Rugby

Tournament Note

Information om Håckes Cup >

Håckes Cup är en 7-manna rugbyturnering som spelas årligen i mars månad i Tipshallen i Växjö. Cupen startade 1999 till minne av Håkan Brookes.

Lördag - Gruppspel.
Alla lag spelar 3 matcher i sin grupp, "alla möter alla". Lördagens gruppspel avgör den placering som ligger till grund för söndagens slutspel.

Tabellpoäng - Vinst 4p, Oavgjort 2p, Förlust 0p.
Bonupoäng - 3 försök el. fler än motst. - 1p, Förlust 7p eller färre -1p.

Söndag - Slutspel
Lag delas upp i 3 separata slutspel utefter placering dag 1.
"Cup" är 4 främsta lag, "Plate", för placering 5-8 samt "Bowl" för placering 9-12. Prisceremonier sker efter vardera final.

Alla matcher spelas i formatet två halvlekar om 7 minuter med 2 minuters paus.

Schema, Resultat och tabell för damernas Håckes Cup 2017

Håckes Cup 2017 - DAM

Håckes Cup 2017

Mar 11 - 12, 2017
Växjö, SW
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Grupp 1
Team W L T P
D
Tabusoro Angels Academy 3 0 0 14 71
Vänersborgs RK 1 1 1 8 25
Linköpings RK 1 2 0 5 -48
Lugi Lions RFC 0 2 1 2 -48
Grupp 2
Team W L T P
D
Malmö RC 3 0 0 14 51
Uppsala RFC 2 1 0 11 44
Göteborgs RF 1 2 0 4 -25
Borås Ravens RFC 0 3 0 0 -70
Grupp 3
Team W L T P
D
Stockholm Exiles RFC 3 0 0 15 110
Kalmar Södra IF Rugby 2 1 0 10 46
The Mamas RC 1 2 0 5 -14
Sandviken RC 0 3 0 0 -142

Schedule

Filter by:

