Basketball

Tournament Note

Buckeye Prep Invitational Final Schedule!! Good Luck to all the teams!

7th Grade-2022

Buckeye Prep Invitational

Mar 31 - Apr 2, 2017
OH
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

All-Ohio Red

7th Grade-2022 Champion

Fri Mar 31, 2017 - Sun Apr 2, 2017

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, March 31, 2017
Game Time Location Team Score Team
P2 6:30 PM Otterbein University - Court 1 Dayton Nets/Buckeye Prep
48 39 All-Ohio Black
P23 6:30 PM Otterbein University - Court 3 All-Ohio White
34 46 Mid-Ohio Pumas Silver
Saturday, April 01, 2017
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Westland Recreation Center - Court 19 Ohio Basketball Club
65 66 North Coast Blue Chips
P3 9:00 AM Central Crossing HS - Court 6 Michigan Titans
39 38 Toledo Thunder
P4 9:00 AM Central Crossing HS - Court 7 SMAC Premier
48 57 All-Ohio Red
P11 9:00 AM Otterbein University - Court 1 Mid-Ohio Pumas Black
41 40 Dawg Days Basketball
P12 9:00 AM Otterbein University - Court 2 Ohio Hoopsters-Hill
24 58 Indiana Elite Gametime
P27 9:00 AM Otterbein University - Court 4 Lima Gators
45 22 Hardwork Basketball
P8 10:15 AM Westland Recreation Center - Court 19 Court Leaders
38 64 Team Teague
P6 11:30 AM Central Crossing HS - Court 8 Another Level
45 64 Bates Fundamental 2022
P15 11:30 AM Otterbein University - Court 2 Ohio Basketball Club
55 52 All-Ohio Black
P24 11:30 AM Westland Recreation Center - Court 20 Dawg Days Basketball
40 45 Ohio Hoopsters-Hill
P7 12:45 PM Whitehall High School - Court 12 CIA Bounce East
43 42 Dayton Wolves
P25 12:45 PM Westland Recreation Center - Court 20 Mid-Ohio Pumas Black
34 59 Indiana Elite Gametime
P13 2:00 PM Westland Recreation Center - Court 18 Lansing Prospectors
54 46 Lima Gators
P14 2:00 PM Otterbein University - Court 1 North Coast Blue Chips
66 41 Dayton Nets/Buckeye Prep
P16 3:15 PM Otterbein University - Court 1 Toledo Thunder
29 57 SMAC Premier
P17 3:15 PM Otterbein University - Court 2 Michigan Titans
19 79 All-Ohio Red
P18 3:15 PM Otterbein University - Court 3 Indiana Rise
46 59 Another Level
P19 3:15 PM Otterbein University - Court 4 COBBA Knights
32 66 Bates Fundamental 2022
P21 3:15 PM Central Crossing HS - Court 9 CIA Bounce East
55 61 Team Teague
P9 4:30 PM Central Crossing HS - Court 9 All-Ohio White
36 68 Tri-State Assault Red
P10 4:30 PM Whitehall High School - Court 15 TNBA Ohio Shooting Stars
57 35 Mid-Ohio Pumas Silver
P5 5:45 PM Otterbein University - Court 3 COBBA Knights
60 54 Indiana Rise
P20 5:45 PM Central Crossing HS - Court 6 Dayton Wolves
37 39 Court Leaders
P22 7:00 PM Whitehall High School - Court 15 Tri-State Assault Red
58 62 TNBA Ohio Shooting Stars
P26 7:00 PM Otterbein University - Court 3 Hardwork Basketball
31 64 Lansing Prospectors
Sunday, April 02, 2017
Game Time Location Team Score Team
B17 9:15 AM Central Crossing HS - Court 9 [4] All-Ohio White
40 42 [4] All-Ohio Black
B18 9:15 AM Otterbein University - Court 5 [4] Dayton Wolves
42 48 [3] Mid-Ohio Pumas Black
B1 10:30 AM Otterbein University - Court 8 [2] Another Level
49 52 [2] Ohio Hoopsters-Hill
B2 10:30 AM Otterbein University - Court 1 [1] TNBA Ohio Shooting Stars
50 48 [1] Lansing Prospectors
B3 10:30 AM Otterbein University - Court 2 [2] SMAC Premier
59 69 [1] Team Teague
B4 10:30 AM Otterbein University - Court 3 [1] Bates Fundamental 2022
60 32 [2] Ohio Basketball Club
B5 10:30 AM Otterbein University - Court 7 [2] CIA Bounce East
40 71 [1] Indiana Elite Gametime
B6 10:30 AM Otterbein University - Court 6 [2] Tri-State Assault Red
42 45 [2] Lima Gators
B14 10:30 AM Westland Recreation Center - Court 19 [4] Indiana Rise
60 51 [4] Dawg Days Basketball
B15 10:30 AM Westland Recreation Center - Court 20 [3] Mid-Ohio Pumas Silver
32 51 [3] Hardwork Basketball
B16 10:30 AM Westland Recreation Center - Court 18 [4] Toledo Thunder
30 43 [3] Court Leaders
B7 1:00 PM Otterbein University - Court 3 [1] North Coast Blue Chips
55 24 [2] Ohio Hoopsters-Hill
B8 1:00 PM Otterbein University - Court 6 [1] TNBA Ohio Shooting Stars
46 70 [1] Team Teague
B9 1:00 PM Otterbein University - Court 7 [1] Bates Fundamental 2022
48 49 [1] Indiana Elite Gametime
B10 1:00 PM Otterbein University - Court 8 [1] All-Ohio Red
52 22 [2] Lima Gators
B19 1:00 PM Otterbein University - Court 1 [3] Dayton Nets/Buckeye Prep
61 55 [4] Indiana Rise
B20 1:00 PM Otterbein University - Court 2 [3] Hardwork Basketball
53 70 [3] Court Leaders
B21 1:00 PM Otterbein University - Court 5 [3] COBBA Knights
44 21 [4] All-Ohio Black
B22 1:00 PM Whitehall High School - Court 14 [3] Michigan Titans
17 66 [3] Mid-Ohio Pumas Black
B11 3:30 PM Otterbein University - Court 5 [1] North Coast Blue Chips
38 47 [1] Team Teague
B12 3:30 PM Otterbein University - Court 6 [1] Indiana Elite Gametime
43 57 [1] All-Ohio Red
B23 3:30 PM Otterbein University - Court 7 [3] Dayton Nets/Buckeye Prep
0 1 [3] Court Leaders
B24 3:30 PM Whitehall High School - Court 14 [3] COBBA Knights
44 53 [3] Mid-Ohio Pumas Black
B13 6:00 PM Otterbein University - Court 4 [1] Team Teague
62 78 [1] All-Ohio Red
B25 6:00 PM Otterbein University - Court 6 [3] Court Leaders
48 52 [3] Mid-Ohio Pumas Black

