Baseball

Tournament Note

After trying this morning, we are not able to get these fields ready for play today. Unfortunately, we will have to cancel the remainder of the tournament. Thank you for playing and good luck on the rest of your season.

8U

2018 Geauga Knights Classic

Jun 7 - 10, 2018
Chardon, OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

A
Team W L T
RD
RS
RA
Premier Athletics 3 0 0 15 33 18
Aurora A's 2 1 0 0 28 28
Chardon Mad Batters 0 3 0 -17 14 44
B
Team W L T
RD
RS
RA
Wadsworth Outlaws 3 0 0 20 47 7
Lake Erie Storm 1 2 0 1 28 20
Geauga Knights 0 3 0 -19 11 44

Schedule

Filter by:

Thursday, June 07, 2018
Game Time Location Team Score Team
P5 6:15 PM Claridon Township Park - Field 1 Geauga Knights
0 15 Lake Erie Storm
Friday, June 08, 2018
Game Time Location Team Score Team
P4 6:15 PM NDCL - JV Softball Aurora A's
4 11 Premier Athletics
P6 6:15 PM Claridon Township Park - Field 1 Chardon Mad Batters
2 23 Wadsworth Outlaws
Saturday, June 09, 2018
Game Time Location Team Score Team
P2 9:00 AM NDCL - JV Softball Lake Erie Storm
5 9 Wadsworth Outlaws
P3 11:15 AM NDCL - JV Softball Aurora A's
14 11 Geauga Knights
P9 1:30 PM NDCL - JV Softball Premier Athletics
11 8 Lake Erie Storm
P1 3:45 PM NDCL - JV Softball Premier Athletics
11 6 Chardon Mad Batters
P8 3:45 PM Munson Town Hall Wadsworth Outlaws
15 0 Geauga Knights
P7 6:00 PM NDCL - JV Softball Chardon Mad Batters
6 10 Aurora A's
Sunday, June 10, 2018
Game Time Location Team Score Team
B14 10:00 AM Claridon Township Park - Field 1 [3] Chardon Mad Batters
[3] Geauga Knights
B12 12:15 PM Claridon Township Park - Field 1 [1] Premier Athletics
[2] Lake Erie Storm
B13 2:30 PM Claridon Township Park - Field 1 [1] Wadsworth Outlaws
[2] Aurora A's
B15 4:45 PM Claridon Township Park - Field 1 Bracket Winner B12
Bracket Winner B13

Bracket

Bracket Winner B15
Champion
[1] Premier Athletics
B12 - Sun 6/10 12:15PM Claridon Township Park - Field 1
[2] Lake Erie Storm
[1] Wadsworth Outlaws
B13 - Sun 6/10 2:30PM Claridon Township Park - Field 1
[2] Aurora A's
Bracket Winner B12
B15 - Sun 6/10 4:45PM Claridon Township Park - Field 1
Bracket Winner B13
[3] Chardon Mad Batters
B14 - Sun 6/10 10:00AM Claridon Township Park - Field 1
[3] Geauga Knights