Saturday, March 11, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Tipshallen Linköpings RK
7 45 Tabusoro Angels Academy
Linköpings RK Tabusoro Angels Academy
CoachTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, CoachBill Tirikula, billtirikula@hotmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, Mgr , ,
P2 8:40 AM Tipshallen Vänersborgs RK
12 12 Lugi Lions RFC
Vänersborgs RK Lugi Lions RFC
CoachMaria Tatu - Robertsson, anna_betong@hotmail.com, 0707125156 CoachRoss Watson, r.watson-08@alumni.lboro.ac.uk,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrSandra Olofsson, sandra@hgse.se,
P3 9:20 AM Tipshallen Malmö RC
15 0 Göteborgs RF
Malmö RC Göteborgs RF
CoachP-O Jönsson, po@pojon.se, CoachNeil Johnson, neil@kommunicera.se,
Asst , , Asst , ,
MgrBoris Polimac, boris.polimac@bredband.net, MgrJessica Melin, jessica.melin@hotmail.com,
P4 10:00 AM Tipshallen Borås Ravens RFC
0 22 Uppsala RFC
Borås Ravens RFC Uppsala RFC
CoachMatthew Galvin, matt@engagedandt.co.uk, CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrJenny-Stina Björklund, ekonomi@brfc.se, Mgr , ,
P5 10:40 AM Tipshallen Stockholm Exiles RFC
36 0 The Mamas RC
Stockholm Exiles RFC The Mamas RC
CoachAnders Hasselblatt, anders.h@mail.se, CoachMoa Wejle, moa.wejle@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrSofia Bergvall, sofiabergvall4@gmail.com, MgrMaria Alvarez, alvarez_wrk@hotmail.com,
P6 11:20 AM Tipshallen Sandviken RC
0 47 Kalmar Södra IF Rugby
Sandviken RC Kalmar Södra IF Rugby
CoachElisabeth Beretzen, eberentzen@gmail.com, CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrElisabeth Beretzen, Sandvikenrugbyklubb@gmail.com, MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se,
P7 12:10 PM Tipshallen Tabusoro Angels Academy
19 12 Vänersborgs RK
Tabusoro Angels Academy Vänersborgs RK
CoachBill Tirikula, billtirikula@hotmail.com, CoachMaria Tatu - Robertsson, anna_betong@hotmail.com, 0707125156
Asst , , Asst , ,
Mgr , , Mgr , ,
P8 12:50 PM Tipshallen Linköpings RK
22 0 Lugi Lions RFC
Linköpings RK Lugi Lions RFC
CoachTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, CoachRoss Watson, r.watson-08@alumni.lboro.ac.uk,
Asst , , Asst , ,
MgrTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, MgrSandra Olofsson, sandra@hgse.se,
P9 1:30 PM Tipshallen Göteborgs RF
26 12 Borås Ravens RFC
Göteborgs RF Borås Ravens RFC
CoachNeil Johnson, neil@kommunicera.se, CoachMatthew Galvin, matt@engagedandt.co.uk,
Asst , , Asst , ,
MgrJessica Melin, jessica.melin@hotmail.com, MgrJenny-Stina Björklund, ekonomi@brfc.se,
P10 2:10 PM Tipshallen Malmö RC
12 10 Uppsala RFC
Malmö RC Uppsala RFC
CoachP-O Jönsson, po@pojon.se, CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrBoris Polimac, boris.polimac@bredband.net, Mgr , ,
P11 2:50 PM Tipshallen Kalmar Södra IF Rugby
28 5 The Mamas RC
Kalmar Södra IF Rugby The Mamas RC
CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com, CoachMoa Wejle, moa.wejle@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se, MgrMaria Alvarez, alvarez_wrk@hotmail.com,
P12 3:30 PM Tipshallen Stockholm Exiles RFC
50 0 Sandviken RC
Stockholm Exiles RFC Sandviken RC
CoachAnders Hasselblatt, anders.h@mail.se, CoachElisabeth Beretzen, eberentzen@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrSofia Bergvall, sofiabergvall4@gmail.com, MgrElisabeth Beretzen, Sandvikenrugbyklubb@gmail.com,
P13 4:10 PM Tipshallen Lugi Lions RFC
5 31 Tabusoro Angels Academy
Lugi Lions RFC Tabusoro Angels Academy
CoachRoss Watson, r.watson-08@alumni.lboro.ac.uk, CoachBill Tirikula, billtirikula@hotmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrSandra Olofsson, sandra@hgse.se, Mgr , ,
P14 4:50 PM Tipshallen Linköpings RK
7 39 Vänersborgs RK
Linköpings RK Vänersborgs RK
CoachTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, CoachMaria Tatu - Robertsson, anna_betong@hotmail.com, 0707125156
Asst , , Asst , ,
MgrTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se, Mgr , ,
P15 5:30 PM Tipshallen Uppsala RFC
29 5 Göteborgs RF
Uppsala RFC Göteborgs RF
CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com, CoachNeil Johnson, neil@kommunicera.se,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrJessica Melin, jessica.melin@hotmail.com,
P16 6:10 PM Tipshallen Malmö RC
39 5 Borås Ravens RFC
Malmö RC Borås Ravens RFC
CoachP-O Jönsson, po@pojon.se, CoachMatthew Galvin, matt@engagedandt.co.uk,
Asst , , Asst , ,
MgrBoris Polimac, boris.polimac@bredband.net, MgrJenny-Stina Björklund, ekonomi@brfc.se,
P17 6:50 PM Tipshallen The Mamas RC
45 0 Sandviken RC
The Mamas RC Sandviken RC
CoachMoa Wejle, moa.wejle@gmail.com, CoachElisabeth Beretzen, eberentzen@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrMaria Alvarez, alvarez_wrk@hotmail.com, MgrElisabeth Beretzen, Sandvikenrugbyklubb@gmail.com,
P18 7:30 PM Tipshallen Stockholm Exiles RFC
24 0 Kalmar Södra IF Rugby
Yellow Card Stockholm Exiles
Stockholm Exiles RFC Kalmar Södra IF Rugby
CoachAnders Hasselblatt, anders.h@mail.se, CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrSofia Bergvall, sofiabergvall4@gmail.com, MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se,
Sunday, March 12, 2017
Game Time Location Team Score Team
B19 8:18 AM Tipshallen [4] Uppsala RFC
5 26 [5] Kalmar Södra IF Rugby
Uppsala RFC Kalmar Södra IF Rugby
CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com, CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se,
B20 8:54 AM Tipshallen [10] Lugi Lions RFC
27 5 [11] Borås Ravens RFC
Lugi Lions RFC Borås Ravens RFC
CoachRoss Watson, r.watson-08@alumni.lboro.ac.uk, CoachMatthew Galvin, matt@engagedandt.co.uk,
Asst , , Asst , ,
MgrSandra Olofsson, sandra@hgse.se, MgrJenny-Stina Björklund, ekonomi@brfc.se,
B21 9:30 AM Tipshallen [6] Vänersborgs RK
28 7 [7] The Mamas RC
Vänersborgs RK The Mamas RC
CoachMaria Tatu - Robertsson, anna_betong@hotmail.com, 0707125156 CoachMoa Wejle, moa.wejle@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrMaria Alvarez, alvarez_wrk@hotmail.com,
B22 10:06 AM Tipshallen [1] Tabusoro Angels Academy
25 7 [1] Malmö RC
Tabusoro Angels Academy Malmö RC
CoachBill Tirikula, billtirikula@hotmail.com, CoachP-O Jönsson, po@pojon.se,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrBoris Polimac, boris.polimac@bredband.net,
B23 10:42 AM Tipshallen [9] Göteborgs RF
25 0 [12] Sandviken RC
Göteborgs RF Sandviken RC
CoachNeil Johnson, neil@kommunicera.se, CoachElisabeth Beretzen, eberentzen@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrJessica Melin, jessica.melin@hotmail.com, MgrElisabeth Beretzen, Sandvikenrugbyklubb@gmail.com,
B24 11:18 AM Tipshallen [4] Uppsala RFC
19 0 [8] Linköpings RK
Yellow Card Linköping
Uppsala RFC Linköpings RK
CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com, CoachTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se,
B25 11:54 AM Tipshallen [1] Stockholm Exiles RFC
31 0 [3] Kalmar Södra IF Rugby
Stockholm Exiles RFC Kalmar Södra IF Rugby
CoachAnders Hasselblatt, anders.h@mail.se, CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrSofia Bergvall, sofiabergvall4@gmail.com, MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se,
B26 12:12 PM Tipshallen [11] Borås Ravens RFC
12 17 [12] Sandviken RC
Borås Ravens RFC Sandviken RC
CoachMatthew Galvin, matt@engagedandt.co.uk, CoachElisabeth Beretzen, eberentzen@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrJenny-Stina Björklund, ekonomi@brfc.se, MgrElisabeth Beretzen, Sandvikenrugbyklubb@gmail.com,
B29 12:50 PM Tipshallen [10] Lugi Lions RFC
0 26 [9] Göteborgs RF
Lugi Lions RFC Göteborgs RF
CoachRoss Watson, r.watson-08@alumni.lboro.ac.uk, CoachNeil Johnson, neil@kommunicera.se,
Asst , , Asst , ,
MgrSandra Olofsson, sandra@hgse.se, MgrJessica Melin, jessica.melin@hotmail.com,
B27 1:30 PM Tipshallen [7] The Mamas RC
19 17 [8] Linköpings RK
The Mamas RC Linköpings RK
CoachMoa Wejle, moa.wejle@gmail.com, CoachTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se,
Asst , , Asst , ,
MgrMaria Alvarez, alvarez_wrk@hotmail.com, MgrTove Viksten, tove.viksten@linkoping.se,
B30 2:10 PM Tipshallen [6] Vänersborgs RK
5 12 [4] Uppsala RFC
Vänersborgs RK Uppsala RFC
CoachMaria Tatu - Robertsson, anna_betong@hotmail.com, 0707125156 CoachSara Sundler, sarasundler@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , Mgr , ,
B28 2:50 PM Tipshallen [1] Malmö RC
0 19 [5] Kalmar Södra IF Rugby
Malmö RC Kalmar Södra IF Rugby
CoachP-O Jönsson, po@pojon.se, CoachPer Gjörloff, per.gjorloff@gmail.com,
Asst , , Asst , ,
MgrBoris Polimac, boris.polimac@bredband.net, MgrUlrika Christerson, ulrika.christerson@anicura.se,
B31 3:40 PM Tipshallen [1] Tabusoro Angels Academy
0 20 [1] Stockholm Exiles RFC
Tabusoro Angels Academy Stockholm Exiles RFC
CoachBill Tirikula, billtirikula@hotmail.com, CoachAnders Hasselblatt, anders.h@mail.se,
Asst , , Asst , ,
Mgr , , MgrSofia Bergvall, sofiabergvall4@gmail.com,

