL - Court 3 EXCEL 8
58 17 QUICKHANDLE 9/10
Sunday, May 20, 2018
Game Time Location Team Score Team
B13 12:15 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [3] SPECIAL OPS GRAY
47 44 [3] TEAM PURE 9
B14 12:15 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [3] QUICKHANDLE 9/10
37 43 [3] FUEGO 9 KO
B15 2:25 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [3] TEAM PURE 9
50 25 [3] QUICKHANDLE 9/10
B16 2:25 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [3] SPECIAL OPS GRAY
40 57 [3] FUEGO 9 KO
B17 3:30 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [2] TAHOMA 9
35 55 [2] SOUTHEND
B18 3:30 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [2] SOUND SILVER
43 55 [2] D1 ELITE 8
B21 4:35 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [1] SEATTLE FUTURE 8
49 50 [1] W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN
score updated
B22 4:35 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [1] EXCEL 8
43 45 [1] ENUMCLAW HORNETS
B19 5:40 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [2] TAHOMA 9
57 40 [2] SOUND SILVER
B20 5:40 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [2] SOUTHEND
36 54 [2] D1 ELITE 8
B23 6:45 PM PACIFIC COURTS - Court 2 [1] SEATTLE FUTURE 8
73 34 [1] EXCEL 8
score updated from coach
B24 6:45 PM PACIFIC COURTS - Court 1 [1] W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN
50 49 [1] ENUMCLAW HORNETS
score updated from coach

Bracket

[1] W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN
[1] W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN - 50
B24 - Sun 5/20 6:45PM PACIFIC COURTS - Court 1
[1] ENUMCLAW HORNETS - 49
[1] SEATTLE FUTURE 8 - 49
B21 - Sun 5/20 4:35PM PACIFIC COURTS - Court 1
[1] W.E.S.T. ACADEMY ABERDEEN - 50
[2] SOUTHEND - 36
B20 - Sun 5/20 5:40PM PACIFIC COURTS - Court 1
[2] D1 ELITE 8 - 54
[1] EXCEL 8 - 43
B22 - Sun 5/20 4:35PM PACIFIC COURTS - Court 2
[1] ENUMCLAW HORNETS - 45
[1] SEATTLE FUTURE 8 - 73
B23 - Sun 5/20 6:45PM PACIFIC COURTS - Court 2
[1] EXCEL 8 - 34
[3] SPECIAL OPS GRAY - 40
B16 - Sun 5/20 2:25PM PACIFIC COURTS - Court 1
[3] FUEGO 9 KO - 57
[3] TEAM PURE 9 - 50
B15 - Sun 5/20 2:25PM PACIFIC COURTS - Court 2
[3] QUICKHANDLE 9/10 - 25
[2] SOUND SILVER - 43
B18 - Sun 5/20 3:30PM PACIFIC COURTS - Court 2
[2] D1 ELITE 8 - 55
[3] QUICKHANDLE 9/10 - 37
B14 - Sun 5/20 12:15PM PACIFIC COURTS - Court 2
[3] FUEGO 9 KO - 43
[2] TAHOMA 9 - 57
B19 - Sun 5/20 5:40PM PACIFIC COURTS - Court 2
[2] SOUND SILVER - 40
[2] TAHOMA 9 - 35
B17 - Sun 5/20 3:30PM PACIFIC COURTS - Court 1
[2] SOUTHEND - 55
[3] SPECIAL OPS GRAY - 47
B13 - Sun 5/20 12:15PM PACIFIC COURTS - Court 1
[3] TEAM PURE 9 - 44