Bracket

GOLD Bracket
SILVER Bracket
[1] All-Ohio Red
Champions
[3] Mid-Ohio Pumas Black
CHAMPIONS
[1] Indiana Elite Gametime - 43
B12 - Sun 4/2 3:30PM Otterbein University - Court 6
[1] All-Ohio Red - 57
[1] TNBA Ohio Shooting Stars - 46
B8 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 6
[1] Team Teague - 70
[1] North Coast Blue Chips - 55
B7 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 3
[2] Ohio Hoopsters-Hill - 24
[2] CIA Bounce East - 40
B5 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 7
[1] Indiana Elite Gametime - 71
[2] Another Level - 49
B1 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 8
[2] Ohio Hoopsters-Hill - 52
[1] Team Teague - 62
B13 - Sun 4/2 6:00PM Otterbein University - Court 4
[1] All-Ohio Red - 78
[1] All-Ohio Red - 52
B10 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 8
[2] Lima Gators - 22
[2] Tri-State Assault Red - 42
B6 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 6
[2] Lima Gators - 45
[1] Bates Fundamental 2022 - 60
B4 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 3
[2] Ohio Basketball Club - 32
[1] North Coast Blue Chips - 38
B11 - Sun 4/2 3:30PM Otterbein University - Court 5
[1] Team Teague - 47
[2] SMAC Premier - 59
B3 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 2
[1] Team Teague - 69
[1] TNBA Ohio Shooting Stars - 50
B2 - Sun 4/2 10:30AM Otterbein University - Court 1
[1] Lansing Prospectors - 48
[1] Bates Fundamental 2022 - 48
B9 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 7
[1] Indiana Elite Gametime - 49
[3] COBBA Knights - 44
B24 - Sun 4/2 3:30PM Whitehall High School - Court 14
[3] Mid-Ohio Pumas Black - 53
[3] COBBA Knights - 44
B21 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 5
[4] All-Ohio Black - 21
[4] Indiana Rise - 60
B14 - Sun 4/2 10:30AM Westland Recreation Center - Court 19
[4] Dawg Days Basketball - 51
[3] Dayton Nets/Buckeye Prep - 61
B19 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 1
[4] Indiana Rise - 55
[3] Court Leaders - 48
B25 - Sun 4/2 6:00PM Otterbein University - Court 6
[3] Mid-Ohio Pumas Black - 52
[4] Toledo Thunder - 30
B16 - Sun 4/2 10:30AM Westland Recreation Center - Court 18
[3] Court Leaders - 43
[3] Mid-Ohio Pumas Silver - 32
B15 - Sun 4/2 10:30AM Westland Recreation Center - Court 20
[3] Hardwork Basketball - 51
[3] Hardwork Basketball - 53
B20 - Sun 4/2 1:00PM Otterbein University - Court 2
[3] Court Leaders - 70
[3] Michigan Titans - 17
B22 - Sun 4/2 1:00PM Whitehall High School - Court 14
[3] Mid-Ohio Pumas Black - 66
[4] All-Ohio White - 40
B17 - Sun 4/2 9:15AM Central Crossing HS - Court 9
[4] All-Ohio Black - 42
[4] Dayton Wolves - 42
B18 - Sun 4/2 9:15AM Otterbein University - Court 5
[3] Mid-Ohio Pumas Black - 48
[3] Dayton Nets/Buckeye Prep - 0
B23 - Sun 4/2 3:30PM Otterbein University - Court 7
[3] Court Leaders - 1