Bracket

BOWL - Slutspel
CUP - Playoff
PLATE - Slutspel
CUP - Slutspel
SLUTSPEL SÖNDAG (scrolla höger/nedåt)
[5] Kalmar Södra IF Rugby
CUP - Brons
[9] Göteborgs RF
BOWL - Champion
[1] Stockholm Exiles RFC
CUP - Champion
[4] Uppsala RFC
PLATE - Champion
[12] Sandviken RC
BOWL - Brons
[7] The Mamas RC
PLATE - Brons
[1] Malmö RC - 0
B28 - Sun 3/12 2:50PM Tipshallen
[5] Kalmar Södra IF Rugby - 19
[1] Stockholm Exiles RFC - 31
B25 - Sun 3/12 11:54AM Tipshallen
[3] Kalmar Södra IF Rugby - 0
[10] Lugi Lions RFC - 27
B20 - Sun 3/12 8:54AM Tipshallen
[11] Borås Ravens RFC - 5
[7] The Mamas RC - 19
B27 - Sun 3/12 1:30PM Tipshallen
[8] Linköpings RK - 17
[1] Tabusoro Angels Academy - 25
B22 - Sun 3/12 10:06AM Tipshallen
[1] Malmö RC - 7
[1] Tabusoro Angels Academy - 0
B31 - Sun 3/12 3:40PM Tipshallen
[1] Stockholm Exiles RFC - 20
[11] Borås Ravens RFC - 12
B26 - Sun 3/12 12:12PM Tipshallen
[12] Sandviken RC - 17
[6] Vänersborgs RK - 5
B30 - Sun 3/12 2:10PM Tipshallen
[4] Uppsala RFC - 12
[10] Lugi Lions RFC - 0
B29 - Sun 3/12 12:50PM Tipshallen
[9] Göteborgs RF - 26
[9] Göteborgs RF - 25
B23 - Sun 3/12 10:42AM Tipshallen
[12] Sandviken RC - 0
[4] Uppsala RFC - 19
B24 - Sun 3/12 11:18AM Tipshallen
[8] Linköpings RK - 0
[6] Vänersborgs RK - 28
B21 - Sun 3/12 9:30AM Tipshallen
[7] The Mamas RC - 7
[4] Uppsala RFC - 5
B19 - Sun 3/12 8:18AM Tipshallen
[5] Kalmar Södra IF Rugby - 26